Wyniki wyszukiwania dla:

ropa

Liczba wyników: 43

Bakterie

Bakterie "zjadają" nazistowski okręt

Ciekawostki
Niemiecki okręt podwodny U-166, który znajduje się na głębokości ok. kilometra pod wodą w Zatoce Meksykańskiej, rozpada się. Do takich wniosków doszli badając stan łodzi. U-166 zatopiono 30 lipca 1942 r. Wrak odkryto w pobliżu granicy z USA dopiero po 59 latach. Jak na spoczywający na dnie wrak, był w bardzo dobrym stanie. Coś złego zaczęło się jednak dziać po 2010 roku, kiedy doszło do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Do wód Zatoki Meksykańskiej trafiła wtedy równowartość prawie 5 mln baryłek ropy naftowej. Przez to wrak niemieckiego U-Boota stał się pożywką dla mikrobów. Naukowcy odkryli bowiem, że bakterie żywią się olejem, który pokrył U-166. Okazało się, że bakterie żerujące na powierzchni okrętu powodują korozję metalu, przyspieszając jego rozpad. Widać to na zdjęciach U-166 przed i po eksplozji Deepwater Horizon, gdzie powstały duże dziury w kadłubie. Naukowcy w ramach badań umieścili metalowe dyski w pobliżu miejsca wycieku ropy naftowej oraz 80 km dalej. Badania potwierdziły hipotezę ekspertów. Krążki pokryte olejem w ciągu 4 miesięcy straciły trzy razy więcej metalu.
Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce.

Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Polska
- W ślad za cenami ropy spadają ceny benzyny, choć to się nie dzieje automatycznie. Nigdy nie wiadomo, jak to długo potrwa. Trzeba by sobie odpowiedzieć, co się stanie z cenami ropy, a jak wiadomo ceny ropy są bardzo podatne na informacje geopolityczne. Pierwszy powód, że cena ropy obniżyła się bardzo to fakt, że sankcje na Iran okazały się mniej dotkliwe niż sądzono. Teraz wpływ na niskie ceny mają także wysoka podaż w Stanach i rozmowy chińsko-amerykańskie, w których widać oznaki optymizmu - mówił w programie "Money. To się liczy" Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.
Zoperowała piersi, pół roku później musiała wyjmować implanty

Zoperowała piersi, pół roku później musiała wyjmować implanty

Zdrowie
34-letnia kobieta z Nebraski postanowiła zoperować sobie piersi. Pół roku po udanym zabiegu pojechała na wakacje do Meksyku. Tam zaczął dokuczać jej ból brzucha, biegunka i gorączka. Dopadła ją zemsta Montezumy. Pod tą nazwą kryje się biegunka podróżnych, trwające 3-4 dni zakażenie bakteryjne przewodu pokarmowego. Po powrocie do domu kobietę zaczęła boleć prawa pierś. USG wykazało, że wokół implantu zebrała się ropa, w której wykryto bakterie salmonelli. Lekarze oczyścili ropień, usunęli implanty i przepisali antybiotyk. Salmonella jest jedną z bakterii, która może wywołać biegunkę podróżnych. Lekarze uważają, że bakterie, które zainfekowały układ pokarmowy kobiety, znalazły drogę do implantów. 
Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Nauka
Wyciek ropy naftowej z platformy wiertniczej Deepwater Horizon zaliczany jest do największych katastrof ekologicznych w historii Stanów Zjednoczonych. Na skutek eksplozji mającej miejsce w kwietniu 2010 roku, równowartość ponad 4,5 miliona baryłek ropy wyciekła do Zatoki Meksykańskiej. Specjalistom do tej pory udało się co prawda zneutralizować dużą część szkodliwej substancji, ale mimo usilnych starań nie byli w stanie zlokalizować, aż ponad 200 milionów galonów ropy.
Ceny ropy. Górka finansowa powinna powoli spadać

Ceny ropy. Górka finansowa powinna powoli spadać

Polska
- Czynnikiem bardziej niepewnym niż Wenezuela jest Iran i decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia. Ta cena 77 dolarów za baryłkę ropy, jeśli będzie się utrzymywać, spowoduje spadek popytu i będzie presja w dół na cenę. Z drugiej strony ta cena powoduje zwiększenie amerykańskiego wydobycia - mówił money.pl dr Adam Czyżewski główny ekonomista PKN Orlen.
Samochód elektryczny droższy od spalinowego jeszcze przez 4 lata

