Wyniki wyszukiwania dla:

sadownicy

Liczba wyników: 8

Tony jabłek gniją w błocie. Sadownicy są zrozpaczeni

Tony jabłek gniją w błocie. Sadownicy są zrozpaczeni

Finanse
Już dawno nie było tak dramatycznej sytuacji na rynku. Ceny jabłek są na tyle niskie, że sadownikom nie opłaca się ich zrywać z drzew. Część z nich decyduje się na radykalny ruch. – Byłem tak zdesperowany, że musiałem kilkadziesiąt ton wyrzucić na pole – mówi Krzysztof Czarnecki z Bronisławki. Sadownik jest zrozpaczony. Uważa, że wielu jego kolegów jest w podobnej sytuacji. – Część z nas upadnie, bo w tej chwili nie mamy nawet na zapłacenie pracownikom – mówi w rozmowie z reporterem WP. Więcej w materiale wideo. 
Producenci soków kontra sadownicy.

Producenci soków kontra sadownicy. "Chcemy, ale nie możemy płacić więcej"

Polska
- Jest olbrzymia nadprodukcja jabłek. Niestety w Polsce jest taka sytuacja, że produkowane są jabłka deserowe, a już z założenia wiemy, że nie sprzedamy jako jabłka deserowe więcej niż 1,5-2 mln ton. Pozostałe są kierowane do przetwórstwa na zagęszczony sok. My już od wielu lat apelujemy do sadowników, żeby wydzielić te sady, które muszą być przeznaczone na soki, zorganizować taką plantację, aby można było wprowadzić mechaniczny zbiór, żeby obniżyć koszty - mówiła w programie "Money. To się liczy" Barbara Groele, sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków.
Sady do wycięcia?

Sady do wycięcia? "Uzależniliśmy się od jednego, chimerycznego odbiorcy"

Polska
- Dlaczego rząd robi wszystko, żeby uniezależnić się od rosyjskiego gazu, a dlaczego tutaj pozwolono nam? Sadownik to jest chłop, który produkuje jabłka i tyle. Dawano nam pieniądze na rozwój, zabrakło nam strategii rozwoju tej branży. Uzależniliśmy się od jednego chimerycznego odbiorcy - mówił w programie "Money. To się liczy" sadownik Marcin Lis.
Biało-czerwona flaga na polskim produkcie. Tego chcą rolnicy

Biało-czerwona flaga na polskim produkcie. Tego chcą rolnicy

Polska
- Nasz postulat jest prosty, chcemy żeby na polskich produktach była biało-czerwona flaga – mówi Michał Kołodziejczak, prezes Unii Warzywno-Ziemniaczanej. W piątek w Warszawie odbędzie się wielki protest rolników. Do wspólnej manifestacji przyłączą się też m.in. polscy sadownicy i producenci wieprzowiny. Wszyscy chcą zwrócić uwagę na zły stan polskiego rolnictwa.
Protest producentów owoców.

Protest producentów owoców. "Przedsiębiorcy nieświadomie dokonują oszustwa"

Polska
- Mówimy o takiej sytuacji, gdy owoce do przetwórstwa, które później kupujemy w formie dżemu, soku, napoju,  są importowane z krajów, które nie przestrzegają unijnych, czyli też naszych norm jakości produkcji. Stosują nadmierną ilość chemii i takie owoce po bardzo niskich cenach, bo wyprodukowane taniej, trafiają do Polski, zabierając miejsce naszym owocom wyprodukowanym przy wiele wyższym rygorze bezpieczeństwa i wymaganiach konsumenta i temu trzeba zapobiec. Te owoce bardzo często są mieszane z owocami pochodzącymi z Polski, doskonałej jakości. Później jako produkt Polski, która ma dobrą renomę na arenie międzynarodowej jest eksportowany - mówił w programie "Money. To się liczy" Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Sadownicy przerażeni stratami. Owoce mogą być rekordowo drogie

Sadownicy przerażeni stratami. Owoce mogą być rekordowo drogie

Finanse
Przez mniejsze zbiory więcej zapłacić trzeba będzie za jabłka, gruszki czy śliwki. Drastycznie podrożeć mogą też truskawki, maliny oraz czereśnie. W niektórych przypadkach przymrozki zniszczyły nawet 80 proc. plonów.
#dziejesiewbiznesie: Niemcy nam zazdroszczą

#dziejesiewbiznesie: Niemcy nam zazdroszczą

Finanse
To wstyd dla Niemców, powinniśmy brać przykład z Polaków - niemieccy sadownicy poganiają swoich polityków do działania. Chodzi o porozumienia z krajami azjatyckimi, które otwierają naszym jabłkom tamtejsze rynki. Embargo ze strony Rosjo zmobilizowało naszych polityków - i są skuteczni, podpisując kolejne kontrakty. Niemcy - którzy też chcieliby handlować ze wschodem - nie mogą tego robić, bo brakuje dwustronnych porozumień. A w tym czasie Polska jest na dobrej drodze do podpisania nowych umów.
Cydr zyskuje na popularności

Cydr zyskuje na popularności

Finanse
Rośnie spożycie cydru w Polsce. W ubiegłym roku konsumenci wypili ponad 9 mln litrów, w 2013 roku były to zaledwie 2 mln. W tym roku branża spodziewa się jeszcze większej dynamiki wzrostu. To szansa dla polskich sadowników, którzy ucierpieli na rosyjskim embargu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że konieczne są zmiany w ustawie winiarskiej.