Wyniki wyszukiwania dla:

religia

Liczba wyników: 120

Jezus mógł mieć kontakt z radykalną sektą

Jezus mógł mieć kontakt z radykalną sektą

Nauka
Esseńczycy byli apokaliptyczną sektą, przekonaną, że jerozolimski establishment jest skorumpowany i skazany na zagładę w końcu czasów. Ich działalność nie wykracza poza 68 r. n.e., czyli do czasów powstania antyrzymskiego w Judei. Co ciekawe, Jezus, który dorastał w tym okresie mówi o tym samym. Zdaniem niektórych naukowców, może być to dowód, że za młodu mógł mieć kontakt z przedstawicielami sekty.
Imam o islamie: nie ma przymusu zabijania

Imam o islamie: nie ma przymusu zabijania

Styl życia
W Polsce mieszka około 30 tys. wyznawców islamu różnych narodowości. Imam Janusz Aleksandrowicz wyjaśnił, jakie zasady rządzą tą religią. W obliczu ostatnich zamachów terrorystycznych i informacji, które obiegają media, wyznawcy islamu postanowili głośno sprzeciwić się temu, by traktować ich na równi z fundamentalistami islamskimi, którzy zabijają innowierców w imię religii.
Polska muzułmanka o kobietach:  w meczecie siedzą z tyłu, by nie rozpraszały mężczyzn w czasie nabożeństwa

Polska muzułmanka o kobietach: w meczecie siedzą z tyłu, by nie rozpraszały mężczyzn w czasie nabożeństwa

Styl życia
Nie jest tajemnicą, że kobiety w islamie mają mniejsze prawa niż w innych religiach, nie mogą chociażby samo stanowić o sobie. To religia decyduje o tym, jak mają się ubierać, czy co ma być podstawowym celem ich życia - bycie matką. Dżenetta Bogdanowicz, muzułmanka, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o tym, co jest najważniejsze w byciu muzułmanką. Stwierdziła, że w Koranie jest wyrażony duży szacunek wobec kobiet, ale jedocześnie dodała, że nie mogą w meczecie siedzieć w pobliżu mężczyzn, mogłyby im przeszkadzać w modlitwie.
 Maślak o zamachowcach:

Maślak o zamachowcach: "Oni mają prane mózgi, wmawia im się, że trafią do raju!"

Gwiazdy
Tragedia, do której doszło 13 listopada w Paryżu, wstrząsnęła całym światem. Mnóstwo artystów odwołało swoje występy we Francji, jednocześnie jednocząc się w traumie i bólu z Paryżanami. Polscy celebryci również wyrazili swoją solidarność z ofiarami. Wśród nich znalazł się Rafał Maślak: "Wstawiłem post na Facebooku, zdjęcie Francji, stała się ogromna tragedia. Myślę, że niejedna osoba myśli o tym wchodząc np. do metra, że są z nami osoby, których nie znamy i mogą one zrobić coś niedobrego. To mentalność ludzi, kultura, nie tylko religia. Ci ludzie nie są zdrowi, mają prane mózgi przed takim atakiem, wmawia im się, że trafią do raju. Staram się ich zrozumieć i nie wiem, co mają w głowie".
Polscy muzułmanie:

Polscy muzułmanie: "Chcemy służyć naszemu państwu, polskiemu państwu!"

Wiadomości
Po atakach terrorystycznych w Paryżu emocje względem wyznawców islamu zyskały na skrajności. Po jednej stronie znajdują się ci, którzy bronią muzułmanów twierdząc, że większość z nich nie ma związków z ekstremizmem. Po drugiej swojego zdania bronią przeciwnicy islamu, uważający podobnie jak Miriam Shaded, że ta religia nigdy nie była i nie będzie pokojowa. Bronisław Talkowski, przewodniczący Związku Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach, odcina się od fanatyków: "Jesteśmy zbulwersowani. Cały czas staramy się, i tak to mamy w naturze, aby dobrze służyć naszemu państwu, polskiemu państwu. Dlatego myślę, że ludzie, którzy znają historię i nas osobiście, nie będą mieli do nas bezpośredniego urazu, za tą tragiczną rzecz, jaka zdarzyła się we Francji".
Ślub kościelny czy cywilny? Zobacz, co wybierają Polacy

