Wyniki wyszukiwania dla:

powódź

Liczba wyników: 47

Czarna maź zalała ulice. Przerażający widok nagrał świadek

Czarna maź zalała ulice. Przerażający widok nagrał świadek

Wiadomości
W meksykańskim stanie Jalisco, w niedzielę, 2 czerwca miała miejsce powódź. Ulice miasteczka San Gabriel zalała ciemna fala pełna błota. Z powodu powodzi zginęła jedna osoba, a pięć uznano za zaginione. 
Wielka powódź w Stanach Zdjednoczonych

Wielka powódź w Stanach Zdjednoczonych

Świat
Z powodzią zmagają się mieszkańcy Lexington w stanie Missouri w USA. To nie jedyne zalane miejsce. Zalanych jest wiele miejscowości w Aknansas, Luizjanie, Illinois i Oklahomie. Wylała także najdłuższa rzeka w USA - Mississippi. Do wielu miejsc można dostać się tylko łodzią, a rolnicy poniosą duże straty z powodu zniszczonych upraw. 
Przełomowe odkrycie na Podlasiu. Wreszcie wiadomo, skąd wzięły się tajemnicze pręgi

Przełomowe odkrycie na Podlasiu. Wreszcie wiadomo, skąd wzięły się tajemnicze pręgi

Ciekawostki
Unikatowy krajobraz z pradolinami w okolicach Suwałk jest efektem wielkiej powodzi lodowcowej. Do takich przełomowych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Topniejący lądolód ok. 15-17 tys. lat temu doprowadził do jednej z pięciu największych powodzi na Ziemi. Okazuje się, że wydarzenie to wpłynęło także na krajobraz Europy Środkowej, a w przypadku Polski – Suwałk. Woda topniejąca z lądolodu doprowadzała do silnej erozji, rozcinając podłoże. Pod lądolodem lub obok tworzyły się jeziora. Jednym z nich jest jezioro Hańcza - najgłębszy zbiornik w Polsce. Naukowcy dokonali odkrycia dzięki analizie charakterystycznych "zmarszczek", czyli ripplemarków. Te faliste pręgi są cechą dna morskiego, w którym występuje silny prąd wodny. W przypadku Suwałk pręgi miały nawet 8 m wysokości. To oznacza, że wcześniej było tu mnóstwo wody.
Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Wiadomości
Gmina Wadowice Górne należy do najbardziej poszkodowanych przez ulewy i gwałtowny wzrost poziomu rzek na południu Polski. Wisła przerwała tam wał powodziowy i zalała 120 domów. Na miejscu jest nasz reporter Klaudiusz Michalec.
Powódź. Rząd PiS pod ostrzałem. Andrzej Halicki: przekroczył granicę

Powódź. Rząd PiS pod ostrzałem. Andrzej Halicki: przekroczył granicę

Polska
Szydło, Morawiecki, Brudziński są tam, gdzie jest powódź, by prowadzić kampanię? - pytał Marek Kacprzak w programie "Tłit". - Nie czepiałbym się tych, którzy są na miejscu z koniecznością koordynowania sztabów kryzysowych, ale występy w szpilkach i kurtce strażackiej (chodzi o posłankę Elżbietę Kruk - przyp. red.) nie przysparzają powagi. Była taka pani polityk, która się nawet sfotografowała w ten sposób. Sytuacja jest poważna i dramatyczna. Rząd średnio sobie radzi z klęską, a te obrazki dowodzą, że przekroczył pewną granice. Tego być nie powinno - komentował Andrzej Halicki (PO) w programie "Tłit". 
Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. Relacja naszego reportera

Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. Relacja naszego reportera

Polska
Miejscowość Suchy Grunt w powiecie dąbrowskim zmaga się z powodzią. Jak relacjonuje nasz reporter Klaudiusz Michalec, na drogi i ulice wylała okoliczna rzeka Greń, a woda nadal przedziera się przez wały. Jest zagrożenie, że wieś zostanie całkowicie odcięta od świata. - Tak jeszcze nie było - mówią mieszkańcy i obawiają się dalszych opadów, które są, niestety, prognozowane. 
Dwieście milionów ludzi może stracić dom już w 2100 roku

