Wyniki wyszukiwania dla:

pixel

Liczba wyników: 88

Zęby krabojada

Zęby krabojada

Nauka
Należące do rodziny fokowatych, krabojady wbrew swojej nazwie wcale nie żywią się krabami. Jednak nie tylko ten fakt, czyni ów gatunek ssaków tak niezwykłym. Najbardziej charakterystyczną cechą krabojadów są mogące budzić przerażenie zęby. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że muszą one należeć do niebywale groźnego nawet dla ludzi drapieżnika. Prawda jest jednak zupełnie inna.
Herman Göring stworzył enklawę dla żubrów w Puszczy Białowieskiej

Herman Göring stworzył enklawę dla żubrów w Puszczy Białowieskiej

Ciekawostki
Jednym z paradoksów historii jest fakt, że żubry w Puszczy Białowieskiej przetrwały w dużej mierze dzięki marszałkowi III rzeszy, Hermannowi Goeringowi. Gdyby nie zainteresowanie i mało znane działania tego bezwzględnego niemieckiego zbrodniarza wojennego, polska populacja żubrów najprawdopodobniej w czasie drugiej wojny światowej przestałby istnieć.
Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Nauka
Wyciek ropy naftowej z platformy wiertniczej Deepwater Horizon zaliczany jest do największych katastrof ekologicznych w historii Stanów Zjednoczonych. Na skutek eksplozji mającej miejsce w kwietniu 2010 roku, równowartość ponad 4,5 miliona baryłek ropy wyciekła do Zatoki Meksykańskiej. Specjalistom do tej pory udało się co prawda zneutralizować dużą część szkodliwej substancji, ale mimo usilnych starań nie byli w stanie zlokalizować, aż ponad 200 milionów galonów ropy.
Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Nauka
Jeszcze do niedawna naukowcy byli przekonani, że ciężkie pierwiastki promieniotwórcze - uran i pluton - powstawały w wyniku potężnych eksplozji supernowych. Jednakże odkrycie uczonych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego całkowicie podważa udział supernowych w powstaniu tych radioaktywnych pierwiastków.
Unikatowe odkrycie w ogrodzie [Pixel]

Unikatowe odkrycie w ogrodzie [Pixel]

Nauka
Podczas przekopywana ogrodu nigdy nie możemy mieć pewności, na co natrafimy. Jednak odkrycie, jakiego dokonał Amerykanin Daniel LaPoint z Bellevue w stanie Michigan z pewnością nie należy do najczęstszych. Podczas wykonywania zleconych prac na posesji należącej do sąsiada, natrafił na imponujących rozmiarów kość.
Tajemnica katastrofy okrętu podwodnego

Tajemnica katastrofy okrętu podwodnego "Kursk" [Pixel]

Nauka
Zatonięcie rosyjskiego okrętu podwodnego "Kursk" zaliczane jest do jednego z najbardziej tragicznych epizodów w dziejach marynarki wojennej. Rosjanie przez długi czas trzymali informację o wypadku w tajemnicy. Dopiero znaleziony po latach list jednego z członków załogi ukazał prawdę. Do katastrofy, w której zginęła cała licząca 118 osób załoga, doszło na Morzu Barentsa 12 sierpnia 2000 r. podczas letnich manewrów Floty Północnej . K-141 "Kursk" był najnowocześniejszą łodzią podwodną z napędem atomowym na wyposażeniu rosyjskiej armii. Okręt wybudowano w 1990 r. w Siewierodwińsku koło Archangielska.
Niezwykły obiekt na jeziorze Berryessa [Pixel]

Niezwykły obiekt na jeziorze Berryessa [Pixel]

Nauka
Na naszym globie znajduje się ogromna liczba niezwykłych obiektów. Wir wodny w pobliżu zapory Monticello wydaje się być jednym z przyrodniczych ewenementów, ale w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym. Przekonajcie się sami!
Mechanizm z Antykithiry [Pixel]

Mechanizm z Antykithiry [Pixel]

