Wyniki wyszukiwania dla:

pole magnetyczne

Liczba wyników: 6

Wędrujący biegun północny. Przesuwa się szybciej, niż sądzono

Wędrujący biegun północny. Przesuwa się szybciej, niż sądzono

Wiadomości
Z polem magnetycznym naszej planety dzieje się cos niepokojącego. Jego biegun północny sukcesywnie wędruje w kierunku północy geograficznej. Dzieje się to o wiele szybciej niż przewidywano. Tak szybko, że naukowcy muszą uaktualnić model pola magnetycznego Ziemi, który miał obowiązywać do 2020 r. Z modelu korzysta większość urządzeń nawigacyjnych, od tych w naszych smartfonach, po te na okrętach wojennych. Jeszcze w latach 90 magnetyczny biegun północny przyspieszył z 15 do 55 km na rok. Podąża z Kanady na Syberię. Dodatkowo, pole magnetyczne naszej planety słabnie z roku na rok. Może to być znak, że zbliżamy się do momentu odwrócenia biegunów magnetycznych Ziemi. Takie zjawisko miało już miejsce w historii planety. Ostatni raz było to 780 tys. lat temu, a proces trwał 200 lat. Zamiana spowodowałaby jego znaczne osłabienie, co wpłynęłoby na naszą cywilizację.   Znaczące osłabienie pola spowodowałoby nie tylko trudności w nawigacji.   Mogłoby również uszkodzić siec elektryczną i spowodować gigantyczne straty finansowe. 
Twarz na Księżycu. Skąd się wzięła ta iluzja optyczna?

Twarz na Księżycu. Skąd się wzięła ta iluzja optyczna?

Wiadomości
Ludzie z różnych stron świata  i kultur, patrząc na księżyc, dostrzegają tam ludzką twarz. Tworzą ją ciemne i jasne strefy oraz księżycowe wiry - wzorzyste struktury na jego powierzchni. Jak tworzą się te "księżycowe tatuaże"? Naukowcy od dawna podejrzewali, że odpowiada za to magnetyzm Księżyca.   Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Rutgers opracowali komputerowy model księżycowych wirów. Wynika z niego, że mogły utworzyć się nad tunelami, wyżłobionymi niegdyś przez lawę.   Rejony, gdzie niegdyś aktywność wulkaniczna była duża, mają silne pole magnetyczne. Pod wpływem dużych temperatur powstawało tam metaliczne żelazo, mające właściwości magnetyczne. Pole magnetyczne chroni niektóre rejony przed działaniem wiatru słonecznego, dlatego pozostają one jaśniejsze. 
UFO obserwuje ISS. "To rozsadzi ci głowę"

UFO obserwuje ISS. "To rozsadzi ci głowę"

Ciekawostki
Jasne, migające światła można było zauważyć na przekazie na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fragment tej relacji z 14 kwietnia został opublikowany przez kanał YouTube o nazwie UFO Today. Błyski obudziły rzeszę "łowców UFO". Uznali oni, że migotanie statku wywołało ziemskie pole magnetyczne. Inni stwierdzili, że, skądkolwiek pochodzą światła, musi to być ogromne. Niektórzy "policzyli", że tak wyraźnie migający statek, który przecież znajdował się w pewnej odległości od ISS, ma średnicę około 300 metrów. Na dodatek, według "znawców", pokonuje odległość między Ziemią a Księżycem w minutę. "To UFO rozsadzi ci głowę!" - napisał na swojej stronie główny "łowca" Scott C. Waring. Trudno powiedzieć, ile będzie trwało przerabianie tych sensacyjnych wniosków, ale demaskatorzy spiskowych teorii tłumaczą, że światła były po prostu odbiciami lub błyskami obiektywu kamery.
Jedyna taka mapa Ziemi

Jedyna taka mapa Ziemi

Technologia
Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej stworzyli pierwszą i jedyną w swoim rodzaju mapę Ziemi. Ukazuje pole magnetyczne wytwarzane przez litosferę (zewnętrzną warstwę naszej planety). Ta najbardziej jak dotąd szczegółowa mapa jest wynikiem czterech lat pomiarów dokonanych przez 3 satelity Swarm, niemieckiego satelity CHAMP oraz obserwacji statków i samolotów. To duże osiągnięcie. Część pola magnetycznego pochodząca z głębokich warstw Ziemi jest bowiem słabo widoczna z kosmosu. Wszystko przez niewielkie namagnesowanie skał w górnej części litosfery. Ten tajemniczy dotąd "kokon" chroni nas między innymi przed tzw. wiatrem słonecznym. Dzięki mapie i zebranym do niej pomiarom naukowcy będą mogli też dowiedzieć się więcej o geologicznej historii Ziemi.
Wójcicki o burzy geomagnetycznej

Wójcicki o burzy geomagnetycznej

Publicystyka
- Będzie burza. Nie z piorunami, deszczem, gradem. Dzieje się nie w Polsce, nie w Europa, ale na całej planecie. Wszystko jest spowodowane aktywnością słoneczna. Kilka dni temu, po miesiącu przerwy, w kierunku Ziemi zwróciła się duża dziura koronalna, czyli przerwa w polu magnetycznym Słońca. Cząsteczki wiatru słonecznego pędza z prędkością 550km/s w kierunki Ziemi i w ciągu najbliższych godzin, dni będą bombardowały nasze pole magnetyczne - mówił w #dziejesięnażywo dziennikarz naukowy, Karol Wójcicki. Jak to zjawisko wpłynie na nas i na urządzenia elektroniczne?
Statek, który stał się niewidzialny [Expertyza]

Statek, który stał się niewidzialny [Expertyza]

Expertyza
Amerykańskie eksperymenty nieraz doprowadzały do powstawania legend. Jedną z nich jest historia o niewidzialnym statku, który miał podróżować w czasie.Eksperyment Filadelfia (zwany także Projektem Tęcza) to nazwa tajnego eksperymentu naukowego, rzekomo przeprowadzonego przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Miało do niego dojść 28 października 1943 roku na amerykańskim okręcie USS Eldridge.Chodziło o to, by dowieść istnienia i zbadać właściwości jednobiegunowego pola magnetycznego. Teorię stanowiącą podstawy do eksperymentu miał opracować Albert Einstein. Powodzenie testu oznaczałoby dla wojska możliwość zakamuflowania statków i innych jednostek, co dawałoby przewagę taktyczną nad wrogiem. Według relacji, na okręcie poddawanym eksperymentowi, udało się wygenerować pole magnetyczne, a po kilku minutach pojawiła się szara mgła i statek zniknął. Członkowie załogi, którzy znajdowali się na pokładzie, zmarli lub zapadli na choroby umysłowe.