Samochód elektryczny droższy od spalinowego jeszcze przez 4 lata

Polska
- Nie ma takiej ceny, której nie warto byłoby zapłacić za bezpieczeństwo energetyczne. To decyzja strategiczne i odpowiedź na pytanie czy chcemybyć zależni od cen ropy, czy wolimy jednak opierać się na własnych źródłach energii –mówi money.pl Piotr Zaremba, prezes Electromobility Poland, spółkiodpowiedzialnej za projekt polskiego samochodu elektrycznego, którykosztować ma ponad 4 mld zł.
Ropa idzie na rekord? Tak drogo było 4 lata temu

Ropa idzie na rekord? Tak drogo było 4 lata temu

Polska
Ponad 60 dolarów za baryłkę – cena ropy idzie na rekord. Paliwo ostatnio tak drogie było w 2014 roku, czyli prawie cztery lata temu. - Złożyła się na to sytuacja bieżąca. Bardzo niekorzystne warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych, czyli silne mrozy. Mamy cały czas do czynienia z trendem wzrostowym spowodowanym limitowaniem produkcji przez OPEC i kraje, które przystąpiły do porozumienia. Ten drugi czynnik działa bardziej długofalowo – mówi newsrm.tv Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Co z cenami ropy? Będzie nowy jej największy producent na świecie

Co z cenami ropy? Będzie nowy jej największy producent na świecie

Świat
Ropa naftowa Brent osiągnęła cenę 70 USD za baryłkę. Po raz pierwszy tak wysoką od 2015 r. Co dalej z jej cenami? Mamy do czynienia z bilansowaniem się rynku, co wynika z tego, że OPEC tnie produkcję. Ale mamy też od kilku miesięcy trend osłabiania się amerykańskiego dolara, a to sprzyja wzrostowi cen ropy naftowej.
Jakie będą ceny ropy naftowej w 2018 r.?

Jakie będą ceny ropy naftowej w 2018 r.?

Polska
Ropa naftowa nie okazała się tak świetną inwestycją finansową, jak to jest oceniane. Skąd więc takie wrażenie? Wywołane jest dużym dołkiem cenowym w połowie 2017 r. A jaki będzie nadchodzący rok?
Rewolucja ropy naftowej

Rewolucja ropy naftowej

Technologia
Ropa naftowa to niewątpliwie jeden z najważniejszych surowców naszych czasów. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako materiał przemysłu napędzający niemal wszystkie środki transportu, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych. Dynamiczny rozwój krajów azjatyckich jest możliwy, dzięki wydobyciu tego surowca. Ropa to również liczne tworzywa sztuczne - obuwie, kosmetyki, tkaniny, a nawet ogólnodostępne leki. To wszystko mogło zdarzyć się dzięki temu, że John Davison Rockefeller, który zmarł w 1937 roku, udoskonalił proces  dostaw i przerobu tego surowca.
Kiedy skończy się ropa naftowa?

Kiedy skończy się ropa naftowa?

Ciekawostki
Ma ogromne znacznie dla światowej gospodarki i wielokrotnie była przyczyną konfliktów. Skąd w ogóle wzięła się ropa naftowa? Gdzie powstał pierwszy na świecie szyb? Kilka ciekawostek na temat oleju skalnego o których mogłeś nie wiedzieć!
Ceny paliw w górę. Rosja i OPEC ograniczają wydobycie ropy

Ceny paliw w górę. Rosja i OPEC ograniczają wydobycie ropy

Świat
- Pierwszy raz od 8 lat kraje OPEC w porozumieniu z Rosją zdecydowały się na cięcie produkcji. To przestraszyło rynki. Mówi się, że w przyszłym roku, a na pewno w jego pierwszych miesiącach, paliwo będzie droższe. Możemy zbliżyć się do 5 zł za PB95 - mówiła w programie #dzieńdobryPolsko Agata Kołodziej z WP money. Dlaczego kraje OPEC i Rosja odgraniczają wydobycie? - Ze względu na niskie ceny ropy. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu za baryłkę ropy płaciliśmy nawet 120 dolarów, później te ceny spadły - w najgorszym momencie do 30 dolarów za baryłkę. To spowodowało ogromny kryzys naftowy. Kraje OPEC musiały w końcu zainterweniować - tłumaczyła Agata Kołodziej.
Ceny surowców będą rosnąć. Po ile ropa?

Ceny surowców będą rosnąć. Po ile ropa?

