Wyniki wyszukiwania dla:

religia

Liczba wyników: 120

"Ofensywa zła". Jarosław Gowin komentuje słowa Jarosława Kaczyńskiego

Polityka
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Katowicach mówił o "ofensywie zła". Jego wypowiedź w programie #Newsroom skomentował Jarosław Gowin. - Prezes nie rozwijał tego wątku. Zapewne ma na myśli nurty w kulturze, które podważają tradycyjne, chrześcijańskie wartości, jak rodzina, naród, patriotyzm, religia - mówił wicepremier. Odniósł się też do słów Donalda Tuska: "cel ambitny, ale kompetencje zupełnie nie te". – Mamy inne koncepcje - stwierdził Gowin.
Chińskie władze niszczą meczety

Chińskie władze niszczą meczety

Świat
Od 2017 r. Chińczycy zniszczyli dziesiątki meczetów znajdujących się w regionie Sinciang. Tak wynika z analizy zdjęć satelitarnych, na których widać całkowicie lub częściowo zniszczone miejsca kultu. Chińczycy chcą w ten sposób zwiększyć kontrolę nad wyznawcami islamu i zmusić ich do modlitw na otwartych przestrzeniach. Oczywiście są tam umieszczone specjalne kamery, dzięki którym można m.in. rozpoznawać twarze uczestników. Innym tłumaczeniem jest walka z terroryzmem. W Sinciang grupy muzułmanów mają się rzekomo radykalizować. Mowa m.in. o mniejszości Ujgurów, która jest poddawana jest coraz większej presji ze strony Pekinu. Około miliona osób umieszczono już w tzw. "obozach reedukacyjnych".

"Karol Wojtyła: Totuus Tuus" - gra komputerowa o Janie Pawle II

Gry
Jeśli chcesz zmierzyć się z problemami jakie miał przed sobą przyszły Papież, a wcześniej młody ksiądz Wojtyła, teraz masz okazję. "Karol Wojtyła: Totus Tuus" to pierwsza chrześcijańska gra przedstawiająca życie Papieża-Polaka i pielęgnująca pamięć o wielkim rodaku. Żeby gra powstała, niezbędne jest nam wasze wsparcie!
Niesamowita budowla na Sri Lance

Niesamowita budowla na Sri Lance

Nauka
Oto Sigirija, czyli inaczej "Lwia Skała". Na jej szczycie znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy z V wieku. Budowle powstały na polecenie króla Kashyapa I. To jedna z największych atrakcji turystycznych na Sri Lance.
Nawrócili się po

Nawrócili się po "spotkaniu w Bogiem". Zaskakujące wyniki badań

Nauka
Taki wniosek płynie z najnowszych badań psychologicznych wykonanych na uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA. Przepytali oni 4285 osób różnych religii, którzy doświadczyli w życiu spotkania z Bogiem lub siłą wyższą, w która wierzą. Zdaniem badaczy, osoby, których wyznawany system wartości sprawia, że czują się zjednoczone z otaczającym je światem, są bardziej zadowolone z życia. Z badań wynika, że takiego uczucia najczęściej doświadczają muzułmanie. Naukowcy przeprowadzający badania zastrzegli, że nie zachęcają nikogo do zażywania nielegalnych substancji, a także, że badanie nie ma na celu udowodnienia czy Bóg istnieje, czy nie.   
Tilma z Guadalupe

Tilma z Guadalupe

Ciekawostki
Zdaniem ekspertów pochodzące z XVI w. płótno z wizerunkiem Matki Boskiej powinno rozpaść się już wiele lat temu ze względu na materiał z którego zostało wykonane. Jak więc wytłumaczyć jego długowieczność? Co tak naprawdę jest w tym dziele?
Nowe fakty dotyczące Całunu Turyńskiego

Nowe fakty dotyczące Całunu Turyńskiego

Nauka
Płótno, w które miało zostać owinięte ciało Jezusa, od lat wzbudza wiele kontrowersji. Wszystko za sprawą badań, które raz uznawały całun za prawdziwy, a innym razem podważały jego autentyczność.  Naukowcy potwierdzali już, że w całun owinięto ciało mężczyzny w wieku 30-45 lat, o wzroście ok. 180 cm. Badania tkaniny pozwoliły określić szczegółowe obrażenia mężczyzny, które pokrywają się z Ewangelią.    
Objawienie nieuznawane przez Kościół. Większość wiernych o tym nie wie

