Wyniki wyszukiwania dla:

rpa

Liczba wyników: 105

Młody lew kontra opona. Musiał mocno się wystraszyć

Młody lew kontra opona. Musiał mocno się wystraszyć

Ciekawostki
Zabawną sytuację nagrał nastolatek, który wraz z rodzicami odwiedzał Park Narodowy Krugera (RPA). Drogę zablokowały im lwy. Zwierzęta były wyraźnie zainteresowane zatrzymanymi autami. Jednego z młodych lwów zaciekawiła opona. Jak przystało na kota - postanowił ugryźć "dużą zabawkę". Po chwili rozległ się huk, a drapieżnik odskoczył od auta. Okazało się, że przebił oponę. Zwierzęta uciekły. Kiedy można było już bezpiecznie wyjść z samochodów, na pomoc kierowcy przyszli świadkowie zdarzenia.
Zgubił mamę. Myślał, że auto nią jest

Zgubił mamę. Myślał, że auto nią jest

Ciekawostki
Niecodzienne zdarzenie nagrali turyści w Transgranicznym Parku Narodowy Kgalagadi w RPA i Botswanie. Usłyszeli krzyczące cielę gnu, które oderwało się od stada na terenie pełnym lwów i gepardów. Zwierzę zaczęło biec za autem, biorąc je za matkę. Po prostu instynktownie goniło duży obiekt. Zdezorientowany cielak kilka razy zmieniał samochody, poruszając się w przeciwnych kierunkach. Nagrywający całe zdarzenie turyści postanowili pomóc maluchowi odszukać stado i matkę. Po przebiegnięciu 4-5 km za ich autem, cielak spotkał swoje stado. Matka natychmiast się nim zaopiekowała.
Kłująca lekcja dla lamparta

Kłująca lekcja dla lamparta

Ciekawostki
Turyści w Parku Krugera w RPA nagrali scenę, w której lampart plamisty dostał bolesną szkołę życia. Kot postanowił zapolować, ale na ofiarę wybrał sobie... jeżozwierza. Najpierw zaatakował jednego osobnika, potem drugiego. Za drugim razem skończył w igłami w pysku.
Nie zadzieraj z hipopotamami. Nawet jak jesteś drapieżnym rekinem

Nie zadzieraj z hipopotamami. Nawet jak jesteś drapieżnym rekinem

Ciekawostki
Światkiem niezwykłego spotkania była turystka, która pływała łodzią po parku iSimangaliso w RPA. Do stada hipopotamów przez pomyłkę podpłynął żarłacz tępogłowy - drapieżny gatunek rekina. Rekin kręcił się wśród hipopotamów, bo wokół nich pływa dużo ryb. Drapieżnik liczył więc na łatwą zdobycz. Ponieważ jednak woda w rzece była mętna żarłacz był zdezorientowany i wpływał w stado hipopotamów. To bardzo je rozzłościło, więc szybko pokazały młodemu drapieżnikowi, gdzie jest jego miejsce. Dzięki swojej zwinności rekin odpłynął bez obrażeń.
Lew kontra bawół. "Pierwszy raz coś takiego zobaczyłam"

Lew kontra bawół. "Pierwszy raz coś takiego zobaczyłam"

Ciekawostki
Zabawną sytuację nagrała kobieta na safari w Narodowym Parku Krugera (RPA). Otóż młody lew podczas zabawy upolował jaszczurkę. Długo jednak ze zdobyczy się nie cieszył, bowiem do akcji wkroczył bawół. Zwierzę tak mocno zaatakowało lwa, że ten poleciał w powietrze, a gad uciekł. Wszyscy bohaterowie potyczki wyszli z niej bez szwanku, chociaż 32-letnia autorka nagrania nigdy tej sceny nie zapomni. Jak zapewnia, Park Narodowy Krugera odwiedza od 2 roku życia, a świadkiem takiej sytuacji jest po raz pierwszy.
Krąg życia na jednym wideo