Nauka
Antykithira jest niewielką wysepką leżąca na Morzu Egejskim, na starożytnym szlaku handlowym. Okalające ją skały spowodowały wiele morskich katastrof. Na przestrzeni lat nurkowie wyłowili tam szereg drogocennych przedmiotów. Jednak najcenniejszym okazało się urządzanie, którego konstrukcja była tak zaawansowana technologicznie, że badacze początkowo powątpiewali w jego autentyczność. Dopiero szczegółowe badania potwierdziły, że artefakt pochodzi z czasów starożytnych.
Międzyrzecki Rejon Umocniony [Pixel]

Międzyrzecki Rejon Umocniony [Pixel]

Nauka
Stworzony przez Niemców w celu ochrony wschodniej granicy Międzyrzecki Rejon Umocniony był największym podziemnym kompleksem obronnym w Europie. Na znajdujący się na ziemi lubuskiej, w okolicach Międzyrzecza, kompleks bunkrów i schronów składa się ponad trzydzieści kilometrów podziemnych tuneli oraz licznych budowli obronnych. W jednym z nich Niemcy zorganizowali podziemną fabrykę Daimlera Benza. Choć te potężne fortyfikacje nie odegrały znaczącej roli w działaniach wojennych i konstrukcja do dziś robi ogromne wrażenie.
Jedno z brakujących ogniw ewolucji  [Pixel]

Jedno z brakujących ogniw ewolucji [Pixel]

Nauka
Począwszy od dziewiętnastego wieku naukowcy systematycznie odkrywali i opisywali kolejne gatunki dinozaurów. Od ogromnych drapieżników poprzez niewielkich roślinożerców po okazy z opierzonymi skrzydłami. Dotychczas nauka posiadała jednak niewiele informacji na temat ewolucji bezpośrednich przodków dzisiejszych ptaków. Znalezione w Chinach skamieniałości mogą dostarczyć nowych danych na temat brakującego ogniwa pomiędzy dinozaurami a ptakami.
Zapalenie tarczycy Hashimoto [Pixel]

Zapalenie tarczycy Hashimoto [Pixel]

Zdrowie
Sucha skóra, nadmierne wypadanie włosów, czy nagły wzrost wagi to objawy, z którymi zmagamy się powszechnie. Przeważnie łączymy je ze zmęczeniem lub nieprawidłowym odżywianiem. Jednakże często są to pierwsze symptomy zapalenia tarczycy Hashimoto. Mimo wysokiej świadomości społecznej, diagnozowanie tej groźnej choroby nie jest jednak łatwe.
Czym są pyrosomidy? [Pixel]

Czym są pyrosomidy? [Pixel]

Nauka
Kilka lat temu u wybrzeży Tasmanii zespół nurków sfilmował nietypowo wyglądające stworzenie. Na początku członkowie ekspedycji nie mieli pojęcia, co naprawdę udało im się nagrać i z czym mieli do czynienia. Dopiero później okazało się, że była to pyrosomida.
Obóz karny SS pod Gdańskiem [Pixel]

Obóz karny SS pod Gdańskiem [Pixel]

Nauka
Na początku wojny Niemcy rozpoczęli budowę kompleksu Aussenstelle Matzkau we wsi Maćkowy, dziś części Gdańska. Był to obóz, w którym kary odbywali niemieccy SS-mani i policjanci skazani za łamanie regulaminu, m.in. na drodze dezercji, homoseksualizmu lub kontaktów z nie-Aryjczykami. W obozie powszechnie wykonywano wyroki śmierci. Niemcy ewakuowali kompleks w 1945 r. Część przetrzymywanych w nim żołnierzy tłumiła powstanie warszawskie.
Tajna stacja meteorologiczna nazistów [Pixel]

Tajna stacja meteorologiczna nazistów [Pixel]

Nauka
W czasie II wojny światowej działalność jednostek morskich oraz lotnictwa w dużym stopniu była ograniczona warunkami pogodowymi. Niemcy postanowili więc stworzyć własną sieć zautomatyzowanych stacji meteorologicznych rozmieszczonych na Oceanie Atlantyckim. W drugiej połowie 1943 r. załoga niemieckiego U-537 zainstalowała bezobsługową stację meteorologiczną w odludnym zakątku Labradoru, na przylądku Chidley. Zestaw o nazwie Kurt działał bez zarzutu przez wiele miesięcy. Odkryty po latach wciąż nadawał się do użycia.
Znikające jeziora na Grenlandii  [Pixel]

