Wyniki wyszukiwania dla:

religia

Liczba wyników: 120

#dziejesiewpolsce: polsko-rosyjski gang rozbity

#dziejesiewpolsce: polsko-rosyjski gang rozbity

Polska
Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń dnia. Informujemy dzisiaj o polsko-rosyjskim gangu rozbitym przez policjantów i strażników granicznych oraz prezentujemy wzruszające wspomnienia przyjaciół o Janie Pawle II w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Przedstawiamy najnowsze badania CBOS dotyczące poglądów Polaków na religię i rolę Kościoła oraz opinię kandydata na prezydenta Pawła Kukiza o polskiej demokracji. Opowiadamy także o niezwykłej przyjaźni psa i sowy.
Wielki Tydzień w Andaluzji

Wielki Tydzień w Andaluzji

Podróże
Okres od Niedzieli Palmowej aż do Wielkanocy wyjątkowo barwnie celebrowany jest w hiszpańskiej Andaluzji. W Sewilli i innych miastach odbywają się kolorowe procesje pasyjne połączone z pochodem zakapturzonych pokutników. Zakryta kapturem twarz symbolizuje pokutę za grzech. Z kościołów wynoszone są wtedy bogato zdobione platformy z figurami Chrystusa i scenami Pasji, które w czasie procesji oklaskiwane są przez uczestników procesji.
Cud z udziałem papieża Franciszka?

Cud z udziałem papieża Franciszka?

Wiadomości
Podczas niedzielnej wizyty w Neapolu papież Franciszek pobłogosławił relikwię patrona Neapolu, św. Januarego. Gdy papież ucałował naczynie zawierające ampułkę z krwią, ta częściowo zamieniła się z postaci stałej w płynną.
Cztery lata wojny w Syrii

Cztery lata wojny w Syrii

Świat
Od początku konfliktu w Syrii, który trwa już cztery lata, zginęło ok. 220 tys. ludzi. - To ponad dwukrotnie więcej niż zabiła bomba w Hiroszimie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Samer Masri, mieszkający w Polsce prezes Fundacji Wolna Syria. - Ludzie żyją z godziny na godzinę - dodaje dr Salam Salti. Mówiąc "do widzenia", nie są pewni, czy jeszcze się zobaczą. A w świetle braku normalnych warunków do rozwoju - najmłodsze pokolenie jest stracone.
Muzułmanie żyjący w Polsce

Muzułmanie żyjący w Polsce

Społeczeństwo
- Dżihad oznacza wysiłek. Wszystko wymaga trochę wysiłku. Moje całe życie w Polsce jest wielkim dżihadem - opowiada Hani Hraish. Rozmówcy Wirtualnej Polski podkreślają, że islam nie ma nic wspólnego z terroryzmem i opowiadają o życiu w naszym kraju.
#dziejesiewpolsce: proces arcybiskupa

#dziejesiewpolsce: proces arcybiskupa

Wiadomości
Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji dnia. Przed przemyskim sądem ruszył proces o naruszenie dóbr osobistych. Feministka Małgorzata Marenin domaga się, aby arcybiskup Józef Michalik przeprosił za sugerowanie, że przyczynami nadużyć dorosłych w stosunku do dzieci są pornografia, brak miłości rozwodzących się rodziców oraz ideologia gender. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledcze Policji zatrzymali w Warszawie groźnego gangstera. Kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke szokuje słowami o Władimirze Putinie. Rajd motocyklem w tarnowskiej galerii handlowej.
ISIS wykorzystuje dzieci

ISIS wykorzystuje dzieci

Podróże
Państwo Islamskie coraz częściej używa dzieci w wojnie propagandowej. ONZ obawia się, że terroryści wychowują nową, szokująco młodą generację wojowników. Dzieci zmusza się do oglądania brutalnych morderstw. Bezwzględna propaganda tłamsi ich niewinność. Taka jest rzeczywistość dzieci w Państwie Islamskim.
Islamiści zabili jordańskiego pilota

Islamiści zabili jordańskiego pilota

Świat
Dżihadystyczne ugrupowanie pod nazwą Państwo Islamskie (IS) opublikowało w internecie nagranie wideo, na którym widać mężczyznę palonego żywcem w klatce. Chodzi o jordańskiego pilota więzionego przez nich od grudnia 2014 r.
Egzorcyzmy w Lublinie? Cała rodzina w szpitalu

Egzorcyzmy w Lublinie? Cała rodzina w szpitalu

Polska
Czteroosobowa rodzina z Lublina trafiła do szpitala. Zdaniem sąsiadów, którzy zaalarmowali policję, to skutek domowych egzorcyzmów. Aby dostać się do mieszkania, mundurowi wezwali na pomoc strażaków.
Duchowny z Wiciny zatrzymany

Duchowny z Wiciny zatrzymany

Polska
Prokuratura w Żarach zatrzymała księdza, który podczas prowadzonej lekcji religii w szkole podstawowej miał zmuszać jednego z uczniów do symulowania seksu oralnego na butelce. Decyzję o zatrzymaniu podjęto po przesłuchaniu dzieci obecnych w klasie podczas incydentu.
Skandal na lekcji religii

Skandal na lekcji religii

Polska
Uczniowie z miejscowości Wicina (woj. lubuskie) zarzucili księdzu, że podczas lekcji religii zmuszał dziecko do symulowania seksu oralnego na butelce. Sprawę bada policja i prokuratura.
Sexy bielizna dla katoliczek?