Krąg życia na jednym wideo

Ciekawostki
Turysta podczas wycieczki po Parku Narodowym Krugera (RPA) nagrał jastrzębia atakującego gniazdo pełne piskląt. Drapieżnikowi nie udało się schwytać wszystkich maleństw. Jedno wpadło do wody i próbowało czym prędzej uciec. Jastrząb zrezygnował ze swojej przekąski, ale pisklę niestety daleko nie popłynęło. Po chwili wpadło bowiem prosto w paszczę młodego krokodyla, który tylko na moment się wynurzył.
Słoń w kąpieli. Nie spodobało mu się nagrywanie

Słoń w kąpieli. Nie spodobało mu się nagrywanie

Ciekawostki
Nie wszystkie zwierzęta lubią, gdy podchodzi się zbyt blisko. Ten słoń najwyraźniej chciał odrobiny prywatności podczas kąpieli w rzece. Łódkę zwiedzających Park Narodowy Krugera w RPA prąd zniósł blisko zwierzęcia. Słoniowi się to nie spodobało i zaczął zbliżać się do łodzi. Przewodnik zachował jednak zimną krew. Nie włączył natychmiast silnika, co mogłoby jeszcze bardziej rozzłościć zwierzę. Pozwolił słoniowi odepchnąć łódź i wszystko skończyło się dobrze i łagodnie.
Noworodek w kanalizacji. Płaczące dziecko usłyszeli sąsiedzi

Noworodek w kanalizacji. Płaczące dziecko usłyszeli sąsiedzi

Wiadomości
Trzy godziny trwała akcja ratunkowa noworodka, którego służby wyciągnęły z kanalizacji burzowej. Ratowników wezwali sąsiedzi, którzy usłyszeli płacz dziecka płynący ze studzienki kanalizacyjnej. Oprócz odpowiednich służb, na miejscu pojawił się tłum gapiów, który kibicował pracy ratowników. W końcu dziecko udało się wyciągnąć. Trafiło do szpitala z łagodnymi objawami hipotermii. Nie wiadomo, jak noworodek znalazł się w kanalizacji, ale wszczęto śledztwo ws. próby morderstwa. Rodziców nie udało się namierzyć. Do incydentu doszło w Durbanie (RPA).
Ciekawski kotek. Nagranie z safari

Ciekawski kotek. Nagranie z safari

Ciekawostki
Park Narodowy Krugera w RPA słynie z bliskich spotkań ze zwierzętami. Tym razem samochód zwiedzających przykuł uwagę młodego lwa. Zaciekawione zwierzę próbowało pogryźć lusterko, stukało też łapami w szybę auta. Zwiedzający postanowili odjechać, gdy lew zaczął obgryzać opony. Mimo niegroźnych zamiarów lwa, nie chcieli ryzykować bliższego spotkania.
Utracone miasto. Powstała spektakularna rekonstrukcja

Utracone miasto. Powstała spektakularna rekonstrukcja

Ciekawostki
Spektakularną rekonstrukcję przygotowali studenci z Uniwersytetu w Witwatersrand. Przestawia południowoafrykańskie miasto z XV wieku, które "zniknęło" z powierzchni na skutek wojen domowych. Kweneng znajdowało się na południe od Johannesburga i zostało zrekonstruowane dzięki technologii LIDAR. Według ekspertów, w mieście mieszkało maksymalnie 10 tys. osób. Prace związane z poznaniem historii miasta prowadzone są od dziesięcioleci, ale dopiero teraz oprócz zdjęć lotniczych wykorzystano skanowanie laserowe. Kweneng upadło na skutek wojen domowych, które miały miejsce w I połowie XIX wieku. Według niektórych szacunków, zginęły wtedy nawet 2 mln ludzi.
Lwice kontra hieny. Zobacz, jak to się skończyło

