Wyniki wyszukiwania dla:

park narodowy

Liczba wyników: 207

Rekordowa wycinka lasów Amazonii

Rekordowa wycinka lasów Amazonii

Świat
Brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) opublikował zdjęcia satelitarne, na których widać tempo wycinki lasów Amazonii. Okazuje się, że w czerwcu wzrost wylesienia wzrósł o 88% rok do roku. W lipcu nastąpił wzrost zanikania drzew aż o 278% w porównaniu do ubiegłego roku.
Zakopane na klasztornym dziedzińcu. Ukraińcy wygrzebali polski skarb

Zakopane na klasztornym dziedzińcu. Ukraińcy wygrzebali polski skarb

Ciekawostki
Sześć kilogramów monet z czasów II RP odkryto w XVIII-wiecznym klasztorze w Zbarażu na Ukrainie. Na skarb natrafiono przypadkiem, w trakcie robót ziemnych na dziedzińcu. Naczynie z monetami spoczywało około metr pod ziemią. Pieniądze, od grosza po złotówkę, pochodzą z lat 1923-1939. Wtedy Zbaraż, w którym znajduje się klasztor bernardynów, przynależał do ziem polskich. O niezwykłym odkryciu poinformował Narodowy Rezerwat "Zamki Tarnopola". Monety trafią do jednego z ukraińskich muzeów. Trwa szacowanie ich wartości.
76. Tour de Pologne. Piotr Wadecki skomentował hitowy transfer do CCC Team

76. Tour de Pologne. Piotr Wadecki skomentował hitowy transfer do CCC Team

Polska
Jeszcze przed startem 76. edycji Tour de Pologne CCC Team ogłosił bombę transferową. Z polskim zespołem związał się bardzo mocny w światowym peletonie Matteo Trentin. Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC, skomentował transfer Włocha. Wyjaśnił także dlaczego na Tour de Pologne nie przyjechał lider CCC Van Avermaet oraz opowiedział o celach zespołu na narodowy wyścig.
Atak bizona

Atak bizona

Ciekawostki
W Parku Narodowym Yellowstone, w USA, bizon zaatakował 9-letnią dziewczynkę. Rodzice dostrzegli zwierzę wcześniej i udało im się uciec. Wtedy bizon ubódł dziecko wyrzucając je w powietrze. Dziewczynce udzielono pomocy medycznej i nic poważnego jej się nie stało. Zdarzenie będzie obiektem śledztwa, które rozsądzi czy rodzina naruszyła przepisy parku. Władze parku ostrzegają turystów, aby nie pod żadnym pozorem nie zbliżać się do dzikich zwierząt.
Pęka symbol Szwajcarii. Naukowcy alarmują

Pęka symbol Szwajcarii. Naukowcy alarmują

Świat
Najchętniej fotografowana góra świata pęka w wyniku zmian klimatycznych. Matterhorn to jeden ze szczytów Alp, znajdujący się pomiędzy Szwajcarią i Włochami. Szwajcarzy uważają tę górę za swój symbol narodowy. Matterhorn ma 4478 m n.p.m. i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów świata.
Orzeł przyłapany na jedzeniu węża

Orzeł przyłapany na jedzeniu węża

Ciekawostki
Park Narodowy Krugera RPA. Udało się nagrać orła pożerającego swoją zdobycz. Ptak tak dobrze przygniótł swoją ofiarę, że tak nie mogła się ruszyć. Autor nagrania mówił potem: żal mi tego węża, to była scena, która niełatwo było oglądać, przytłacza mnie cierpienie węża.

"Narodowy socjalista". Budka odpowiada Błaszczakowi

Polska
"Zawsze odnosiliśmy się do korzeni chadeckich. PO mówiła, że jest chadecka, dziś widać, że jest lewicowa, by nie powiedzieć lewacka" - stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak. - Mówi to narodowy socjalista. PiS nie jest żadną partią konserwatywną. W sferze socjalnej jest partią skrajnie lewicową, by nie powiedzieć - lewacką, a w sferze ideologicznej - partią narodową. Ręczne sterowanie gospodarką, centralizm, odwracanie się od reformy samorządowej... PiS nie ma nic wspólnego z partia chadecką - ripostował Borys Budka (PO) w programie "Tłit".
Nowe tendencje w handlu. Retail park - to tam załatwimy najpotrzebniejsze sprawy

Nowe tendencje w handlu. Retail park - to tam załatwimy najpotrzebniejsze sprawy

Finanse
- Ostatnio jest tendencja do korzystania z retail parków, gdzie oprócz zgromadzenia sklepów są także np. placówka pocztowa, bank, fryzjer czy pralnia. Mamy mało czasu, więc zależy nam na miejscach dobrze skomunikowanych, gdzie możemy szybko po pracy zrobić najpotrzebniejszego zakupy i załatwić konieczne sprawy - tak Maja Meissner, ekspert Knight Frank. - Natomiast centra handlowe staną się miejscem rozrywki, a zakupy będziemy tam robić przy okazji - uważa.
Puszczyk w kąpieli. Nagranie z fotopułapki

