Wyniki wyszukiwania dla:

religia

Liczba wyników: 120

Tak wygląda Bóg. Przynajmniej w wersji amerykańskiej

Tak wygląda Bóg. Przynajmniej w wersji amerykańskiej

Ciekawostki
Psychologowie z Uniwersytetu Północnej Karoliny postanowili zapytać amerykańskich chrześcijan jak wygląda Bóg. Zaprezentowali im setki losowych par twarzy. Badani musieli określić, która z nich jest bardziej "boska. Ze wszystkich zapytanych osób wybrano wskazania 511 osób. Na tej podstawie naukowcy stworzyli uśrednioną twarz Boga. Nie przypomina ona jednak w niczym tej z obrazów. Co ciekawe, wizerunek Boga okazał się zależny od poglądów politycznych. Konserwatyści postrzegali go jako starszego, gniewnego i białego. Liberałowie natomiast widzieli osobę bardziej pogodną, młodszą i łagodną. Innym ciekawym wnioskiem płynącym z badania jest to, że boskiej twarzy przypisywano cechy, jakie posiadali badani. Starsi uważali że jest starszy, atrakcyjni wskazywali atrakcyjnych. W końcu Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo.
#SmakŻużla po częstochowsku

#SmakŻużla po częstochowsku

Polska
Żużel w Częstochowie to religia, religia pod Jasną Górą. W kolejnym odcinku wideo PGE Ekstraligi #SmakŻużla przedstawiamy Włókniarza z jego fenomenem kibicowania i legendami. W filmie występują m.in. Michał Świącik, Stanisław Rurarz, Marek Cieślak i Fredrik Lindgren.
Poseł PO: Rydzykowi się trochę miesza

Poseł PO: Rydzykowi się trochę miesza

Polska
Gość programu WP, „Kto nami rządzi”, Jan Filip Libicki nawiązał w rozmowie z prowadzącym do konferencji, która odbyła się w marcu, podczas której wypowiedział się ojciec Rydzyk ws. „przyszłości Polski”. Zdaniem posła duchownemu „miesza się”, co jest Polską, co jest religią a co Kościołem.  - To nie jest rola kapłana dyskutować o przyszłości Polski – mówi. – Od tego są politycy i obywatele. Główną misją kapłana jest prowadzenie ludzi do Pana Boga – ocenia.
Nieznane oblicze Marii Magdaleny

Nieznane oblicze Marii Magdaleny

Nauka
Zdaniem badaczy, Maria Magdalena, którą przez wieki uznawano za prostytutkę, była w istocie silną, niezależną kobietą bardzo wspierającą duchowo Jezusa. Była jedną z jego najwybitniejszych uczniów, która nie opuściła go do śmierci. Nowy Testament opowiada, jak Jezus wypędził z niej demony. Następnie kobieta towarzyszyła mu w Galilei oraz była świadkiem jego ukrzyżowania i zmartwychwstania. W jednym ze wczesnochrześcijańskich tekstów nazywanych "Ewangelią Maryi", przedstawiono ją jako wizjonera, który otrzymał sekretną wiedzę od Jezusa.
Piwna parafia

Piwna parafia

Ciekawostki
Kościół Św. Katarzyny w Brukseli jeszcze niedawno popadał w ruinę i był bliski zamknięcia z powodu braku wiernych. Aby ratować świątynię, proboszcz zdecydował się na niezwykły krok. Razem z lokalnym browarem parafia rozpoczęła produkcję własnej marki piwa. 
Tymański deklaruje:

Tymański deklaruje: "Gdyby Chiny połączyły się z Polską, nie miałbym żadnego problemu"

Gwiazdy
Tymon Tymański przeszedł na buddyzm ponad 20 lat temu. Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu pojawiła się już w dzieciństwie, kiedy jako 13-latek odbył podróż do Państwa Środka, gdzie - jak twierdzi - uzmysłowił sobie istnienie zupełnie innego świata i nowej, interesującej kultury. Tymański uważa że tamtejsza filozofia i religia są w większym stopniu wypełnione mądrością niż zachodnie systemy myślowe.
Adam Woronowicz: człowiek jest istotą duchową

Adam Woronowicz: człowiek jest istotą duchową

Wywiady/relacje
Aktor stara się nie dzielić ludzi na wierzących i niewierzących. Głęboko współczuje jednak osobom niewierzącym w nic, bo ich egzystencja jest wypełniona pustką i samotnością. Zdaniem aktora człowiek ze swojej natury jest istotą duchową.

"Terroryści nie mają religii". Imamowie nie pochowają zamachowców

Wiadomości
Ponad 130 imamów w Wielkiej Brytanii zapowiedziało, że po zamachach w Londynie i Manchesterze, nie pochowa terrorystów zgodnie z islamskim obrządkiem, ponieważ sprzeniewierzyli się oni własnej religii. - W islamie ani w żadnej innej religii nie ma miejsca dla ekstremizmu ani terroryzmu. ISIS i jego sympatycy są po prostu obrazą dla ludzkości. Oni nie szanują ani Boga ani ludzi. Stanowisko islamu jest jasne i jednoznaczne. Morderstwo jednego człowieka, jednej duszy stanowi morderstwo całej ludzkości - mówił imam Qari Asim z Leeds.
Nawrócona Marika:

Nawrócona Marika: "W moim życiu Bóg odgrywa kluczową rolę. Religia tylko marginalną"

Gwiazdy
Marika, podobnie jak inni "nawróceni" celebryci swoją historią podzieliła się w książce Katarzyny Olubińskiej pt. Bóg w wielkim mieście. Wokalistka przyznała, że stara się żyć w taki sposób, by Bóg był obecny w jej życiu niezależnie od tego, czy zmaga się z niepowodzeniami, czy też świętuje sukces. Dodała, że nie przywiązuje uwagi do miejsca, w którym się modli.  Marika skrytykowała "pozorną pobożność" ludzi, którzy po wyjściu ze świątyni żyją byle jak.
Miller demaskuje Macierewicza

Miller demaskuje Macierewicza

Polska
- Pozycja Macierewicza bierze się z dwóch względów. Pierwszy, to religia smoleńska, której Macierewicz jest naczelnym kapłanem. Drugi - Macierewicz to jedyny polityk w obozie PiS, który dysponuje własnym elektoratem. Ten elektorat jest z nim silnie emocjonalnie związany. Kaczyński wie, że jego ewentualna dymisja spowoduje wyrwę w elektoracie - mówił na antenie Telewizji WP były premier Leszek Miller. Zdradził też, w jaki sposób - jego zdaniem - Duda mógłby próbować okiełznać szefa MON oraz co kryje się za nieustannym "lansowaniem" Bartłomieja Misiewicza.
Czy Kościół Katolicki zatrzymał odpływ wiernych?

Czy Kościół Katolicki zatrzymał odpływ wiernych?

Styl życia
Blisko 40 proc. Polaków uczestniczyło w 2015 r. w mszach świętych; 17 proc. przystępowało do komunii św. - to nieco więcej niż rok wcześniej - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Czy widoczny jest efekt Franciszka? Jak na wiernych wpływa zaangażowanie hierarchów w życie polityczne? O tym Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz Eliza Michalik, publicystka i dziennikarka.
Amaro:

Amaro: "Był krzyk rozpaczy. Jezus przyszedł do mnie jak do rybaków"

Gwiazdy
Dwa miesiące temu Wojciech "Modest Amaro" Basiura, popularny kucharz i prezenter z Hell's Kitchen i Top Chefa, opowiedział o swoim nawróceniu. Jak jednak wyznał w rozmowie z Dobrym Tygodniem, dobra materialne nigdy tak naprawdę go nie cieszyły. Poszedł na pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Medjugorie. Wyprawa ta miała odmienić jego życie. Dzień Dobry TVN opowiada o szczegółach nawrócenia, czy jak sam to nazywa "opamiętania":Nie może zabraknąć Boga. To nie było tyle nawrócenie, co opamiętanie. Przychodzi moment, kiedy coś się zadzieje, znam wiele świadectw,  które mówią, że coś się zadziało przez chorobę, tragiczne wydarzenie, w naszym życiu, to w zasadzie wszystko dobrze idzie, kariera toczy się rewelacyjnie, mamy dom marzeń, będąc w tym posiadaniu zdaliśmy sobie sprawę, że jest luka, pustka. Był krzyk rozpaczy, że ja nie wiem co dalej. Najważniejsza wartość, pan Bóg, był odkładany na późniejsze lata, nie wiedziałem, co dalej. Opamiętaliśmy się jak powinna być poukładana hierarchia. Jezus przyszedł do mnie jak do rybaków, powiedział: dobra przestań się tym zajmować, pójdziesz za mną, będziesz robił inne rzeczy. To był najpiękniejszy głos, tak zrobiłem. Wiem, że to pochodzi z miłości, którą musimy znaleźć w sobie.
Kościół coraz bardziej nowoczesny?

Kościół coraz bardziej nowoczesny?

Styl życia
Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wierni coraz rzadziej chodzą do Kościoła. Statystyki mówią, że odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych spadł poniżej 40 proc. To najgorszy wynik od 30 lat. Dla wielu osób powód jest prosty – księża nie nadążają za współczesnym światem, są zacofani i nie wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnego katolika. Czy na pewno? W Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze powstała komiksowa gazetka parafialna. „Mater Dolorosa” jako jedyna w Polsce przekłada niedzielne Ewangelie na język komiksów. Ich autorami są Kuba Jarnot i Małgorzata Kuderska.
Bóg, futbol, Borussia. Polak, który zatrzymał papieża

Bóg, futbol, Borussia. Polak, który zatrzymał papieża

Piłka nożna
 - Moje serce jest biało-czerwone, ale dusza żółto-czarna - mówi Andrzej Badziąg. Żółto-czarne ma też ubranie, mieszkanie, żółto-czarna jest też jego religia. To Polak, który od 33 lat mieszka w Niemczech. Teraz w Dortmundzie. Spośród blisko 700-tysięcznej polonii przebywającej w Zagłębiu Ruhry wyróżnia się na pewno. Ciekawe, czy jest większym katolikiem czy kibicem piłkarskim. Kocha Boga i Borussię Dortmund. Uwielbia ludzi, którym stara się charytatywnie pomagać. W Niemczech zrobiło się o nim głośno, gdy w Watykanie zatrzymał papamobile i papieżowi Franciszkowi rzucił piłkę Borussii Dortmund.  - Zrobiłem z niego naszego kibica - chwali się. Aż w klubie mu za to podziękowano. Pochodzi z Czerska w województwie pomorskim. Pokazał nam zdjęcie rodzinnego grobu, w którym spocznie. Trumna będzie oczywiście okryta flagą Borussii Dortmund....Oto jego historia. 
Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Co pielgrzymi wiedzą o Polsce?

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Co pielgrzymi wiedzą o Polsce?

Polska
- Dziękuję, tak, dzień dobry, chleb - mówi uczestniczka Światowych Dni Młodzieży z USA, pytana, czy zna jakieś polskie słowa. - Polska jest piękna. Ludzie są bardzo mili i przyjaźni, bardzo dobrze nas karmią - dodaje. Wśród potraw, które poznała, wymienia "polskie hot-dogi" i pierogi. Co jeszcze pielgrzymi wiedzą o Polsce?

"Czy zna pan jakiegoś terrorystę w Krakowie?"

Polska
Policyjne wywiady wśród mieszkańców Krakowa przed Światowymi Dniami Młodzieży budzą kontrowersje. Szczególnie wśród obcokrajowców. Wielu z nich twierdzi, że kluczem doboru jest ich religia - islam. Sprawą zainteresował się już Rzecznik Praw Obywatelskich i poprosił o wyjaśnienia komendanta małopolskiej policji. Co tak naprawdę poruszyło obcokrajowców mieszkających w Krakowie?
Karolak: To, co hejter wyleje z siebie, to do niego wróci. Każda religia tak mówi

Karolak: To, co hejter wyleje z siebie, to do niego wróci. Każda religia tak mówi

Gwiazdy
Dyskusję o hejterach rozpoczął w Dzień Dobry TVN Jarosław Kuźniar. Próbował przekonać widzów, że ma do siebie dystans. Pomimo usilnych starań widać jednak, że bardzo przejmuje się internetową krytyką. TVN zapewnił mu wsparcie w walce z hejterami. W dyskusjach dzielnie wspierała go Edyta Pazura. TVN-owska ekspertka od żywienia i wychowywania dzieci narzekała, że... media dały głos ludziom, którzy nie znają się na tym, co mówią. Okazuje się, że to dopiero początek TVN-owskich debat dotyczących krytyki w sieci. Ostatnio Kinga Rusin, Piotr Kraśko, Tomasz Karolak, Piotr Cyrwus i Otylia Jędrzejrzak opowiedzieli o swoich doświadczeniach z hejterami.
Częstochowa zapłaci za lekcje religii dla muzułmańskich dzieci. Partia Korwin protestuje

Częstochowa zapłaci za lekcje religii dla muzułmańskich dzieci. Partia Korwin protestuje

Wiadomości
Częstochowa pokryje koszty nauki religii trzech muzułmańskich uczniów - tak zdecydowali tamtejsi radni. Uczniowie będą dojeżdżać do Katowic na lekcje organizowane przez Ligę Muzułmańską. Sprawa trafiła pod obrady Rady Miasta, gdy jedna z radnych zaprotestowała przeciwko organizowaniu lekcji religii muzułmańskiej w częstochowskich szkołach. Debatowano także na temat pokrywania kosztów nauki ewangelicyzmu i Ruchu Zielonoświątkowców. Tylko islam wywołał dyskusje. Przedstawiciele partii Korwin zorganizowali protest. Pojawili się na sesji z transparentami: Nie dla islamu oraz Islam is bad. Zdaniem posłanki PiS, Anny Majer, to sztucznie napompowany problem, ponieważ nie można odbierać dzieciom możliwości nauki religii, niezależnie od wyznania.
Częstochowa będzie płacić za lekcje religii dla muzułmańskich dzieci

Częstochowa będzie płacić za lekcje religii dla muzułmańskich dzieci

Polska
Częstochowa pokryje koszty nauki religii trzech muzułmańskich uczniów - tak zdecydowali tamtejsi radni. Uczniowie będą dojeżdżać do Katowic na lekcje organizowane przez Ligę Muzułmańską. Sprawa trafiła pod obrady Rady Miasta, gdy jedna z radnych zaprotestowała przeciwko organizowaniu lekcji religii muzułmańskiej w częstochowskich szkołach.
Miriam Shaded:

Miriam Shaded: "W Koranie jest więcej nienawistnych tekstów niż w "Mein Kampf"

Gwiazdy
Działaczka partii Korwina, Miriam Shaded, wyrosła w polskich mediach na największą przeciwniczkę islamu. Apeluje też o nie przyjmowanie do polski muzułmanów. Twierdzi, że islam powinien być zdelegalizowany, podobnie jak nazizm. Poprosiliśmy Shaded o komentarz w sprawie masowych gwałtów dokonywanych przez imigrantów w Niemieckich miastach. Jej zdaniem wszystkiemu winna jest ich religia i Koran, który jest jej zdaniem bardziej nienawistny niż "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.
Przełomowe odkrycie w Ziemi Świętej

Przełomowe odkrycie w Ziemi Świętej

Wiadomości
Izraelscy archeolodzy odkryli marmurową tablicę z hebrajską inskrypcją na plaży Kursi nad Jeziorem Galilejskim. To miejsce, gdzie według tradycji chrześcijańskiej Jezus wypędził z ludzi demony i wrzucił je w stado świń. Według specjalistów znalezisko jest dowodem, że na tym terenie, oprócz chrześcijan, mieszkali też Żydzi. Tablica może mieć od 1500 do 1600 lat. - To odkrycie jest jedyne w swoim rodzaju. Jeszcze nigdy nie znaleźliśmy tak dużej inskrypcji na posadzce. Archeologia zawsze szuka analogii, ale w tym przypadku nikt nie pamięta nic podobnego - mówi dr Aim Cohen z uniwersytetu w Haifie.