Wyniki wyszukiwania dla:

ryby

Liczba wyników: 174

Złapał rekina. Zdobył sławę w internecie

Złapał rekina. Zdobył sławę w internecie

Świat
Elliot Sudal, łapacz rekinów, ma ciekawą profesję. Odławia drapieżne ryby w celach naukowych i wypuszcza je do morza. Ostatnio udało mu się schwytać rekina młota o długości 3,6 m. Mężczyzna umieścił zdjęcie na swoim Facebooku. Fotografia szybko stała się internetowym viralem. Nie zadecydowała o tym wielkość ryby, a coś zgoła innego. Wśród komentujących sensację zbudziły mięśnie łapacza rekinów. Wiele pań przyznało, że trudno im się skupić na rybie. Wolą patrzeć na muskulaturę Eliotta. Niektóre przyznają, że zdjęcie obudziło w nich zainteresowanie wędkarstwem. Kobiety piszą również, że gdyby udało im się złapać takiego łowcę rekinów, na pewno nie wypuściłyby go z powrotem. Mężczyzna przyznaje, że ostatni okaz to jeden z największych rekinów, jakie miał okazję złapać, a było ich aż 500. 
Czy tuńczyk ma w sobie rtęć?

Czy tuńczyk ma w sobie rtęć?

Zdrowie
Tuńczyk jest rybą, zawierającą kwasy omega-3 i duże ilości witaminy D. Gromadzi jednak metale ciężkie i rtęć, które w nadmiarze negatywnie wpływają na układ nerwowy. Tuńczyk jest drapieżnikiem, znajduje się na samym szczycie łańcucha pokarmowego. Według ekspertów, to właśnie przez to jest narażony na pochłanianie wielu toksycznych substancji. Czy warto go więcej jeść? Tak, ale w umiarkowanych ilościach. Zobacz, kto jednak powinien unikać tej ryby.

"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się

Ciekawostki
"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się - alarmują naukowcy. Już teraz jest wielkości Austrii. "Strefa śmierci" to miejsce, w którym z powodu braku tlenu w wodzie, nie jest w stanie przeżyć żadne morskie stworzenie. Ryby się tam po prostu duszą. Zdaniem naukowców powiększanie się tego obszaru jest spowodowane zmianami klimatu. Kolejną przyczyną są spuszczane do morza ścieki z okolicznych państw, często pełne nawozów sztucznych. Martwa strefa została zbadana dzięki pływającym robotom, które przez 8 miesięcy badały dno morskie. To pierwsze badanie od 50 lat, dotychczas nie było to możliwe m.in. ze względu na piratów grasujących w regionie.
Ryby szkodliwe dla dzieci

Ryby szkodliwe dla dzieci

Zdrowie
Ryby to jeden z najważniejszych składników zdrowej diety, również dla dzieci. Zawierają białko, kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminę D. Nie wszystkie jednak są dla dzieci. Jakich nie należy im podawać?
Śledź i dorsz mogą zapobiegać chorobie Parkinsona

Śledź i dorsz mogą zapobiegać chorobie Parkinsona

Zdrowie
Jak nazywa się białko, które zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Parkinsona?Kiedy należy jeść ryby?Zobacz film.                                                                                    
Owoce morza coraz popularniejsze na polskim stole

Owoce morza coraz popularniejsze na polskim stole

Kuchnia
Owoce morza są bardzo dobrym źródłem wysoko przyswajalnego białka. Zawierają też dużo pierwiastków potrzebnych do funkcjonowania naszego organizmu. Polacy zdają się patrzeć na te morskie mięczaki i skorupiaki coraz przychylniejszym okiem, choć zdarzają się błędy w ich przyrządzaniu.
Połów ryb w Dębkach

Połów ryb w Dębkach

Podróże
Wybraliśmy się w rejs z rybakami z Dębek. Usłyszeliśmy, że "tak źle nie było jeszcze nigdy". Coraz marniejsze połowy, brak rąk do pracy. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach kryzys się pogłębi.
Głęboko pod powierzchnią oceanu. Oto co znajduje się w

Głęboko pod powierzchnią oceanu. Oto co znajduje się w "strefie półmroku"

Nauka
"Strefa półmroku" jest pełna niezwykłych gatunków ryb. Głęboko pod powierzchnią oceanu na głębokości 100-300 metrów, żyje mnóstwo nieznanych stworzeń. Naukowcy zbadali tę strefę za pomocą specjalnej łodzi podwodnej.
Emerytka złowiła gigantyczną rybę

