Wyniki wyszukiwania dla:

pkb

Liczba wyników: 96

Ekspert o niemieckiej gospodarce:

Ekspert o niemieckiej gospodarce: "Niemcy mają się czym martwić"

Mają się czy martwić, bo wzrost PKB wyhamował w drugim kwartale, istnieje wysokie prawdopodobieństwo recesji - mówił w programie "Money, To się Liczy" dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Jego zdaniem, problemy Niemiec mogą mieć wpływ na polską gospodarkę.
Balcerowicz: Łatwo jest manipulować wskaźnikami. I mamy zieloną wyspę!

Balcerowicz: Łatwo jest manipulować wskaźnikami. I mamy zieloną wyspę!

Finanse
W propagandzie partyjnej mamy często do czynienia ze wskaźnikami, które często mylą. Takim mylącym wskaźnikiem jest podawanie długu publicznego w stosunku do PKB, bo wtedy oglądamy, że mamy tylko 49,1, a Francja – prawie 100. Ale nie mamy innej informacji: ile kraje płacą za zaciąganie długu – zauważył prof. Leszek Balcerowicz, gość programu "Money. To się Liczy". A w tym zawiera się cała tajemnica między wynikiem Francji i Polski.
Gospodarka zwalnia. Ekonomista przyznaje: byliśmy zaskoczeni

Gospodarka zwalnia. Ekonomista przyznaje: byliśmy zaskoczeni

Finanse
Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok do 4,4 proc. z 4,7 proc. - Dane czerwcowe dotyczące produkcji budowlano-montażowe i przemysłowej zaskoczyły bardzo negatywnie. Drugi powód to dane z Eurolandu - tłumaczył Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.
Obniżka PIT.

Obniżka PIT. "Kto nie ryzykuje, nie pije szampana"

Polska
- Obniżenie podatku PIT to dobry pomysł - powiedział w programie „Money. To się liczy” Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Myślę, że jeśli wzrost PKB nie zejdzie poniżej 3 proc. – jak zakłada rząd – ta zmiana nie wywoła żadnych perturbacji. Gorzej jeśli w ciągu roku czy dwóch koniunktura się załamie. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. PiS zaryzykował z 500+ i to był dobry krok. Teraz pojawiają się niepokojące sygnały z Niemiec o spowolnieniu, ale polska gospodarka sobie radzi. To pierwsza obniżka PIT-u od czasu Zyty Gilowskiej. Polakom zostanie w kieszeni kilkaset złotych. Pochwalam.
Rynek fuzji i przejęć. Polska liderem w regionie

Rynek fuzji i przejęć. Polska liderem w regionie

Finanse
- Polska jest największą gospodarką w regionie i tu odbywa się najwięcej transakcji fuzji i przejęć. Ale jak przyłożymy wartość transakcji i wartość PKB, to już tak różowo nie jest. Są kraje w regionie, gdzie ten stosunek jest bardziej korzystny - mówi Maciej Jacenko, prezes Pekao Investment Banking. - Dlatego wydaje nam się, że ten rynek może się jeszcze podwoić - dodaje.
Polska wydaje coraz więcej na programy socjalne. Co to oznacza dla gospodarki

Polska wydaje coraz więcej na programy socjalne. Co to oznacza dla gospodarki

Polska
- Rzeczywiście jest tak, że przechył prosocjalny tego rządu jest bardzo duży. Możemy się cieszyć, że trafiło to na dobre czasy gospodarcze i że 500+ to program nieindeksowany do inflacji czy płac. Mamy wzrost PKB i inflację i obciążenie budżetu tym programem maleje - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. Czy hojność rządu nie jest za duża? - Prawdopodobnie zacząłbym się martwić, kiedy dług do PKB zacząłby rosnąć - dodał.
Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Polska
- Grecja miała bardzo duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, a w Polsce mamy obecnie bardzo zrównoważoną gospodarkę, jeśli chodzi o pozycję zewnętrzną. Tezy o przejadaniu wzrostu są nieprawdziwe - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. - W Polsce widzimy, że bardzo stabilny jest złoty. Cały czas mamy też trajektorię spadającego długu do PKB, oddłużamy się - dodał.
Protest lekarzy. Wiceminister zdrowia: my wywiązujemy się z porozumienia

