Wyniki wyszukiwania dla:

słońce

Liczba wyników: 596

Równonoc na jednym zdjęciu. Fenomenalne zdjęcie z satelity

Równonoc na jednym zdjęciu. Fenomenalne zdjęcie z satelity

Ciekawostki
W ciągu roku są tylko dwa dni, kiedy Ziemia jest równo oświetlona przez słońce, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Jeden z nich miał miejsce 20 marca – była to równonoc wiosenna. Amerykański satelita pogodowy GOES-16, uchwycił ten moment. Od 20 marca dni na półkuli północnej będą robiły się naprawdę długie, aż do 21 czerwca, kiedy to noc będzie najkrótsza w roku.
Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Ciekawostki
Dzięki badaniom lodu na Grenlandii, naukowcy znaleźli dowody na niezwykłe wydarzenie sprzed ponad 2500 lat. W 660 roku p.n.e. miała miejsce burza słoneczna, 10 razy silniejsza niż jakakolwiek w historii obecnych pomiarów. Gdyby coś takiego wydarzyło się dzisiaj, konsekwencje mogłyby być groźne. Podczas burzy słonecznej na Ziemię trafiają strumienie protonów o dużej energii. Dzięki niej protony są w stanie przeniknąć przez pole magnetyczne naszej planety i dotrzeć na powierzchnię. Cząstki mógłby uszkodzić satelity GPS, sieć elektryczną, a astronautów i pasażerów samolotów narazić na szkodliwe promieniowanie. Jedyną "zaletą" byłaby możliwość obserwacji intensywnej zorzy polarnej. Skąd naukowcy wiedzą, że wiele lat temu doszło do intensywnej burzy słonecznej? Wynika to z obecności w lodzie radioaktywnych izotopów chloru i berylu. Tworzą się one, gdy wysokoenergetyczne protony wlatują w stratosferę. Tam zderzają się z atomami różnych pierwiastków, tworząc izotopy, które potem opadają na powierzchnię i zostają uwięzione w lodzie. Naukowcy liczą na to, że badania zamierzchłych burz słonecznych pozwolą nam lepiej przygotować się na te, które mogą dopiero nadejść.
Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Ciekawostki
45 lat temu eksperci porównali działanie magnetosfery (tarczy otaczającej Ziemię) do bębna. Dzięki nowej technologii w końcu udało się bezpośrednio zarejestrować to zjawisko. Wyniki badań opublikowano w "Nature Communications". Okazuje się, że magnetyczna tarcza Ziemi działa jak gigantyczny bęben, odbijający plazmę pochodzącą ze Słońca. Zewnętrzną częścią tej ochronnej tarczy jest magnetopauza. To ochronna bańka, która odbija impulsy wiatru słonecznego. Zachowuje się ona jak elastyczna membrana bębna. Chroni to m.in. nasze satelity całą telekomunikację i astronautów przed szkodliwym promieniowaniem. Nowe badanie naukowców potwierdza tezę, że przestrzeń kosmosu nie jest cicha. Wypełnia ją cała orkiestra kosmicznych instrumentów.
Zaskakująca Droga Mleczna. Nowe odkrycie naukowców

Zaskakująca Droga Mleczna. Nowe odkrycie naukowców

Ciekawostki
Droga Mleczna jest bardziej zwichrowana i skręcona, niż sądzili wcześniej naukowcy. Do takiego wniosku doszli eksperci z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk. Wyniki swoich obserwacji opublikowali w magazynie naukowym "Nature Astronomy". Droga Mleczna jest dość typową galaktyką spiralną. Centralna jej część ma kształt dość grubego pręta, który otacza dysk atomów wodoru i gwiazd rozciągający się na odległość 50 tys. lat świetlnych. Do tej pory sądzono, że ten dysk jest cienki i płaski, ale nowe  badania mówią coś dokładnie odwrotnego. Polegały one m.in. na śledzeniu przez zespół gwiazd na zewnętrznej części dysku i dokładnym określeniu własnej pozycji. Powstały dzięki tym obliczeniom obraz 3D wskazuje, że Droga Mleczna ma kształt litery "S". To znacznie ułatwi np. określanie odległości Słońca od poszczególnych części zewnętrznego dysku naszej galaktyki. Dodatkowo Chińczycy odkryli także, że Cefeidy (gwiazdy, które służą nam w określaniu odległości we Wszechświecie) i gazowy dysk naszej Galaktyki, podążają za sobą. To daje nam nowe dane na temat kształtu Drogi Mlecznej.
Pustynia Atakama spłynęła krwią