Emerytka złowiła gigantyczną rybę

Wiadomości
68-letnia Sue Elcock z Wielkiej Brytanii odwiedziła syna i jego żonę w Australii. Rodzina wspólnie wybrała się na wędkowanie na wybrzeże Lancelin w zachodniej części kraju. Emerytka poczuła, że na jej haczyk złapała się naprawdę duża ryba. Wyciąganie okazu z wody trwało aż 40 minut. Zgromadzeni na kutrze ludzie nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli. Ryba mierzyła ok. 130 cm i ważyła 62 kilogramy. Najprawdopodobniej to granik wielki.  Zdjęcia mogą wydawać się niewiarygodne, jednak wielkie ryby w Australii to nie rzadkość – świadczą o tym fotografie zamieszczone na Facebooku firmy organizującej wyprawy na morze. – Nie mogłam uwierzyć w jej rozmiar, gdy wychyliła głowę z wody. Była wielkości kanapy – opowiadała brytyjskiemu dziennikowi "The Sun" Sue Elcock.  
Ten mężczyzna każdego dnia przez rok jadł rybę

Ten mężczyzna każdego dnia przez rok jadł rybę

Zdrowie
Paul Greenberg jest dziennikarzem „New York Timesa”. Niedawno mężczyzna rozpoczął pracę nad swoim nowym filmem dokumentalnym „Ryba na moim talerzu”.  
Ocean wyrzucił na plażę wielką rybę

Ocean wyrzucił na plażę wielką rybę

Ciekawostki
We wtorek na plaży u wybrzeży stanu Quensland w Australii odnaleziono pokaźnych rozmiarów martwą rybę. Natknęło się na nią małżeństwo, które wybrało się na poranny spacer wzdłuż brzegu Oceanu Spokojnego. – Ryba była ogromna. Musiała ważyć ok. 150 kg – relacjonował mężczyzna w jednej z lokalnych gazet. Odnaleziona ryba to prawdopodobnie ekstremalnie wielki przedstawiciel gatunku tripletail, czyli ryby z potrójny ogonem. 
Portugalska sałatka z tuńczykiem. Na lunch lub dodatek do obiadu

Portugalska sałatka z tuńczykiem. Na lunch lub dodatek do obiadu

Kuchnia
Smakowite połączenie warzyw, strączków i kawałków ryby. Szybka w przygotowaniu, prosta i wyjątkowo sycąca. Sprawdzi się jako danie samo w sobie lub dodatek do obiadu.
Jesz ryby raz w tygodniu? Zapobiegasz poważnej chorobie

Jesz ryby raz w tygodniu? Zapobiegasz poważnej chorobie

Zdrowie
Jesz ryby raz w tygodniu? Zapobiegasz poważnej chorobie.Ryby zawierają oleje, które mają w sobie omegę-3, to ważny środek, który może pomóc w walce z twardnieniem rozsianym.                   
Jak przyrządzić ryby, aby były zdrowe?

Jak przyrządzić ryby, aby były zdrowe?

Zdrowie
Ryby są zdrowe – temu nie można zaprzeczyć.Zdarza się jednak, że przez niewłaściwe przygotowanie, produkt ten traci to, co w nim najcenniejsze. Zobacz, jak przyrządzić ryby, aby zachować ich cenne właściwości.
Rosyjski wędkarz wyławia podwodne potwory

Rosyjski wędkarz wyławia podwodne potwory

Świat
Roman Fiedorcow, wędkarz z Murmańska w północno-zachodniej Rosji publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia ryb. Nie są to jednak okazy, na jakie trafia każdy przeciętny amator ryb. To prawdziwe podwodne potwory, jakich świat jeszcze nie widział. Odławiane przez Romana Fiedorowa ryby i inne wodne zwierzęta nierzadko wyglądają jak wytwory wyobraźni autorów horroru. Mają wielkie oczy, krzykliwe kolory, nieregularny kształt i ostre jak brzytwa zęby. Ich zdjęcia robią prawdziwą furorę w sieci. Profile rosyjskiego wędkarza na Twitterze i Instagramie obserwuje łącznie ponad 400 tys. użytkowników z całego świata. 
Nowe gatunki ryb