Protest lekarzy. Wiceminister zdrowia: my wywiązujemy się z porozumienia

Polska
- Znam postulaty podnoszone przez protestujących lekarzy - powiedział w programie „Money. To się liczy” Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. – Ale odsyłam do porozumienia, które zostało podpisane przy rok temu. Ono zostało podpisane przez lekarzy i ministra zdrowia i jasno pokazuje ścieżkę dojścia do tych odpowiednich nakładów na służbę zdrowia. Tam jest jasno napisane, jak w odniesieniu do PKB będą co roku wyglądać te nakłady. Wywiązujemy się z tego porozumienia a nawet znacznie przekraczamy deklarowane kwoty.
Dług publiczny przekroczył bilion złotych. Ekonomiści jednak spokojni

Dług publiczny przekroczył bilion złotych. Ekonomiści jednak spokojni

Finanse
- Czy to bilion czy bilion sto, to bez znaczenia. Ważne jest, w jakiej relacji dług jest do PKB i jaka jest zdolność do jego spłacenia. A mimo wzrostu nominalnego, dług w relacji do PKB spada - tłumaczy Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBank. Dodaje też, że dzięki temu, że mamy niskie stopy procentowe, oszczędzamy na obsłudze długu.
Brexit. „Brytyjska gospodarka jest w szoku”

Brexit. „Brytyjska gospodarka jest w szoku”

Finanse
- Brytyjska gospodarka jest w szoku. Brakuje sporych inwestycji, firmy nie inwestują, ale raczej wycofują się z Wielkiej Brytanii, a PKB jest już mniejsze – mówił zapytany o bezpośrednie skutki planowanego brexitu Michał Krupiński, prezes Pekao S.A. Jak dodawał, rosnącym problemem dla gospodarki na Wyspach jest spadek imigracji zarobkowej o 80 proc. w czasach dobrej koniunktury.
OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

Finanse
 Mimo wzrostu PKB i dobrych prognoz OECD, nastroje w przemyśle entuzjastyczne już nie są (PMI). - Należałoby zmniejszyć subwencje mniej zarabiającym, a większe środki przeznaczyć na zabezpieczenie się przed czasami słabszymi, które mogą nadejść, ale też na innowacje i rozwój przedsiębiorczości - uważa Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.  
Duże opóźnienia w budowie kluczowych dróg w Polsce.

Duże opóźnienia w budowie kluczowych dróg w Polsce. "Kwestia nawet roku w plecy"

Finanse
 - Branża budowlana dostarcza ok 10-12 proc. PKB a jest zapomniana – powiedział w wywiadzie money.pl Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. – W infrastrukturę w Polsce trzeba inwestować. Ubrałbym to w hasło: w dwie godziny z Warszawy do Katowic. Tego oczekują kierowcy. Tymczasem termin oddania dziesięciu odcinków autostrad jest poważnie zagrożony. Budowa jest opóźniona. GDDKiA stoi w obliczu bardzo trudnych decyzji i musi wypowiadać umowy. Dlatego tak ważny jest wybór wykonawcy, by trafić na partnera który ma zasoby, który zna polski rynek, ma doświadczenie i identyfikują się z tym krajem, bo to podnosi bezpieczeństwo realizacji inwestycji. Opóźnienia, o których mówimy w przypadku tych dziesięciu inwestycji mogą sięgnąć 1-1,5 roku.  
Ekspert o likwidacji OFE: gorzej niż w 2014 r.

Ekspert o likwidacji OFE: gorzej niż w 2014 r.

- To jest kilkanaście miliardów, czyli 1 proc. PKB dodatkowego jednorazowego zastrzyku finansowego. To jest jak faktoring, chcę gotówkę na dziś, a co będzie za 20 lat, to mnie nie interesuje. To co jest nazywane reformą OFE jest wygenerowaniem gotówki. To jest to samo, co zrobiła poprzednia ekipa, tylko teraz te pieniądze zostaną natychmiast wydane - mówił o likwidacji OFE w programie "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Vistula.
Euro w Polsce.

Euro w Polsce. "Pytanie, w jakiej perspektywie możemy dogonić Niemcy"

Finanse
Jarosław Kaczyński uważa, że Polska powinna wprowadzić euro dopiero wtedy, kiedy osiągniemy poziom rozwoju państw zachodniej Europy, zwłaszcza Niemiec. - Pytanie, czy taki formalny warunek powinien być formułowany - zastanawia się dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. I dodaje: - Jeśli  popatrzymy na długoterminowe prognozy wzrostu PKB na mieszkańca, np. OECD, to możemy przyjąć, że Niemiec nie dogonimy nawet w perspektywie kilku pokoleń. 
Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Ekspert ONZ tłumaczy

Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Ekspert ONZ tłumaczy

Polska
Gdyby kobiety były równo traktowane i zarabiały tyle samo co mężczyźni, światowe PKB urosło by o 160 miliadrów dolarów. O płacowych, ale również i innych przejawach dyskryminacji kobiet na rynku pracy mówił w programie "Biznes Mówi" Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland. 
Prezes wielkiej firmy o strajku nauczycieli.