Znikające jeziora na Grenlandii [Pixel]

Nauka
Zmniejszanie się powierzchni lodowców to od wielu lat jedno z najbardziej poważnych zagrożeń, z którymi boryka się ludzkość. Topnienie lodu na Grenlandii przewyższa jego coroczną akumulację. Od dwa tysiące trzeciego roku w północno-wschodnim masywie lodowym tempo tego procesu zwiększyło się aż trzykrotnie. Okazuje się, że ma to związek ze znikaniem jezior Grenlandii.
Niezwykłe owady z Nowej Zelandii [Pixel]

Niezwykłe owady z Nowej Zelandii [Pixel]

Nauka
Czy to możliwe, aby w naturalnym środowisku istniały owady wielkości gryzoni? Okazuje się, że tak. Jednym z nich jest Weta olbrzymia. Waga przedstawicieli tego gatunku może sięgać nawet siedemdziesięciu trzech gramów. To niemal trzy razy więcej niż waga myszy domowych.
Żywe

Żywe "kamienie" [Pixel]

Nauka
Pyura chilensis jest morskim bezkręgowcem zaliczanym do rodziny strunowców. To popularny przysmak w Ameryce Południowej. Mimo walorów smakowych spożywanie "żywych kamieni" wiąże się z poważnym ryzykiem. Jest tak, ponieważ są one bogate w wanad. Dla naukowców wciąż pozostaje zagadką, dlaczego te organizmy są w stanie akumulować tak ciężki pierwiastek tak dużych ilościach.
Czym jest Silnik Stirlinga? [Pixel]

Czym jest Silnik Stirlinga? [Pixel]

Nauka
Czy możliwa jest łatwa produkcja energii elektrycznej w domowym zaciszu? Okazuję się, że tak, a wszystko za sprawą nietypowego i wciąż mało znanego rodzaju silnika, który został opatentowany już w tysiąc osiemset szesnastym roku przez szkockiego duchownego Roberta Stirlinga.
Olbrzymi

Olbrzymi "palmowy złodziej" [Pixel]

Nauka
Krab palmowy to jeden z największych lądowych stawonogów znanych nauce. Na pierwszy rzut oka może przypominać gigantycznego pająka. Kraby palmowe żywią się przede wszystkim kokosami, szczypce pozwalają im rozłupywać nawet najtwardsze orzechy. Te stawonogi inaczej nazywane są rabusiami kokosowymi lub złodziejami palmowymi. Przekonajcie się, dlaczego.
Jedna z najgorszych transakcji w dziejach Rosji [Pixel]

Jedna z najgorszych transakcji w dziejach Rosji [Pixel]

Nauka
Alaska to magiczne miejsce, słynące z wysokich gór, pięknych jezior i surowców naturalnych. Oprócz tych walorów, największy pod względem powierzchni stan USA posiada też ciekawą historię. Jeszcze niemal sto pięćdziesiąt lat temu Alaska należała bowiem do Rosji. Dzieje kupna przez Amerykanów tej krainy to jedna z najbardziej interesujących kart historii Stanów Zjednoczonych.
Czy morskie olbrzymy wciąż rosną? [Pixel]

Czy morskie olbrzymy wciąż rosną? [Pixel]

Nauka
Największymi morskimi zwierzętami są płetwale błękitne. Ich długość może dochodzić nawet do trzydziestu metrów, a masa może sięgać stu dziewięćdziesięciu ton. Jednak coraz więcej gatunków morskich zwierząt zwiększa swoje gabaryty i być może niedługo niektóre z nich dorównają rozmiarom płetwalom. Jaka jest tego przyczyna? Czy niedługo oceany wypełnią się stworzeniami o gigantycznych gabarytach?
poprzednie1 2 3 4 5 następne