Nowe gatunki ryb

Nauka
Australijscy naukowcy odkryli 5 nowych gatunków ryb. Wśród odnalezionych w głębinach wschodniej Australii gatunków jest "ryba bez twarzy". Do badań przywieziono łącznie 42 tys. ryb i morskich bezkręgowców. Niektóre z nich odłowiono na głębokości aż 4800 metrów.
Najdziwniejsza ryba na świecie

Najdziwniejsza ryba na świecie

Ciekawostki
Niezwykłą "rybę z rękami" udało się odnaleźć naukowcom u wybrzeży Tasmanii. Zwierzę należy do gatunku z rodzaju żabnicokształtnych i jest zagrożona wyginięciem. Rybie "ręce" to w rzeczywistości płetwy piersiowe, przystosowane do życia tuż przy dnie. Czerwona ryba zamieszkuje dno morskie, a swoich "rąk" używa do pełzania po nim. Dotychczas znana była tylko jedna, licząca od 20 do 40 osobników kolonia tego gatunku. Naukowcy z Tasmanii odkryli kolejną. Wszystko dzięki nurkowi, który powiadomił ich, że widział zagrożoną rybę. Nowa kolonia oznacza, że populacja tego gatunku ryby może być nawet dwukrotnie większa niż sądzono. Ryba składa jaja na wodorostach, często ulegają one zniszczeniu przez łodzie i pływaków. Zagrożone są tez kłusownictwem. Często łapano je, aby żyły w akwariach. Nowa kolonia, może pomóc naukowcom stworzyć program ochrony i reintrodukcji gatunku.
Żywy tasiemiec w łososiu w supermarkecie

Żywy tasiemiec w łososiu w supermarkecie

Zdrowie
Dwóch Amerykanów chciało kupić łososia w supermarkecie. Ku ich zdziwieniu, na płacie ryby poruszał się pasożyt przypominający tasiemca lub Anisakis - pasożyta z rodzaju nicieni o długości 3-4cm. Mężczyźni nagrali tę niecodzienną sytuację, a wideo trafiło do sieci. Większość larw znajduje się w przewodzie pokarmowym ryb, wraz z ich obróbką larwy są usuwane. Zdarza się, że larwy pasożytów schowają się w mięśniach ryb, wtedy może dojść do podobnej sytuacji jak na nagraniu. Większe szanse na zakażenie tasiemcem lub innym pasożytem mają miłośnicy sushi. W sierpniu 2017 r., 30-letni fan surowego łososia z USA zgłosił się do szpitala z 1,5-m tasiemcem, którego chwilę wcześniej wydalił i owinął w rolkę papieru. Wcześniej Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzegała o możliwości występowania larw pasożytów m.in. w łososiu pochodzącym z Oceanu Spokojnego.
Czy powinniśmy jeść tilapię?

Czy powinniśmy jeść tilapię?

Zdrowie
Tilapia to ryba, która na naszych stołach pojawiła się dość niedawno. Polubiliśmy ją, ponieważ ma dobre, chude, delikatne mięso i mało ości. Jest też tania i łatwo dostępna. Często słyszymy, że ryby powinniśmy jeść kilka razy w tygodniu. Czy tak jest też w przypadku tilapii?  Zobacz film.
Na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

Na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

Polska
Właściciele stacji paliw skorzystają na wprowadzeniu zakazu handlu. Dzięki wyłączeniu ich z ustawy, być może stacje niedługo zamienią się w supermarkety. Taki pomysł chce wdrażać Orlen, państwowy gigant paliwowy, który planuje znacząco poszerzyć oferowany na stacjach asortyment. Koncern chce zamienić swoje stacje w hurtownie wielobranżowe. Co w nich kupimy? Buty, ryby, biżuterię, zabawki, naczynia, środki czyszczące, odzież, rowery czy sprzęt radiowo-telewizyjny.
 Za 40 lat ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów

Za 40 lat ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów

Kuchnia
Około 30 proc. światowych zasobów ryb jest przełowionych, a aż 60 proc. poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Problem jest na tyle poważny, że bez podjęcia odpowiednich działań za 40 lat poławiane ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów świata, a tym samym ze sklepów i naszych stołów.  Kto może to zmienić i jak? Dużą rolę odgrywają codzienne wybory konsumentów ryb i owoców morza podczas zakupów.