Wyniki wyszukiwania dla:

rolnictwo

Liczba wyników: 69

Ekspansja wirusa ASF. Już 30 ognisk w Polsce.

Ekspansja wirusa ASF. Już 30 ognisk w Polsce. "Czesi poradzili sobie w pół roku"

Finanse
Pierwsze ogniska wirusa ASF przekroczyły już linię Wisły. - Sprawa jest poważna. I ten, i poprzedni rząd zbagatelizowały sprawę ASF - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii i nowej partii Zgoda. A można było zadziałać inaczej, skuteczniej. - Czesi w ciągu pół roku potrafili sobie poradzić z wirusem - podkreśla Kołodziejczak.

"Rynek trzeba uregulować". Michał Kołodziejczak zwraca uwagę na ważny problem w rolnictwie

Finanse
Na efekty sprowadzania żywności z zagranicy w programie "Money. To się liczy" zwracał uwagę lider Agrounii i partii Zgoda Michał Kołodziejczak. - To uderza w krajową produkcję - tłumaczył. - Ceny, które najbardziej urosły, to ceny warchlaków i prosiaków przywożonych z Danii. To spowodowało, że rolnik dziś zarabia na jednej sztuce świni 5-10 zł, bo sprzedając ją za kilkaset złotych, musi zapłacić 400 zł albo więcej za małego świniaka, który jest przywożony z Danii - tłumaczył Michał Kołodziekczak, lider AgroUnii i partii Zgoda. - Musimy robić wszystko, żeby nie było tak z malinami i innymi owocami, których produkcja jest dziś na dobrym poziomie.

"Żywność stanie się dobrem luksusowym". Lider rolników kreśli czarny scenariusz

Finanse
Rosnąca konsumpcja powoduje pełzającą drożyznę. Dla zwykłego człowieka oznacza to, że żywność będzie dobrem luksusowym - ostrzega Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii oraz partii Zgoda. Jak mówił, dla jego partii ważne jest, aby produkcja została utrzymana oraz by klient wiedział, jakiej produkcji warzywa i owoce kupuje.
Wielkoprzemysłowa produkcja mięsa.

Wielkoprzemysłowa produkcja mięsa. "Powinniśmy od tego szybko odejść""

Polska
- Wielkoobszarowe rolnictwo i produkcja mięsa to jest coś od czego powinniśmy jak najszybciej odchodzić. - powiedział w programie "Biznes Mówi" Mirosław Proppe, prezes WWF Polska. - To jest wielka emisja metanu. A żeby na tak wielkich fermach zwierzęta nie chorowały, karmi się jej non stop lekami, które my potem zjadamy. Proppe dodałm że do utrzymania takich hodowli, potrzeba cały czas karczować lasy, na których pod uprawy paszy dla zwierząt.
Paweł z

Paweł z "Rolnik szuka żony" szczerze o życiu na wsi. Mówi, jakie jest naprawdę

Styl życia
Paweł Borysewicz, którego znamy z programu "Rolnik szuka żony" mówi wprost, że "wkręcił się" w prowadzenie gospodarstwo. Podkreśla jednak, że nie jest to łatwy kawałek chleba. W wywiadzie dla WP Kobieta mówi o plusach i minusach życia na wsi.
Agro Wiosna. Partia Biedronia walczy o głosy na wsi

Agro Wiosna. Partia Biedronia walczy o głosy na wsi

Polska
- Robert Biedroń postanowił powierzyć mi zadanie budowania struktury Agro Wiosny jako jasno zdefiniowanego ruchu wewnętrznego w ramach partii politycznej - mówił w programie "Money. To się liczy" Sławomir Gromadzki z partii Wiosna. Czy była inspiracja nazwą innego ruchu rolniczego, który zasłynął głośnymi protestami, czyli AgroUnią? - Przedrostek "agro" jest powszechnie stosowany i dostępny dla wszystkich form działalności - zapewnił. Dodał, że jego ruch ma wstępnie przygotowanych 10 postulatów.
Przed eurowyborami Agro Unia zapowiada debatę.