Dwieście milionów ludzi może stracić dom już w 2100 roku

Nauka
Do tej pory sądzono, że do końca XXI w. z powodu globalnego ocieplenia poziom morza nie wzrośnie więcej niż o 1 m. Nowe ustalenia ekspertów kreślą jednak dużo bardziej przerażającą wizję. Wg opracowanego przez 22 naukowców modelu topnienia lodu, wzrost może być nawet dwukrotnie większy i przekroczyć 2 m. Oznacza to utratę prawie 2 milionów kilometrów kwadratowych lądu. Obejmuje to wiele terenów, które dziś są wykorzystywane w uprawie żywności, na przykład nisko położone delty rzek. Konsekwencje będą przerażające: dom może stracić nawet 200 milionów ludzi.
Zalana Wenecja. Kelnerzy się nie przejmują

Zalana Wenecja. Kelnerzy się nie przejmują

Ciekawostki
Jeden z turystów w Wenecji uwiecznił na nagraniu fakt, że w każdych okolicznościach można iść do restauracji. Na wideo widać m.in., że kelnerzy jednej z restauracji, mimo wody po łydki, chodzą w kaloszach i roznoszą pizzę. Silne ulewy sparaliżowały Wenecję w poniedziałek. Poziom wody wzrósł o 156 cm. Zalane zostało ok. 75% miasta. Także pozostałe regiony Włoch zmagają się z katastrofalnymi warunkami pogodowymi. Zginęło już co najmniej 10 osób.
Zdjęcia NASA po huraganie Florence. Różnica jest ogromna

Zdjęcia NASA po huraganie Florence. Różnica jest ogromna

Ciekawostki
NASA opublikowała zdjęcia Ziemi zrobione z kosmosu ukazujące skalę zniszczeń dokonanych przez Florence. Huragan przeszedł w połowie września nad USA. Szczególnie dał się we znaki mieszkańcom Karoliny Północnej. W ciągu 5 dni spadły na ziemię 24 biliony litrów deszczu. Na zdjęciach NASA widać, jak rozległe były powodzie. Na pierwszym ledwie widać rzekę Trent. Drugie zdjęcie ukazuje już ogromne rozlewisko. Inny zestaw zdjęć ukazuje jak powódź wpłynęła na jakość wody w trzech rzekach Karoliny Płn. Widzimy zanieczyszczenia wpływające do Atlantyku i jak rozchodzą się po wodzie. Do wykonania zdjęć wykorzystano m.in. światło widzialne i podczerwone.
Procesy czarownic w Polsce. Zginęło ponad 1000 kobiet

Procesy czarownic w Polsce. Zginęło ponad 1000 kobiet

Ciekawostki
Choć dawna Rzeczpospolita nie biła niechlubnych rekordów w paleniu czarownic, wiele polskich kobiet spłonęło na stosie w wyniku oskarżenia o czary. Między XVI a XVIII w., z 1121 oskarżonych, połowę skazano na śmierć. Polskie procesy o czary rozpatrywane były w sądach miejskich, a sędziami były osoby świeckie. Oskarżoną sadzano tyłem do sędziów, z zawiązanymi oczami, aby nie mogła rzucić uroku. Kobiety poddawano próbie wody: związaną zanurzano, jeśli poszła na dno znaczyło to, że jest niewinna. Kilka warstw spódnic potrafiło utrzymać oskarżoną na powierzchni wody. Tak stawała się czarownicą. Prawo wymagało przyznania się do winy. Najczęściej wymuszano je torturami. Po trwających kilka dni mękach, kobiety najczęściej przyznawały się do absurdalnych zarzutów, by uniknąć bólu. W czarach szukano przyczyn wszystkich nieszczęść. Nieurodzaj, powódź, zatrucie czy choroba – winna była czarownica. Zarzucenie komuś czarów było często sposobem na pozbycie się nielubianej osoby ze społeczności, czy zemstę. W Rzeczpospolitej z procesów o czary wyłączona była szlachta. Osób tego stanu nie można było torturować.
Ucieczka przed błyskawiczną powodzią. Kierowca miał ułamki sekund na decyzję

Ucieczka przed błyskawiczną powodzią. Kierowca miał ułamki sekund na decyzję

Motoryzacja
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać dramatyczny wyścig kierowcy z błyskawiczną powodzią. Do zdarzenia doszło na początku marca na pustyni w Arabii Saudyjskiej. Widać dziesiątki kierowców, którzy uciekają przed falą. Jednego z nich woda odcina od reszty. Kierowca postanawia więc przechytrzyć powódź. Ucieczka wygląda spektakularnie.Błyskawiczna powódź związana jest z z szybkim zalaniem nisko położonych obszarów, rzek i strumieni przez zwiększone opady deszczu spowodowane zazwyczaj przez burzę lub przez kilka burz. Powódź taka ma miejsce, gdy ziemia zostaje nasycona wodą, która zgromadziła się tak szybko, że nie może być wchłonięta. Woda zbiera się i szybko spływa dalej w dół stoku nagle wzbierającą falą. Najczęściej pojawia się na normalnie suchych obszarach, nad którymi przeszły burze z deszczem. Może się pojawić gdziekolwiek w dół od miejsca opadu - nawet dziesiątki kilometrów od niego. Może mieć miejsce nawet kilka minut po opadzie.
Od ruiny do bajkowego pałacu

Od ruiny do bajkowego pałacu

Styl życia
Poważna choroba córki i powódź, która zdemolowała dom w ciągu jednego dnia, wstrząsnęły życiem rodziny Azadeh i Mohsena. W rozpaczliwej sytuacji zwrócili się o pomoc do architektów prowadzących program "Mistrzowie remontu" - Nate'a Berkusa i Jeremiah Brenta. Ci nie tylko zajęli się remontem budynku, ale też stworzyli w kompletnie zrujnowanych wnętrzach przytulny dom, który rodzina nazywa "obłędnie pięknym".
Pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu

Pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu

Polska
Po intensywnych opadach deszczu w Elblągu wylała rzeka Kumiela. Trwa zabezpieczenie jednego ze szpitali, zamknięte zostały również dwie ulice. W całym kraju strażacy interweniowali kilkaset razy.
Schetyna do Błaszczaka: Zajmą się tobą ci, którzy powinni się zająć

Schetyna do Błaszczaka: Zajmą się tobą ci, którzy powinni się zająć

Wiadomości
"Stek kłamstw" - tak lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ocenił w Sejmie wypowiedź swojego przedmówcy ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Jednak nie te słowa należą do najmocniejszych. Okazuje się, że sprawa działań rządu po nawałnicach budzi nadzwyczajne emocje. Najbardziej poniosły one przewodniczącego PO.
Alarm w Gdańsku. Zagrożenie podtopieniami, zamknięte ulice

Alarm w Gdańsku. Zagrożenie podtopieniami, zamknięte ulice

Wiadomości
W Gdańsku deszcz intensywnie pada od środowego poranka. Sytuacja z godziny na godzinę staje się coraz bardziej niepokojąca. Strażacy interweniowali w całym województwie 320 razy.
Powódź tysiąclecia. Mija 20 lat od wydarzeń z 1997 roku

Powódź tysiąclecia. Mija 20 lat od wydarzeń z 1997 roku

Wiadomości
W lipcu 1997 r. silne deszcze doprowadziły do zalania południowej i zachodniej Polski. Pod Wodą znalazły się m.in. Opole, Wrocław, Kłodzko, Nysa czy Racibórz. W wyniku powodzi zginęło 56 osób, a dach nad głową straciło nawet 7 tysięcy ludzi. Woda zniszczyła lub uszkodziła 680 tysięcy mieszkań, 4 tysiące mostów, 613 km wałów przeciwpowodziowych, 500 tysięcy hektarów upraw. Nawet  40 tys. osób straciło dorobek całego życia. Rząd Włodzimierza Cimoszewicza wycenił straty na 9 miliardów złotych. Właściwe zniszczenia oszacowano na 12 miliardów złotych.
Gojdź kpi z celebrytek:

Gojdź kpi z celebrytek: "Boję się przechodzić obok niektórych. Tupnę i wypełniacze ust odlecą!"