Lwice kontra hieny. Zobacz, jak to się skończyło

Ciekawostki
Pamiętacie scenę z "Króla Lwa", kiedy osaczonemu przez hieny Simbie przybywa na ratunek Mufasa? Świadkiem właśnie takiej sceny była w Parku Narodowym Krugera 19-letnia studentka. Wszystko nagrała. Według jej relacji, lwica była na polowaniu, kiedy zaczęły otaczać ją hieny. Było ich coraz więcej. Chciały odebrać lwicy zdobycz. Wkrótce było już 12 hien na jednego kota i wyglądało to naprawdę źle. Wtedy z odsieczą pojawiły się inne lwice. Hieny natychmiast się rozpierzchły.
Wpadka "króla dżungli". Zobacz, co uchwycił turysta

Wpadka "króla dżungli". Zobacz, co uchwycił turysta

Ciekawostki
54-letni inżynier wybrał się z rodziną na safari. Obserwowali stado lwów, kiedy coś zaczęło się dziać. Turysta uchwycił, jak lwice rozpoczynają polowanie i udaje im się schwytać ofiarę. Wtedy doskakuje do nich lew, który najwyraźniej zbyt wcześnie chce przejąć złapanego guźca. Ten wykorzystuje moment, kiedy przestraszone lwice go puszczają, i ucieka do lasu. Nagranie powstało w Parku Narodowym Krugera w RPA.
Ratel kontra lampart. Zobacz, jak to się skończyło

Ratel kontra lampart. Zobacz, jak to się skończyło

Ciekawostki
Niecodzienną sytuację nagrał przewodnik z rezerwatu Sabi Sands w RPA. Mężczyzna zauważył lamparta, który zbliża się do małego ssaka - ratela miodożernego. Zwierzę szybko zaatakowało i powaliło swoją ofiarę. Chwilę później do akcji wkroczyła matka młodego ratela. Samica zaatakowała dzikiego kota z taką siłą i prędkością, że zwierzę odskoczyło od ofiary. Młode, prawdopodobnie ze złamaną nogą, zostało zabrane przez matkę w bezpieczne miejsce. Ratele miodożerne nie są ulubionym przysmakiem lampartów. Te małe mięsożerne ssaki słyną z silnego temperamentu i waleczności.
"Budzenie" lwicy. Nagranie z Parku Narodowego Krugera

"Budzenie" lwicy. Nagranie z Parku Narodowego Krugera

Ciekawostki
Przewodnik w Parku Narodowym Krugera w RPA nagrał ciekawą scenę. Na wideo widzimy, jak lew skrada się do śpiącej lwicy. Kiedy już znalazł się nad nią, postanowił ją ugryźć. Wystarczyła sekunda by lwica od snu przeszła do ataku. Nagranie przewodnika znad rzeki Sand pojawiło się na oficjalnym kanale YouTube Parku Narodowego Krugera. Według relacji mężczyzny, po incydencie parę otoczyły inne lwy, jakby chciały zapytać: co się stało? Wcześniej przewodnik poprosił turystów, żeby zachowali spokój i byli cicho, by nie spłoszyć zwierząt.
Hoodia gordonii w suplementach na odchudzanie

Hoodia gordonii w suplementach na odchudzanie

Styl życia
Hoodia Gordonii to odmiana kaktusa. Występuje w Afryce, w krajach takich jak RPA, Namibia, Angola i Botswana. Wyciąg z tej rośliny przez lata wykorzystywali afrykańscy myśliwi. Żuli miąższ, aby pozbyć się uczucia głodu i zwiększyć koncentrację podczas polowań. Dopiero w 1995 roku grupa naukowców wyszczególniła i opatentowała składnik rośliny, który wspomaga odchudzanie. Podczas jedzenia wzrasta poziom glukozy i znika uczucie głodu. Hoodia dzięki molekułom o nazwie P57 zastępuje glukozę, w ten sposób oszukuje organizm. Kila lat później stwierdzono, że przyjmujący kaktus Hoodia mieli znacznie mniejsze dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Mówiło się nawet o 1000 kcal! Pacjenci szybko tracili na wadze i nie odczuwali głodu. Do efektów ubocznych należy zaliczyć brak pragnienia, a to może być szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo niektóre substancje zawarte w tej roślinie wpływają niekorzystnie na działanie wątroby. Suplementacja może być groźna dla kobiet w ciąży i osób starszych.
Kwiatkowski w reality show z mamą! "Byliśmy, zwiedziliśmy i prawie się pozabijaliśmy"

