Wyniki wyszukiwania dla:

ryby

Liczba wyników: 167

Dlaczego warto jeść ryby na śniadanie?

Dlaczego warto jeść ryby na śniadanie?

Zdrowie
Ryby zawierają mnóstwo właściwości prozdrowotnych, dlatego powinny regularnie pojawiać się na naszych stołach. Zazwyczaj serwowane są na obiad lub kolację. Rzadziej na śniadanie. Nie musi tak być, ryba na śniadanie to bardzo dobry wybór. Oto powody dlaczego.
Dorsz z pomidorami i pietruszką. Pyszna rybka poleca się na obiad

Dorsz z pomidorami i pietruszką. Pyszna rybka poleca się na obiad

Kuchnia
Latem chętniej sięgamy po proste i lekkie dania, których przygotowanie nie wymaga wiele czasu. Taki jest właśnie ten dorsz. Delikatne mięso ryby doskonale komponuje się z aromatycznymi dodatkami. Po prostu palce lizać!
Nowy plan Pentagonu. Nikomu wcześniej się to nie udało

Nowy plan Pentagonu. Nikomu wcześniej się to nie udało

Technologia
Znana z zaskakujących pomysłów rodem z filmów science-fiction amerykańska agencja rządowa DARPA opracowuje nowy sposób na wykrywanie podwodnych dronów, torped i statków. Mają w tym pomóc ryby. Program badawczy nosi nazwę PALS i opiera się na zdolności ryb do wykrywania zmian w ich otoczeniu. Jego celem jest opracowanie systemu czujników, które będą wykrywać i rejestrować zachowania morskich stworzeń tak, by móc wskazać naciągające zagrożenia. Pracuje nad tym pięć zespołów naukowych.
Wielki błąd, który popełnia 30 proc. Polaków. Konsekwencje są poważne

Wielki błąd, który popełnia 30 proc. Polaków. Konsekwencje są poważne

Ciekawostki
Nawet 1,5 tony – tyle soczewek rocznie trafia do samego Bałtyku przez Polaków, którzy źle utylizują swoje soczewki. Okazuje się, że 30 proc. Polaków zużyte soczewki kontaktowe spłukuje w toalecie lub umywalce. Soczewki z naszych rur trafiają do oczyszczalni ścieków. Są małe i przezroczyste, dlatego nie zawsze można je tam wychwycić. Przez to ich drobne kawałki przedostają się już do rzek i morza. W morzu soczewki są połykane przez ryby i owoce morza, a te później lądują na naszych talerzach. Spłukując soczewki toalecie lub umywalce przyczyniamy się do zaśmiecania planetą plastikiem. Co robić ze zużytymi soczewkami? Sieci salonów optycznych zachęcają do gromadzenia ich w pojemnikach. Wypełnione soczewkami pojemniki możemy wyrzucać do specjalnych pudełek u wybranych optyków.
Niesamowity widok z lotu ptaka. To ławica płaszczek

Niesamowity widok z lotu ptaka. To ławica płaszczek

Ciekawostki
Niesamowity widok udało się nagrać z lotu ptaka nad Bondi Beach w Australii. Ten dziwny układ "kartek" to ławica płaszczek karbogłowych. Płaszczki to ryby z rodziny orleniowatych. Zasiedlają słone i słonawe wody Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku i Atlantyku. Każda z płaszczek ma około 80 cm długości i waży od 12 do 16 kg.
Ryby bogate w kwasy omega-3

Ryby bogate w kwasy omega-3

Zdrowie
Ryby są bardzo zdrowe. Zawierają wiele potrzebnych składników odżywczych. Jednym z istotniejszych, są kwasy omega-3. Które ryby zawierają ich najwięcej?
Kręgi na rafie. Wyjaśnienie zagadki zajęło im ponad 50 lat

Kręgi na rafie. Wyjaśnienie zagadki zajęło im ponad 50 lat

Ciekawostki
Te tajemnicze kręgi widać nawet z kosmosu i po dziesiątkach lat badań wreszcie wiadomo, jak powstają. Otóż te charakterystyczne "aureole" na Wielkiej Rafie Koralowej to nic innego jak dzieła wygłodniałych ryb. Badacze sformułowali taką hipotezę już w latach. 60 XX w. Do dziś nie byli w stanie jej udowodnić. Teraz wiemy już, że ryby i jeżowce chcąc chronić się przed drapieżnikami, selektywnie wyjadają glony tworząc koło. Zespół naukowców z Hawai'i Institute of Marine Biology zaobserwował ten proces dzięki zamontowaniu wielu kamer. Badacze muszą tylko jeszcze poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego kręgi powstają tylko w niektórych miejscach.
Usłyszeli potężny huk. Detonacja 250-kg bomby w rzece

