Wyniki wyszukiwania dla:

słońce

Liczba wyników: 567

5 porad jak poprawnie używać samoopalacza

5 porad jak poprawnie używać samoopalacza

Styl życia
Brązowa opalenizna bez konieczności wystawiania skóry na słońce. Sprawdź jak poprawnie używać samoopalaczy.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zdrowie
Temperatury w granicach 30 stopni w cieni sprzyjają oparzeniom słonecznym, jeśli zbyt długo przebywamy na słońcu bez osłony dla skóry. Można jednak spróbować poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami. Jeżeli oparzenia są jednak dotkliwe, należy udać się do lekarza.
Sposoby na obniżenie temperatury w domu. Uporaj się z upałem

Sposoby na obniżenie temperatury w domu. Uporaj się z upałem

Styl życia
Dowiedz się co może pomóc obniżyć temperaturę w twoim domu, podczas gdy na dworze słońce mocno grzeje. Zobacz film.
Zasady picia alkoholu w czasie upałów

Zasady picia alkoholu w czasie upałów

Styl życia
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że spożywanie alkoholu w upalne dni nie jest najlepszym pomysłem. Jednak wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. Co zrobić, aby zmniejszyć zagrożenie szkodliwego działania alkoholu podczas upałów? Zobacz film.
Test łyżeczki. Ile kremu do opalania potrzebujesz?

Test łyżeczki. Ile kremu do opalania potrzebujesz?

Zdrowie
Latem niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna. Korzystanie z kremów do opalania powinno być priorytetem, jeśli chodzi o wakacyjną pielęgnację. Nie zawsze wiemy, jak właściwie je stosować. Jeśli są nałożone w nie należytej ilości, mogą nie wystarczająco chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Zobacz film.
Znaki, że dziecko się przegrzewa

Znaki, że dziecko się przegrzewa

Zdrowie
Gdy nadchodzi lato, zachwyt nad piękną pogodą nie może przyćmić potencjalnych zagrożeń. Wzrost temperatury powietrza może skutkować groźnymi powikłaniami u ludzi.  Szczególnie dzieci mogą szybko ulegać przegrzaniu. Rodzice nie zawsze mają świadomość, jakie są symptomy ostrzegawcze.  Zobacz film.
Spojrzała w niebo. Zjawisko widoczne było w trzech krajachhalo

Spojrzała w niebo. Zjawisko widoczne było w trzech krajachhalo

Ciekawostki
Mieszkańcy Chorwacji, Serbii i Rumunii mogli w niedzielę 26.05 zaobserwować na niebie wokół Słońca halo. Zjawisko to polega na załamaniu promieni słonecznych w zawieszonych w powietrzu kryształkach lodu. Halo najczęściej pojawia się, gdy na niebie występują chmury cirrus, które są zbudowane właśnie z kryształków lodu. 

"Śmieszy mnie to". Dosadne słowa o wizycie Tuska

Polska
- Donald Tusk zachowuje się dziwnie - stwierdził w programie "Tłit" Jacek Sasin. Podkreślił, że jako przewodniczący Rady Europejskiej powinien być oderwany od walki politycznej w swoim kraju, a politycy opozycji wyraźnie traktują jego wizytę w Polsce jak udział w kampanii wyborczej. - Śmieszy mnie budowanie takiego przekazu wokół tej wizyty. Przyjeżdża Donald Tusk i wszystko ma się odmienić, słońce ma wyjść i oświetlić ponurą rzeczywistość - skomentował. Dodał, że jest przekonany, że większość Polaków wcale na niego nie czeka. 
Hawking sie mylił. Naukowcy obalili teorię słynnego fizyka