Ślub kościelny czy cywilny? Zobacz, co wybierają Polacy

Śluby
Cywilny, kościelny, a może konkordatowy? Jakie śluby preferują Polacy, pytaliśmy w sondzie ulicznej. Statystyki pokazują, że liczba ślubów kościelnym spada, a motywacją, by ślubować w obecności kapłana, najczęściej nie jest wiara. ?Wzięliśmy ślub kościelny, bo rodzice naciskali, babcie" - padały odpowiedzi.
Pazura: nawróciłem się i wierzę, że Bóg mnie przemienia

Pazura: nawróciłem się i wierzę, że Bóg mnie przemienia

Gwiazdy
Niedawno pisaliśmy o duchowym nawróceniu się Mariki. Zobacz: Marika: "Rozwód przeżyłam jako osobistą porażkę. Bóg uratował mi życie". Okazuje się, że publiczne wyznania gwiazd dotyczące religijności zachęcają innych celebyrtów, do podobnych deklaracji. Radosław Pazura w najnowszym wywiadzie przyznaje, że regularnie modli się i rozmawia z Bogiem. O takim podejściu aktora zdecydował tragiczny wypadek samochodowy, do którego doszło w 2003 roku. Na miejscu zginął wtedy inny aktor ? Waldemar Goszcz, a on sam długo walczył o życie. Ukojenia miał szukać w modlitwie.
Sara Boruc o Miriam Shaded:

Sara Boruc o Miriam Shaded: "To kretynka! Powinna trafić do więzienia!"

Gwiazdy
Luksusowa szafiarka i żona Artura Boruca postanowiła przerwać milczenie po wyborach i zabrać głos na temat zwycięstwa PiS-u i gorącego tematu nielegalnych imigrantów. Celebrytka krytykuje ostro największą w Polsce przeciwniczkę islamu, Miriam Shaded. Jej zdaniem Miriam jest kretynką, która za swoje poglądy powinna siedzieć w więzieniu: ?Mój tata jest z Jordanii, więc jestem pół Polką, pół Arabką. Mój tata jest muzułmaninem, ta religia jest mi bliska. Miriam Shaded to jest totalna kretynka, myśli, że zrobi karierę, ale chyba nikt nie traktuje jej poważnie, powinna trafić do więzienia?. Sarze nie spodobało się chyba przede wszystkim nazwanie Mahometa "mordercą i pedofilem". Na ile lat powinni ją za to skazać?
Partia próbowała zastąpić Kościół [Tajemnica PRL]

Partia próbowała zastąpić Kościół [Tajemnica PRL]

Polska
Dzieci żołnierzy i milicjantów musiały obowiązkowo uczestniczyć w uroczystościach, które zgodnie z planem PZPR miały zastąpić uroczystości religijne. Doprowadziło to do kuriozalnej sytuacji, w której funkcjonariusze resortów siłowych i najważniejsi urzędnicy oszukiwali państwo zaprowadzając potajemnie swoje dzieci na lekcje religii.
#dziejesienazywo:

#dziejesienazywo: "świecka szkoła"

Polska
Mamy do czynienia z "samowolą budowlaną". Katecheza została wprowadzona do szkół 25 lat temu instrukcją ministra oświaty prowizorycznie i niezgodnie z ówczesnym prawem. To była bardzo poważna decyzja, która później została w pewnym sensie zalegalizowana i religia z przedmiotu nadobowiązkowego stała się obowiązkowym. Ta "prowizorka" się przyjęła - powiedział w programie Wirtualnej Polski #dziejesienazywo Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu "Liberte!" i jeden z organizatorów akcji "Świecka Szkoła".
#dziejesienazywo: Kościół weźmie odpowiedzialność za lekcje religii?

#dziejesienazywo: Kościół weźmie odpowiedzialność za lekcje religii?

