Wyniki wyszukiwania dla:

pocisk

Liczba wyników: 39

Tajna broń Amerykanów ma zabijać terrorystów

Tajna broń Amerykanów ma zabijać terrorystów

Technologia
Armia USA ujawniła istnienie nowego typu pocisku rakietowego Hellfire – R9X. W przeciwieństwie do poprzednich typów, pocisk nie wybucha. Zamiast tego ma wbudowane sześć ostrzy, które wyskakują z rakiety chwilę przez uderzeniem. Dzięki nim pocisk może przebić się przez budynek lub samochód. Nowy pocisk Hellfire został już kilka razy użyty. Za jego pomocą zlikwidowano Abu Khayra al-Marsiego zastępcę przywódcy Al-Kaidy. Pocisk dosięgnął go w samochodzie i zostawił w dachu auta dużą dziurę. W pociski Hellfire uzbrojone są helikoptery i drony. Używa się ich często do "likwidacji celów jednostkowych". Modyfikacja rakiety ma na celu ograniczenie ofiar postronnych.
Zbombardowali planetoidę. II etap misji

Zbombardowali planetoidę. II etap misji

Technologia
Japończycy znów zbombardowali planetoidę Ryugu. To kolejny etap misji Hayabusa-2. Sonda zrzuciła ładunek wybuchowy będąc 500 m nad planetoidą. 2 kg ładunek wielkości piłki baseballowej naruszył jej strukturę tworząc głęboki krater. Wszystko po to, by zebrać podziemne próbki gruntu. Ma to pomóc naukowcom w wyjaśnieniu pochodzenia Układu Słonecznego. Wiadomo, że po wystrzeleniu, sonda musiała szybko ewakuować się, by uniknąć uszkodzenia odłamkami. Wcześniej Hayabusa-2 wystrzeliła inny pocisk w lutym. Wtedy udało się wylądować na planetoidzie, pobrać próbki skał z jej powierzchni i dokonać pomiarów. Misja japońskiej sondy trwa od grudnia 2014 r. Wszystkie zebrane próbki będą przechowywane na jej pokładzie do momentu lądowania w 2020 r.
Rakietowa salwa USA. Pentagon pokazuje nagranie

Rakietowa salwa USA. Pentagon pokazuje nagranie

Wiadomości
Amerykanie przeprowadzili pierwszy pomyślny test obrony przed symulowanym atakiem jądrowym. W teście brały udział dwa pociski wystrzelone z bazy sił powietrznych w Kalifornii. "Wrogą" rakietę wystrzelono z bazy na Wyspach Marshalla na Pacyfiku, ok. 6,5 tys. km od wybrzeża USA. System zdał egzamin – jeden pocisk rozbił głowicę rakiety, a drugi jej resztę. To nowa metoda unieszkodliwiania  międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Testowano je wcześniej, ale po raz pierwszy wystrzelono więcej niż jeden w tym samym czasie. Test był demonstracją siły systemów obronnych USA przed rakietami, które posiada m.in. Korea Północna. Eksperci mają nadzieję, że nowa metoda podniesie skuteczność przechwytywania pocisków wroga. Wcześniej wynosiła ona mniej niż 50 proc.
Kosmiczny manewr Hayabusa 2

Kosmiczny manewr Hayabusa 2

Nauka
Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opublikowała wideo, na którym widać operację pobrania próbek z planetoidy Ryugu. 21 lutego sonda zbombardowała powierzchnię kosmicznej skały, która może zagrażać Ziemi   Nagranie przestawia całe to wydarzenie. Gdy sonda dotknęła powierzchni planetoidy wystrzeliła pocisk i zebrała wzburzony materiał do badań. Sonda Hayabusa 2 leciała do celu aż 3,5 roku. Badacze uważają, że Ryugu jest pozostałością zaraz po narodzinach Układu Słonecznego, a jej geologia może dostarczyć wielu wskazówek, które mogą połączyćjej historię z naszą planetą 
Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Technologia
Kiedy my spaliśmy, Japończycy odwalili kawał solidnej roboty. Ich sonda kosmiczna Hayabusa-2 zbombardowała powierzchnię planetoidy Ryugu. A następnie przeprowadziła solidne badania.
Wybuch rakiety. Rosjanie nie komentują incydentu

Wybuch rakiety. Rosjanie nie komentują incydentu

Wiadomości
W sieci pojawiło się wideo, na którym widać eksplozję rakiety i to, jak spada w postaci kuli ognia. Uważa się, że na nagraniu widzimy nieudaną próbę wystrzelenia rakiety testowej z systemu S-300 Favorit. Wideo miało powstać na terenie Kapustin Jar - poligonu w obwodzie astrachańskim (południe Rosji). Na portalu lenta.ru czytamy, że do incydentu miało dojść 7 grudnia, a nagrał go strażak. Agencja Tass podała, że pocisk uległ samozniszczeniu w powietrzu. Agencja Interfax poinformowała natomiast, że nie doszło do żadnych poważnych szkód na ziemi.
Supernowoczesna broń Rosji

