Wyniki wyszukiwania dla:

słońce

Liczba wyników: 588

Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Ciekawostki
Kometa 46P/Wirtanen, która okrąża Słońce w nieco ponad 5 lat, przeleci obok Ziemi wyjątkowo blisko. Dzięki temu, niewidoczną zazwyczaj z Ziemi kometę, będzie można dostrzec za pomocą lornetki lub teleskopu. 46P/Wirtanen przeleci w odległości 11,6 mln km i będzie to najbliżej od 70 lat. Warto więc spojrzeć w niebo 17 grudnia. Ogon komety może być widoczny już 13-14 grudnia. Od połowy miesiąca wypatrujcie więc zielonej łuny.
Jak powstała Ziemia? Nowa teoria naukowców

Jak powstała Ziemia? Nowa teoria naukowców

Wiadomości
Ziemia mogła powstać w czasie, gdy wiatr słoneczny utrzymywał skały wokół Słońca, a Jowisz wędrował przez pierwotny Układ Słoneczny. Skąd takie wnioski? Otóż naukowcy zauważyli, że w odróżnieniu od innych gwiazd, wokół Słońca nie krąży kosmiczny gruz.
Galaktyczny kanibalizm. Sekret najjaśniejszej galaktyki

Galaktyczny kanibalizm. Sekret najjaśniejszej galaktyki

Wiadomości
Jedna z najjaśniej świecących galaktyk-W2246-0526 pożera trzy mniejsze, sąsiednie galaktyki. Odkryli to naukowcy w obserwatorium astronomicznym ALMA w Chile, gdzie zauważono ciągnący się pył z galaktyk. Oddalona 12,4 mld lat świetlnych W2246-0526 świeci z jasnością 350 trylionów Słońc.
Super-Ziemia. Jedynie 6 lat świetlnych od naszej planety

Super-Ziemia. Jedynie 6 lat świetlnych od naszej planety

Wiadomości
Choć temperatura na jej powierzchni wynosi -150°C, naukowcy uważają, że może kryć się na niej życie. Planeta jest 3,2 razy większa od Ziemi, ma skalistą powierzchnię, a rok trwa tam 233 dni. Super-Ziemia Krąży wokół oddalonej o 6 lat świetlnych od Ziemi Gwiazdy Barnarda, w gwiazdozbiorze Wężownika. Gwiazda Barnarda to czerwony karzeł. Świeci dużo słabiej niż Słońce, głównie światłem podczerwonym. 
Chiny zbudowały "sztuczne Słońce"

Chiny zbudowały "sztuczne Słońce"

Technologia
Jest 6 razy gorętsze niż oryginał. Państwo Środka chce w ten sposób ekologicznie produkować energię. Chiński Tokamak został zaprojektowany do powielania reakcji termojądrowej - procesów naturalnie zachodzących w Słońcu. W reakcji syntezy jądrowej dwa lżejsze jądra łączą się w jedno cięższe. Skutkiem tej reakcji jest właśnie wydzielanie energii.
Znajdź słońce w jesiennej łamigłówce

Znajdź słońce w jesiennej łamigłówce

Styl życia
Ze względu na porę roku światło słoneczne będzie coraz rzadsze. Przygotowujemy się również do zmiany czasu z letniego na zimowy. 28 października w nocy cofamy zegar o godzinę. Na pocieszenie dla wszystkich, którzy kochają piękną pogodę, sklep z meblami ogrodowymi stworzył łamigłówkę.Zobacz film.
Niezwykłe zdjęcie Ziemi. Wykonała je sonda lecąca w kierunku Słońca

Niezwykłe zdjęcie Ziemi. Wykonała je sonda lecąca w kierunku Słońca

Ciekawostki
NASA udostępniła niezwykłe zdjęcie z rozpoczętej misji sondy Parker Solar Probe. Wykonał je instrument WISPR. Widać na nim bardzo jasny punkt - to Ziemia. Poniżej widać też blady półksiężyc, który jest po prostu odbiciem w soczewce aparatu. Zdjęcie wykonano 25 września, kiedy sonda była w trakcie swojego pierwszego przelotu w pobliżu Wenus i znajdowała się ok. 43 milionów kilometrów od Ziemi. Misją sondy Parker Solar Probe jest zbadanie zewnętrznej części Słońca.
Chcesz mieć czyste łóżko? Nie ściel go, nie zasłaniaj okna

