Wyniki wyszukiwania dla:

rolnicy

Liczba wyników: 93

Jarosław Kaczyński w Zbuczynie. Grzmiał:

Jarosław Kaczyński w Zbuczynie. Grzmiał: "bardzo wsi szkodono"

Polska
- To tereny, które pracują po to, żebyśmy mogli żyć, mogli jeść. Bardzo ważna jest ciężka praca rolników - mówił na pikniku w Zbuczynie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślił, że za poprzednich rządów, w latach 2007-2015 "bardzo wsi szkodzono". Jak tłumaczył, wtedy realizowano koncepcję, która zakładała, że "rozwijać się mają wielkie miasta, a mniejsze i wsie mają płacić i czekać, aż rozwój się rozszerzy". Kaczyński PiS podkreślił też, że wtedy likwidowano połączenia komunikacyjne, komisariaty policji, szkoły i miejsca pracy.
Za dużo siana. Ciężarówka zapłonęła jak pochodnia

Za dużo siana. Ciężarówka zapłonęła jak pochodnia

Ciekawostki
Dość brutalną lekcję dostali irlandzcy rolnicy, który załadowali na ciężarówkę zbyt dużo siana. Wyschnięty na wiór ładunek zaczął palić się w miejscu, gdzie znajdował się komin układu wydechowego. Gdy ciężarówka znalazła się już na trasie M1, płonęło już całe siano. Pożar doprowadził do poważnych zakłóceń w ruchu między Dublinem a Belfastem.
Partia Zgoda chce do parlamentu. Na liście wiele nowych nazwisk

Partia Zgoda chce do parlamentu. Na liście wiele nowych nazwisk

Finanse
- Jak można nazwać partię Zgoda, skoro wyrasta ona z ruchu, który wychodził na ulice? - dopytywał Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii i partii Zgoda, Sebastian Ogórek, przypominając, że AgroUnia odpowiada m.in. za blokady rolnicze centrum Warszawy. W środę zostaną ogłoszone nazwiska osób, które z ramienia tej partii będą startować do parlamentu. - Zaskoczeniem ma być to, że będzie bardzo dużo ludzi, którzy nie są znani - powiedział Kołodziejczak.
Synowiec: Rolnicy modlą się o deszcz, Stal o zdrowie Zmarzlika

Synowiec: Rolnicy modlą się o deszcz, Stal o zdrowie Zmarzlika

- Jak coś się stanie Zmarzlikowi, to Stal nie wygra nawet z Wilkami Krosno - mówił były prezes Stali Gorzów Jerzy Synowiec, w trakcie magazynu "Bez Hamulców".
Grad to poważny problem dla upraw. Odpowiedzią jest działo antygradowe

Grad to poważny problem dla upraw. Odpowiedzią jest działo antygradowe

Nowe technologie
Groźne zjawiska atmosferyczne zdarzają się coraz częściej z powodu zmian klimatycznych. Na straty narażeni są szczególnie rolnicy. Burza gradowa potrafi zniszczyć całe uprawy. Duńska firma InoPower ma dla nich rozwiązanie - produkuje tzw. działa antygradowe. To rodzaj armatki, która emituje falę uderzeniową. Dzięki temu grad zamienia się w deszcz.
Lider rolników ostro o PiS:

Lider rolników ostro o PiS: "Kaczyński padł na kolana przed deweloperami"

- Agrounia zajmie się tworzeniem programu rolnego, który jest ważny dla konsumentów. Ale jest inny ważny problem. Nie ma czegoś takiego w Polsce, jak program budowy mieszkań, my za chwilę przedstawimy szczegóły. Na wsi i w mieście brakuje mieszkań. To jest podstawowy element, który trzeba zaspokoić. Jarosław Kaczyński padł na kolana przed mafiami deweloperskimi - mówił w programie "Money. To się liczy" lider Agrounii i przyszłej partii Prawda Michał Kołodziejczak.
Minister rolnictwa zapowiada: koniec dzikiego rynku

