Wyniki wyszukiwania dla:

ryby

Liczba wyników: 173

Ryba gigant. Nawet eksperci są zaskoczeni

Ryba gigant. Nawet eksperci są zaskoczeni

Ciekawostki
Mierzącą ponad dwa metry rybę wyrzucił ocean na plażę w Południowej Kalifornii. Naukowcy sądzili początkowo, że jest to truchło samogłowa - ryby, która pojawia się nawet w Bałtyku. Po bardziej wnikliwych badaniach okazało się, że to gatunek ryby odkryty w 2017 r., i który nigdy wcześniej nie był widziany w Ameryce Północnej. Jej obecność oznacza, że przekroczyła równik. Biolog ewolucyjny, Thomas Turner, nazwał rybę "najbardziej niezwykłym okazem, jaki kiedykolwiek widział". Ryba nie ma ogona, ma zarośnięte zęby i duży, okrągły otwór gębowy. Turner zwrócił się do odkrywczyni gatunku Marianne Nyegaard, biolog morskiej, o pomoc w potwierdzeniu odkrycia. Ostateczną odpowiedź mają dać badania genetyczne.
Sztorm na Malcie. Wiatr był tak silny, że wyrzucał ryby na most

Sztorm na Malcie. Wiatr był tak silny, że wyrzucał ryby na most

Ciekawostki
Potężny sztorm uderzył w wybrzeże Malty, zalewając nadmorskie miasta. Wiatr był tak silny, że na most w kurorcie Xemxija, wyrzucił ryby. Zjawisko nagrał kierowca. Niektórzy mimo ostrzeżeń wyszli z domów, by pozbierać ryby. Inni przy oknach i na balkonach nagrywali wideo. Władze oznaczyły sztorm jako wysokie zagrożenie dla życia i własności. Wiatr niszczył drzewa, ściany budynków i linie wysokiego napięcia. Nie ma doniesień o rannych.
Bliskie spotkanie z orką. Zrobiła niespodziewany gest

Bliskie spotkanie z orką. Zrobiła niespodziewany gest

Ciekawostki
Polarniczce dr Reginie Ross z Nowej Zelandii udało się nagrać niezwykły film. Do jej kamery podpłynęła młoda orka. Zwierzę najpierw trąciło kamerę nosem, a następnie wręczyło pani doktor w prezencie ogon ryby. Trochę jak kot, który przynosi właścicielowi w podarku upolowaną mysz. Co ciekawe, polarniczka chciała zbadać, czy orki jedzą ten gatunek ryb. Prezent od młodej orki znacznie ułatwił zadanie. Do tego niezwykłego spotkania doszło w rezerwacie przyrody na Morzu Rossa. To jeden z niewielu morskich ekosystemów prawie niezmienionych przez człowieka. Jest domem dla licznych pingwinów, fok, ryb i waleni.
Niektóre ryby mogą być szkodliwe dla zdrowia

Niektóre ryby mogą być szkodliwe dla zdrowia

Zdrowie
Badania wykazały, że w rybach bogatych w wiele cennych składników znajdują się również m.in. rtęć, ołów i szkodliwe dioksyny. Wszystkie trzy substancje mogą zawierać dorsz, łosoś i śledź. Tuńczyk, okoń, płotka, dorsz i węgorz mogą mieć dioksyny. Z kolei najwięcej rtęci ma w sobie szczupak – ryba, która znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. Pamiętajmy, że zawartość szkodliwych substancji w rybach hodowlanych nie przekracza dopuszczalnych norm. Należy wiedzieć, że dioksyny to bardzo toksyczne substancje występujące w żywności, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Spożywanie żywności zawierającej dioksyny negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, powodując nowotwory, cukrzycę, choroby układu krążenia, trądzik oraz bezpłodność.
Pijany Holender połknął rybkę akwariową. Szybko tego pożałował

Pijany Holender połknął rybkę akwariową. Szybko tego pożałował

Ciekawostki
Po nocy pełnej alkoholu i narkotyków, 28-letni Holender i jego znajomi wpadli na tyle oryginalny, co głupi pomysł. Postanowili, że pożywią się pływającymi w domowym akwarium rybkami. Wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby ograniczyli się tylko do zjedzenia dwóch złotych rybek - Karasiów srebrzystych. Bohater wieczoru, dopingowany przez krzyczących "Duża ryba! Duża ryba!" kumpli, sięgnął jednak po inny gatunek. Postanowił połknąć Kiryska spiżowego, niewielką rybkę przypominającą nieco suma. Mężczyzna zaczął się krztusić, próbował popijać rybkę piwem i zagryzać lodami. Gdy wszystkie sposoby usunięcia rybki okazały się bezskuteczne, grupa udała się do szpitala. Lekarze ze zdumieniem wyciągnęli rybę z przełyku pacjenta. Niestety, Kirysek spiżowy, gdy czuje się zagrożony, rozpościera swoje kolczaste płetwy. Tak samo było w tym przypadku. Płetwy wbiły się w ściany przełyku Holendra, tak głęboko, że do ich usunięcia konieczny był kolejny zabieg. Mężczyzna po 2 tygodniach doszedł do siebie. To pierwszy przypadek celowego połknięcia żywej ryby, jaki opisano w medycznych czasopismach naukowych.
Ryby wędzone. Czy są zdrowe?

Ryby wędzone. Czy są zdrowe?

Zdrowie
Wędzone ryby są źródłem, witamin (A,D,E), pełnowartościowego białka oraz drogocennych pierwiastków. Okazuje się jednak, że w trakcie wędzenia, ryby tracą ponad połowę innych cennych wartości odżywczych. Wędzone łososie, halibuty i flądry są wcześniej mocno solone. Zwierają więc w składzie szkodliwy dla ciśnienia chlorek sodu. W trakcie wędzenia może też dojść do wytworzenia węglowodorów aromatycznych, które są rakotwórcze.
Chłopiec umiera po powąchaniu ryby. Tragedia przy obiedzie

Chłopiec umiera po powąchaniu ryby. Tragedia przy obiedzie

Zdrowie
Młody chłopiec, który nie chorował i nie skarżył się na ból, nagle zmarł. Policja wszczęła wówczas dochodzenie, aby wyjaśnić przyczynę śmierci chłopca. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną śmierci był... dorsz. 
Piróg:

Piróg: "Nagle przychodzi Boże Narodzenie i każdy musi mieć żywego karpia"

Gwiazdy
W dobie dużej świadomości w temacie walki o prawa zwierząt, zdaje się czymś normalnym, że również i celebryci wypowiadają się w tym kwestiach. W związku ze zbliżającymi się świętami większość gwiazd (za wyjątkiem Magdy Gessler) apeluje o niekupowanie żywych karpi.W drażliwej kwestii ratowania świątecznych karpi wypowiedział się również Michał Piróg, który poparł apel wystosowany przez Maję Ostaszewską. Tancerz stwierdził, że nie rozumie, dlaczego akurat w tym czasie w roku ludzie potrzebują zjeść świeżą rybę: Nie rozumiem tego, że przez cały rok nie jemy świeżej ryby, a nagle przychodzi Boże Narodzenie i każdy musi mieć żywego karpia - stwierdził zrezygnowany choreograf. Zgadzacie się z nim?
Najgorsza ryba do jedzenia

Najgorsza ryba do jedzenia

Zdrowie
Łosoś jest bardzo szanowaną rybą ze względu na wiele składników odżywczych, które posiada. Trzeba jednak być ostrożnym w jej spożywaniu, ponieważ można natrafić bardzo łatwo na łososia, który może nam bardzo zaszkodzić. 
Jak

Jak "odchudzić" świąteczne potrawy. Oto proste sposoby

Zdrowie
Świąteczne potrawy nie należą do dietetycznych. Sałatki z majonezem, ryby smażone na oleju czy kremowe ciasta powodują uczucie ciężkości. Mogą się również przyczynić do poświątecznego wzrostu wagi. Na szczęście łatwo odchudzić potrawy, które zagoszczą na naszych stołach. Oto proste porady. Zobacz film.
Zdrowy łosoś. Wolno żyjący czy hodowlany?

Zdrowy łosoś. Wolno żyjący czy hodowlany?

Zdrowie
Łosoś korzystnie wpływa na nasze zdrowie Naukowcy twierdzą jednak, że gatunki hodowlane są pełne toksyn. Co różni dzikie łososie od tych hodowanych masowo? Łososie wolno żyjące żywią się krewetkami, rybami czy planktonem. Hodowane są karmione specjalną paszą i faszerowane antybiotykami Dodatkowo do ich basenów często są wlewane różne chemikalia, które mają zapobiegać wielu chorobom.
Grube ryby odejdą z .N?

Grube ryby odejdą z .N? "To plotki, które sieją najczęściej ci, którzy są poza partią”

Wiadomości
Gościem „Gabinetu Cieni” u Adama Hofmana była Katarzyna Lubnauer. Były polityk PiS i przewodnicząca Nowoczesnej komentowali aferę KNF, ostre słowa Donalda Tuska o „bolszewikach” i nieobecność szefowej .N. na oficjalnych obchodach Święta Niepodległości. Ale emocje wzbudziły przytoczone przez Hofmana pogłoski o kryzysie w dawnej partii Ryszarda Petru. 
Paluszki rybne nie takie złe jak sądzono? Mają jedną ważną zaletę

Paluszki rybne nie takie złe jak sądzono? Mają jedną ważną zaletę

Zdrowie
Choć nie uchodzą za bardzo zdrowy produkt, okazuje się, że paluszki rybne niektórych producentów mają wielką zaletę. Produkowane są głównie z ryb pochodzących z połowów zrównoważonych. Taki wniosek płynie z analizy kilkudziesięciu dostępnych na rynku brytyjskim paluszków rybnych. Jej autorami są naukowcy z Marine Conservation Society (MCS). Zbadali oni skład paluszków. Okazuje się, że często to te najtańsze zawierają aż 85% ryb złowionych w sposób przyjazny środowisku. 
Właściwości karmazyna

Właściwości karmazyna

Zdrowie
Karmazyn to ryba drapieżna. Występuje w zimnych wodach północnego i zachodniego Oceanu Atlantyckiego. Świetnie sprawdza się w diecie osób dbających o linię. 100 g tej ryby to tylko ok. 90 kcal. Na tym jego zalety się nie kończą. Posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Zobacz film.
Potworne ryby hitem sieci

Potworne ryby hitem sieci

Ciekawostki
Oceanolodzy z całego świata, z okazji Halloween, zorganizowali nieformalny konkurs: kto wrzuci najstraszniejszą rybę. Umieszczane pod hasztagiem #SpookWar zdjęcia faktycznie potrafią zmrozić krew w żyłach. 
Karmazyn - właściwości odżywcze

Karmazyn - właściwości odżywcze

Zdrowie
Karmazyn to drapieżna ryba, żyjąca w Oceanie Atlantyckim. Jego spożywanie nie jest popularne w Polsce. Wygląd ryby jest bardzo charakterystyczny. Karmazyn to ryba o małej zawartości tłuszczu. Zawiera wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3. To doskonałe źródło białka, witamin i minerałów.
12 najbardziej zanieczyszczonych ryb

12 najbardziej zanieczyszczonych ryb

Zdrowie
O tym, że spożywanie ryb jest korzystne dla zdrowia, nie trzeba nikomu mówić. Niestety, choć ryby są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, witamin i składników odżywczych, jedzenie niektórych gatunków może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ryby mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak rtęć, kadm, ołów, pestycydy i dioksyny. Główną przyczyną skażenia ryb metalami ciężkimi jest zanieczyszczenie wód.Zobacz film.
Polacy jedzą ją zdecydowanie zbyt rzadko. Bogate źródło odżywczych składników

Polacy jedzą ją zdecydowanie zbyt rzadko. Bogate źródło odżywczych składników

Zdrowie
Zbadano ponad 2,5 tys. emerytów. U tych, którzy mieli we krwi wyższy poziom kwasów omega-3 ryzyko demencji, chorób serca i raka było o 24% niższe. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby. Makrela, sardynki i łosoś w diecie to dobry sposób aby zachować zdrowie mózgu, serca i wzroku. Dlatego właśnie osoby starsze powinny spożywać je regularnie. 
Strasburger o swych przeżyciach:

Strasburger o swych przeżyciach: "Przeżyłem, ale chorowałem dość mocno"

Gwiazdy
Azja Express wprowadziła do Polski modę na formaty telewizyjne polegające na wysyłaniu celebrytów do odległych krain i obserwowaniu, jak poradzą sobie w nietypowych warunkach. Jednym z takich programów jest Lepiej późno niż wcale, który zaoferował grupce znanych seniorów możliwość przygody w Japonii. Jeden z uczestników, Karol Strasburger, zdradził, że zadaniem nie do przeskoczenia okazało się dla niego zjedzenie żywej ośmiornicy. Prowadzący porwał się jednak na posiłek z surowej ryby fugu, powszechnie znanej jako jednej z najbardziej trujących mieszkańców azjatyckich wód.Jakie sensacje wywołał w Strasburgerze ten egzotyczny przysmak?
Zbyt częste jedzenie mięsa zwiększa ryzyko chorób

Zbyt częste jedzenie mięsa zwiększa ryzyko chorób

Kuchnia
Nadmierne spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego, istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, udaru lub wylewu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie jego konsumpcji do 0,5 kg tygodniowo. Eksperci podkreślają jednak, że przejście na dietę bardziej roślinną wymaga jednak odpowiednich substytutów mięsa. Rośliny strączkowe, jajka i ryby morskie pomogą uniknąć niedoborów białka. Potrzebne będą również produkty bogate w witaminę B12.
Ucieczka ORP Orzeł. Mija dokładnie 79 lat

Ucieczka ORP Orzeł. Mija dokładnie 79 lat

Ciekawostki
Determinacją i sprytem wykazała się załoga ORP Orzeł, by uciec z internowania w Tallinie. Wszystko wydarzyło się we wrześniu 1939 roku. ORP Orzeł zawinął do estońskiego portu by wyokrętować dowódcę i dokonać drobnych napraw. Okazało się że na miejscu jest też niemiecki okręt. Estończycy poinformowali o tym Polaków i przekazali, że w tej sytuacji "Orzeł" nie może opuścić portu wcześniej, niż 24 godz. po wypłynięciu Niemców. Wkrótce jednak Estończycy uznali, że udzielony azyl z powodu podanych przez Polaków powodów był niepotrzebny. Podjęli więc decyzję o internowaniu "Orła". Załodze zabrano pomoce nawigacyjne i zaczęto rozbrajać okręt. Polacy nie zamierzali czekać z złożonymi rękami. Postanowili uciec. Bosman Władysław Narkiewicz, udając, że łowi ryby, zmierzył głębokość na trasie planowanej ucieczki. Inni członkowie załogi wyciągnęli informacje, kiedy następują zmiany warty. Zaplanowano awarię świateł w porcie. W nocy z 17 na 18 września Polacy obezwładnili dwóch wartowników i rozpoczęli wychodzenie z portu. Nie było to proste, bo awarię świateł szybko naprawiono i estońska artyleria rozpoczęła ostrzał. Na dodatek kadłub "Orła" nie zmieścił się w wyznaczonym torze - zawadził o falochron i stanął. Po kilkunastu minutach udało się jednak wyprowadzić jednostkę z potrzasku i wypłynąć na głębokie wody. Estończycy szukali "Orła". Słyszano nawet 4 echa wybuchów bomb głębinowych. Okręt po naładowaniu akumulatorów i karkołomnych działaniach patrolowych na Bałtyku, na początku października wyruszył do Anglii.