Supernowoczesna broń Rosji

Technologia
Avangard to dwuczęściowy pocisk stworzony przez rosyjskie wojsko. Po wystrzeleniu w atmosferę, spada na Ziemię z hipersoniczną prędkością. Będzie mógł podróżować z 20-krotnością prędkości dźwięku i jest odporny na wszelkie systemy przeciwrakietowe.
Szczątki pocisku V1 znaleziono w lesie w Kent

Szczątki pocisku V1 znaleziono w lesie w Kent

Nauka
Szczątki "latającej bomby", skonstruowanej przez III Rzeszę, odnaleziono w lesie w Kent w Wielkiej Brytanii. Najlepiej zachowały się aluminiowe części pocisku. Stalowe są mocno skorodowane. Ten pocisk manewrujący V1 został wystrzelony w 1944 roku. Wycelowany był w Londyn. Zanim dosięgnął celu, został zestrzelony w powietrzu przez polskiego pilota Józefa Donocika. Wybuchł w lesie i utworzył tam duzy krater, który przeszukali archeolodzy. 
Udany test broni Amerykanów

Udany test broni Amerykanów

Technologia
Amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej opublikowała film z udanego testu pocisku antyrakietowego. To trzecia taka próba. Pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelono z bazy na Hawajach. Następnie z pokładu USS John Finn wystrzelono rakietę, która zniszczyła pocisk. Okręty wyposażone w rakiety antybalistyczne to część systemu obrony Aegis BMD. Podobne pociski nowszej generacji będą znajdowały się w lądowej bazie Aegis Ashore na terenie Polski. Taka baza działa już w Rumunii i zapewnia ochronę przeciw pociskom balistycznym średniego zasięgu. 
Detonacja 1-tonowego pocisku

Detonacja 1-tonowego pocisku

Wiadomości
                                                                                                                                                                                                                       
Szukali niewybuchów. W londyńskich dokach znaleźli coś innego

Szukali niewybuchów. W londyńskich dokach znaleźli coś innego

Nauka
Nurkowie przeszukali londyński dok króla Jerzego V, w dzielnicy Docklands. Wśród znalezisk są łuski pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej. Pociski, z których pochodzą łuski były używane do obrony miasta przed Luftwaffe w 1940 i 1943 roku. Nurkowie odkryli też 3 zatopione samochody, motocykl i rzadką butelkę po absyncie z lat 50. XX w. Znaleziono także butelki po dżinie z lat 50. XX w. oraz porcelanę. Na terenie doku powstanie nowy terminal lotniska London City Airport.
Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Technologia
"Zakażmy broni autonomicznej zanim będzie za późno" tak do ONZ apelują działacze Amnesty International. Nie są w tym apelu osamotnieni. Elon Musk, eksperci od sztucznej inteligencji i 116 specjalistów ma podobne zdanie. Czym jest broń autonomiczna? To np. dron, który, wyposażony w algorytm sztucznej inteligencji sam wybierze cel i dokona na nim egzekucji. Podobnie można zaprogramować choćby karabin maszynowy. Roboty nie muszą być wyposażone w śmiercionośne narzędzia, wystarczy gaz pieprzowy, taser czy gumowe kule. W połączeniu z technologią rozpoznawania twarzy i profilowaniem stają się naprawdę groźnym narzędziem.  Robot, w przeciwieństwie do człowieka,  nie zawaha się zanim naciśnie spust i wystrzeli pocisk. Nad tego typu technologiami pracuje już kilka krajów, w tym USA, Wielka Brytania, Izrael, Chiny czy Rosja. Nieduży koszt czujników i rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że koszty takiej broni wcale nie są astronomiczne. Eksperci podkreślają, jak ciężko byłoby obronić się przeciwko zmasowanemu atakowi robotów. Innym problemem jest odpowiedzialność. Kto zostałby ukarany jeśli autonomiczna broń zacznie mordować cywilów? Dlatego właśnie organizacje pozarządowe i niektóre państwa chcą by broń nigdy nie stała się w pełni autonomiczna, a kluczowe decyzje, takie jak wybór celu i zabicie lub unieszkodliwienie go.
Amerykanie tworzą hipersoniczny pocisk

Amerykanie tworzą hipersoniczny pocisk

Technologia
Amerykańska firma Lockheed Martin podpisała kontrakt na miliard dolarów na stworzenie hipersonicznego pocisku. Będzie go można wystrzelić z powietrza. Projekt zakłada, że będzie mógł pokonywać systemy antyrakietowe. Pocisk będzie manewrował w bardzo nieprzewidywalny  sposób, przez co będzie trudny do śledzenia oraz przechwycenia. Będzie go można wyposażyć w głowice nuklearne. Inwestycja Pentagonu to odpowiedź na rosyjskie i chińskie projekty supernowoczesnych pocisków tego typu. Chińczycy chwalili się ostatnio, że już w zeszłym roku przetestowali pocisk DF-17,  rozwijający prędkość ponad 12 tys.km/h. Rosyjski pocisk Cyrkon, lecący 5-6 szybciej niż prędkość dźwięku, ma być produkowany seryjnie już w tym roku.
Departament Obrony USA publikuje wideo z ataku na Syrię