Świat
Niskie ceny surowców to już przeszłość - uważa starszy ekonomista Banku Światowego. Wprawdzie o powrocie do poziomów z początku 2014 roku długo nie będzie mowy, ale za 3?4 lata ropa powinna powrócić do poziomów bliżej 60 dolarów.
#dziejesienazywo: To czas ryzyka na rynku surowców

#dziejesienazywo: To czas ryzyka na rynku surowców

Finanse
- Mamy gigantyczną podaż oraz niski popyt, więc to co może dziać się z cenami ropy w ciągu najbliższego miesiąca to ewentualna korekta, potem dalsze spadki - mówił w #dziejesienazywo Mariusz Dębski z TMS Brokers. Na światowych rynkach surowce zaczęły drożeć, ceny paliw w Polsce wzrosły pierwszy raz od dwunastu tygodni, ale eksperci nie pozostawiają złudzeń: czarno złoto to instrument spekulacyjny, w dłuższym terminie cena może wrócić do poziomu dwudziestu pięciu dolarów za baryłkę.
#dziejesienazywo: Ceny ropą pozostaną na niskim poziomie.

#dziejesienazywo: Ceny ropą pozostaną na niskim poziomie.

Finanse
Cena baryłki ropy waha się - na początku tygodnia mieliśmy wzrosty, cena przekroczyła czterdzieści dolarów, aby w środę zaliczyć znów spadek. - Cena ropy zaczyna zmuszać świat do zamrożenia produkcji - stwierdził minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail ibn Muhammad al-Mazrui, ale niezmiennie pomimo niskich cen producenci utrzymują podaż na tym samym poziomie. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczą w #dziejesienazywo Mariusz Dębski z TMS Brokers i Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight.
Wielki sukces irackiej armii w walce z ISIS

Wielki sukces irackiej armii w walce z ISIS

Świat
Żołnierze irackiej armii wyzwolili tereny prowincji Salah ad-Din, znajdującej się na zachodzie kraju, z rąk Państwa Islamskiego. Tym samym irackie wojska odcięły również drogę, którą dostarczana była ropa do dżihadystów walczących w Syrii. Jak poinformowano, na skutek walk zginęło kilkuset bojowników ISIS oraz zniszczono ponad 20 wozów opancerzonych.
#dziejesienazywo: Niskie ceny ropy podtapiają Rosję.

#dziejesienazywo: Niskie ceny ropy podtapiają Rosję.

Finanse
Rosja to jeden z największych przegranych spadku cen na rynku ropy. Władze w Moskwie zastanawiają się nad wprowadzeniem elektronicznych kartek dla najbiedniejszych, a minister finansów Aleksiej Kudrin chce obcięcia wydatków na obronność i politykę socjalną.
Dane z Chin mają kluczowe znaczenie dla rynów

Dane z Chin mają kluczowe znaczenie dla rynów

Finanse
- W tym momencie najgorsza na rynku jest niepewność. Kluczową kwestią jest to, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku surowców i sytuacja makroekonomiczna gospodarki chińskiej - mówi Łukasz Rozbicki, analityk MM Prime TFI. - Ropa prawdopodobnie szuka powoli dna. Ten spadek do dwudziestu paru dolarów za baryłkę jest już bardzo potężny. Może jeszcze trochę dolarów dorzucić, ale w tym momencie rynek ropy już podażowo się dostosowuje do tego poziomu - dodaje.
Kontrowersyjna umowa PKN Orlen - Rosnieft. Za ile kupujemy ropę od Rosjan?

Kontrowersyjna umowa PKN Orlen - Rosnieft. Za ile kupujemy ropę od Rosjan?

Finanse
- Rosjan z ofertą w Polsce nikt nie przebije, mamy dobre warunki i nie przepłacamy - mówi w #dziejesienazywo Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. Pod koniec 2015 roku rosyjski koncern naftowy Rosnieft podpisał z PKN Orlen aneks przedłużający o kolejne trzy lata umowę na dostawy rosyjskiego surowca do naszego kraju. Wartość tego kontraktu to około 26 mld złotych. Pytanie na ile to korzystna umowa i co z dywersyfikacją dostaw, na których zależało Polsce?
#dziejesiewbiznesie: Niskie ceny ropy. Będzie jeszcze taniej?

#dziejesiewbiznesie: Niskie ceny ropy. Będzie jeszcze taniej?

Finanse
Będzie, powodów jest kilka - wyjaśniają w Dzieje się na żywo eksperci Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. Ceny ropy na światowych rynkach utrzymują się na poziomie około 30 dolarów za baryłkę.
Jednak koniec taniego paliwa?

Jednak koniec taniego paliwa?

Finanse
Zerwanie stosunków dyplomatycznych między Arabią Saudyjską a Iranem potwierdza bardzo napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie - uważa ekonomista Marek Wołos. To region o istotnym znaczeniu geopolitycznym, gdzie znajduje się większość światowych zasobów ropy naftowej. Jakiekolwiek konflikty w tej części świata mogą doprowadzić do gwałtownych wzrostów na globalnych rynkach surowców. Z drugiej strony sytuację stabilizuje nadpodaż taniej ropy pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych.
poprzednie1 2 3 następne