Polska
Konferencja Episkopatu Polski decyduje o programie katechezy, a biskupi wyznaczają księży i katechetów, którzy prowadzą lekcje. Skoro Kościół bierze pełną odpowiedzialność merytoryczną i osobową za naukę religii to niech weźmie też odpowiedzialność finansową - powiedział w programie Wirtualnej Polski #dziejesienazywo Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu "Liberte!" i jeden z organizatorów akcji "Świecka Szkoła". Przedstawiciele obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej złożyli w Sejmie podpisy pod projektem ustawy o niefinansowaniu religii w szkołach ze środków publicznych.
Gowin: polski rząd wywiesił zbrukaną, białą flagę

Gowin: polski rząd wywiesił zbrukaną, białą flagę

Wiadomości
Wczoraj ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej zdecydowali, że podzielą się przyjęciem do swoich krajów 120 tysiącami uchodźców. Co prawda według agencji Frontex granice Wspólnoty przekroczyło już 360 tysięcy ludzi, ale zdaje się, że UE woli jeszcze o tym nie myśleć. Na podstawie wczorajszych uzgodnień Polska w pierwszym rzucie ma przyjąć 5 tysięcy osób. To o trzy więcej, niż na początku wakacji zapowiadał rząd. Zdaniem Jarosława Gowina, zgoda Polski na takie rozwiązanie to "wywieszenie białej flagi" i poddanie się "dyktatowi niemieckiemu i Komisji Europejskiej". Według Gowina "zdradziliśmy" z Grupy Wyszehradzkiej, które głosowały przeciw proponowanemu przez UE rozwiązaniu.
Na Wielki Meczet w Mekce runął dźwig

Na Wielki Meczet w Mekce runął dźwig

Świat
Rośnie liczba ofiar katastrofy budowlanej w Wielkim Meczecie w Mekce. Na skutek burzy doszło tam do przewrócenia dźwigu. Saudyjska obrona cywilna podała, że zginęło 87 osób, 183 zostały ranne.
Niewolnica przywódcy Państwa Islamskiego: biił mnie wężem ogrodowym

Niewolnica przywódcy Państwa Islamskiego: biił mnie wężem ogrodowym

Wiadomości
Uchodźcy z Syrii, którzy każdego dnia próbują dostać do Europy, uciekają przed terrorystami Państwa Islamskiego. Stacja CNN dotarła do młodej kobiety, która przez ponad dwa miesiące była niewolnicą najważniejszego człowieka w tzw. Państwie Islamskim. - Wzięli dziewięć dziewczyn i trafiłyśmy do jego domu w mieście Rakka. Kiedy byłyśmy już u niego, kazał nam przejść na islam, a potem pokazał to wideo. To był amerykański dziennikarz i jakiś człowiek ubrany na czarno. I on zabił dziennkarza. Ściął go - opowiada kobieta, która jest wyznawczynią jazydyzmu (religia łącząca wiele kultur, w tym chrześcijańską).
Gowin: nie pozwolę na wysadzenie w powietrze polskich niemowląt

Gowin: nie pozwolę na wysadzenie w powietrze polskich niemowląt

Wiadomości
Wczoraj, podczas konferencji prasowej, Ewa Kopacz oznajmiła, że Polska jest w stanie przyjąć więcej uchodźców z Syrii, niż zapowiadała w czerwcu. Nie podała konkretnej liczby. Powiedziała jedynie, że nasz kraj stać na pomoc ponad dwóm tysiącom osób. Z szefową rządu zgadza się Jarosław Gowin. Ma on jednak pewne zastrzeżenie.
Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki "za" pomocą dla uchodźców

Polska
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiada się "za" pomocą dla uchodźców masowo przybywających do Europy. - Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - powiedział abp Stanisław Gądecki. W homilii podczas mszy świętej w Chełmie wskazał również, iż chodzi nie tylko o okazywanie pomocy ludziom cierpiącym.
Atak serca przyczyną śmierci b. Wesołowskiego

Atak serca przyczyną śmierci b. Wesołowskiego

Świat
Przyczyną śmierci b. arcybiskupa Józefa Wesołowskiego był atak serca - podało w sobotę watykańskie biuro prasowe, informując o wynikach sekcji zwłok przeprowadzonej w piątek. Zwrócono uwagę na to, że potwierdziła się hipoteza o naturalnej przyczynie śmierci.
Sąsiedzi o dżihadyście-samobójcy Jacku S.:

Sąsiedzi o dżihadyście-samobójcy Jacku S.: "Diabeł w niego wstąpił"

Wiadomości
W czerwcu Jacek S. dokonał samobójczego zamachu na rafinerię w irackim Bajdżi. Wówczas zginęło 11 osób, a 27 zostało rannych. Polak wjechał samochodem wypełnionym ładunkami wybuchowymi w budynki rafinerii, w których znajdowały się dziesiątki osób. Okazało się, że Jacek S. od dziesięciu lat mieszkał w Niemczech i to właśnie tam zmienił wyznanie i przeszedł na islam. Mężczyzna został zwerbowany przez Internet. Podczas pobytu w rodzinnych stronach bardzo obnosił się z tym, że przeszedł na islam, a nawet namawiał do tego innych członków swojej rodziny. "Ja go znałam jako malutkie dziecko. Wyjechali stąd, to miał może z 6-7 lat. Ojciec miał z nim problemy, bo nie chciał pracować ani się uczyć, potem wygonił go z domu. Mówił, że diabeł z w niego wstąpił" - wspominają sąsiedzi. "Pamiętam go jako spokojnego chłopaka. jakaś religia, potem zapuścił brodę, że niby zwariował, śmiali się z niego".
Pełnomocnik Dody o skardze do Trybunału Konstytucyjnego:

Pełnomocnik Dody o skardze do Trybunału Konstytucyjnego: "Religia jest kategorią otwartą"

Gwiazdy
Kilka lat temu, Doda podczas jednego z wywiadów stwierdziła, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo - jej zdaniem - "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Jej słowa obraziły szefa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszarda Nowaka oraz senatora PiS Stanisław Kogut. Prokuratura oskarżyła Dodę o obrazę uczuć religijnych Nowaka i Kogut. Sprawa ciągnęła się przez kilka lat i w 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Rabczewską na karę 5 tys. zł grzywny. Jednak celebrytka nie zgodziła się z wyrokiem i skierowała sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. "Skierowaliśmy skargę do Trybunału Skargi Konstytucyjnej. Skarżymy to, że przepis jest nieprecyzyjny. Mowa o obrazie uczuć religijnych, to co jest religią jest kategorią otwartą. Jest 160 związków wyznaniowych w Polsce. Trybunał będzie się odnosił do przepisu, do jego umiejscowienia w przepisie prawa."
Joanna Krupa ochrzciła się drugi raz. W Jordanie

Joanna Krupa ochrzciła się drugi raz. W Jordanie

Gwiazdy
Joanna Krupa, znana do tej pory głównie z wybierania przyszłych modelek w Polsce i rozbierania się w kampaniach na rzecz zwierząt, okazała się bardzo gorliwą katoliczką. Postanowiła ostatnio wziąć po raz drugi chrzest. Ceremonia oczywiście odbyła się pod okiem kamery TVN. Ekipa pojechała za celebrytką do Izraela, bo Dżoana postanowiła przyjąć sakrament po raz drugi w wodach Jordanu.
Plaża tylko dla kobiet. Od mężczyzn odgradza ją wysoki płot

Plaża tylko dla kobiet. Od mężczyzn odgradza ją wysoki płot

Styl życia
Pierwsza plaża tylko dla kobiet została otwarta w kompleksie turystycznym na przedmieściach Groznego w Czeczenii. Odgradza ją niemal dwumetrowy płot, który ma odseparować plażę od miejsca, w którym przebywają mężczyźni. Około 93 procent ludności Czeczenii to wyznawcy islamu sunnickiego. Religia nakazuje muzułmankom skromne ubieranie się i zakrywanie ramion czy włosów. Odkrywanie tych części ciała mogłoby bowiem narazić mężczyzn na popełnienie grzechu. W związku z tym wyznawczynie islamu zażywają kąpieli w pełnym stroju. W otwarciu kąpieliska uczestniczyły setki kobiet. Plaża cieszy się dużą popularnością, gdyż w Czeczenii panują obecnie prawie 40-stopniowe upały.