Wyniki wyszukiwania dla:

portret

Liczba wyników: 54

Kobieta z żelaznej trumny. Niesamowita historia przypadkowego odkrycia sprzed 7 lat

Kobieta z żelaznej trumny. Niesamowita historia przypadkowego odkrycia sprzed 7 lat

Ciekawostki
W 2011 roku ekipa budowlana pracująca w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, przypadkiem odkryła szczątki kobiety. Była ubrana w białą koszulę nocną, na nogach miała podkolanówki. Ciało było tak dobrze zachowane, że sądzono, że to ofiara niedawnego zabójstwa. Jednak trumna, w której znajdowały się szczątki, opowiedziała zupełnie inną historię. Sprawę przez ponad 5 lat badał Scott Warnasch, archeolog sądowy, który pracował po ataku na WTC w 2001 roku. Stwierdził, że kobieta została pochowana ponad 150 lat temu. Dzięki spisowi ludności i wyjątkowej, XIX-wiecznej, żelaznej trumnie, ustalił nawet tożsamość kobiety - to 26-letnia Afroamerykanka, Martha Peterson. Dzięki tomografii komputerowej, ustaleniu wieku i cech jej przodków, specjaliści stworzyli jej portret. Jednak dopiero teraz wiemy, dlaczego ciało kobiety nie zostało pochowane w drewnianej trumnie, tylko żelaznej. Jak tłumaczy Warnasch, w tamtych czasach na taki pochówek stać było tylko bogaczy. Martha została pochowana w ten sposób, bo najprawdopodobniej chorowała na ospę. W żelaznych trumnach chowane były bowiem osoby, które zmarły na chorobę zakaźną.
Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Ciekawostki
Ile bakterii E. coli potrzeba do namalowania Mony Lisy? Około miliona. Tylu genetycznie zmodyfikowanych bakterii użyli włoscy naukowcy do stworzenia repliki dzieła Leonarda Da Vinci. Bakterie zostały wyposażone w zdolność fotokinezy. Dzięki temu naukowcy mogli kontrolować ich ruch za pomocą światła. E. coli potrafią w sekundę przemierzyć dystans 10 długości ich komórki. Ułożenie się w portret Mony Lisy zajęło zmodyfikowanym bakteriom 4 minuty. Naukowcy odtworzyli tez portrety Alberta Einsteina i Charlesa Darwina. Po co to wszystko? Za pomocą takich sterowalnych bakterii można stworzyć nową generację mikromechanizmów. Na przykład, otoczony bakteriami lek mógłby być dostarczony w pożądane miejsce.
Gdzie znajduje się "Portret młodzieńca" Rafaela Santi? [Polimaty]

Gdzie znajduje się "Portret młodzieńca" Rafaela Santi? [Polimaty]

Polimaty
"Portret młodzieńca" to jeden z najcenniejszych obrazów, który znajdował się w polskich zbiorach przed II wojną światową. Zaginął 70 lat temu i od tego czasu jest poszukiwany przez tropicieli skarbów. Nie jest to łatwe, ponieważ coraz więcej szlaków ulega zatarciu. W XIX wieku portret kupiła rodzina Czartoryskich i aż do 1945 roku znajdował się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Co stało się ze słynnym obrazem? Gdzie się znajduje? Czy kiedykolwiek uda się go odnaleźć?
Seksualna napaść w Gdańsku. Pokazują twarz agresora

Seksualna napaść w Gdańsku. Pokazują twarz agresora

Wiadomości
Policja prosi o pomoc w ujęciu młodego mężczyzny podejrzewanego o seksualny atak na kobietę w Gdańsku-Oliwie. Mundurowi zdecydowali się pokazać nagranie z jego twarzą i sylwetką oraz portret pamięciowy. - Zapewniamy anonimowość - zapewniają policjanci. Atak miał miejsce na klatce schodowej budynku przy ul. Grunwaldzkiej 8 czerwca 2018 r. Policjanci nie informują, co tam się stało ze względu na dobro osoby pokrzywdzonej. Mówią jedynie o czynie o podłożu seksualnym. Śledczym udało się też ustalić, kto może być z tym związany.
Michał Kamiński w programie "Tłit": Macierewicz jest tragedią

Michał Kamiński w programie "Tłit": Macierewicz jest tragedią

Tłit
- Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że trumny smoleńskie są narzędziem Prawa i Sprawiedliwości, Antoniego Macierewicza, Jarosława Kaczyńskiego, do uprawiania polityki w Polsce - powiedział Michał Kamiński w programie WP "Tłit". - Ja Antoniemu Macierewiczowi nie wierzę. Jest tragedią - powiedział. Stwierdził też, że nie pójdzie na odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego, bo go tam poobrażają. - U mnie w domu wisi jego portret - powiedział.
Michał Anioł ukrył drugi szkic w portrecie swojej muzy

Michał Anioł ukrył drugi szkic w portrecie swojej muzy

Ciekawostki
Ekspert od dzieł Michała Anioła wypatrzył właśnie coś nietypowego na naszkicowanym przez artystę portrecie. W okolicach brzucha modelki znajduje się niewielka, pochylona postać. Zdaniem dr. Deivisa DeCamposa, to podpis Michała Anioła. W 1525 roku, kiedy powstał portret, artystom nie wolno było podpisywać swoich dzień. Najwyraźniej mistrz renesansu znalazł na to sposób. Na portrecie znajduje się Vittoria Colonna - włoska poetka, muza i przyjaciółka Michała Anioła.
Śląska policja poszukuje włamywaczy. Opublikowano nagranie i portret

Śląska policja poszukuje włamywaczy. Opublikowano nagranie i portret

Wiadomości
Policja w Katowicach poszukuje sprawców włamania do domu i kradzieży dwóch samochodów. W laboratorium kryminalistycznym sporządzono portret pamięciowy jednego z włamywaczy. 16 grudnia 2017 r. złodzieje ukradli z domu jednorodzinnego odzież, biżuterię oraz sprzęt RTV i AGD o łącznej wartości ponad 20 tys. zł. Z garażu właścicieli domu złodzieje wyjechali Fiatem i Jaguarem o wartości 113 tys. zł. Policja namierzyła kierowcę Jaguara, który po kradzieży tankował na jednej z katowickich stacji paliw, gdzie nagrały go kamery. Funkcjonariusze odzyskali już skradzione samochody, ale sprawcy są nadal poszukiwani. Katowiccy policjanci proszą o kontakt wszystkich, którzy mogą wskazać sprawców.
PODSTAWY FOTOGRAFII: Jesienny portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

PODSTAWY FOTOGRAFII: Jesienny portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Technologia
Jesień to malownicza pora roku, którą przy ładnej pogodzie warto utrwalić na zdjęciach. Stanowi też piękne tło dla portretów. Zobaczcie jak fotografować w jesiennej aurze, przy minimalnej ilości sprzętu. 
Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak [fotoblogia.pl]

Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak [fotoblogia.pl]

Technologia
Jaki jeden podstawowy błąd robią początkujący fotografowie? Co zrobić, aby fotografia była naprawdę prosta? Co decyduje, że zrobimy dobre zdjęcie portretowe? Te i kilka innych pytań dotyczących wykonywania fotograficznych portretów zadaje sobie wielu fotografów. Ja zadałem je doświadczonemu portreciście - Szymonowi Szcześniakowi, który opowiedział o  swoim podejściu do portretu oraz zawodu fotografa. Więcej na www.fotoblogia.pl. 
''Dalida. Skazana na miłość'' - fragment z polskimi napisami

''Dalida. Skazana na miłość'' - fragment z polskimi napisami

Film
Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy. Artystka wszechstronna, miss Egiptu, zdobywczyni 70 złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko czego dotknęła na scenie stawało się złotem, przeciwnie w życiu osobistym. Szaleńczo poszukiwała miłości. Dla jednych dumna i zimna femme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.   
Maria Skłodowska-Curie (2017)

Maria Skłodowska-Curie (2017)

Film
''Maria Skłodowska-Curie'' to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
Borys Szyc o roli w filmie "PolandJa"

Borys Szyc o roli w filmie "PolandJa"

Film
Borys Szyc jest jedną z gwiazd filmu "PolandJa", który właśnie wchodzi do kin. Aktor w rozmowie z WP przybliża portret psychologiczny swojego bohatera.
Dalida (2016)

Dalida (2016)

Film
Dalida - artystka wszechstronna, miss Egiptu, zdobywczyni 70 złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko czego dotknęła na scenie stawało się złotem, przeciwnie w życiu osobistym. Szaleńczo poszukiwała miłości -zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna famme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo. 
#dziejesiewsporcie: Pudzianowski przed walką z "Popkiem" dostał prezent. Od kibica

#dziejesiewsporcie: Pudzianowski przed walką z "Popkiem" dostał prezent. Od kibica

#dziejesiewsporcie
Mariusz Pudzianowski przygotowuje się do walki w oktagonie z Pawłem "Popkiem" Rakiem, do której dojdzie 3 grudnia na gali KSW 37 w Krakowie. Zawodnik z Białej Rawskiej wylewa siódme poty na treningach, by osiągnąć jak najlepszą formę na pojedynek z liderem zespołu Gang Albanii.  Przerywnikiem od ciężkich treningów jest obecność Pudziana w mediach społecznościowych. Ostatnio gwiazdor KSW wrzucił do sieci swój portret, którego autorem jest jeden z jego fanów. Internautom najbardziej spodobały się usta ułożone w klasyczny "dzióbek".W dzisiejszym odcinku zobaczycie także syna Shaquille'a O'Neala. 16-letni Shareefa, zdaniem ekspertów, ma talent do gry na najwyższym poziomie. Wsady do kosza opanował już znakomicie. Na koniec pokażemy wam bramkę Joe Cole'a. Były reprezentant Anglii popisał się kapitalnym uderzeniem w meczu II ligi w USA. 
Jackie (2016)

Jackie (2016)

Film
Obraz opowiada o Pierwszej Damie Stanów Zjednoczonych (Natalie Portman), ukazując jej losy po zabójstwie męża, prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Dzieło opisywane jest jako intymny portret jednej z najważniejszych i najbardziej tragicznych chwil w amerykańskiej historii. 
Historia Marii (2015)

Historia Marii (2015)

Film
Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze).
poprzednie1 2 3 następne