Prezes wielkiej firmy o strajku nauczycieli. "Tu nie ma żadnej alternatywy"

Polska
- Kraje, które się rozwijają, mają wysokie PKB, to są państwa, kóre inwestują w edukację. - powiedział Grzegorz Dzik, założyciel i prezes Impela. - To jest wielki błąd, że nauczyciele tak mało zarabiają. - dodał Dzik.
Malcolm Rifkind u Michała Kobosko w

Malcolm Rifkind u Michała Kobosko w "Racji Stanu". Zobacz cały odcinek!

Polityka
- Polska została jednym z najsilniejszych członków Sojuszu. Realizujecie cele Sojuszu, wydając ponad 2 proc. PKB na cele związane z obronnością. Każdy dziś wie, że Polska ma solidne możliwości wojskowe. Poza Stanami Zjednoczonymi w NATO liczą się przede wszystkim Wielka Brytania, Francja i Polska. Także Turcja, ale w innej roli. Oczywiście wszyscy sojusznicy w NATO są poważnymi partnerami, ale dokładają się w różnym stopniu - powiedział w "Racji Stanu" Malcolm Rifkind, były szef brytyjskiego MON i MSZ.
500 plus na pierwsze dziecko:

500 plus na pierwsze dziecko: "Klasa średnia kupi zegarek, nie kartofle"

Polska
- To są pieniądze, które emeryci przekażą na dobra podstawowe, ale już to dodatkowe 500 plus to środki dla klasy średniej. Bardziej kupią sobie nowy zegarek niż worek kartofli. Część z tych pieniędzy wypłynie w postaci importu i do wzrostu gospodarczego wiele nie doda - mówił w "Money. To się liczy" Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Polska.
„Polska jednym z liderów NATO”. Racja stanu z G. Mosbacher o 12:00 na WP.pl

„Polska jednym z liderów NATO”. Racja stanu z G. Mosbacher o 12:00 na WP.pl

Polska
- Polski rząd przekonuje, że Polska jest najważniejszym partnerem USA w Europie - przytaczał słowa członków polskiego rządu Michał Kobosko. - Trudno z tym dyskutować. Polska to jeden z zaledwie ośmiu krajów członkowskich NATO, który wypełnia obowiązek przeznaczania 2 proc. swojego PKB na obronność. To czyni Polskę nie tylko silnym partnerem Ameryki, ale także jednym z liderów w NATO - odparła Georgette Mosbacher. Ambasador USA w Polsce będzie gościem specjalnego wydania"Racji stanu". Wywiad o 12:00 na WP.pl.
Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie

Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie "miękkie lądowanie"?

Polska
- Nikt nie jest przygotowany na spowolnienie gospodarcze. Z nim jest trochę tak, jak z brakiem papieru toaletowego. Zawsze występuje wtedy, kiedy najmniej się tego ktoś spodziewa - mówił w programie "Money. To się liczy" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W zeszłym roku PKB rósł w tempie pięciu procent, w tym ma to już być 3,7 proc., w 2020 roku - 3,3 proc. Czy można to nazwać - jak to określiła minister finansów Teresa Czerwińska - "miękkim lądowaniem"? - Z całą pewnością tak. Nasza gospodarka jest też bardzo współzależna od niemieckiej, a tam nie zanosi się na to, że recesja będzie głęboka - dodał.
Protest rolników w Warszawie.

Protest rolników w Warszawie. "Kolejne rządy nas zdradzają"

Finanse
- W rolnictwie jest bardzo źle. Budżet w ciągu 10 lat spadł o 40 proc. – mówią protestujący rolnicy. Jak argumentują, ich sektor nie zyskuje na wzroście PKB, a "dobra zmiana" nie przyniosła rolnikom korzyści. – Głosując liczyliśmy, że PiS nam pomoże. Nic z takiego się nie stało. Jeśli rząd polski będzie tak działał, to z rolnictwa zostaną kpiny i strzępki – alarmują.
poprzednie1 2 3 4 5 następne