Departament Obrony USA publikuje wideo z ataku na Syrię

Świat
14 kwietnia USA, Wielka Brytania i Francja przeprowadziły atak rakietowy na Syrię w odwecie za użycie broni chemicznej przeciwko rebeliantom w Dumie. W wyniku działań reżimu Baszara al-Asada zginęło kilkadziesiąt osób. W sieci opublikowano nagrania, na których widać m.in. ciała dzieci. Zdaniem miejscowych lekarzy zabiła je mieszanka chloru i sarinu. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że w Dumie mogły ucierpieć setki cywilów. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował nagranie, na którym zarejestrowano wystrzelenie pocisku Tomahawk w kierunku Syrii z USS John Warner (amerykańskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym).
Co za pocisk! Atomowy strzał dał niespodziewaną wygraną HSV [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Co za pocisk! Atomowy strzał dał niespodziewaną wygraną HSV [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Piłka nożna
Schalke '04 Gelsenkirchen, wicelider Bundesligi, niespodziewanie przegrało w Hamburgu z do tej pory zamykającym tabelę HSV 2:3. Gospodarze awansowali na 17. pozycję w lidze, a komplet punktów zapewnił im fenomenalnym uderzeniem z dystansu Aaron Hunt. To trzeba zobaczyć.

"Idealna broń" Putina

Technologia
Rosja poinformowała, że z powodzeniem uruchomiła naddźwiękowy pocisk zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Hipersoniczną rakietę Kindżtał odpalono z myśliwca MiG-31. Test przeprowadzono w południowo-zachodniej części kraju. Zdaniem Putina, żadne inne państwo na świecie nie ma takiej broni w swoim arsenale.
Eksplodujący pocisk rozpadł się na miliony kawałków

Eksplodujący pocisk rozpadł się na miliony kawałków

Wiadomości
Jak to się stało? To zasługa zupełnie nowej powłoki ochronnej opracowanej dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lecąca z prędkością 7 km/s aluminiowa kula w kontakcie z nią dosłownie wyparowuje. Z czego zrobiona jest ta powłoka? To laminat, w którym użyto różnych rodzajów metalu i tworzywa spajającego. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona statku kosmicznego przed uderzeniami niewielkich odłamków. Dlaczego więc kula przebiła powłokę? Kosmiczne "pancerze" nie maja odbijać odłamków, a rozbijać je na małe kawałeczki. Rozpraszają się one między kilkoma warstwami pancerza, które chronią statek kosmiczny. Małe meteoryty i inne kosmiczne śmieci mogą spowodować duże uszkodzenia w precyzyjnych mechanizmach. Przestrzeń kosmiczna wokół ziemi jest pełna starych satelitów i innych resztek statków kosmicznych. Sprzątnięcie ich to prawdziwe wyzwanie. Nierzadko uszkadzają funkcjonujące satelity komunikacyjne, czy badawcze.
#dziejesiewsporcie: gnał jak pocisk. Najszybszy piłkarz na świecie

#dziejesiewsporcie: gnał jak pocisk. Najszybszy piłkarz na świecie

Sport
Terens Puhiri nie jest znany szerszej publiczności, ale jego akcja wzbudziła wielką ciekawość internautów. W wyjazdowym meczu Super Ligi 21-letni napastnik Borneo zdobył gola po indywidualnej akcji. Wystartował z niesamowitym przyspieszeniem do piłki, uciekł rywalom, minął bramkarza i trafił do pustej bramki. Poznacie także popisy Szymona Pawłowskiego z Zagłębia Lubin, jak również zobaczycie piękną siostrę hokeisty z NHL.
Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Świat
Sankcje nałożone przez ONZ nie odstraszają Kim Dzong Una przed kolejnymi prowokacjami. W nocy z czwartku na piątek Korea Północna znów przeprowadziła próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad Japonią i wylądował w Pacyfiku.
Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk. Alarm w Japonii

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk. Alarm w Japonii

Wiadomości
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido w północnej części kraju i spadł do Pacyfiku. Pocisk przeleciał 3,7 tys. km na wysokości 770 km. Japonia ogłosiła alarm w północnej części kraju, mieszkańców wyspy Hokkaido, wezwano, by udali się do schronów.
Korea Północna wystrzeliła rakietę w stronę Japonii

Korea Północna wystrzeliła rakietę w stronę Japonii

Świat
O godzinie 5:58 reżim wystrzelił pocisk rakietowy, który kilka minut później przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido. Następnie rozpadł się i wpadł do Oceanu Spokojnego. Mieszkańcy zostali ostrzeżeni, ale nie podjęto prób przechwycenia rakiety. To jak na razie najgroźniejszy incydent z wykorzystaniem broni Korei Północnej.
poprzednie1 2 następne