Objawienie nieuznawane przez Kościół. Większość wiernych o tym nie wie

Ciekawostki
Każdego roku do małej miejscowości w Bośni i Hercegowinie zjeżdżają tysiące pielgrzymów. Wszystko za sprawą, kontrowersyjnych w oczach Watykanu, objawień maryjnych, do których ma tu dochodzić od 1981 roku. Matka Boska ma ukazywać się tu aż do dziś. Świadkami pierwszego objawienia było 6 nastolatków, którzy w snopie siana zobaczyły kobietę z dzieckiem. Gdy następnego dnia wrócili na Podbrdo, zwane teraz Górą Objawienia, znów zobaczyli zagadkową postać. Zdaniem trójki z nich, Matka Boska objawia się im każdego dnia do dziś. Pozostałej trójce tylko co jakiś czas.
Skandal w Przemyślu. Ksiądz zachęcał dzieci do korupcji

Skandal w Przemyślu. Ksiądz zachęcał dzieci do korupcji

Wiadomości
Pewien ksiądz z Przemyśla zachęcał dzieci do ofiarowania pieniędzy w ramach akcji Caritasu „Dar Juniora dla Seniora”. Duchowny za skarbonkę wypełnioną po brzegi, oferował dwie szóstki z religii. W drugim dzisiejszym materiale opowiemy o fenomenalnym odkryciu w dziedzinie medycy. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badanie, w którym grupa psów posługując się swoim węchem, poprawnie wskazała próbki z surowicą krwi pacjenta chorującego na nowotwór.
Niezwykłe odkrycie. Oto co znaleziono w najwyższym jeziorze

Niezwykłe odkrycie. Oto co znaleziono w najwyższym jeziorze

Ciekawostki
Wyspa Słońca na jeziorze Titicaca była ważnym miejscem kultu dla Inków. Teraz okazuje się, że nawet 500 lat przed Inkami, dawniejsze plemiona, czciły tu różne bóstwa. Dowodzą tego przedmioty znalezione obok wyspy. Podwodni archeolodzy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii znaleźli tam złożone w ofierze młode lamy, kadzidło w kształcie pumy, złoto, muszle i kamienne figurki. Zostały ofiarowane bogom przez lud Tiwanku. Kultura Tiwanku rozwinęła się w rejonie jeziora między 550 a 1000 r. Na podwodnym stanowisku archeologicznym znaleziono też kotwice, co sugeruje, że ofiary składano z łodzi. Odkrycie z dna jeziora pomoże badaczom lepiej zrozumieć zwyczaje religijne Tiwanku.
Bierzyński zrobił Budce quiz. Pytał o religię w szkołach, edukację seksualną i związki partnerskie

Bierzyński zrobił Budce quiz. Pytał o religię w szkołach, edukację seksualną i związki partnerskie

Polityka
- Jeżeli rodzice będą chcieli, religia powinna być w szkołach, by ułatwiać im życie. Rodzice powinni mieć dużo większy wpływ na szkołę - powiedział Borys Budka w programie "Bierzyński na żywca". Opowiedział się także za edukacją seksualną dla najmłodszych, prowadzoną przez ekspertów, oraz związkami partnerskimi. Polityk Platformy Obywatelskiej i były minister sprawiedliwości zdał test Jakuba Bierzyńskiego? Prowadzący jest doradcą Roberta Biedronia.
Niebezpieczny wirus i religijny rytuał. Lekarze opisali przypadek