Sexy bielizna dla katoliczek?

Moda
Koszule po kostki, koronki i pantalony ruszają na podbój sypialni. - To powrót do naszej kultury, tradycji szlacheckiej. Takiej Zosi z "Pana Tadeusza". To w zamyśle jest bardzo polskie, ale nie ludowe - mówi projektantka bielizny, Tamara Kwarcińska. Pomysłodawczynią założenia szwalni i produkcji tego rodzaju bielizny jest siostra zakonna - Małgorzata Chmielewska.
Czym polscy księża denerwują wiernych?

Czym polscy księża denerwują wiernych?

Polska
Mieszkańcy miejscowości Gowarczów (woj. świętokrzyskie) zażądali usunięcia proboszcza tamtejszej parafii. To wydarzenie dało przyczynek do pełnej emocji dyskusji na temat stosunku polskich wiernych do duchowieństwa.
Kontrowersje wokół zbierania kopert

Kontrowersje wokół zbierania kopert "po kolędzie"

Polska
Początek roku kalendarzowego to czas, gdy do mieszkań Polaków zapukają księża. Fakt przyjmowania przez duchownych kopert z pieniędzmi, jak i samo ich wręczanie, od lat budzi wiele kontrowersji. Jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji i jakiej postawy możemy oczekiwać kapłana? (km)
Tysiące wiernych na pasterce w Betlejem

Tysiące wiernych na pasterce w Betlejem

Świat
Pielgrzymi z całego świata przybyli na Zachodni Brzeg Jordanu, by wziąć udział w pasterce w Bazylice Narodzenia Pańskiego. Palestyńskie władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa, by jedno z najważniejszych dla chrześcijan nabożeństw przebiegło bez zakłóceń.
Relacja z Państwa islamskiego

Relacja z Państwa islamskiego

Świat
Niemiecki pisarz Juergen Todenhoefer odwiedził bojówkarzy Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Miał oficjalne pozwolenie i gwarancję nietykalności. Todenhoefer spędził kilka dni w Mosulu - drugim co do wielkości irackim mieście, od czerwca pod władaniem sił islamistów. Odwiedził meczet, w którym wcześniej przemawiał przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Badhdadi. Spotkał się także z dziećmi-żołnierzami. Niektóre miały 13 lat.
Muzeum Prywatne Diabła Polskiego

Muzeum Prywatne Diabła Polskiego

Podróże
W Warszawie, w piwnicy jednego z bloków na Mokotowie, znajduje się wyjątkowe miejsce - Muzeum Prywatne Diabła Polskiego "Przedpiekle". Jego właściciel Wiktoryn Grąbczewski od ponad 50 lat zbiera diabły. Ma już ponad 1784 eksponatów. - U mnie każdy diabeł ma legendę, opowieść - wyjaśnił pan Wiktoryn.
Adamek stanowczo odpowiada krytykom [3/5]

Adamek stanowczo odpowiada krytykom [3/5]

Sport
Dlaczego religia katolicka jest najważniejszą wartością w życiu Tomasza Adamka? Czy "Góral" myślał kiedyś o tym, żeby zostać księdzem? Czy żałuje, że w ostatnich tygodniach kandydował w wyborach do europarlamentu?
Święty Graal [Enigma]

Święty Graal [Enigma]

Sensacje
Słynny kielich, którego miał używać Jezus podczas ostatniej wieczerzy, jest jednym z najbardziej tajemniczych artefaktów związanych z chrześcijaństwem. Czy można w końcu oficjalnie powiedzieć, że został odnaleziony? (ak)
Enkolpiony [Enigma]

Enkolpiony [Enigma]

Sensacje
W czasach średniowiecza wśród chrześcijan, zwłaszcza pielgrzymujących, dużą popularnością cieszyły wszelkiego rodzaju dewocjonalia. Jednym z nich był noszony na piersi enkolpion. Najczęściej przybierał formę krzyża greckiego zawierającego np. fragmenty relikwii lub wybrane zdania z Pisma Świętego. Bardzo często wierni traktowali go jak osobisty amulet. Jeden z nich odnaleziono w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. (km)
Gryf Pomorski [Enigma]

Gryf Pomorski [Enigma]

Sensacje
Gryf Pomorski był tajną konspiracyjną organizacją wojskowo-cywilną działającą na Pomorzu i w części Prus Wschodnich w latach 1941-1945. Jej celem była pomoc ludności Pomorza i podejmowanie działań mających przygotować wystąpienie zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi w połączeniu z desantem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ze względu na wewnętrzne konflikty i różnice zdań organizacja do dziś budzi spory. (km)