Puszczyk w kąpieli. Nagranie z fotopułapki

Ciekawostki
W dzień siedzi w dziupli i trudno go tam dostrzec, bo upierzenie doskonale go maskuje. Nocą można określić go mianem bezszelestnego łowcy. To agresywny i nietolerancyjny względem innych sów typ. Mowa o puszczyku, którego fotopułapka przyłapała na... kąpieli. Wideo na swojej stronie na Facebooku opublikował Wdecki Park Krajobrazowy.
Nie zadzieraj w wiewiórkami. Wcale nie są takie słodkie i bezbronne

Nie zadzieraj w wiewiórkami. Wcale nie są takie słodkie i bezbronne

Ciekawostki
Zwykle o wiewiórkach myślimy jako o słodkich, bezbronnych stworzonkach. Ten susłouch skalny, gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, pokonał w walce węża, a chwilę później go zjadł. Autor zdjęć, William Leggett, strażnik z Guadalupe Mountains National Park w Teksasie, powiedział, że to karmiąca mama, która broniła swoich młodych przed wężem. Dlatego była wyjątkowo waleczna. Wiewiórki, choć zwykle żywią się żołędziami, szyszkami i orzechami, w rzeczywistości są wszystkożerne. Nie pogardzą więc owadami, jajami, pisklętami, a nawet wężem. 
Grzegorz Schetyna przedstawił propozycję programową.” 100 mld zł więcej” od PiS

Grzegorz Schetyna przedstawił propozycję programową.” 100 mld zł więcej” od PiS

Polska
- Nasz program w tych wyborach to 100 mld zł więcej, niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS – powiedział Grzegorz Schetyna podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku. Te pieniądze mają zostać przeznaczone na europejską ochronę zdrowia, projekt „Priorytet Praca” i Narodowy Program Rozwoju Wsi”.
Śmierdzący problem. Władze alarmują, że zacznie się tego lata

Śmierdzący problem. Władze alarmują, że zacznie się tego lata

Ciekawostki
Nawet 66 ton… odchodów, pozostawionych przez pokolenia wspinaczy, odsłonią topniejące lodowce. Mowa o Denali - najwyższym szczycie Ameryki Północnej, położonym w górach Alaska. Władze National Park Service alarmują, że proces odmarzania wielopokoleniowych ekskrementów może rozpocząć się już tego lata. Wszystko przez rekordowe fale upałów, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Denali jest jednym z ulubionych szczytów, który przyciąga śmiałków z całego świata. Swoimi umiejętnościami popisywał się tu nawet Bear Grylls. Brytyjczyk znany z propagowania sztuki przetrwania. Każdego roku ponad tysiąc osób pozostawia tu nawet 2,2 tony kału, co odpowiada masie nosorożca. Odmarzanie ekskrementów jest nie tylko problemem związanym z zanieczyszczeniem. To proces niebezpieczny dla zdrowia.Zamarznięte w odchodach patogeny (np. E.coli) mogą przetrwać setki lat. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe  pokolenia wspinaczy nie będą już zostawiać w górach "pamiątek" po sobie.
Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Finanse
- Ustawa o zakazie handlu okazała się błędna i szkodliwa dla wszystkich – ocenia w programie "Money. To się liczy" Rafał Sonik, właściciel galerii handlowych Gemini Park i kierowca rajdowy. – Zakaz handlu zabiera kawałek wolności. Nie służy tym, którym miała służyć, czyli małym przedsiębiorcom. Nie chroni też pracowników – zaznacza.
Zakaz handlu zaszkodził kościołowi.

Zakaz handlu zaszkodził kościołowi. "Ksiądz skarży się, że spadły mu datki na tacę o połowę"

Finanse
- Jeden z naszych obiektów położony jest tuż przy kościele. Charakterystyczny jest spadek ruchu w niedzielę u nas w galerii i w kościele – mówi w programie "Money. To się liczy" Rafał Sonik właściciel galerii handlowych Gemini Park i kierowca rajdowy. - Ludzie przyjeżdżali do galerii, gdzie na parkingu zostawiali samochody i szli do kościoła. Przed lub po mszy robili zakupy. Zakaz handlu zniszczył tę synergię między kościołem i galerią. W efekcie również datki na tacę zmniejszyły się o połowę.
Psychoterratica. Nowa choroba mieszczuchów