Przed eurowyborami Agro Unia zapowiada debatę. "Protesty to nie ta droga"

Polska
- Jeszcze przed 26 maja, dniem wyborów do Parlamentu Europejskiego, rolnicy zorganizują debatę na temat rolnictwa z różnymi środowiskami i partiami politycznymi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes Agro Unii. Żałuje, że nie doszło do rozmów z premierem, choć były zapowiadane, ale - jak dodał - uważa, że "premier przemyśli jeszcze sprawę". 
Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Polska
- Firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia upraw od suszy. Wykupienie polisy było możliwe jesienią zeszłego roku, ale jeśli sadzę roślin wiosną tego roku, to chcę je ubezpieczyć właśnie wtedy, a nie pół roku wcześniej - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes Agro Unii. Według niego nie ma w Polsce rozwiązań systemowych dla rolników.
Pod koniec wieku z Alp znikną lodowce

Pod koniec wieku z Alp znikną lodowce

Ciekawostki
Naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Za trzydzieści lat alpejskie lodowce zmniejszą się o połowę, a pod koniec XXI wieku znikną całkowicie, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zmniejszona. To poważny problem, który dotyczy nie tylko amatorów białego szaleństwa na alpejskich lodowcach. Lodowce alpejskie są jak wielki magazyn wody, który wolno ją uwalnia. Gdy ich zabraknie ucierpi rolnictwo i hydroenergetyka. Szwajcarski naukowiec, profesor Daniel Farinotti, opracował trzy warianty prognoz dla lodowców. W wariancie najbardziej pesymistycznym, w którym tempo emisji gazów cieplarnianych nie ulega zmianie, za 80 lat pozostanie jedynie 5 proc. obecnego lodu. Badacz podkreśla, że Alpy są żywym dowodem globalnego ocieplenia. Jeśli nic się nie zmieni, być może najwyższy szczyt Europy będzie trzeba przemianować. Mont Blanc znaczy przecież Biała Góra. 
Jarosław Kaczyński o celach PiS w Parlamencie Europejskim

Jarosław Kaczyński o celach PiS w Parlamencie Europejskim

Wiadomości
Więcej pieniędzy z unijnej puli na rolnictwo, więcej z funduszu rozwoju wsi oraz takie same dopłaty dla polskich rolników, jak dla francuskich czy niemieckich - to obietnice wyborcze PiS.
Mateusz Morawiecki o rolnictwie.

Mateusz Morawiecki o rolnictwie. "To największa polska fabryka"

Wiadomości
- Chcemy tworzyć silną wieś, silne rolnictwo - zadeklarował premier na konwencji PiS w Kadzidle na Ziemi Kurpiowskiej. Mateusz Morawiecki nazwał rolnictwo "największą polską fabryką".
Protest rolników w Warszawie. Ważne postulaty

Protest rolników w Warszawie. Ważne postulaty

Finanse
Postulatów, z którymi zgłaszają się rolnicy, jest kilka. Najważniejsze? Po pierwsze, wprowadzenie przepisów nakładających na duże sklepy obowiązku oferowania minimum 51 proc. produktów rolno-spożywczych z Polski. Ważne też, by konsumenci mogli bez problemu rozpoznać, czy produkt jest polski, czy zagraniczny - istotne jest więc oznakowanie graficzne. Rolnicy postulują również nacisk na Rosję, by ta zniosła ograniczenia w eksporcie polskich owoców i warzyw.
Protest rolników. Lider AGROunii tłumaczy, o co chodzi w sporze z ministrem rolnictwa

Protest rolników. Lider AGROunii tłumaczy, o co chodzi w sporze z ministrem rolnictwa

Polska
- Chcielibyśmy walczyć o dobro polskiego rolnika. To walka o wiele szersza niż tylko z polityką, to walka z wielkimi korporacjami, które przejmują dzisiaj produkcję żywności w całej Europie i na całym świecie - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. W ten sposób odpowiadał na pytanie o niechęć do rozmów z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim
Polski Holding Spożywczy. Minister podał, kiedy powstanie

Polski Holding Spożywczy. Minister podał, kiedy powstanie

Polska
- To poważne przedsięwzięcie. Powstaje spółka celowa, zacznie działać w połowie roku, kiedy pojawią się owoce miękkie - zapowiadał w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Holding ma być instytucją, która zapobiegnie spadkom cen przy nadmiarze produktów na rynku. Tak jak to miało miejsce z jabłkami - wyjaśnił.
Bronisław Komorowski o proteście rolników. Uderza w PiS

Bronisław Komorowski o proteście rolników. Uderza w PiS

Polska
Rolnicy z AGROunii zablokowali plac Zawiszy w Warszawie. Na jezdni położyli świńskie łby, rozsypali jabłka, podpalili opony i słomę. W drodze do redakcji WP przejeżdżał tamtędy były prezydent Bronisław Komorowski. - Trzeba było jechać pomiędzy jabłkami, a nawet po jabłkach. Oprotestowywana jest polityka rządu, który nie dba o rolników w wielu obszarach. Rolnictwo przeżywa kłopoty, m.in. przez drożyznę, co przenosi się na koszt produkcji rolnej. W pełni rozumiem ten protest. Mógłbym wskazać kilka obszarów, mimo że nie cenię i nie lubię rządu, z którymi mogliby coś zrobić. Rolników wkurza, że pogorszono ich sytuację - relacjonował w programie "Tłit".