Pustynia Atakama spłynęła krwią

Wiadomości
Pod koniec XIX w., pomiędzy Chile a Boliwią i Peru wybuchła krwawa wojna. Większość bitew rozegrała się na pustyni Atakama. Znajdowały się na niej cenne surowce: saletra i guano. To właśnie one były powodem sporu między krajami. Warunki panujące na pustyni sprawiły, że chilijscy żołnierze znaleźli się dosłownie w piekle na ziemi. Armia chilijska składała się głównie ze słabo wyszkolonych ochotników i poborowych. Choć na terenie Atakamy znajdowały się osiedla, nie było między nimi dróg. Trzeba było maszerować przez pustynię. Szyte na wzór francuski mundury chilijskiej armii nie były dostosowane do pustynnych warunków. Nie zapewniały ochrony przed pustynnym pyłem. Słońce paliło żołnierzom twarze i dłonie. Upał jaki panował w ciągu dnia sprawiał, że żołnierze zrzucali płaszcze i kurtki, zostawiając je za sobą. Gdy słońce chowało się za horyzontem, zaczynali żałować swojej decyzji. Noce na pustyni są bardzo zimne. Najgorsze było jednak pragnienie, od którego wielu z nich traciło rozum. Żołnierze ssali naboje, pili własny mocz, umierali z pragnienia i popełniali samobójstwa. Niektóre oddziały trafiały prosto na pole bitwy. Oficerowie opisywali, że żołnierzom walka przynosiła ulgę. Woleli bić się z wrogiem, niż z pustynią. Łatwiej było wygrać z nim, niż z bezlitosną Atakamą.
Badacze pokazali, jak będzie wyglądało Słońce, gdy umrze

Badacze pokazali, jak będzie wyglądało Słońce, gdy umrze

Wiadomości
Za 10 miliardów lat Słońce zmieni się w "kryształową kulę". Śmierć naszej gwiazdy przebiegnie spektakularnie. Naukowcy znaleźli pierwszy bezpośredni dowód na to, że stare gwiazdy zmieniają się w kamienie, gdy zabraknie paliwa jądrowego. Skierowali teleskop kosmiczny Gaja na 15 tys. białych karłów w odległości około 300 lat świetlnych od Ziemi. Znaleźli dużą liczbę gwiazd, które po ochłodzeniu najpewniej obrócą się w kamień.
Potężny rozbłysk w kosmosie

Potężny rozbłysk w kosmosie

Wiadomości
Astronomowie zauważyli potężny rozbłysk z nowonarodzonej gwiazdy, która znajduje się 685 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy szacują, że jego siła jest 10 tys. razy większa niż jakiekolwiek zdarzenie wyemitowane przez Słońce. Ten gwiezdny "napad złości" mógł zapewnić warunki do narodzin nowych egzoplanet. Gwiazda typu M ma zaledwie 2 mln lat. Ten typ charakteryzuje się ultra silnymi polami magnetycznymi, zazwyczaj zapobiegającym tego typu potężnym wybuchom. Rozbłysk został zarejestrowany przez teleskopy w Chile.
#dziejesiewsporcie: dziewczyna Szpilki "udusiła" zawodnika MMA. Odklepał

#dziejesiewsporcie: dziewczyna Szpilki "udusiła" zawodnika MMA. Odklepał

#dziejesiewsporcie
"Odklepał" - napisała Kamila Wybrańczyk na Instagramie, gdzie pochwaliła się wygraną z Akopem Szostakiem, gwiazdorem MMA. Do niecodziennego pojedynku doszło w wodzie. Partnerka Artura Szpilki razem ze swoim narzeczonym i przyjaciółmi pary wybrała się na wspólne wakacje na Mauritius w Afryce. "Słońce, plaża, kolorowe drinki" - tak wygląda życie Wybrańczyk w rajskich krajobrazach wyspy na Oceanie Indyjskim. W tym odcinku pokażemy wam także Juergena Kloppa i piłkarzy Liverpoolu w roli św. Mikołajów, a na koniec zobaczycie, w jak kuriozalnych okolicznościach toczyło się spotkanie ligi serbskiej.
Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Ciekawostki
Kometa 46P/Wirtanen, która okrąża Słońce w nieco ponad 5 lat, przeleci obok Ziemi wyjątkowo blisko. Dzięki temu, niewidoczną zazwyczaj z Ziemi kometę, będzie można dostrzec za pomocą lornetki lub teleskopu. 46P/Wirtanen przeleci w odległości 11,6 mln km i będzie to najbliżej od 70 lat. Warto więc spojrzeć w niebo 17 grudnia. Ogon komety może być widoczny już 13-14 grudnia. Od połowy miesiąca wypatrujcie więc zielonej łuny.
Jak powstała Ziemia? Nowa teoria naukowców

Jak powstała Ziemia? Nowa teoria naukowców

Wiadomości
Ziemia mogła powstać w czasie, gdy wiatr słoneczny utrzymywał skały wokół Słońca, a Jowisz wędrował przez pierwotny Układ Słoneczny. Skąd takie wnioski? Otóż naukowcy zauważyli, że w odróżnieniu od innych gwiazd, wokół Słońca nie krąży kosmiczny gruz.
Galaktyczny kanibalizm. Sekret najjaśniejszej galaktyki

Galaktyczny kanibalizm. Sekret najjaśniejszej galaktyki

Wiadomości
Jedna z najjaśniej świecących galaktyk-W2246-0526 pożera trzy mniejsze, sąsiednie galaktyki. Odkryli to naukowcy w obserwatorium astronomicznym ALMA w Chile, gdzie zauważono ciągnący się pył z galaktyk. Oddalona 12,4 mld lat świetlnych W2246-0526 świeci z jasnością 350 trylionów Słońc.
Super-Ziemia. Jedynie 6 lat świetlnych od naszej planety

Super-Ziemia. Jedynie 6 lat świetlnych od naszej planety

Wiadomości
Choć temperatura na jej powierzchni wynosi -150°C, naukowcy uważają, że może kryć się na niej życie. Planeta jest 3,2 razy większa od Ziemi, ma skalistą powierzchnię, a rok trwa tam 233 dni. Super-Ziemia Krąży wokół oddalonej o 6 lat świetlnych od Ziemi Gwiazdy Barnarda, w gwiazdozbiorze Wężownika. Gwiazda Barnarda to czerwony karzeł. Świeci dużo słabiej niż Słońce, głównie światłem podczerwonym. 
Chiny zbudowały "sztuczne Słońce"

Chiny zbudowały "sztuczne Słońce"

Technologia
Jest 6 razy gorętsze niż oryginał. Państwo Środka chce w ten sposób ekologicznie produkować energię. Chiński Tokamak został zaprojektowany do powielania reakcji termojądrowej - procesów naturalnie zachodzących w Słońcu. W reakcji syntezy jądrowej dwa lżejsze jądra łączą się w jedno cięższe. Skutkiem tej reakcji jest właśnie wydzielanie energii.
Znajdź słońce w jesiennej łamigłówce

Znajdź słońce w jesiennej łamigłówce

Styl życia
Ze względu na porę roku światło słoneczne będzie coraz rzadsze. Przygotowujemy się również do zmiany czasu z letniego na zimowy. 28 października w nocy cofamy zegar o godzinę. Na pocieszenie dla wszystkich, którzy kochają piękną pogodę, sklep z meblami ogrodowymi stworzył łamigłówkę.Zobacz film.
Niezwykłe zdjęcie Ziemi. Wykonała je sonda lecąca w kierunku Słońca

Niezwykłe zdjęcie Ziemi. Wykonała je sonda lecąca w kierunku Słońca

Ciekawostki
NASA udostępniła niezwykłe zdjęcie z rozpoczętej misji sondy Parker Solar Probe. Wykonał je instrument WISPR. Widać na nim bardzo jasny punkt - to Ziemia. Poniżej widać też blady półksiężyc, który jest po prostu odbiciem w soczewce aparatu. Zdjęcie wykonano 25 września, kiedy sonda była w trakcie swojego pierwszego przelotu w pobliżu Wenus i znajdowała się ok. 43 milionów kilometrów od Ziemi. Misją sondy Parker Solar Probe jest zbadanie zewnętrznej części Słońca.
Chcesz mieć czyste łóżko? Nie ściel go, nie zasłaniaj okna

Chcesz mieć czyste łóżko? Nie ściel go, nie zasłaniaj okna

Ciekawostki
Pościel, w której tak smacznie śpimy co noc, to prawdziwy raj dla bakterii. Dlatego, aby zmniejszyć ich liczbę, powinniśmy zostawić rano nasze łóżko niezaścielone. Obniża to temperaturę, co z kolei zwalnia tempo przyrostu bakterii. Dobrze też zostawić odsłonięte okno. Promieniowanie UV, jakie emituje Słońce, również działa bakteriobójczo. Aby sprawdzić jak światło słoneczne w domu wpływa na liczbę mikrobów, naukowcy przeprowadzili eksperyment. Pobrali próbki kurzu z siedmiu domów jednorodzinnych i rozmnożyli w laboratorium żyjące w nich bakterie. Następnie umieścili je w trzech specjalnie stworzonych pomieszczeniach, w dwóch z nich były okna. Tam, gdzie światło miało dostęp, rozwój bakterii był mniejszy, niż tam, gdzie panowała ciemność.
Rekordowa odległość sondy Voyager 2. Zbliża się do przestrzeni międzygwiezdnej

Rekordowa odległość sondy Voyager 2. Zbliża się do przestrzeni międzygwiezdnej

Wiadomości
Sonda Voyager 2, wystrzelona w 1977 roku, znajduje się około 11 mld kilometrów od Ziemi. NASA ogłosiła, że maszyna wykryła wzrost promieniowania kosmicznego. Od 2007 roku sonda podróżuje przez zewnętrzną część heliosfery – ogromną bańkę wokół Słońca. Gdy Voyager 2 opuści heliosferę, stanie się kolejnym stworzonym przez człowieka obiektem po Voyagerze 1, który wszedł do przestrzeni międzygwiezdnej. Voyager 1 w maju 2012 roku także odnotował wzrost promieniowania kosmicznego zanim przekroczył heliopauzę – granicę heliosfery. Podróż do gwiazd innych niż Słońce to bardzo duże wyzwanie. Ucieczka z Układu Słonecznego wymaga bowiem zastosowania trzeciej prędkości kosmicznej, która przy starcie z Ziemi wynosi minimum 16,7 km/s.
FBI przejęło obserwatorium. Biuro nie podało powodów

FBI przejęło obserwatorium. Biuro nie podało powodów

Wiadomości
FBI w ubiegłym tygodniu wkroczyło do obserwatorium Sunspot Solar w Nowym Meksyku. Wszyscy pracownicy zostali ewakuowani, a teren został "zamknięty do odwołania". Na stronie obserwatorium można przeczytać jedynie, że zostało ono zamknięte z powodu "nieprzewidzianych okoliczności". Lokalna policja poinformowała, że FBI przyleciało helikopterami Blackhawk o niczym wcześniej nie informując. Co więcej, biuro nie podało też żadnych powodów swojej obecności, ale  podobno zasugerowało, że jest ich wiele. W internecie od razu pojawiły się liczne teorie spiskowe. Są tacy, którzy uważają, że obserwatorium zamknięto, bo jego pracownicy zobaczyli coś, czego nie powinni, np. statek kosmiczny. Astronomowie z Sunspot Solar Observatory badają Słońce. Ośrodek leży ok. 200 km od słynnego lądowiska w Roswell, co według twórców teorii spiskowych, jest jasną sugestią, jaki może być powód zamknięcia obserwatorium.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 34następne