Chcesz mieć czyste łóżko? Nie ściel go, nie zasłaniaj okna

Ciekawostki
Pościel, w której tak smacznie śpimy co noc, to prawdziwy raj dla bakterii. Dlatego, aby zmniejszyć ich liczbę, powinniśmy zostawić rano nasze łóżko niezaścielone. Obniża to temperaturę, co z kolei zwalnia tempo przyrostu bakterii. Dobrze też zostawić odsłonięte okno. Promieniowanie UV, jakie emituje Słońce, również działa bakteriobójczo. Aby sprawdzić jak światło słoneczne w domu wpływa na liczbę mikrobów, naukowcy przeprowadzili eksperyment. Pobrali próbki kurzu z siedmiu domów jednorodzinnych i rozmnożyli w laboratorium żyjące w nich bakterie. Następnie umieścili je w trzech specjalnie stworzonych pomieszczeniach, w dwóch z nich były okna. Tam, gdzie światło miało dostęp, rozwój bakterii był mniejszy, niż tam, gdzie panowała ciemność.
Rekordowa odległość sondy Voyager 2. Zbliża się do przestrzeni międzygwiezdnej

Rekordowa odległość sondy Voyager 2. Zbliża się do przestrzeni międzygwiezdnej

Wiadomości
Sonda Voyager 2, wystrzelona w 1977 roku, znajduje się około 11 mld kilometrów od Ziemi. NASA ogłosiła, że maszyna wykryła wzrost promieniowania kosmicznego. Od 2007 roku sonda podróżuje przez zewnętrzną część heliosfery – ogromną bańkę wokół Słońca. Gdy Voyager 2 opuści heliosferę, stanie się kolejnym stworzonym przez człowieka obiektem po Voyagerze 1, który wszedł do przestrzeni międzygwiezdnej. Voyager 1 w maju 2012 roku także odnotował wzrost promieniowania kosmicznego zanim przekroczył heliopauzę – granicę heliosfery. Podróż do gwiazd innych niż Słońce to bardzo duże wyzwanie. Ucieczka z Układu Słonecznego wymaga bowiem zastosowania trzeciej prędkości kosmicznej, która przy starcie z Ziemi wynosi minimum 16,7 km/s.
FBI przejęło obserwatorium. Biuro nie podało powodów

FBI przejęło obserwatorium. Biuro nie podało powodów

Wiadomości
FBI w ubiegłym tygodniu wkroczyło do obserwatorium Sunspot Solar w Nowym Meksyku. Wszyscy pracownicy zostali ewakuowani, a teren został "zamknięty do odwołania". Na stronie obserwatorium można przeczytać jedynie, że zostało ono zamknięte z powodu "nieprzewidzianych okoliczności". Lokalna policja poinformowała, że FBI przyleciało helikopterami Blackhawk o niczym wcześniej nie informując. Co więcej, biuro nie podało też żadnych powodów swojej obecności, ale  podobno zasugerowało, że jest ich wiele. W internecie od razu pojawiły się liczne teorie spiskowe. Są tacy, którzy uważają, że obserwatorium zamknięto, bo jego pracownicy zobaczyli coś, czego nie powinni, np. statek kosmiczny. Astronomowie z Sunspot Solar Observatory badają Słońce. Ośrodek leży ok. 200 km od słynnego lądowiska w Roswell, co według twórców teorii spiskowych, jest jasną sugestią, jaki może być powód zamknięcia obserwatorium.
Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D

Styl życia
Witamina D pełni bardzo istotną rolę w organizmie. Uzupełnienie jej niedoboru jest chyba najprostszą sprawą, wystarczy systematycznie przebywać przez pewien czas na słońcu. Co się dzieje z organizmem w przypadku niedoboru tej witaminy?
Wiatr słoneczny zagraża satelitom

Wiatr słoneczny zagraża satelitom

Wiadomości
Eksperci z USA i Wielkiej Brytanii badali zagrożenia związane z pogodą kosmiczną dla orbitujących satelitów. Wiatr słoneczny o dużej prędkości uderzający w satelity, może doprowadzić do ich przeciążenia. W rezultacie elementy elektroniczne na satelitach mogą ulec uszkodzeniu.
Andrzej Halicki o zamieszaniu z tablicą dla Kaczyńskich. "Kabaret"

Andrzej Halicki o zamieszaniu z tablicą dla Kaczyńskich. "Kabaret"

Tłit
Pomysł powieszenia pamiątkowej tablicy na cześć braci Kaczyńskich w Stoczni Gdańskiej wywołał falę komentarzy. Do zamieszania odniósł się w programie "Tłit" poseł PO Andrzej Halicki. Stwierdził, że mamy do czynienia z "kabaretem", choć sprawa - jak mówił - wcale "nie jest śmieszna". Sytuację nazwał "tanią propagandą" i "próbą pisania historii na nowo". Halicki odniósł się również do tworzonych przez internautów memów. - Nawet młodzi, którzy nie pamiętają niuansów, widzą kabaretowy kult jednostki. Nie jest tak, że Kaczyński wstrzymał słońce, ruszył ziemię, rozwalił mur berliński. Wkład był, ale nie taki - podsumował poseł PO.
Parker Solar Probe - Słońce z bliska

Parker Solar Probe - Słońce z bliska

Technologia
W niedzielę (12 sierpnia) rano polskiego czasu z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta z sondą Parker Solar Probe, która z bliska zbada Słońce. Sonda będzie krążyła wokół gwiazdy i zbierała dane. Zbliży się do Słońca tak bardzo, jak jeszcze nigdy żaden obiekt wysłany z Ziemi. Jej zadaniem będzie zbadanie atmosfery Słońca i określenie, ile przepływa przez nią energii i ciepła. Naukowcy mają nadzieję także dowiedzieć się więcej, na temat tego, jakie czynniki wpływają na wzrost prędkości wiatru słonecznego. Ta historyczna misja NASA potrwa 7 lat.
PGE IMME i gorące słońce letniego żużla

PGE IMME i gorące słońce letniego żużla

Sport
Lato to czas, gdy żużlowcy mają szczególnie trudne chwile - upał, piekące słońce i pot. Z takimi okolicznościami przychodzi się mierzyć w kevlarach i kaskach, a hektolitry wody i wentylatory mogą pomóc ochłodzić zawodników. Podczas PGE IMME w Gdańsku kamera PGE Ekstraligi sprawdziła, jak letni żużel oceniają kibice i zawodnicy.
Lekarka z Krakowa wpadła na genialny pomysł. Wystarczy kilka kliknięć

Lekarka z Krakowa wpadła na genialny pomysł. Wystarczy kilka kliknięć

Technologia
Trudno jest nam sobie wyobrazić wakacje bez słonecznej pogody. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie przed szkodliwymi promieniami UV. Na pytanie, co właściwie oznacza prawidłowa ochrona, postanowiła odpowiedzieć lekarz Małgorzata Koperska, która jest jednym z ekspertów krakowskiego startupu Omni Calculator. Stworzyła więc internetowy kalkulator, który za nas policzy, jak długo możemy bezpiecznie przebywać na słońcu. Musimy wybrać jaka jest intensywność światła, wybrać wysokość nad poziomem morza, czy będziemy na odbijającej promienie powierzchni (np. w wodzie), wybrać nasz fototyp skóry i wybrać wysokość SPF w kremie (o ile zamierzamy jakiegoś użyć). Wtedy pojawi nam się obliczony czas. Omni Calculator to grupa ekspertów, która stworzyła już ponad 500 najróżniejszych kalkulatorów. Potrafią obliczyć nawet czas gotowania idealnego jajka na miękko.
Wysoka temperatura wpływa na jakość leków

Wysoka temperatura wpływa na jakość leków

Styl życia
Fala upałów, która utrzymuje się nad Polską, wpływa na nasze codzienne życie. Wysoka temperatura i nasłonecznienie mogą niekorzystnie działać na lekarstwa, które przechowujemy w domu.  Zobacz film.
Niebieskie kryształy na meteorytach

Niebieskie kryształy na meteorytach

Wiadomości
Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej z Chicago przebadali meteoryty. Odkryli w nich minerały sprzed 4,5 miliarda lat, które mogą być jednymi z pierwszych, powstałych w Układzie Słonecznym. Ich ułożenie wskazuje, że Słońce wypluwało w tym czasie wysokoenergetyczne cząstki. Te mikroskopijne kryształy to hibonity, rzadkie minerały, występujące także na Ziemi. Zdaniem badaczy, Słońce we wczesnym okresie swojego życia było bardzo aktywne.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 33następne