Niebezpieczny wirus i religijny rytuał. Lekarze opisali przypadek

Ciekawostki
Ognisko rzadkiego wirusa odkryli lekarze w Londynie. Zakażonych było 10 osób, które nie pasowały do profilu. Osoby te nie miały transfuzji krwi, nie brały narkotyków. Nie wykryto też żadnych innych czynników ryzyka. Sprawa była więc tajemnicza, aż jeden z lekarzy zauważył dziwne blizny na plecach jednego z pacjentów. Wtedy okazało się, że wszyscy chorzy mężczyźni są muzułmanami, którzy brali udział w krwawym religijnym rytuale. Ten rytuał to samobiczowanie. Co prawda zakażeni pamiętali, że moczyli narzędzia w wiadrze z substancją odkażającą, ale najwyraźniej sposób ten był niewystarczający. Wirus przenosił się na kolejne osoby. HTLV to retrowirus, który ma wiele cech wspólnych z HIV. Wywołuje m.in. ostrą białaczkę i chłoniaka. Przypadek mężczyzn został opisany przez lekarzy w czasopiśmie naukowym Emerging Infectious Diseases. W ten sposób samobiczowanie znalazło się wśród czynników ryzyka zakażeniem.
Kwiatkowski:

Kwiatkowski: "Religia jest zła. Wierzę, ale nie jestem wyznawcą"

Gwiazdy
Dwa lata temu Michał Kwiatkowski wziął ślub z młodszym o 9 lat partnerem, Maximem Assenzą. Ceremonia odbyła się we Francji, a jednym ze świadków był młodszy brak piosenkarza, Dawid. 23-latek wygłosił nawet wzruszającą przemowę w języku polskim oraz francuskim. Piosenkarz od początku wspierał brata w przygotowaniach do ślubu oraz otwarcie mówił o tolerancji oraz poszanowaniu praw osób homoseksualnych. Kwiatkowski na każdym kroku podkreśla, że jest dumny z brata, który nie boi się walczyć o swoje prawa. Celebryta goszcząc w studio OPEN FM opowiedział nie tylko o wsparciu środowisk LGBT, ale również swoim podejściu do religii. 
Wielka biblijna tajemnica bliska rozwiązania. Badacz wskazał dokładne miejsce

Wielka biblijna tajemnica bliska rozwiązania. Badacz wskazał dokładne miejsce

Nauka
Od tysiącleci trwają poszukiwania biblijnej Arki Przymierza. Według zapisów, została ona zbudowana przez Izraelitów zgodnie z instrukcjami samego Boga. Była rodzajem broni, która zadawała klęskę wrogom Izraela. Arka Przymierza opisana jest jako skrzynia z drewna akacjowego. Jej historia była bardzo burzliwa. Przez wieki przechodziła z rąk do rąk Tradycja biblijna mówi, że Arka została ostatecznie sprowadzona z Kirjathjearim do Jerozolimy, ale zniknęła, gdy miasto zniszczyli Babilończycy w IV w.p.n.e. Teraz archeolodzy twierdzą, że znaleźli pozostałości miasta Kirjathjearim. Współczesne miasto Kirjat Je’arim ma być tym samym miejscem. Prof. Israel Finkelstein z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który prowadzi wykopaliska przekonuje, że istnieje kilka czynników przekonujących, że to miejsce biblijnej legendy, gdzie przez 20 lat przechowywano Arkę.

"Mój mąż Żyd". Opisała historie Polek z Izraela. Nie religia była największym problemem

Wywiady
Jedna z bohaterek jej książki wspomina: "Do dziś mam przed oczami dziewczynkę w stroju panny młodej, która leży martwa na chodniku". - Ilona mówi o zamachu bombowym, który wydarzył się pod jednym z większych centrów handlowych w Tel Awiwie i to w święto Purim. Przyznała, że od tamtej pory nienawidzi tego święta, bo zawsze będzie jej się kojarzył z obrazkiem tej martwej dziewczynki - opowiada w rozmowie z WP Książki Sylwia Borowska, autorka książki "Mój mąż Żyd". Posłuchajcie pierwszej części rozmowy.
Odkryto portret Jezusa sprzed 1,5 tys. lat

Odkryto portret Jezusa sprzed 1,5 tys. lat

Nauka
Malowidło znajdowało się w ruinach bizantyjskiego kościoła w sercu pustyni Negew w Izraelu. Portret pochodzi prawdopodobnie z VI wieku naszej ery i jest jedynym z najstarszych tego typu dzieł. - Twarz Jezusa w tym obrazie jest ważnym odkryciem - podkreślają naukowcy.
Matka Boska z działkowej altanki

