Wyniki wyszukiwania dla:

pole magnetyczne

Liczba wyników: 92

Katastrofa myśliwca. Śmiertelny wypadek w Chinach

Katastrofa myśliwca. Śmiertelny wypadek w Chinach

Świat
Moment katastrofy chińskiego myśliwca JH-7 zarejestrowały kamery monitoringu. Samolot z dużą prędkością wbił się w ziemię. Do wypadku doszło w Chinach. JH-7 miał się rozbić w trakcie lotu szkoleniowego. Maszyna spadła na pole obok szkoły.
Tusk: polityka to nie

Tusk: polityka to nie "Gra o Tron"

Polska
Podczas piątkowego wystąpienia w Warszawie Donald Tusk przyznał, że jest fanem serialu "Gra o Tron". I przestrzegł, że polityka nie może być tak ostrą walką, jak w popularnej opowieści: - Polityka jest konkurencją, ale nie może być walką na śmierć i życie. To nie może być tak jak to pole bitwy na Winterfell, przyglądam się bez bicia, oglądam "Grę o Tron", nie wiem, czy to będzie spoiler, ale jedno wiem na pewno: jeśli nie znajdziemy sposobu na ograniczenie agresji w Polsce, to może się skończyć konfrontacją, jak w "Grze o Tron" z Królem Nocy. Nie mówię, że mam w głowie jakiegoś polskiego polityka, że on jest Królem Nocy – zakończył szef RE.
Naukowcy odtworzyli badane  od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Naukowcy odtworzyli badane od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Nauka
Ziemskie pole magnetyczne chroni przed promieniowaniem słonecznym. Pole pochodzi z jądra Ziemi. Ilekroć w rdzeniu następuje ruch, pole przesuwa się. Nagłe ruchy naukowcy określają jako szarpnięcia geomagnetyczne.
Do czego służy e-dowód. We Włoszech nie kupisz bez niego papierosów

Do czego służy e-dowód. We Włoszech nie kupisz bez niego papierosów

Polska
- Największe pole użycia dowodu z warstwą elektroniczną będzie w biznesie np. w banku przy potwierdzaniu tożsamości, przy meldowaniu się w hotelach ("przykładam dowód i jestem zameldowany'), czy przy zakupie papierosów - mówił w programie "Money. To się liczy" minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Najbardziej praktyczny przykład, o którym słyszałem, pochodzi z Włoch: gdzie papierosy można kupić w automacie, ale pod warunkiem przyłożenia e-dowodu, czyli potwierdzenia, że mamy ukończone 18 lat - dodał.
Skarb w polu. Niesamowite znalezisko w Dover

Skarb w polu. Niesamowite znalezisko w Dover

Ciekawostki
Ma niecałe 2000 tys. lat, jest pokryta 24-karatowym złotem i odkryto ją w Dover w hrabstwie Kent. 30-letni Brytyjczyk znalazł niezwykłą monetę, kiedy przeczesywał świeżo zaorane pole wykrywaczem metalu. Na monecie widnieje wizerunek Allectusa – samozwańczego cesarza rzymskiego w Brytanii od 293 roku. Znalazca początkowo myślał, że moneta jest fałszywa, bo zachowała się w świetnym stanie. Jej autentyczność potwierdziła m.in. waga 4,31 grama. Teraz złoty bilon zostanie wystawiony na aukcji. Według ekspertów, wartość monety to co najmniej 100 tys. funtów. Znalazca będzie się jednak musiał podzielić zyskiem ze sprzedaży. Połowa trafi do właściciela gruntu, na którym znaleziono cenny bilon.
Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Ciekawostki
Dzięki badaniom lodu na Grenlandii, naukowcy znaleźli dowody na niezwykłe wydarzenie sprzed ponad 2500 lat. W 660 roku p.n.e. miała miejsce burza słoneczna, 10 razy silniejsza niż jakakolwiek w historii obecnych pomiarów. Gdyby coś takiego wydarzyło się dzisiaj, konsekwencje mogłyby być groźne. Podczas burzy słonecznej na Ziemię trafiają strumienie protonów o dużej energii. Dzięki niej protony są w stanie przeniknąć przez pole magnetyczne naszej planety i dotrzeć na powierzchnię. Cząstki mógłby uszkodzić satelity GPS, sieć elektryczną, a astronautów i pasażerów samolotów narazić na szkodliwe promieniowanie. Jedyną "zaletą" byłaby możliwość obserwacji intensywnej zorzy polarnej. Skąd naukowcy wiedzą, że wiele lat temu doszło do intensywnej burzy słonecznej? Wynika to z obecności w lodzie radioaktywnych izotopów chloru i berylu. Tworzą się one, gdy wysokoenergetyczne protony wlatują w stratosferę. Tam zderzają się z atomami różnych pierwiastków, tworząc izotopy, które potem opadają na powierzchnię i zostają uwięzione w lodzie. Naukowcy liczą na to, że badania zamierzchłych burz słonecznych pozwolą nam lepiej przygotować się na te, które mogą dopiero nadejść.
Ludwik Sobolewski:

Ludwik Sobolewski:"KNF to pole minowe"

Polska
"Czy KNF działa dziś skutecznie i spełnia swoją funkcje?"- pytał w programie "Biznes Mówi" Mikołaj Kunica. Ludwik Sobolewski, prezes Emerging Europe Marketplace i były szef giełd w Warszawie i Bukareszcie, porównał podejście regulatora do regulacji prawa i ich przestrzegania do pola minowego.
Nie rób tego w domu. Jeśli zależy ci na mikrofalówce

Nie rób tego w domu. Jeśli zależy ci na mikrofalówce

Ciekawostki
Wkładanie do mikrofalówki przypadkowych rzeczy wydaje się być jednym z ulubionych zajęć internautów. Niekiedy jednak za te domowe eksperymenty biorą się poważni fizycy, co przynosi ciekawe efekty. Jeśli do mikrofalówki włożymy dwa winogrona umieszczone obok siebie, zaczną one iskrzyć, a nad nimi pokażą się świecące obłoczki zjonizowanego gazu, czyli plazmy. Naukowcy zbadali, jak to się dzieje. Mikrofale w kuchence mają długość około 12 cm. Przechodząc z powietrza w inny ośrodek, w tym przypadku składające się głównie z wody winogrono, załamują się i zostają uwięzione w środku owocu. Tworzy to silne pole magnetyczne. Gdy dwa winogrona znajdują się blisko siebie, najsilniejsze pole powstaje w miejscu na styku owoców. Energii jest na tyle dużo, że jonizuje powietrze między nimi i powstaje świecąca plazma. Okazuje się, że podobny eksperyment można powtórzyć z innym kulistym obiektem pod warunkiem, że zawiera dostateczną ilość wody, np. z porzeczkami, czy hydrożelowymi kuleczkami. To dlatego, że kluczowy dla powstania plazmy jest rozmiar obiektu i jego współczynnik refrakcji.
Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Ciekawostki
45 lat temu eksperci porównali działanie magnetosfery (tarczy otaczającej Ziemię) do bębna. Dzięki nowej technologii w końcu udało się bezpośrednio zarejestrować to zjawisko. Wyniki badań opublikowano w "Nature Communications". Okazuje się, że magnetyczna tarcza Ziemi działa jak gigantyczny bęben, odbijający plazmę pochodzącą ze Słońca. Zewnętrzną częścią tej ochronnej tarczy jest magnetopauza. To ochronna bańka, która odbija impulsy wiatru słonecznego. Zachowuje się ona jak elastyczna membrana bębna. Chroni to m.in. nasze satelity całą telekomunikację i astronautów przed szkodliwym promieniowaniem. Nowe badanie naukowców potwierdza tezę, że przestrzeń kosmosu nie jest cicha. Wypełnia ją cała orkiestra kosmicznych instrumentów.
Echo czarnej dziury

Echo czarnej dziury

Nauka
Odkryta niedawno czarna dziura J1820 została dokładnie przebadana przez NASA za pomocą instrumentu NICER, umieszczonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rezultaty są naprawdę niezwykłe. Czarna dziura, której masa jest 10 razy większa od masy Słońca, pożera znajdującą się nieopodal gwiazdę. Pochodząca z gwiazdy materia, zanim wpadnie do środka, krąży wokół czarnej dziury tworząc dysk akrecyjny. Siły magnetyczne i grawitacja ściskają gaz, rozgrzewając go do temperatury rzędu milionów stopni Celsjusza. Nad dyskiem tworzy się jeszcze gorętsza korona, która podobnie jak dysk emituje promieniowanie X. Część odbija się od dysku akrecyjnego. Badając to swego rodzaju echo, naukowcy mogą dowiedzieć się jakim zmianom ulega korona, w miarę jak do dziury wpada gaz z pobliskiej gwiazdy. Okazuje się, że w trakcie kilkutygodniowej obserwacji zmniejszyła się aż dziesięciokrotnie. Świadczy to o tym, że czarne dziury o masie zbliżonej do gwiazd, zachowują się podobnie jak te supermasywne. Jedna takich ogromnych czarnych dziur znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Ogromny rozmiar i powolna ewolucja ogromnych dziur sprawia, że trudno zaobserwować zachodzące w nich zmiany. Lżejsze czarne dziury zmieniają się znacznie szybciej, nawet w ciągu kilku tygodni. 
Pustynia Atakama spłynęła krwią

Pustynia Atakama spłynęła krwią

Ciekawostki
Pod koniec XIX w., pomiędzy Chile a Boliwią i Peru wybuchła krwawa wojna. Większość bitew rozegrała się na pustyni Atakama. Znajdowały się na niej cenne surowce: saletra i guano. To właśnie one były powodem sporu między krajami. Warunki panujące na pustyni sprawiły, że chilijscy żołnierze znaleźli się dosłownie w piekle na ziemi. Armia chilijska składała się głównie ze słabo wyszkolonych ochotników i poborowych. Choć na terenie Atakamy znajdowały się osiedla, nie było między nimi dróg. Trzeba było maszerować przez pustynię. Szyte na wzór francuski mundury chilijskiej armii nie były dostosowane do pustynnych warunków. Nie zapewniały ochrony przed pustynnym pyłem. Słońce paliło żołnierzom twarze i dłonie. Upał jaki panował w ciągu dnia sprawiał, że żołnierze zrzucali płaszcze i kurtki, zostawiając je za sobą. Gdy słońce chowało się za horyzontem, zaczynali żałować swojej decyzji. Noce na pustyni są bardzo zimne. Najgorsze było jednak pragnienie, od którego wielu z nich traciło rozum. Żołnierze ssali naboje, pili własny mocz, umierali z pragnienia i popełniali samobójstwa. Niektóre oddziały trafiały prosto na pole bitwy. Oficerowie opisywali, że żołnierzom walka przynosiła ulgę. Woleli bić się z wrogiem, niż z pustynią. Łatwiej było wygrać z nim, niż z bezlitosną Atakamą.
Dziobak sprzed 250 mln lat. Naprawdę dziwaczne stworzenie

Dziobak sprzed 250 mln lat. Naprawdę dziwaczne stworzenie

Ciekawostki
Dziś dziobak jest jedyny w swoim rodzaju, jednak 250 mln lat temu na Ziemi mieszkało podobne stworzenie. Eretmorhipis carrolldongi, którego skamieniałości właśnie odkryto, było naprawdę dziwnym zwierzęciem. Gad ten mierzył około 70 cm długości i żył w płytkim morzu na terenie dzisiejszych południowych Chin. Miał bardzo małe oczy, dlatego naukowcy sądzą, że mógł polować podobnie jak dzisiejszy dziobak, który ma w dziobie otwór, gdzie znajdują się receptory pozwalające mu wykryć pole elektryczne innych stworzeń. Podobny otwór naukowcy znaleźli w dziobie Eretmorhipis carrolldongi. Zwierzę mogło żywić się krewetkami. Jego szkielet wskazuje, że nie pływał najlepiej. Naukowcy uważają, że w dzisiejszym świecie gad nie miałby szansy przetrwać, jednak na początku Triasu, kiedy żył, nie miał zbyt dużej konkurencji.
Odkrycie w margarynie. Skarb sprzed 2000 lat

Odkrycie w margarynie. Skarb sprzed 2000 lat

Ciekawostki
Muzeum Brytyjskie ogłosiło szczegóły 1267 znalezisk z Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Jedno z nich zasługuje na szczególne zainteresowanie. 10 lat temu, niedaleko wioski Hailey w hrabstwie Oxfordshire, rolnik znalazł na polu statuetkę. Trafiła ona w ręce ekspertów, którzy stwierdzili, że przedstawia ona Minerwę - rzymską boginię sztuki. Uznano jednak, że znalezisko nie jest niczym szczególnym, bo statuetka jest współczesnym wyrobem. Rolnik schował więc części statuetki do pojemnika od margaryny i zapomniał o niej na całą dekadę. Kilka miesięcy temu emerytowany kierowca ciężarówki zapytał rolnika, czy może z wykrywaczem metalu wejść na jego pole. Przy okazji dowiedział się o Minerwie tkwiącej w opakowaniu od margaryny. Za namową kierowcy, mężczyzna dał statuetkę ekspertom do zbadania raz jeszcze. Okazało się, że to autentyczna rzymska figurka sprzed 2000 lat. Powstała ze stopu miedzi i ołowiu. Najprawdopodobniej stała w antycznej świątyni. Według pracownika Muzeum Brytyjskiego, Minerwa dołączy teraz do muzealnej kolekcji.
Najradośniejsze miejsce w kosmosie. Zdjęcie teleskopu Hubble'a

Najradośniejsze miejsce w kosmosie. Zdjęcie teleskopu Hubble'a

Ciekawostki
NASA opublikowała niezwykłe zdjęcie wykonane teleskopem Hubble’a, podczas obserwacji rodzących się gwiazd. Na fotografii widzimy galaktyki, które ułożyły się w kształt przypominający uśmiechniętą twarz. Sam "uśmiech" to rozmazany przez pole grawitacyjne innego obiegu promień świetlny emitowany przez galaktykę. To nie pierwszy uśmiech wysłany do nas z kosmosu - podobną zdjęcie NASA opublikowała w 2015 r.
Tony jabłek gniją w błocie. Sadownicy są zrozpaczeni

Tony jabłek gniją w błocie. Sadownicy są zrozpaczeni

Finanse
Już dawno nie było tak dramatycznej sytuacji na rynku. Ceny jabłek są na tyle niskie, że sadownikom nie opłaca się ich zrywać z drzew. Część z nich decyduje się na radykalny ruch. – Byłem tak zdesperowany, że musiałem kilkadziesiąt ton wyrzucić na pole – mówi Krzysztof Czarnecki z Bronisławki. Sadownik jest zrozpaczony. Uważa, że wielu jego kolegów jest w podobnej sytuacji. – Część z nas upadnie, bo w tej chwili nie mamy nawet na zapłacenie pracownikom – mówi w rozmowie z reporterem WP. Więcej w materiale wideo. 
Twarz na Księżycu. Skąd się wzięła ta iluzja optyczna?

Twarz na Księżycu. Skąd się wzięła ta iluzja optyczna?

Nauka
Ludzie z różnych stron świata  i kultur, patrząc na księżyc, dostrzegają tam ludzką twarz. Tworzą ją ciemne i jasne strefy oraz księżycowe wiry - wzorzyste struktury na jego powierzchni. Jak tworzą się te "księżycowe tatuaże"? Naukowcy od dawna podejrzewali, że odpowiada za to magnetyzm Księżyca.   Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Rutgers opracowali komputerowy model księżycowych wirów. Wynika z niego, że mogły utworzyć się nad tunelami, wyżłobionymi niegdyś przez lawę.   Rejony, gdzie niegdyś aktywność wulkaniczna była duża, mają silne pole magnetyczne. Pod wpływem dużych temperatur powstawało tam metaliczne żelazo, mające właściwości magnetyczne. Pole magnetyczne chroni niektóre rejony przed działaniem wiatru słonecznego, dlatego pozostają one jaśniejsze. 
Cała prawda o życiu epileptyka.

Cała prawda o życiu epileptyka. "Najgorszy jest strach"

Styl życia
Alicja Sztygowska choruje na padaczkę od 15 lat. Jednak choroba nie przeszkadza jej w działaniu na rzecz epileptyków i społeczeństwa. Sztygowska jest autorką strony "Co te Padaki robią?". Aby mieć większe pole do działania wstąpiła do Stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB) i startuje jako kandydatka do Rady Dzielnicy Białołęki. Dzięki temu, razem ze Stowarzyszeniem planuje cykl imprez i lekcji uświadamiających dla nastolatków.
Udany test nowego silnika NASA

Udany test nowego silnika NASA

Technologia
Inżynierowie z NASA i Aerojet Rocketdyne dokonali przełomu w technologii silników jonowych   Urządzenie wykorzystuje pola elektryczne i magnetyczne do jonizacji gazów. Teraz Elektryczny Napęd Słoneczny pozytywnie przeszedł testy, polegające na zintegrowaniu go z innymi systemami. Został nazwany Advanced Electronic Propulsion System. Testy potwierdziły, że AEPS jest zdolny wytworzyć wydajną energię przy niskiej emisji ciepła. Technologia ta jest o wiele czystsza, bezpieczniejsza i wydajniejsza niż tradycyjne rakiety chemiczne. NASA podpisała z firmą Aerojet Rocketdyne 3-letni kontrakt wart 67 milionów dolarów. Silnik ten mógłby zabrać człowieka na Marsa.
PGNiG Superliga: Kontuzje nie przeszkodziły VIVE. Wysokie zwycięstwo z Gwardią Opole [WIDEO]

PGNiG Superliga: Kontuzje nie przeszkodziły VIVE. Wysokie zwycięstwo z Gwardią Opole [WIDEO]

Sport
Plaga kontuzji, ledwie 11 zawodników w składzie i niewielkie pole manewru w drugiej linii. To wciąż za mało, by w PGNiG Superlidze złamać PGE VIVE Kielce. Mistrzowie Polski wygrali na inaugurację z Gwardią Opole 36:26.
Wypadli przez krowy. Nagranie policji

Wypadli przez krowy. Nagranie policji

Ciekawostki
Dwoje złodziei wpadło w ręce policji po tym, jak pogoniło ich stado krów. Przestępcy uciekali policji po tym, jak rozbili skradziony samochód. Zaczęli biec przez pole, na którym wypasały się krowy. Na nagraniu widać, jak w pewnym momencie zwierzęta zaczynają gonić jednego z intruzów. Scena rozegrała się na Florydzie. Została sfilmowana z helikoptera policji z hrabstwa Seminole.
#dziejesiewsporcie: takiej akcji nie widzieliście. Zupełny

#dziejesiewsporcie: takiej akcji nie widzieliście. Zupełny "odlot"

Sport
W meczu United Soccer League między North Carolina o Charleston Battery kibice byli świadkami bardzo nietypowej akcji. Przy stanie 1:1 gospodarze mieli wielką szansę na wygraną. W 97. minucie piłka trafiła w pole karne gości, gdzie doszło do ogromnego zamieszania. Bramka powinna paść, wydawało się, że paść musi, ale jednak... Sami zobaczcie. Pokażemy wam również piłkarski występ w wykonaniu baletmistrzów, a także powiemy, co w Rosji robi pewien fryzjer.
poprzednie1 2 3 4 5 następne