Minister rolnictwa zapowiada: koniec dzikiego rynku

Polska
- Koniec dzikiego rynku, na którym kupujący określa wszystkie warunki i zmusza tego zaharowanego chłopa, najczęściej sadownika do przemysłu - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Przykład z ubiegłego roku mówi wszystko. Skupujący jabłka przemysłowe mogli zapłacić znacznie więcej, ale zmusili sadowników do sprzedawania ich po cenie 8-10 gr za kilogram. Cena upokarzająca, niepokrywająca niczego. Dlatego chcemy ustalić pasmo cenowe „od – do”, które będzie wyliczane na podstawie cen z dziesięciolecia, do tego koszty bieżące wyliczone przez instytut ekonomiki rolnictwa. I tak powstaną widełki, które dadzą pole do negocjacji.
Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Polska
- Problemy z suszą w Polsce mamy m.in. dlatego, że zaniedbania melioracyjne sięgają dziesiątków lat powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Osuszało się każdy teren, bez refleksji czy trzeba to robić, czy nie trzeba. Dlatego teraz naprawiamy ten błąd i ruszamy z programem dofinansowania oczek wodnych, stawów. Dajemy środki, które umożliwią rolnikom, spółka wodnym, samorządom uzyskać dofinansowanie na gospodarkę wodną. Ale często jest w gminach podejście: to nie mój problem. Spotkałem wójta, który ma na swoim terenie 5 jezior, ale skarży się na suszę. Nie kiwnął palcem, by nawodnić teren, zdobyć na to pieniądze. Musi być dobra wola, a nie poleganie ciągle na mitycznym państwie.
Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Polska
- Suszę w Polsce mamy od wielu lat, w tym roku nie dała się jeszcze we znaki, poprzedni był dużo gorszy - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – One przyniosły ogromne straty, które odczuwamy w cenach zeszłorocznych warzyw np. pietruszki. Susza była dramatycznym wyzwaniem pod koniec kwietnia, wtedy bardzo się martwiłem. Na szczęście opady majowe poprawiły sytuację, ale problem jest: obrywają zboża jare, truskawki. Jeśli to się utrzyma, a decydujące będą najbliższe dwa tygodnie, to ministerstwo zaoferuje pomoc rolnikom taką jak w ubiegłym roku.
Wielka powódź w Stanach Zdjednoczonych

Wielka powódź w Stanach Zdjednoczonych

Świat
Z powodzią zmagają się mieszkańcy Lexington w stanie Missouri w USA. To nie jedyne zalane miejsce. Zalanych jest wiele miejscowości w Aknansas, Luizjanie, Illinois i Oklahomie. Wylała także najdłuższa rzeka w USA - Mississippi. Do wielu miejsc można dostać się tylko łodzią, a rolnicy poniosą duże straty z powodu zniszczonych upraw. 
Szalejące ceny warzyw.

Szalejące ceny warzyw. "Drożyzna zwykle kończy się w lipcu"

Finanse
  - Klimat i pogoda bardzo się zmieniają na przestrzeni roku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Kmera z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego. – W tej chwili została posiana marchew, pietruszka, cebula w dużej ilości. Takie mam informacje od rolników.  Ale nie wiadomo, jaki będzie zbiór. Dzięki opadom, które mamy teraz, jest szansa, że dobrze zakiełkują. Natomiast jest prognozowane bardzo upalne lato. W przypadku warzyw ubiegłorocznych, np. pietruszki, z naszych obserwacji wynika, że wysokie ceny kończą się w lipcu, najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia. 
CBA bada skup jabłek przez firmę Eskimos.

CBA bada skup jabłek przez firmę Eskimos. "Rolnicy są dziś w spirali zadłużenia"

Polska
- Rolnicy, którzy dostarczali jabłka do firmy Eskimos, są dziś pod ścianą, wpadli w spiralę zadłużenia, Eskimos zalega z pieniędzmi, a wypłacane są szczątkowe kwoty. Najgorsze jest to, że minister Ardanowski zachęcał, by sprzedawać właśnie tej firmie - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes Agro Unii. Sprawę Eskimosa i prowadzonego przez tę firmę skupu jabłek bada CBA.
Przed eurowyborami Agro Unia zapowiada debatę.

Przed eurowyborami Agro Unia zapowiada debatę. "Protesty to nie ta droga"

Polska
- Jeszcze przed 26 maja, dniem wyborów do Parlamentu Europejskiego, rolnicy zorganizują debatę na temat rolnictwa z różnymi środowiskami i partiami politycznymi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes Agro Unii. Żałuje, że nie doszło do rozmów z premierem, choć były zapowiadane, ale - jak dodał - uważa, że "premier przemyśli jeszcze sprawę". 
Wilki wróciły do Holandii. Rolnicy obawiają się ataków

Wilki wróciły do Holandii. Rolnicy obawiają się ataków

Ciekawostki
W Holandii odbudowuje się pierwsza po latach osiadła populacja wilków. Pierwsze osobniki zaobserwowano w już w 2015 r. Migrowały z Niemiec, ale później wracały skąd przyszły. Za osiadłe wilki uważa się te, które przebywają na danym terenie dłużej niż pół roku. I takie właśnie pojawiły się w Veluwe (centralna Holandia). Stwierdziły to dwie grupy ekologów na podstawie śladów i odchodów. Powrotu drapieżników obawiają się hodowcy owiec. Ekolodzy uspokajają jednak, że osiadłe wilki chętniej polują na jelenie i dziki. Owce są ostatecznością. Wilki są pod ochroną na podstawie Konwencji Berneńskiej z 1979 r. Ich odstrzał jest możliwy wyłącznie w określonych przypadkach.
Protest rolników. Niezadowolony podszedł do lidera AgroUnii.

Protest rolników. Niezadowolony podszedł do lidera AgroUnii. "Nie macie co robić?!"