Kwiatkowski w reality show z mamą! "Byliśmy, zwiedziliśmy i prawie się pozabijaliśmy"

Gwiazdy
Dawid Kwiatkowski razem z mamą zostali uczestnikami jednego z odcinków polskiej wersji reality show 50 Ways to Kill Your Mammy, który powstał dla stacji TVN. W każdym odcinku celebryci zabierają swoje matki w podróż. Następnie kobiety stają przed różnymi zadaniami, w których muszą się wykazać ogromną odwagą i siłą charakteru. Odcinek z udziałem piosenkarza został nakręcony w Republice Południowej Afryki. Kwiatkowski przyznał, że wyprawa do RPA była nie tylko przygodą życia, ale również idealnym sposobem, by zapowiedzieć powstający o nim film. Dodajmy, że niedawno Kwiatkowski ujawnił, że jego matka pokonała chorobę alkoholową. Wokalista przygotowuje na przyszły rok film biograficzny, w którym opowie między innymi o relacji z mamą. Dobry pomysł na promocję?
"Mała Stopa". Skamielina w centrum gorącej debaty

"Mała Stopa". Skamielina w centrum gorącej debaty

Wiadomości
20 lat temu w RPA została odkryta skamielina, która jest nienaruszonym szkieletem hominina. Teraz kości zwane "Małą Stopą" znalazły się w centrum gorącej debaty. Według niektórych, są one przykładem zupełnie nowego gatunku wczesnego człowieka. Wg najnowszych badań, szkielet należał do mierzącej 130 cm wzrostu kobiety, która zmarła ok. 3,6 mln lat temu. To o ponad milion lat wcześniej, niż pierwotnie sądzono.
Miał 10 cm ostrze w głowie i się nie zorientował. Poszedł do lekarza z bólem brzucha

Miał 10 cm ostrze w głowie i się nie zorientował. Poszedł do lekarza z bólem brzucha

Ciekawostki
25-letni mężczyzna z RPA zgłosił się do lekarza z bólem brzucha. Przyznał się, że kilka dni temu pobił się z kolegą podczas libacji alkoholowej. Podczas badania lekarza zaniepokoił wygląd lewej strony twarzy pacjenta. Po zrobieniu prześwietlenia okazało się, że w głowie mężczyzny znajduje się 10 cm ostrze. Wbiło się tak głęboko, że nie było go widać na zewnątrz. 25-latek stwierdził, że czuł "lekki" ból głowy i kiedy poruszał lewym okiem, ale nie zdawał sobie sprawy o co chodzi. Szczególny rodzaj "dolegliwości" sprawił, że potrzebna była konsultacja kilku specjalistów i wybrania odpowiedniego szpitala. Pacjent trafił we właściwe miejsce dopiero po około 24 godz. po zgłoszeniu do lekarza. Kolejne dwa dni czekał na angiografię – prześwietlenie, które obrazuje wnętrza naczyń krwionośnych. Dopiero 4 dnia od zgłoszenia odbyła się operacja, podczas której usunięto ostrze Operacja zakończyła się pomyślnie. Pacjent opuścił szpital po dwóch dniach. Specjaliści są w szoku i uważają za prawdziwy cud fakt, że 25-latek żyje. Dwa milimetry w bok i ostrze przecięłoby naczynia krwionośne, które spowodowałyby krwotok wewnętrzny i śmierć. Lekarze nie mogli też zrozumieć, jak mężczyzna mógł nie mieć świadomości, że ma 10 cm nóż w głowie. Nietypowy przypadek został szczegółowo opisany w prestiżowym magazynie "British Medical Journal Case Reports".
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne