Wyniki wyszukiwania dla:

pzpr

Liczba wyników: 24

Marek Kuchciński jak Gierek. Protasiewicz nie ma wątpliwości

Marek Kuchciński jak Gierek. Protasiewicz nie ma wątpliwości

Polska
- PiS zapłaci za to cenę. Polacy nie znoszą arogancji. Moim zdaniem Kuchciński się nie utrzyma. Po jego konferencji, a ja też miałem w życiu nieudaną, myślałem: Boże! To jest jeszcze gorsze niż to, co ja zrobiłem! Z kamienną miną opowiadał tak aroganckie kocopały... Za to będzie kara - mówił o aferze wokół marszałka Sejmu Jacek Protasiewicz (PSL-UED) w programie "Tłit". - Jak słuchałem Kuchcińskiego, przypomniała mi się historia z PRL-u. Polacy plotkowali wtedy, że Gierkowa latała na zakupy do Paryża. To był symbol arogancji władzy. PZPR za to zapłacił - wskazał Protasiewicz.
Wybory do Europarlamentu 2019. Kaja Godek skomentowała zaskakujący sondaż

Wybory do Europarlamentu 2019. Kaja Godek skomentowała zaskakujący sondaż

Polska
"Każdy głos oddany na ludzi Korwina, Winnickiego, Brauna to wspieranie PO. Będą cieszyć się w Izraelu" - stwierdził minister Joachim Brudziński. Co na to Godek? - Antysemita! Ten tweet jest antysemicki! - komentowała w programie "Tłit". Po czym dodała: "Żarty na bok. Jest panika w obozie władzy. Konfederacja jest wysoko ponad progiem. Mamy 8 proc. w sondażach". Dopytywana o wysokie poparcie wśród młodych (39 proc.), stwierdziła: "Zużył się w Polsce układ postmagdalenkowy. PO i PiS mają coraz więcej wspólnego. Na jedynce PiS-u startuje Jacek Saryusz-Wolski, były członek PO i PZPR. To nasz kwiat, nasza elita, która wysyłamy do Brukseli? No, błagam...".
Adam Bielan odpowiada Schetynie ws. Rosji

Adam Bielan odpowiada Schetynie ws. Rosji

Polska
- Bizancjum, samodzierżawie, bojarzy, policja polityczna, bezczelna propaganda - Polacy zawsze to odrzucali. Panowie z PiS-u, wbijcie to sobie do głowy, tu jest Polska, nie Rosja. Tu jest Zachód, a nie Wschód - mówił Grzegorz Schetyna na konwencji PO. - To na listach Schetyny i KE są osoby, które umacniały nasz sojusz ze Związkiem Radzieckim. To w Rosji politycy wsadzają innych polityków do więzień, a Schetyna zapowiada, że będzie nas wsadzać do więzień jak dojdzie do władzy. Jeżeli ktoś jest bliższy standardom rosyjskim, to Schetyna i jego koledzy - ripostował wicemarszałek Senatu Adam Bielan w programie "Tłit". - Wielu polityków, którzy byli aktywni w czasach komunistycznych, w PZPR, później się przeflancowało, zgodnie z zasadą: kiedyś Moskwa, później Bruksela. Ale to nie oznacza, że należy ich koniecznie wysłać do PE, a już na pewno nie należy stawiać ich za wzór integracji europejskiej. To jest po prostu kpina - dodał.
Radosław Sikorski gościem programu

Radosław Sikorski gościem programu "Tłit". Czekamy na Wasze pytania!

Polska
Radosław Sikorski to były minister w rządzie PiS, a dziś wielki przeciwnik Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego jednak startuje z jednej listy z byłymi członkami PZPR? Czy chęć odsunięcia PiS od władzy uświęca wszystkie środki? M.in. o to będziemy pytać Radosława Sikorskiego w programie "Tłit". Czekamy również na pytania od Państwa. Przesyłajcie je za pośrednictwem dziejesie.wp.pl. Obiecujemy, że te najciekawsze zadamy byłemu szefowi MSZ w naszym programie. Zapraszamy do oglądania w poniedziałek 18 marca o godz. 8:30 na WP.pl.
Morawiecki ograł opozycję? Joanna Mucha: wręcz przeciwnie, dostał lanie

Morawiecki ograł opozycję? Joanna Mucha: wręcz przeciwnie, dostał lanie

Polska
- To, że wczoraj był głosowany wniosek o wotum zaufania, nie wyklucza, że wotum nieufności będzie procedowane jutro. Co oznacza, że premier wczoraj wystawił się na lanie z naszej strony i to lanie porządne dostał, a jutro wystawi się na kolejne i kolejne lanie dostanie - mówiła Joanna Mucha (PO) w programie "Tłit". - A potem będzie sobota. Żeby było zabawnie, spotkanie PiS-u jest w 70. rocznicę rocznicę powstania PZPR-u. Coś im się nie układa, jeśli chodzi o umiejętności zarządzania - dodała.
Matka Boska z działkowej altanki

Matka Boska z działkowej altanki

Ciekawostki
8 czerwca 1983 r. Kazimierzowi Domańskiemu z Oławy rzekomo ukazała się Matka Boska. Rencista twierdził, że nakazała mu uzdrawiać ludzi i że on sam został przez nią uzdrowiony. Wieści o objawieniu szybko się rozprzestrzeniły, a do Oławy i Domańskiego zaczęli pielgrzymować ludzie. Na działkę ściągały tysiące ludzi w nadziei na uzdrowienie. Kościół podchodził do objawień z rezerwą. W kolejnych wizjach Matka Boska nakazała Domańskiemu wybudować "Kaplicę Bożego Pokoju". Cuda z Oławy zyskały krajowy rozgłos dzięki Jaruzelskiemu, który nawiązał do nich na zjeździe PZRP w 1984 r., a także dzięki udziałowi Oławy w popularnym wówczas programie telewizyjnym „Turniej Miast”.
Jakub Stefaniak: Mamy coraz więcej przesłanek, że będzie powtórka z 1989 roku

Jakub Stefaniak: Mamy coraz więcej przesłanek, że będzie powtórka z 1989 roku

Wiadomości
- Czyli będzie PiS i reszta partii, jak kiedyś PZPR i opozycja opowiadająca się za wspólnymi wartościami – mówił w "Kto Nami Rządzi?" rzecznik PSL Jakub Stefaniak.  - My opowiadamy się za decentralizacją, oddawaniem władzy w ręce obywateli. Natomiast PiS jest za centralizacją i rządami z jednej ulicy, jak robiło to PZPR. Wydaje mi się, że na tym polu będzie przebiegać spór w wyborach samorządowych – dodał.
Monika Jaruzelska w wyborach.

Monika Jaruzelska w wyborach. "Bardzo się ucieszyłem"

Polska
- SLD nie próbowało zrzucać ciężaru PZPR, bo nigdy nie uważało tego za jakiś ciężar. Pani Jaruzelska zadeklarowała chęć startu w wyborach. Ja się bardzo ucieszyłem - powiedział Leszek Miller w programie WP "Tłit". - To bardzo inteligentna kobieta, o wielkich możliwościach, wielkim potencjale - dodał Miller. Oglądaj "Tłit" od poniedziałku do piątku, zawsze o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski.
Odważne wystapienie Roberta Winnickiego. Oburzył posłów

Odważne wystapienie Roberta Winnickiego. Oburzył posłów

Polityka
- Trzeba jasno powiedzieć, że jeden z mitów założycielskich III RP to właśnie marzec '68. Jedna frakcja PZPR-u walczyła z drugą. Podziały narodowościowe były tylko pretekstem. W jeden frakcji było trochę więcej Żydów, w innej mniej -    grzmiał z mównicy poseł niezrzeszony Robert Winnicki.
Biedroń:

Biedroń: "Na naszych oczach odbywa się spektakl samounicestwienia Andrzeja Dudy!"

Wiadomości
Sam wywodzę się z domu, w którym ojciec nosił legitymację PZPR, a matka była w Solidarności, ale oboje walczyli o wolną Polskę - powiedział Robert Biedroń, komentując niedawną wypowiedź Andrzeja Dudy o polityce historycznej. Prezydent w wywiadzie dla telewizji publicznej wyraził pogląd, że dzieci i wnuki zdrajców Rzeczypospolitej, którzy walczyli o utrzymanie sowieckiej dominacji nad Polską, zajmują wiele eksponowanych stanowisk w różnych miejscach. Zdaniem Biedronia, Duda zapewne zdaje sobie sprawę z istnienia różnych scenariuszy zaangażowania politycznego w PRL nawet w ramach pojedynczych rodzin. Ale z jakiegoś powodu nie umie wyjść z tej partyjnej retoryki. Na naszych oczach odbywa się spektakl samounicestwienia Andrzeja Dudy. Ma rację?
Pochody pierwszomajowe w PRL. Zobacz, jak dawniej świętowano

Pochody pierwszomajowe w PRL. Zobacz, jak dawniej świętowano

Wiadomości
"Niech się święci 1 maja!" - to hasło można było usłyszeć w Polsce prze wiele lat. Marsze 1 maja były oficjalnymi uroczystościami państwowymi. Na czele pochodu szli partyjni dygnitarze, zaraz po nich członkowie rożnych zakładów pracy i młodzież szkolna. Zobacz, jak świetowano w PRL.
Kwaśniewski: Nie pójdę na marsz KOD 13 grudnia

Kwaśniewski: Nie pójdę na marsz KOD 13 grudnia

Gwiazdy
KOD planuje marsz 13 grudnia. Mateusz Kijowski ujawnił, że marsz wyruszy sprzed dawnej siedziby KC PZPR i przejdzie ulicami stolicy aż przed siedzibę PiS. Poprzednie inicjatywy Komitetu Obrony Demokracji mogły liczyć na wsparcie były prezydentów, w tym Aleksandra Kwaśniewskiego. Polityk w #dzieńdobryPolsko w Telewizji WP przyznał, że 13 grudnia nie pojawi się na marszu. Jego zdaniem byli prezydenci muszą nieco zdystansować się od działań KOD-u. Przewiduje, że w przyszłości może wybuchnąć konflikt, w którym powinni oni odegrać rolę rozjemczą. Można demonstrować, można te demonstracje zabezpieczać. Zazwyczaj jak dochodzić do konfliktów, to one są sprowokowane, jak ktoś będzie chciał się bić, to będzie to robił, żadna nowelizacja tego nie zmieni. Nie ma zaufania do PiS-u, proponowana nowelizacja może mieć drugie dno, nieść za sobą ograniczenie wolności obywatelskich. Jeżeli tak potężny ruch jak KOD będzie ograniczony, to będzie to powodowało wybuch. Ci ludzie nie zrezygnują ze swoich praw, ci, którzy chodzili na ulice, protestowali. Nie warto z tym igrać. Jeśli PiS postawi na tym, to będzie błąd. Ja nie pójdę na marsz KOD 13 grudnia. Tych marszów jest dużo, byli prezydenci powinniśmy być w pewnym dystansie. Te demonstracje powinny być od nas wolne, może pomagamy, a może obciążamy. Obawiam się, że w Polsce dojdzie do konfliktu. Wtedy potrzebne będą strony, które ułatwią dojście do porozumienia. Ci byli prezydenci mogą taką rolę odegrać, warto, żeby się teraz zdystansowali.  
Zaćma (2016)

Zaćma (2016)

Zwiastun
Autor głośnego "Przesłuchania", "Generała Nila" i "Układu zamkniętego" tym razem opowiada o Julii Brystygierowej. Członkini PPR i PZPR zapisała się na kartach polskiej historii jako okrutna stalinowska funkcjonariuszka i dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Była też filozofem i pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym.
Zamach na Chruszczowa i Gomułkę

Zamach na Chruszczowa i Gomułkę

Wiadomości
W 1959 r. ktoś próbował zabić przebywającego z wizytą w Polsce Nikitę Chruszczowa, a dwa lata później I sekretarza KC PZPR, Władysława Gomułkę. Okazało się, że za obydwoma zamachami stał bezrobotny samouk i piroman-amator - Stanisław Jaros.
4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po wojnie częściowo wolne wybory parlamentarne

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po wojnie częściowo wolne wybory parlamentarne

Polska
Wybory były owocem obrad Okrągłego Stołu. Ze 100 możliwych miejsc w senacie opozycja zdobyła 99, natomiast w sejmie udało się zdobyć 161 miejsc. Na taką maksymalną liczbę zgodziła się rządząca wówczas PZPR.
#dziejesienazywo Kukiz: mamy powtórkę z PZPR

#dziejesienazywo Kukiz: mamy powtórkę z PZPR

Polska
W Polsce partia, która sprawuje władzę, obsadza absolutnie wszystkie organy. Mamy powtórkę z PZPR, z tą różnicą, że raz na cztery lata obywatel wybiera grupę polityczną, która od momentu objęcia władzy stosuje identyczne metody jak PZPR - mówił w #dziejesienazywo Paweł Kukiz.
Stanisław Piotrowicz: zawsze byłem po właściwej stronie

Stanisław Piotrowicz: zawsze byłem po właściwej stronie

Polityka
Zawsze byłem po właściwej stronie. Poglądów w życiu nigdy nie zmieniłem - powiedział poseł PiS Stanisław Piotrowicz zapytany o swoją przeszłość jako członka PZPR i prokuratora w czasach PRL. - Może nie było innego wyjścia, może, żeby czynić dobro, trzeba było być w takiej roli - dodał.
Joanna Staniszkis: Super, koniec komuny

Joanna Staniszkis: Super, koniec komuny

Polska
- Dla mnie zniknięcie ZLew to jest coś super. To jak koniec komuny w jakimś sensie. Oczywiście to inna partia niż PZPR, ale jednak jest to symboliczne zniknięcie, z czego się bardzo cieszę - powiedział Wirtualnej Polsce Joanna Staniszkis z Nowoczesnej. Jak dodaje, jej partia w nowym Sejmie bez Razem i Zjednoczonej Lewicy będzie się prezentować jako najbardziej lewicowa.
Partia próbowała zastąpić Kościół [Tajemnica PRL]

Partia próbowała zastąpić Kościół [Tajemnica PRL]

Polska
Dzieci żołnierzy i milicjantów musiały obowiązkowo uczestniczyć w uroczystościach, które zgodnie z planem PZPR miały zastąpić uroczystości religijne. Doprowadziło to do kuriozalnej sytuacji, w której funkcjonariusze resortów siłowych i najważniejsi urzędnicy oszukiwali państwo zaprowadzając potajemnie swoje dzieci na lekcje religii.

"Superrząd" Polski Ludowej [Tajemnice PRL]

Polska
Biuro Polityczne KC PZPR chciało decydować o każdym aspekcie życia obywateli PRL. Na posiedzeniach omawiano prawie wszystko - od polityki gospodarczej i metod tłumienia protestów robotników, po wygląd ozdób na warszawskim placu Konstytucji. - Było to coś ważniejszego niż "superrząd". To nie tylko absolutnie kierownicze gremium w partii i w państwie, ale też miejsce, w którym podejmowano właściwie wszystkie najważniejsze decyzje - wyjaśnia prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN.
Tajemnice PRL: Cenzura

Tajemnice PRL: Cenzura

Polska
Cenzura z ogromną gorliwością zwalczała wszystko, co mogło uderzyć w starannie pielęgnowany wizerunek osób z kierownictwa PZPR. Odrzucano nie tylko artykuły, ale również zdjęcia, na których przywódcy wypadali niekorzystnie. Nie pozwalano również na publikacje, które w pozytywnym świetle prezentowały ludzi uznawanych za wrogów - m.in. duchownych.
poprzednie1 2 następne