Gwiazdy
Krzysztof Gojdź już od dłuższego czasu alarmuje, że polskie gwiazdy nadużywają zabiegów medycyny estetycznej. Przesadzają zwłaszcza z poprawianiem ust i policzków. Po takich zabiegach świetnie wyglądają wprawdzie na zdjęciach lub w telewizji, w rzeczywistości jednak rażą sztucznością. Kolejny raz nie szczędzi im gorzkich słów. Boję się przechodzić obok niektórych gwiazd. Tupnę i wypełniacze ust odlecą. Wiele gwiazd się przerabia. Myślę, że każdy to widzi w mediach. Wystarczy wybrać się na jakąkolwiek imprezę celebrycką i zobaczyć te pontony. Może one się przygotowują, jakaś powódź się szykuje teraz po wiośnie i chcą po prostu tymi pontonami uratować sobie życie.Sam się do tego nie przyczynia?
Tragiczna powódź w Wietnamie. Zginęło już 21 osób

Tragiczna powódź w Wietnamie. Zginęło już 21 osób

Świat
Do 21 osób wzrosła liczba ofiar powodzi w Wietnamie. Po utrzymujących się od tygodnia intensywnych opadach szacuje się, że nawet 100 tys. domów może być już pod wodą. Mieszkańcy tego południowoazjatyckiego kraju muszą jednak przygotować się na następne niebezpieczeństwo. W kierunku Wietnamu zmierza niszczycielski tajfun Sarika.
Trąba wodna w okolicach greckiej wysyp Zakyntos

Trąba wodna w okolicach greckiej wysyp Zakyntos

Świat
Pięć osób straciło życie podczas ulewnych deszczów, które w ostatnich dniach przechodzą przez Grecję. Problemy komunikacyjne są w wielu miejscach kraju, głównie w rejonie Trikali i Lamii, gdzie zalane zostały drogi. Groźnie było też na wyspie Zakyntos, gdzie turyści byli świadkami trąby wodnej.
Dramatyczny bilans powodzi w Indiach: 135 ofiar śmiertelnych i miliony bez dachu nad głową

Dramatyczny bilans powodzi w Indiach: 135 ofiar śmiertelnych i miliony bez dachu nad głową

Świat
135 zabitych i miliony ludzi bez dachu nad głową to dramatyczny bilans powodzi, które nawiedziły Indie. Szczególnie dotknięty katastrofą został, położony we wschodniej części kraju, stan Bihar. Deszcze monsunowe zalały ponad połowę dzielnic stanu. Ulewy nawiedziły także Nepal i Chiny, gdzie doszło do potężnych lawin.
Nowy patent Rosjan na powódź w mieście

Nowy patent Rosjan na powódź w mieście

Ciekawostki
W ciągu ostatnich kilku dni przez Moskwę przeszła fala ulewnych deszczy powodująca powódź. Kilkadziesiąt osób potrzebowało pomocy służb, by wydostać się ze swoich samochodów. Jeden z mieszkańców wpadł na oryginalny pomysł, jak wykorzystać sprzyjające okoliczności przyrody. Przywiązany paskiem do samochodu kierowanego przez przyjaciela, gładko sunął przez zalane ulice na desce do wakeboardingu. Wyczyn ten spotkał się z dużym entuzjazmem mieszkańców, którzy kibicowali i podziwiali zręczne manewry śmiałka.
poprzednie1 2 3 następne