Usłyszeli potężny huk. Detonacja 250-kg bomby w rzece

Wiadomości
250-kilogramową bombę z czasów II wojny światowej zdetonowali saperzy przy Alten Brucke we Fankfurcie (Niemcy). Bomba znajdowała się w rzece Men. Fachowcy nie byli w stanie usunąć detonatora, więc musieli wysadzić ładunek w wodzie. Eksplozji towarzyszył potężny huk i wysoka na 30 metrów fontanna. Przed detonacją przeprowadzono kilka mniejszych wybuchów, by odstraszyć ryby i inne zwierzęta. Akcję zabezpieczało łącznie 350 przedstawicieli m.in. policji i straży pożarnej. Ograniczenia wynikające z zapewnienia bezpieczeństwa w czasie detonacji dotknęły około 600 mieszkańców Frankfurtu. Przypadkowi świadkowie eksplozji mówili o "przyzwoitym huku" i "imponującej fontannie".
Kot, pies i ryba. Konflikt interesów okiem kamery

Kot, pies i ryba. Konflikt interesów okiem kamery

Styl życia
Yiyang City, Chiny. Świadek nagrał zabawny moment, w którym uparty buldog zaczepia kota, który był zajęty kradzieżą ryby. Kot nie był zadowolony. Wielokrotnie próbował zniechęcić psa. Przezabawne nagranie stało się hitem w sieci.
Mięso rekina. Czy warto je jeść?

Mięso rekina. Czy warto je jeść?

Zdrowie
Rekin co raz częściej pojawia się w sklepach w Polsce. Czy warto sięgnąć po mięso tej drapieżnej ryby? Rekin ma białe i elastyczne mięso. Jest ono bogate w białko, a płetwy i ogon zawierają bardzo dużo kolagenu.Nie ma ości i tłuszczu, a w smaku i konsystencji przypomina tuńczyka. Stek z rekina można grillować lub smażyć, trzeba jednak uważać by mięso nie stało się gumowate. Takiego niebezpieczeństwa nie ma, gdy mięso rekina przyrządzimy na parze. Choć jest smaczne i odżywcze, mięso z rekina ma jedną zasadniczą wadę. Zdecydowanie nie powinny po nie sięgać kobiety w ciąży i karmiące. Nie należy też podawać go dzieciom. Wszystko przez wysoką zawartość rtęci. Bardzo często przekracza ona bezpieczny poziom nawet 10 razy. Badania koreańskich naukowców, gdzie tradycyjnie spożywa się mięso rekina, dowiodły, że osoby, które je jedzą mają dużo więcej rtęci we krwi.
Zdjęcie rekina wywołało burzę. Lawina komentarzy ekspertów

Zdjęcie rekina wywołało burzę. Lawina komentarzy ekspertów

Ciekawostki
Grupa rybaków wybrała się na połów w okolicach Nowej Południowej Walii (stan w Australii). Opublikowane przez jednego z nich zdjęcie wprawiło w zakłopotanie największych znawców. Na zdjęciu widać bowiem rybaka, który trzyma ważącą kilkadziesiąt kilogramów (ok. 40) głowę ostronosa. To rekin, który osiąga ponad 3 m długości i waży 400 kg. Trzeba więc przyznać, że rybka mała nie jest, a jednak coś "odgryzło" jej głowę. Pod zdjęciem przetoczyła się lawina komentarzy, jednak ostatecznie uznano, że to nie prehistoryczny megalodon pozbawił ostronosa głowy, bowiem w głowie ryby znaleziono fragment tradycyjnego oszczepu. Najprawdopodobniej więc inne ryby tak oskubały martwego ostronosa, że jego ciało w końcu się rozpadło.
Najgorsze gatunki ryb. Lepiej z nich zrezygnować

Najgorsze gatunki ryb. Lepiej z nich zrezygnować

Styl życia
Regularne jedzenie ryb zapobiega nowotworom, nadwadze i otyłości, poprawia pamięć i odmładza. Warto sięgać po nie przynajmniej dwa razy w tygodniu. To wszystko prawda, ale nie każdy z gatunków jest polecany do spożycia. Wiele z nich zawiera toksyny i metale ciężkie. Ostrożność powinny zachować zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci. Zobaczcie, od jakich ryb lepiej trzymać się z daleka.
Gigantyczna ryba. Rzadki okaz na plaży w Australii

