Wyniki wyszukiwania dla:

patogeny

Liczba wyników: 4

Śmierdzący problem. Władze alarmują, że zacznie się tego lata

Śmierdzący problem. Władze alarmują, że zacznie się tego lata

Ciekawostki
Nawet 66 ton… odchodów, pozostawionych przez pokolenia wspinaczy, odsłonią topniejące lodowce. Mowa o Denali - najwyższym szczycie Ameryki Północnej, położonym w górach Alaska. Władze National Park Service alarmują, że proces odmarzania wielopokoleniowych ekskrementów może rozpocząć się już tego lata. Wszystko przez rekordowe fale upałów, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Denali jest jednym z ulubionych szczytów, który przyciąga śmiałków z całego świata. Swoimi umiejętnościami popisywał się tu nawet Bear Grylls. Brytyjczyk znany z propagowania sztuki przetrwania. Każdego roku ponad tysiąc osób pozostawia tu nawet 2,2 tony kału, co odpowiada masie nosorożca. Odmarzanie ekskrementów jest nie tylko problemem związanym z zanieczyszczeniem. To proces niebezpieczny dla zdrowia. Zamarznięte w odchodach patogeny (np. E.coli) mogą przetrwać setki lat. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe  pokolenia wspinaczy nie będą już zostawiać w górach "pamiątek" po sobie.
Wiemy gdzie w mieszkaniu znajduje się najwięcej bakterii i nie jest to łazienka

Wiemy gdzie w mieszkaniu znajduje się najwięcej bakterii i nie jest to łazienka

Ciekawostki
Choć bakterie nie są widoczne gołym okiem, to znajdują się praktycznie wszędzie. Kuba Jankowski w kolejnym odcinku "Nie do końca", postanowił sprawdzić w którym zakamarku naszych mieszkań jest ich najwięcej.
Myj awokado. Skórka może okazać się trująca

Myj awokado. Skórka może okazać się trująca

Ciekawostki
Uwaga: nieumyta skórka awokado może być trująca. Tak głosi raport amerykańskiej, rządowej agencji ds. żywności i leków. W dokumencie czytamy, że groźne patogeny z nieumytej skórki mogą przenieść się na miąższ. Dwa najbardziej groźne patogeny spotykane na awokado to  salmonella i listeria. Choroby przez nie wywoływane są bardzo niebezpieczne. Listerioza, choroba wywoływana przez listerię, może być bezpośrednią przyczyną poronień u kobiet. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością. Skórkę awokado powinny wręcz szorować.
Bakterie w słuchawkach prysznicowych

Bakterie w słuchawkach prysznicowych

Zdrowie
Groźne bakterie rozwijają się praktycznie na każdej powierzchni w łazience. Mało kto jednak bierze pod uwagę, że mogą znajdować się również na słuchawkach prysznicowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado przebadali kilkaset wnętrz słuchawek prysznicowych i odkryli, że osadzają się na nich liczne patogeny. Zobacz film.