Finanse
- Pokażemy, jak mała liczba osób może zrobić megautrudnienia tak jak nam mała grupa polityków zrobiła nam utrudnienia w handlu, w biznesie. My pokażemy to najmniejszym nakładem sił - mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii do zebranych na placu Zawiszy. Protest daje się jednak warszawiakom mocno we znaki, bo do przemawiającego lidera rolników podszedł oburzony formą i miejscem manifestacji człowiek. - Nie macie co robić, tylko blokować miasto? - pytał. - Warszawiaków przepraszamy, ale nie mamy jak inaczej - tłumaczył Kołodziejczak.
Protest rolników w Warszawie. Ważne postulaty

Protest rolników w Warszawie. Ważne postulaty

Finanse
Postulatów, z którymi zgłaszają się rolnicy, jest kilka. Najważniejsze? Po pierwsze, wprowadzenie przepisów nakładających na duże sklepy obowiązku oferowania minimum 51 proc. produktów rolno-spożywczych z Polski. Ważne też, by konsumenci mogli bez problemu rozpoznać, czy produkt jest polski, czy zagraniczny - istotne jest więc oznakowanie graficzne. Rolnicy postulują również nacisk na Rosję, by ta zniosła ograniczenia w eksporcie polskich owoców i warzyw.
Pokojowy protest rolników: rozdają jabłka. Mają swój cel

Pokojowy protest rolników: rozdają jabłka. Mają swój cel

Finanse
W środę rolnicy prowadzą nietypowy protest: rozdają jabłka. - Jest pokojowo i z prezentem - mówi Michał Kołodziejczak, szef ruchu Agrounia. Rozdając jabłka, rolnicy chcą nagłośnić sprawę wątpliwych zysków sadowników. "Za te 2 jabłka sadownik otrzymuje 17 groszy. Czy to normalne?" – głosi napis na torebce, w której są owoce. Jakie rozwiązania proponują rolnicy? Np. wprowadzenie nakazu sprzedaży przynajmniej 51 proc. polskich owoców i warzyw w dużych sieciach sklepów. 
Protest rolników. Następny wspólnie z wykonawcami dróg?

Protest rolników. Następny wspólnie z wykonawcami dróg? "Mamy propozycję"

Polska
- Mamy propozycję od ludzi, którzy budują drogi i autostrady w Polsce. Podobają im się nasze metody działania i najprawdopodobniej jeden ze strajków może być zrobiony wspólnie - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Tak odpowiedział na pytanie, czy rolnicy dołączą do akcji strajkowej nauczycieli, zaplanowanej na 8 kwietnia.
Rolnicy palą opony w centrum Warszawy. Minister rolnictwa komentuje

Rolnicy palą opony w centrum Warszawy. Minister rolnictwa komentuje

Polska
- Ich prawem jest protestować, natomiast marnowanie żywności raczej nie buduje sympatii do rolników. Te jabłka to dzieciom trzeba dać w przedszkolach, a nie wysypywać na placu i kierowcom przeszkadzać - mówił w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Bronisław Komorowski o proteście rolników. Uderza w PiS

Bronisław Komorowski o proteście rolników. Uderza w PiS

Polska
Rolnicy z AGROunii zablokowali plac Zawiszy w Warszawie. Na jezdni położyli świńskie łby, rozsypali jabłka, podpalili opony i słomę. W drodze do redakcji WP przejeżdżał tamtędy były prezydent Bronisław Komorowski. - Trzeba było jechać pomiędzy jabłkami, a nawet po jabłkach. Oprotestowywana jest polityka rządu, który nie dba o rolników w wielu obszarach. Rolnictwo przeżywa kłopoty, m.in. przez drożyznę, co przenosi się na koszt produkcji rolnej. W pełni rozumiem ten protest. Mógłbym wskazać kilka obszarów, mimo że nie cenię i nie lubię rządu, z którymi mogliby coś zrobić. Rolników wkurza, że pogorszono ich sytuację - relacjonował w programie "Tłit".
PiS chce ograniczyć marki własne

PiS chce ograniczyć marki własne

Finanse
- To kontrowersyjna sprawa. Nie leży w zakresie moich obowiązków, więc wolałbym się na ten temat nie wypowiadać – powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak na pytanie, czy  marki własne dyskontów i marketów to nowy wróg polskich rolników. Pytanie, które padło w programie "Money. To się Liczy" jest nawiązaniem do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział, że chce utrudnić marketom sprzedaż marek własnych. Wierzy, że dzięki temu rolnicy będą mieć większą pozycję negocjacyjną w rozmowach z sieciami handlowymi. W całej Polsce rynek marek własnych według danych agencji PMR w 2018 roku był wart w sumie 49,8 mld zł i w ostatnim czasie nadal rośnie. Dla porównania - rok wcześniej było to 47 mld zł, a w 2016 - ledwie 44 mld zł. To oznacza, że przez 2 lata wzrósł o ponad 13 proc.
poprzednie1 2 3 4 5 następne