Gigantyczna ryba. Rzadki okaz na plaży w Australii

Ciekawostki
Dziwnie wyglądającą, ogromną rybę morze wyrzuciło na brzeg w parku narodowym Coorong w Australii. Znalazło ją dwóch rybaków, którzy na początku myśleli, że to duży, dryfujący kawałek drewna. Zdjęcia opublikowała na Facebooku partnerka jednego z rybaków. Mężczyźni zapewniają, że czegoś takiego jeszcze nigdy nie widzieli. Zazwyczaj natykają się tylko na rekiny i foki. Jak się okazało ryba należy do gatunku samogłowów, zwanych też mola mola. Samogłowy to najcięższe ryby kostnoszkieletowe na świecie. Jeden osobnik może ważyć nawet tyle co samochód osobowy. Samogłowy lubią wygrzewać się w słońcu w płytkich wodach. Przez to często zderzają się z jachtami, niekiedy nawet je zatapiając. Gdy już się nagrzeją, nurkują głęboko pod wodę, gdzie zjadają meduzy.
Nie ma nic gorszego. Palacze powinni wreszcie przejrzeć na oczy

Nie ma nic gorszego. Palacze powinni wreszcie przejrzeć na oczy

Ciekawostki
Na celowniku obrońców środowiska znalazło się już wiele przedmiotów. Były słomki i torby foliowe, teraz czas na niedopałki po papierosach, czyli tak zwane pety lub kiepy. To najczęściej wyrzucany śmieć. Nie wszyscy, którzy beztrosko wywalają niedopałki wprost na ziemię czy do studzienki wiedzą, że są one zrobione z plastiku. "Wata" w środku filtra to nie bawełna, a syntetyczna celuloza, która rozkłada się nawet 10 lat. W dodatku nasączona obficie toksycznymi substancjami z dymu papierosowego. Z danych WHO wynika, że 2/3 ze wszystkich niedopałków wyrzucane są w sposób nieodpowiedzialny czyli na ziemię lub do wody, skąd trafiają do mórz i oceanów. Jak wpływają na środowisko wodne? By to sprawdzić wykonano eksperyment. Do wody, w której moczyły się niedopałki wpuszczono ryby. Po czterech dniach połowa z nich zdechła. Dodatkowo filtry nie powodują, że palenie jest mniej szkodliwe. Warto więc zastanowić się zanim rzucimy peta na ulicę, zwłaszcza, że rocznie produkuje się ponad 6 kwintylion papierosów (ponad 90% z nich ma filtry).
Ryby najbardziej skażone rtęcią

Ryby najbardziej skażone rtęcią

Zdrowie
Ryby to bardzo ważna część codziennej diety. Powinniśmy spożywać je regularnie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie ryby są tak samo zdrowe. Niektóre mogą wręcz bardzo zaszkodzić. Oto przykłady takich ryb.
Ryba gigant. Nawet eksperci są zaskoczeni

Ryba gigant. Nawet eksperci są zaskoczeni

Ciekawostki
Mierzącą ponad dwa metry rybę wyrzucił ocean na plażę w Południowej Kalifornii. Naukowcy sądzili początkowo, że jest to truchło samogłowa - ryby, która pojawia się nawet w Bałtyku. Po bardziej wnikliwych badaniach okazało się, że to gatunek ryby odkryty w 2017 r., i który nigdy wcześniej nie był widziany w Ameryce Północnej. Jej obecność oznacza, że przekroczyła równik. Biolog ewolucyjny, Thomas Turner, nazwał rybę "najbardziej niezwykłym okazem, jaki kiedykolwiek widział". Ryba nie ma ogona, ma zarośnięte zęby i duży, okrągły otwór gębowy. Turner zwrócił się do odkrywczyni gatunku Marianne Nyegaard, biolog morskiej, o pomoc w potwierdzeniu odkrycia. Ostateczną odpowiedź mają dać badania genetyczne.
Sztorm na Malcie. Wiatr był tak silny, że wyrzucał ryby na most