"Katastrofalna zapaść". Za 100 lat owady mogą zniknąć z powierzchni ziemi

Ciekawostki
Choć wielu z nas za nimi nie przepada, gdyby zniknęły z powierzchni Ziemi, nastąpiłaby prawdziwa katastrofa. Niestety, dane są bardzo alarmujące. Owady wymierają szybciej niż jakakolwiek inna grupa zwierząt. Populacja 40 proc. gatunków owadów spada, a 1/3 z nich jest zagrożona wyginięciem. Naukowcy szacują, że całkowita masa wszystkich owadów na Ziemi maleje o 2,5 proc. rocznie. Oznacza to, że w ciągu kolejnych 100 lat owady mogą wyginąć całkowicie, a skutki tego będą katastrofalne. Owady to źródło pożywienia dla wielu innych zwierząt, gdy ich zabraknie liczne ptaki, ssaki czy płazy umrą z głodu. Owady zapylają również liczne rośliny, bez nich nie będą w stanie wydawać owoców. Naukowcy uważają, że za zagładę owadów odpowiada nowoczesne rolnictwo, w szczególności powszechne stosowanie środków owadobójczych. Wiadomo, że wiele z tych związków chemicznych nie rozkłada się, a pozostaje w środowisku, oddziałując również na obszary chronione, jak rezerwaty. Efekty tych działań widać już dziś. W Wielkiej Brytanii liczba powszechnie spotykanych gatunków motyli spadła o 58 proc.
Protest rolników w Warszawie.

Protest rolników w Warszawie. "Kolejne rządy nas zdradzają"

Finanse
- W rolnictwie jest bardzo źle. Budżet w ciągu 10 lat spadł o 40 proc. – mówią protestujący rolnicy. Jak argumentują, ich sektor nie zyskuje na wzroście PKB, a "dobra zmiana" nie przyniosła rolnikom korzyści. – Głosując liczyliśmy, że PiS nam pomoże. Nic z takiego się nie stało. Jeśli rząd polski będzie tak działał, to z rolnictwa zostaną kpiny i strzępki – alarmują.
Przywódca strajku o ministrze rolnictwa.

Przywódca strajku o ministrze rolnictwa. "Wypowiedział nam wojnę, zdradził"

Polska
- Jeśli panu premierowi zależy na dobru polskiego rolnictwa, dni pracy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego powinny być policzone - powiedział WP szef AGROunii Michał Kołodziejczak. Działacz podkreśla, że szefowi resortu rolnictwa brakuje dobrej woli i postrzega go jako człowieka, który lubi "jedynie pokrzyczeć", ale nie zależy mu na rozwiązaniu problemów polskiej wsi.
Państwo chce pomóc rolnikom. Powstaje holding spożywczy

Państwo chce pomóc rolnikom. Powstaje holding spożywczy

Polska
Dzisiaj rolnik, który pójdzie do marketu, widzi swoje jabłka za 3-4 złote za kilogram. On sam natomiast w skupie dostanie za swoje owoce dziesięć razy mniej. Rząd zamierza im pomóc i tworzy holding spożywczy. - Z resztek majątku Skarbu Państwa tworzę holding. Bedzie to grupa spożywcza firm państwowych - mówił w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Będziemy przede wszystkim chcieli mieć narzędzia finansowe, dzięki którym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł aktywnie wchodzić w biznes - mówił minister.
Marta Manowska: Rolnictwo jest sexy!

Marta Manowska: Rolnictwo jest sexy!

Polska
"Rolnik szuka żony" stał się jej przepustką do kariery. Marta Manowska odczarowała obraz polskiej wsi, pozostając jednocześnie naczelną swatką w Polsce.W programie "W łóżku z Oskarem" piękna prowadząca opowiedziała o kulisach programu. - Rolnik nauczył mnie jeszcze większej tolerancji i akceptacji tego, jak wszyscy jesteśmy różni - słyszymy.Dodatkowo Marta Manowska opowiedziała dziennikarzowi WP, Oskarowi Netkowskiemu, o swoim życiu prywatnym. Dowiemy się, gdzie całowała się pierwszy raz i co działo się na snopkach siana, kiedy była nastolatką. To trzeba zobaczyć!
Będą specjalne programy PiS dla rolników? Ekspert odpowiada

Będą specjalne programy PiS dla rolników? Ekspert odpowiada

Polska
- Rolnicy na wejściu do Unii Europejskiej zyskali najwięcej. Próba wyjścia to nie tylko utrata dopłat, ale to załamanie popytu ze strony eksportu, to jest ponad 100 mld zł wartości eksportu - mówił w programie "Money. To się liczy" Bogusław Grabowski.
poprzednie1 2 3 4 następne