Hawking sie mylił. Naukowcy obalili teorię słynnego fizyka

Ciekawostki
Trzyma w ryzach galaktyki, nie odbija światła i nie emituje promieniowania. Mowa o ciemnej materii, która jest zagadką od dekad. Nie sposób jej zobaczyć, nie wiadomo z czego się składa, wiemy że istnieje tylko dzięki jej oddziaływaniom. Była obiektem rozważań słynnego fizyka Stephena Hawkinga. Niedawne badania obalają jednak część jego hipotez. Jego zdaniem ciemna materia składała się głównie z, hipotetycznych jak na razie, pierwotnych czarnych dziur. W przeciwieństwie do "zwykłych", które powstały na skutek zapadania się gwiazd, pierwotne czarne dziury miałyby zrodzić się z gęstej materii, tuż po wielkim wybuchu. Mógłby więc mieć nieduże rozmiary, nawet rzędu 0,1 mm. Dzięki obserwacji galaktyki Andromedy z teleskopu Subaru wiemy już, że nie są one jednak składnikiem ciemnej materii. Naukowcy prowadzący obserwacje szukali ich śladów dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Siła grawitacji nawet niewielkich w kosmicznej skali obiektów, jak nasze Słońce, zakrzywia promienie światła. Zakładając prawdziwość hipotezy Hawkinga, badacze spodziewali się dostrzec ok. 1000 zjawisk mikrosoczewkowania, jakie mogłyby spowodować pierwotne czarne dziury o rozmiarze 0,1 mm i masie mniejszej niż Księżyc. Dostrzegli tylko jedno. Pierwotne czarne dziury mogą stanowić więc jedynie 0,1 proc. ciemnej materii.
Planetoida z

Planetoida z "warkoczem". Naukowcy mają zagadkę do rozwiązania

Ciekawostki
Dwie wąskie, przypominające warkocze kometarne, smugi dostrzegły teleskopy na całym świecie, w tym Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Ciągną się za planetoidą (6478) Gault, która pochodzi z pasa głównego asteroid i okrąża Słońce w ciągu 3,5 lat. To niezwykłe, bo to zazwyczaj za kometami ciągną cię warkocze, a nie planetoidami. W tym wypadku smugi świadczą o tym, że obiekt traci w trakcie swojej wędrówki materiał, z którego jest zbudowany, a to prowadzi go prosto do samozniszczenia. Być może dzieje się tak dlatego (co zresztą odkryto dopiero niedawno), że planetoida jest jedną z niewielu, której dotyczy efekt YORP. To zjawisko zmiany prędkości rotacji pod wpływem promieniowania słonecznego. W tym przypadku obiekt kręci się coraz szybciej. Być może też coś w niego uderzyło. Połączenie tych dwóch hipotez może dać odpowiedź na pytanie, skąd Gault ma "warkocze". Do tej pory Gault, którą odkryto w 1988 r., była uważana za wyjątkowo nudną planetoidę, ale uchwycony proces czyni ją dla astronomów szczególnie interesującą.
Polacy lubią słońce. Większość z nas chce czasu letniego

Polacy lubią słońce. Większość z nas chce czasu letniego

Finanse
74 proc. Polaków wolałoby przejść na czas letni - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Zapytaliśmy Marcina Ociepę, wiceministra przedsiębiorczości, jak sądzi - skąd taki wynik. - Czas letni jest dla nas komfortowy, bo zachowujemy dłużej słońce w ciągu dnia przez cały rok. To będzie wpływać na popyt, aktywność gospodarczą - uważa wiceminister.
Równonoc na jednym zdjęciu. Fenomenalne zdjęcie z satelity

Równonoc na jednym zdjęciu. Fenomenalne zdjęcie z satelity

Ciekawostki
W ciągu roku są tylko dwa dni, kiedy Ziemia jest równo oświetlona przez słońce, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Jeden z nich miał miejsce 20 marca – była to równonoc wiosenna. Amerykański satelita pogodowy GOES-16, uchwycił ten moment. Od 20 marca dni na półkuli północnej będą robiły się naprawdę długie, aż do 21 czerwca, kiedy to noc będzie najkrótsza w roku.
Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Ciekawostki
Dzięki badaniom lodu na Grenlandii, naukowcy znaleźli dowody na niezwykłe wydarzenie sprzed ponad 2500 lat. W 660 roku p.n.e. miała miejsce burza słoneczna, 10 razy silniejsza niż jakakolwiek w historii obecnych pomiarów. Gdyby coś takiego wydarzyło się dzisiaj, konsekwencje mogłyby być groźne. Podczas burzy słonecznej na Ziemię trafiają strumienie protonów o dużej energii. Dzięki niej protony są w stanie przeniknąć przez pole magnetyczne naszej planety i dotrzeć na powierzchnię. Cząstki mógłby uszkodzić satelity GPS, sieć elektryczną, a astronautów i pasażerów samolotów narazić na szkodliwe promieniowanie. Jedyną "zaletą" byłaby możliwość obserwacji intensywnej zorzy polarnej. Skąd naukowcy wiedzą, że wiele lat temu doszło do intensywnej burzy słonecznej? Wynika to z obecności w lodzie radioaktywnych izotopów chloru i berylu. Tworzą się one, gdy wysokoenergetyczne protony wlatują w stratosferę. Tam zderzają się z atomami różnych pierwiastków, tworząc izotopy, które potem opadają na powierzchnię i zostają uwięzione w lodzie. Naukowcy liczą na to, że badania zamierzchłych burz słonecznych pozwolą nam lepiej przygotować się na te, które mogą dopiero nadejść.
#dziejesiewsporcie: Federica, uważaj na słońce....

#dziejesiewsporcie: Federica, uważaj na słońce....

Inne
 Federica Pellegrini uchodzi za jedną z najpiękniejszych pływaczek na świecie. Włoszka kocha nie tylko wodę, ale także słońce. Dlatego często wygrzewa się w bikini na plażach. Tym razem trochę przesadziła z opalaniem i spaliła skórę, bo jak sama przyznała, nie nauczyła się nakładać kremu. W odcinku również potężne fale, które wywróciły surfera i kapitalna gra w "dziadka" w wykonaniu piłkarzy Liverpoolu.  
Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Ciekawostki
45 lat temu eksperci porównali działanie magnetosfery (tarczy otaczającej Ziemię) do bębna. Dzięki nowej technologii w końcu udało się bezpośrednio zarejestrować to zjawisko. Wyniki badań opublikowano w "Nature Communications". Okazuje się, że magnetyczna tarcza Ziemi działa jak gigantyczny bęben, odbijający plazmę pochodzącą ze Słońca. Zewnętrzną częścią tej ochronnej tarczy jest magnetopauza. To ochronna bańka, która odbija impulsy wiatru słonecznego. Zachowuje się ona jak elastyczna membrana bębna. Chroni to m.in. nasze satelity całą telekomunikację i astronautów przed szkodliwym promieniowaniem. Nowe badanie naukowców potwierdza tezę, że przestrzeń kosmosu nie jest cicha. Wypełnia ją cała orkiestra kosmicznych instrumentów.
Zaskakująca Droga Mleczna. Nowe odkrycie naukowców

Zaskakująca Droga Mleczna. Nowe odkrycie naukowców

Ciekawostki
Droga Mleczna jest bardziej zwichrowana i skręcona, niż sądzili wcześniej naukowcy. Do takiego wniosku doszli eksperci z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk. Wyniki swoich obserwacji opublikowali w magazynie naukowym "Nature Astronomy". Droga Mleczna jest dość typową galaktyką spiralną. Centralna jej część ma kształt dość grubego pręta, który otacza dysk atomów wodoru i gwiazd rozciągający się na odległość 50 tys. lat świetlnych. Do tej pory sądzono, że ten dysk jest cienki i płaski, ale nowe  badania mówią coś dokładnie odwrotnego. Polegały one m.in. na śledzeniu przez zespół gwiazd na zewnętrznej części dysku i dokładnym określeniu własnej pozycji. Powstały dzięki tym obliczeniom obraz 3D wskazuje, że Droga Mleczna ma kształt litery "S". To znacznie ułatwi np. określanie odległości Słońca od poszczególnych części zewnętrznego dysku naszej galaktyki. Dodatkowo Chińczycy odkryli także, że Cefeidy (gwiazdy, które służą nam w określaniu odległości we Wszechświecie) i gazowy dysk naszej Galaktyki, podążają za sobą. To daje nam nowe dane na temat kształtu Drogi Mlecznej.
Pustynia Atakama spłynęła krwią

Pustynia Atakama spłynęła krwią

Ciekawostki
Pod koniec XIX w., pomiędzy Chile a Boliwią i Peru wybuchła krwawa wojna. Większość bitew rozegrała się na pustyni Atakama. Znajdowały się na niej cenne surowce: saletra i guano. To właśnie one były powodem sporu między krajami. Warunki panujące na pustyni sprawiły, że chilijscy żołnierze znaleźli się dosłownie w piekle na ziemi. Armia chilijska składała się głównie ze słabo wyszkolonych ochotników i poborowych. Choć na terenie Atakamy znajdowały się osiedla, nie było między nimi dróg. Trzeba było maszerować przez pustynię. Szyte na wzór francuski mundury chilijskiej armii nie były dostosowane do pustynnych warunków. Nie zapewniały ochrony przed pustynnym pyłem. Słońce paliło żołnierzom twarze i dłonie. Upał jaki panował w ciągu dnia sprawiał, że żołnierze zrzucali płaszcze i kurtki, zostawiając je za sobą. Gdy słońce chowało się za horyzontem, zaczynali żałować swojej decyzji. Noce na pustyni są bardzo zimne. Najgorsze było jednak pragnienie, od którego wielu z nich traciło rozum. Żołnierze ssali naboje, pili własny mocz, umierali z pragnienia i popełniali samobójstwa. Niektóre oddziały trafiały prosto na pole bitwy. Oficerowie opisywali, że żołnierzom walka przynosiła ulgę. Woleli bić się z wrogiem, niż z pustynią. Łatwiej było wygrać z nim, niż z bezlitosną Atakamą.
Badacze pokazali, jak będzie wyglądało Słońce, gdy umrze

Badacze pokazali, jak będzie wyglądało Słońce, gdy umrze

Nauka
Za 10 miliardów lat Słońce zmieni się w "kryształową kulę". Śmierć naszej gwiazdy przebiegnie spektakularnie. Naukowcy znaleźli pierwszy bezpośredni dowód na to, że stare gwiazdy zmieniają się w kamienie, gdy zabraknie paliwa jądrowego. Skierowali teleskop kosmiczny Gaja na 15 tys. białych karłów w odległości około 300 lat świetlnych od Ziemi. Znaleźli dużą liczbę gwiazd, które po ochłodzeniu najpewniej obrócą się w kamień.
Potężny rozbłysk w kosmosie

Potężny rozbłysk w kosmosie

Nauka
Astronomowie zauważyli potężny rozbłysk z nowonarodzonej gwiazdy, która znajduje się 685 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy szacują, że jego siła jest 10 tys. razy większa niż jakiekolwiek zdarzenie wyemitowane przez Słońce. Ten gwiezdny "napad złości" mógł zapewnić warunki do narodzin nowych egzoplanet. Gwiazda typu M ma zaledwie 2 mln lat. Ten typ charakteryzuje się ultra silnymi polami magnetycznymi, zazwyczaj zapobiegającym tego typu potężnym wybuchom. Rozbłysk został zarejestrowany przez teleskopy w Chile.
#dziejesiewsporcie: dziewczyna Szpilki

#dziejesiewsporcie: dziewczyna Szpilki "udusiła" zawodnika MMA. Odklepał

Sport
"Odklepał" - napisała Kamila Wybrańczyk na Instagramie, gdzie pochwaliła się wygraną z Akopem Szostakiem, gwiazdorem MMA. Do niecodziennego pojedynku doszło w wodzie. Partnerka Artura Szpilki razem ze swoim narzeczonym i przyjaciółmi pary wybrała się na wspólne wakacje na Mauritius w Afryce. "Słońce, plaża, kolorowe drinki" - tak wygląda życie Wybrańczyk w rajskich krajobrazach wyspy na Oceanie Indyjskim. W tym odcinku pokażemy wam także Juergena Kloppa i piłkarzy Liverpoolu w roli św. Mikołajów, a na koniec zobaczycie, w jak kuriozalnych okolicznościach toczyło się spotkanie ligi serbskiej.
Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Ciekawostki
Kometa 46P/Wirtanen, która okrąża Słońce w nieco ponad 5 lat, przeleci obok Ziemi wyjątkowo blisko. Dzięki temu, niewidoczną zazwyczaj z Ziemi kometę, będzie można dostrzec za pomocą lornetki lub teleskopu. 46P/Wirtanen przeleci w odległości 11,6 mln km i będzie to najbliżej od 70 lat. Warto więc spojrzeć w niebo 17 grudnia. Ogon komety może być widoczny już 13-14 grudnia. Od połowy miesiąca wypatrujcie więc zielonej łuny.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 27następne