Sztorm na Malcie. Wiatr był tak silny, że wyrzucał ryby na most

Ciekawostki
Potężny sztorm uderzył w wybrzeże Malty, zalewając nadmorskie miasta. Wiatr był tak silny, że na most w kurorcie Xemxija, wyrzucił ryby. Zjawisko nagrał kierowca. Niektórzy mimo ostrzeżeń wyszli z domów, by pozbierać ryby. Inni przy oknach i na balkonach nagrywali wideo. Władze oznaczyły sztorm jako wysokie zagrożenie dla życia i własności. Wiatr niszczył drzewa, ściany budynków i linie wysokiego napięcia. Nie ma doniesień o rannych.
Bliskie spotkanie z orką. Zrobiła niespodziewany gest

Bliskie spotkanie z orką. Zrobiła niespodziewany gest

Ciekawostki
Polarniczce dr Reginie Ross z Nowej Zelandii udało się nagrać niezwykły film. Do jej kamery podpłynęła młoda orka. Zwierzę najpierw trąciło kamerę nosem, a następnie wręczyło pani doktor w prezencie ogon ryby. Trochę jak kot, który przynosi właścicielowi w podarku upolowaną mysz. Co ciekawe, polarniczka chciała zbadać, czy orki jedzą ten gatunek ryb. Prezent od młodej orki znacznie ułatwił zadanie. Do tego niezwykłego spotkania doszło w rezerwacie przyrody na Morzu Rossa. To jeden z niewielu morskich ekosystemów prawie niezmienionych przez człowieka. Jest domem dla licznych pingwinów, fok, ryb i waleni.
Niektóre ryby mogą być szkodliwe dla zdrowia

Niektóre ryby mogą być szkodliwe dla zdrowia

Zdrowie
Badania wykazały, że w rybach bogatych w wiele cennych składników znajdują się również m.in. rtęć, ołów i szkodliwe dioksyny. Wszystkie trzy substancje mogą zawierać dorsz, łosoś i śledź. Tuńczyk, okoń, płotka, dorsz i węgorz mogą mieć dioksyny. Z kolei najwięcej rtęci ma w sobie szczupak – ryba, która znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. Pamiętajmy, że zawartość szkodliwych substancji w rybach hodowlanych nie przekracza dopuszczalnych norm. Należy wiedzieć, że dioksyny to bardzo toksyczne substancje występujące w żywności, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Spożywanie żywności zawierającej dioksyny negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, powodując nowotwory, cukrzycę, choroby układu krążenia, trądzik oraz bezpłodność.
Pijany Holender połknął rybkę akwariową. Szybko tego pożałował

Pijany Holender połknął rybkę akwariową. Szybko tego pożałował

Ciekawostki
Po nocy pełnej alkoholu i narkotyków, 28-letni Holender i jego znajomi wpadli na tyle oryginalny, co głupi pomysł. Postanowili, że pożywią się pływającymi w domowym akwarium rybkami. Wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby ograniczyli się tylko do zjedzenia dwóch złotych rybek - Karasiów srebrzystych. Bohater wieczoru, dopingowany przez krzyczących "Duża ryba! Duża ryba!" kumpli, sięgnął jednak po inny gatunek. Postanowił połknąć Kiryska spiżowego, niewielką rybkę przypominającą nieco suma. Mężczyzna zaczął się krztusić, próbował popijać rybkę piwem i zagryzać lodami. Gdy wszystkie sposoby usunięcia rybki okazały się bezskuteczne, grupa udała się do szpitala. Lekarze ze zdumieniem wyciągnęli rybę z przełyku pacjenta. Niestety, Kirysek spiżowy, gdy czuje się zagrożony, rozpościera swoje kolczaste płetwy. Tak samo było w tym przypadku. Płetwy wbiły się w ściany przełyku Holendra, tak głęboko, że do ich usunięcia konieczny był kolejny zabieg. Mężczyzna po 2 tygodniach doszedł do siebie. To pierwszy przypadek celowego połknięcia żywej ryby, jaki opisano w medycznych czasopismach naukowych.
Ryby wędzone. Czy są zdrowe?

Ryby wędzone. Czy są zdrowe?

Zdrowie
Wędzone ryby są źródłem, witamin (A,D,E), pełnowartościowego białka oraz drogocennych pierwiastków. Okazuje się jednak, że w trakcie wędzenia, ryby tracą ponad połowę innych cennych wartości odżywczych. Wędzone łososie, halibuty i flądry są wcześniej mocno solone. Zwierają więc w składzie szkodliwy dla ciśnienia chlorek sodu. W trakcie wędzenia może też dojść do wytworzenia węglowodorów aromatycznych, które są rakotwórcze.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 8następne