Psychoterratica. Nowa choroba mieszczuchów

Zdrowie
Wszechobecny beton, wysokie, szare budynki, hałas, zanieczyszczenia i nadmiar bodźców. Wg australijskiego profesora Glenna Albrechta te nieodłączne elementy życia w mieście powodują w ludziach traumę. Zdaniem naukowca, brak kontaktu z naturą skutkuje różnego rodzaju dolegliwościami psychicznymi. Receptą na lęk i depresję wywołaną miejskim życiem są leśne kąpiele. Nie chodzi w nich oczywiście o to, aby dosłownie brać kąpiel w środku lasu, a o to, by całkowicie zanurzyć się w naturze. Spacer wśród dzikiej zieleni i obcowanie z naturą w pełnym skupieniu, pomaga na stres i ma korzyści zdrowotne. Spacery po lesie obniżają poziom kortyzolu, hormonu stresu, o 12%. Wspomagają też odporność poprawiają jakość snu i przywracają prawidłowe ciśnienie krwi. W Japonii jest ponad 60 ośrodków leśnej terapii. By odczuć pozytywne efekty kontaktu z naturą wystarczy spędzić 2 godziny dziennie wśród zieleni. Wystarczy nawet miejski park
Maja Bohosiewicz:

Maja Bohosiewicz: "Doszłam do takiego momentu, że jestem zadowolona z życia"

Gwiazdy
Wiosenne porządki to obecnie niemalże sport narodowy. Po długiej i ponurej zimie, na trzepakach lądują dywany, a szafy wywracane są do góry nogami. Udziału w tej dyscyplinie nie weźmie jednak Maja Bohosiewicz. Aktorka zdradziła, że robi generalne porządki, łącznie z pozbywaniem się zbędnych rzeczy, średnio raz na dwa miesiące, nie musi się więc przepracowywać wraz z nadejściem wiosny.  Co więcej, insta-mama nie planuje także żadnych radykalnych zmian w kwestii swojego wyglądu. Wyznała bowiem, że jest zadowolona ze swojego obecnego życia i nie czuje potrzeby na jakąkolwiek metamorfozę.

"Żołnierze wyklęci" dzielą. "Antypokojowa propaganda"

Wiadomości
Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W wielu miastach Polski trwają obchody, związane z tym świętem. – Dziś dla obecnie rządzących jest to jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu pamięci – przekonuje senator PiS, prof. Jan Żaryn. Pojawiają się jednak głosy, że kult „żołnierzy niezłomnych” jest nie do końca słuszny, a partia rządząca wykorzystuje go do politycznych celów. – Żołnierze wyklęci byli potrzebni do uruchomienia nacjonalistycznych grup, albo dania im faworów – mówi prof. Ireneusz Krzemiński. Więcej w materiale wideo. 
Starcie żyraf. Nagranie turysty na safari

Starcie żyraf. Nagranie turysty na safari

Ciekawostki
Niecodzienny widok zarejestrował 48-letni turysta przejeżdżający przez Park Narodowy Krugera (RPA). Mężczyzna zauważył starcie dwóch samców, walczących o dominację. Podekscytowany nagrał potyczkę. Z pozoru zabawnie wyglądająca walka "na szyje" w rzeczywistości jest dość brutalną bitwą. Samce w trakcie walki wielokrotnie okładają się głową, wywołując często poważne obrażenia. Tak było i w tym przypadku. Przegrany na końcu został powalony.
Młody lew kontra opona. Musiał mocno się wystraszyć

Młody lew kontra opona. Musiał mocno się wystraszyć

Ciekawostki
Zabawną sytuację nagrał nastolatek, który wraz z rodzicami odwiedzał Park Narodowy Krugera (RPA). Drogę zablokowały im lwy. Zwierzęta były wyraźnie zainteresowane zatrzymanymi autami. Jednego z młodych lwów zaciekawiła opona. Jak przystało na kota - postanowił ugryźć "dużą zabawkę". Po chwili rozległ się huk, a drapieżnik odskoczył od auta. Okazało się, że przebił oponę. Zwierzęta uciekły. Kiedy można było już bezpiecznie wyjść z samochodów, na pomoc kierowcy przyszli świadkowie zdarzenia.
Zgubił mamę. Myślał, że auto nią jest

Zgubił mamę. Myślał, że auto nią jest

Ciekawostki
Niecodzienne zdarzenie nagrali turyści w Transgranicznym Parku Narodowy Kgalagadi w RPA i Botswanie. Usłyszeli krzyczące cielę gnu, które oderwało się od stada na terenie pełnym lwów i gepardów. Zwierzę zaczęło biec za autem, biorąc je za matkę. Po prostu instynktownie goniło duży obiekt. Zdezorientowany cielak kilka razy zmieniał samochody, poruszając się w przeciwnych kierunkach. Nagrywający całe zdarzenie turyści postanowili pomóc maluchowi odszukać stado i matkę. Po przebiegnięciu 4-5 km za ich autem, cielak spotkał swoje stado. Matka natychmiast się nim zaopiekowała.
Puchar Anglii: Watford wyeliminował zespół Pawła Wszołka

Puchar Anglii: Watford wyeliminował zespół Pawła Wszołka

Piłka nożna
Paweł Wszołek i jego Queens Park Rangers odpadli z rywalizacji o Puchar Anglii. Watford wygrał spotkanie z tym zespołem 1:0 i zagra w ćwierćfinale rozgrywek. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 10następne