Matka Boska z działkowej altanki

Ciekawostki
8 czerwca 1983 r. Kazimierzowi Domańskiemu z Oławy rzekomo ukazała się Matka Boska. Rencista twierdził, że nakazała mu uzdrawiać ludzi i że on sam został przez nią uzdrowiony. Wieści o objawieniu szybko się rozprzestrzeniły, a do Oławy i Domańskiego zaczęli pielgrzymować ludzie. Na działkę ściągały tysiące ludzi w nadziei na uzdrowienie. Kościół podchodził do objawień z rezerwą. W kolejnych wizjach Matka Boska nakazała Domańskiemu wybudować "Kaplicę Bożego Pokoju". Cuda z Oławy zyskały krajowy rozgłos dzięki Jaruzelskiemu, który nawiązał do nich na zjeździe PZRP w 1984 r., a także dzięki udziałowi Oławy w popularnym wówczas programie telewizyjnym „Turniej Miast”.
Tajemnica Ewangeliarza św. Kutberta

Tajemnica Ewangeliarza św. Kutberta

Nauka
Kutbert z Lindisfarne to święty Kościoła katolickiego, który żył w latach 634-687. Za życia był mnichem pustelnikiem, znanym ze swoich uzdrawiających mocy. Prawie dekadę po jego śmierci w 687 roku, otwarto trumnę. Okazało się, że ciało duchownego nie uległo rozkładowi. Wierni widzieli w tym znak jego świętości. Kiedy w 1104 roku ponownie otwarto trumnę, przy ciele znaleziono tajemniczą małą czerwoną książeczkę w skórzanej oprawie. W ciągu następnych setek lat przechodziła z rąk do rąk, by w 2012 roku znaleźć się ostatecznie w zbiorach Biblioteki Brytyjskiej.
Tajemniczy krąg 200 km od granicy Polski. Niepokojące wnioski po 27 latach badań

Tajemniczy krąg 200 km od granicy Polski. Niepokojące wnioski po 27 latach badań

Ciekawostki
W 1991 r. w Pömmelte, 200 km w prostej linii od granicy z Polską, odkryto prehistoryczne kręgi. Miejsce składa się z kopców, rowów i drewnianych słupów. Powstało ok. 2300 r. p.n.e. i korzystano z niego przez ok. 300 lat. Dziś wiemy wreszcie, że pełniło funkcję sanktuarium. Naukowcy są pewni, że kręgi musiały być miejscem ważnych spotkań, rytuałów i przedstawień. W świetle takich wniosków dość straszny wydaje się fakt, że w rowach kręgów odnaleziono szczątki 10 kobiet i dzieci. U 4 z nich wykryto oznaki urazu czaszki i złamania żeber. Istnieje domniemanie, że osoby te zostały zabite i następnie złożone w ofierze w kręgu. Kręgi w Pömmelte można porównać do znanego brytyjskiego Stonehenge, bowiem także tutaj przy budowie kręgów uwzględniono przesilenie i równonoc.
Nożem czy widelcem: (R)amen to nowa religia w Polsce

Nożem czy widelcem: (R)amen to nowa religia w Polsce

Kuchnia
Marcin Lisiak, jeden z twórców kanału Nożem czy widelcem rozmawia o ramenie z Piotrem Vieniem Więcławskim, który – nie na darmo – może się szczycić mianem prawdziwego smakosza kuchni dalekowschodniej. Sprawdźcie, jak Vienio radzi jeść ramen, by wyciągnąć jak najwięcej frajdy z jedzenia.
Psychiatra przez lata uczestniczył w wielu egzorcyzmach. Już nie ma wątpliwości

Psychiatra przez lata uczestniczył w wielu egzorcyzmach. Już nie ma wątpliwości

Nauka
Dr Richard Gallagher to amerykański profesor psychiatrii i pobożny katolik. Przez ostatnie 25 lat uczestniczył w wielu egzorcyzmach. Pomagał diagnozować czy dany przypadek jest opętaniem czy tylko zaburzeniem psychicznym. Jak mówi, w swojej karierze widział ok. 100 prawdziwych przypadków demonicznego opętania. Gallagher głosi teorię, że demony istnieją od tysiącleci. Są sprytne, bardzo inteligentne i mówią w wielu językach. Profesor zapewnia, że słyszał głosy przemawiające m.in. po łacinie, grecku, chińsku, hiszpańsku czy francusku.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne