Wyniki wyszukiwania dla:

paliwa

Liczba wyników: 133

Lexus NX 300h: sprawdzamy, ile paliwa zużywa hybrydowy SUV

Lexus NX 300h: sprawdzamy, ile paliwa zużywa hybrydowy SUV

SUV
Ze względu na duże i ciężkie nadwozie oraz napęd na cztery koła, SUV-y kojarzą się z wyższym zużyciem paliwa niż zwykłe samochody osobowe. Ciekawe efekty może więc przynieść połączenie tego rodzaju nadwozia z wydajnym napędem hybrydowym. Sprawdzamy, na jakie wyniki zużycia paliwa i wynikające z tego oszczędności można liczyć wybierając Lexusa NX w wersji 300h.
Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Finanse
  – Dostawy zanieczyszczonego paliwa z Rosji zostały w porę wstrzymane i myślę, że polscy kierowcy nie muszą się martwić o jakość na stacjach benzynowych - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Urszula Cieślak, ekspertka BM Refleks. – Nie ma mowy o dużych uszkodzeniach polskiej infrastruktury. Natomiast ten incydent zmusił państwo do uruchomienia rezerw strategicznych, ale one właśnie po to są, by dać bezpieczeństwo w nieprzewidzianych sytuacjach. 
Tykająca bomba w Zatoce Gdańskiej

Tykająca bomba w Zatoce Gdańskiej

Nauka
To wrak zatopionego w 1945 roku niemieckiego tankowca Franken. W chwili zatonięcia na jego pokładzie znajdowało się 1,5 mln litrów paliwa. Rdzewiejący kadłub jest cieńszy z każdym rokiem. Korozja pożera 0,1 mm stali w roku. We wraku jest też wiele niewybuchów. Jeśli pęknie, paliwo wycieknie i spowoduje katastrofę ekologiczną na wielką skalę. Fundacja Mare apeluje do władz o rozpoczęcie akcji oczyszczenia wraku.
Koktajl na drodze. Wypadek dwóch ciężarówek

Koktajl na drodze. Wypadek dwóch ciężarówek

Ciekawostki
Ciężarówka przewożąca polską wódkę zderzyła się z tirem przewożącym… brazylijski likier. Do tego zabawnie brzmiącego "koktajlu drogowego" doszło na autostradzie A 10 w okolicach Ludwigsfelde w Niemczech. Obie ciężarówki przewoziły łącznie blisko 50 ton alkoholu. Najprawdopodobniej winnym wypadku jest kierowca przewożący wódkę, który nie zauważył, że przed nim powstał korek. Mężczyzna nie zdążył wyhamować. Obaj kierowcy trafili do szpitala, nic poważnego im się nie stało. Gorzej wyglądała sama autostrada, na której potłukło się ok. 20 tys. butelek. Wyciekło też ok. 800 litrów paliwa. Służby cały dzień usuwały szkody. Według świadków, niektórzy kierowcy oglądali zniszczenia ze łzami w oczach.

"Concordski". Historia spektakularnej porażki

Ciekawostki
Wszyscy słyszeli o Concorde, czyli o ponaddźwiękowym samolocie pasażerskim produkcji francusko-brytyjskiej. Niewielu jednak wie, że rok przed nim powstała w ZSRR bardzo podobna maszyna. Nazywano ją "Concordski". Tu-144 został stworzony przez biuro konstrukcyjne Tupolewa i był łudząco podobny do zachodniego odpowiednika. Na paryskim Air Show w 1971 r., gdzie pokazano Tu-144, przykuł uwagę. Posądzano Rosjan, że "Concordski" jest plagiatem, że plany z Francji musieli wywieźć rosyjscy szpiedzy. Z drugiej strony to właśnie Rosjanom udało się wtedy dokonać m.in. pierwszego lądowania sondą na Marsie. Niestety szybko okazało się, że Tu-144 to spektakularna porażka. Dwa lata po premierze na Air Show, "Concordski" pojawił się we Francji drugi raz. Doszło wtedy do katastrofy. Maszyna rozleciała się w powietrzu. Zginęło 6 osób na pokładzie i 8 na ziemi. Później pojawiła się nawet teoria spiskowa, jakoby T-144 rozbił się, bo próbował uniknąć zderzenia z myśliwcem Mirage. 9 lat po pierwszym oblocie Tu-144 jednak rozpoczął loty pasażerskie. Wtedy szybko okazało się, że maszyny często się psują, a zużycie paliwa powoduje, że loty są bardzo drogie. Pasażerowie chcąc się porozumieć musieli pisać do siebie na kartkach, bo hałas wewnątrz był tak duży. W 1978 r. samolot zapalił się pod Moskwą. Maszyna lądowała awaryjnie. Zginęło dwóch inżynierów lotnictwa. Ta druga katastrofa, podczas lotu doświadczalnego, była gwoździem do trumny idei ponaddźwiękowego Tu. I nawet nie chodzi tu o zakaz przeprowadzania lotów pasażerskich, a o brak zainteresowania władz. Koniec Tu-144 nastąpił ostatecznie w 1984 r. Powstało 16 maszyn. Ostatni przelot odbył się dzięki NASA w 1999 r.
Wpadka policji pod Łukiem Triumfalnym. Nagranie świadka

Wpadka policji pod Łukiem Triumfalnym. Nagranie świadka

Wiadomości
Wóz bojowy francuskiej policji wpadł jednym kołem w szklaną część chodnika pod Łukiem Triumfalnym. Nieostrożną jazdę nagrał świadek. W Paryżu wciąż dochodzi do starć między policją a tzw. "żółtymi kamizelkami". Protesty trwają od 17 listopada. Wywołały je podwyżki podatku od paliwa. Mimo ustępstw rządu, demonstranci domagają się teraz m.in. ustąpienia prezydenta Emmanuela Macrona.
Badacze pokazali, jak będzie wyglądało Słońce, gdy umrze

Badacze pokazali, jak będzie wyglądało Słońce, gdy umrze

Nauka
Za 10 miliardów lat Słońce zmieni się w "kryształową kulę". Śmierć naszej gwiazdy przebiegnie spektakularnie. Naukowcy znaleźli pierwszy bezpośredni dowód na to, że stare gwiazdy zmieniają się w kamienie, gdy zabraknie paliwa jądrowego. Skierowali teleskop kosmiczny Gaja na 15 tys. białych karłów w odległości około 300 lat świetlnych od Ziemi. Znaleźli dużą liczbę gwiazd, które po ochłodzeniu najpewniej obrócą się w kamień.
Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce.

Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Polska
- W ślad za cenami ropy spadają ceny benzyny, choć to się nie dzieje automatycznie. Nigdy nie wiadomo, jak to długo potrwa. Trzeba by sobie odpowiedzieć, co się stanie z cenami ropy, a jak wiadomo ceny ropy są bardzo podatne na informacje geopolityczne. Pierwszy powód, że cena ropy obniżyła się bardzo to fakt, że sankcje na Iran okazały się mniej dotkliwe niż sądzono. Teraz wpływ na niskie ceny mają także wysoka podaż w Stanach i rozmowy chińsko-amerykańskie, w których widać oznaki optymizmu - mówił w programie "Money. To się liczy" Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.
Benzyna tańsza niż diesel.

Benzyna tańsza niż diesel. "To potrwa. Sytuacja się ustabilizuje za 4 - 5 lat"

Polska
Sytuacja, w której benzyna jest tańsza niż diesel, to efekt tego, że diesla jest za mało na rynku w stosunku do potrzeb. Przyczyny wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Jak mówił, od kilku lat na diesla przestawia się cały transport morski ze względu na nowe regulacje Międzynarodowej Organizacji Transportu Morskiego. Już robione są zapasy tego paliwa. - Popyt na diesla jest duży, natomiast popyt na benzynę jest mały. (...) To potrwa, nowa równowaga przy tym nowym odbiorcy, jakim jest transport morski, ustabilizuje się za jakieś 4 - 5 lat - powiedział.
Diesel w Niemczech tańszy niż w Polsce. Ekspert: to chwilowe

Diesel w Niemczech tańszy niż w Polsce. Ekspert: to chwilowe

Polska
Chwilowo rzeczywiście diesel w Niemczech jest tańszy niż w Polsce. Ale tylko przy polskiej granicy - mówił w "Money. To się liczy" Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Wyjaśnienie przyczyn tego stanu rzeczy nie jest łatwe. W skrócie - ma to związek z sytuacją logistyczną i podażową. Przede wszystkim jednak jest to zjawisko tylko tymczasowe, bo generalnie w Niemczech paliwa są dużo droższe, a w Polsce stosunkowo tanie - podkreślał Czyżewski.
Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Nauka
Myśliwiec z czasów II wojny światowej P-40 Kittyhawk rozbił się na Saharze w 1942 roku. Dokładnie 70 lat później przypadkowo znalazł go Polak Jakub Perka. Samolot RAF-u był w nienaruszonym stanie. Nawet uzbrojenie posiadało amunicję. To unikat na światową skalę. Na pokładzie znaleziono pełną dokumentację serwisową oraz narzędzia. Szczątków pilota nigdy nie znaleziono. Prawdopodobnie stracił orientację w pustynnym terenie. Wyczerpanie paliwa zmusiło go do lądowania. Sierżant Dennis Copping przeżył lądowanie, lecz zmarł potem na piaskach pustyni. Na początku 2018 roku, myśliwiec został pokazany w Muzeum El Alamein po przejściu "ohydnej" renowacji z rąk egipskiego rządu. Wiele osób nie kryło zbulwersowania. Ich zdaniem zniszczono cenny relikt.
Samochód w firmie. Najistotniejsza zmiana dotyczy odliczania wydatków na eksploatację

Samochód w firmie. Najistotniejsza zmiana dotyczy odliczania wydatków na eksploatację

Polska
Od nowego roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące leasingu i amortyzacji samochodów. Jednak nie jest to najważniejsza zmiana. - Istotniejsza zmiana dotyczy tego, że nie będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodu: kosztów paliwa, serwisu, opon, chyba że będziemy wykorzystywać samochód tylko w działalności gospodarczej i będziemy prowadzić ewidencję jego przebiegu - wskazała w programie "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy Grant Thornton. Jeśli jednak tak nie będzie, to w koszty uzyskania przychodu, będzie można wliczyć tylko 75 proc. wydatków.
Pentagon pracuje nad nową technologią

Pentagon pracuje nad nową technologią

Technologia
Jak skutecznie wykryć łódź podwodną? Być może da się to zrobić dzięki genetycznie zmodyfikowanym bakteriom. Nad taką technologią pracuje amerykańskie wojsko. Żyjące powszechnie w oceanach bakterie miałyby zostać zmienione tak, by reagować na związek chemiczny charakterystyczny dla okrętu podwodnego. Mógłby to być na przykład składnik paliwa, metale, a nawet ludzkie DNA. Po zetknięciu się z taką, nieobecną normalnie w oceanie substancją, bakterie mógłby generować łatwy do wykrycia ładunek elektryczny.
Proste sposoby na oszczędzanie paliwa. Jeśli je stosujesz, to wysokie ceny na stacjach nie są groźne

Proste sposoby na oszczędzanie paliwa. Jeśli je stosujesz, to wysokie ceny na stacjach nie są groźne

Motoryzacja
Wysokie ceny paliw skłaniają kierowców do szukania sposobów na tańszą jazdę. Eksperci radzą kilka prostych rozwiązań, dzięki którym jazda może stać się tańsza. Serwisowanie auta, sprawdzanie płynów i dobrej jakości podzespoły to elementy sprawiające, że w dłuższej perspektywie koszty eksploatacja auta są niższe.
Światowe ceny ropy spadają, a na stacjach płacimy tyle samo. Wyjasniamy zjawisko

Światowe ceny ropy spadają, a na stacjach płacimy tyle samo. Wyjasniamy zjawisko

Motoryzacja
Kilka czynników wpływających na ceny ropy naftowej zbiegło się w czasie i rynki notują obniżki cen tego surowca. Dlaczego dzieje się tak, że na stacjach spadek cen ropy nie jest odczuwalny?
Impact'18: Rozmowa z Wolf-Stefan Specht, prezesem Volkswagen Group Polska

Impact'18: Rozmowa z Wolf-Stefan Specht, prezesem Volkswagen Group Polska

Finanse
Przyszłość motoryzacji nie jest pewna, jednak już na dzień dzisiejszy można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że udział alternatywnej koncepcji napędu znacznie wzrośnie. - Myślę, że każde paliwo i każdy rodzaj napędu ma znaczenie na cel użytkowania. - mówił Wolf-Stefan Specht, prezes Volkswagen Group Polska.Jak będą wyglądały drogi przyszłości? Jakie będzie główne źródło napędy za 10 lat? Zapraszamy do obejrzenia pełnej rozmowy.
Co jest najtańszą metodą ogrzewania? Zadaliśmy to pytanie ekspertowi

Co jest najtańszą metodą ogrzewania? Zadaliśmy to pytanie ekspertowi

Finanse
Gaz, węgiel, a może prąd? Wielu Polaków zastanawia się, na jaki sposób ogrzewania domu czy mieszkania postawić. Ekspert wyjaśnia, że złotej recepty nie ma. Prof. Wojciech Bujalski z Politechniki Warszawskiej radzi, aby brać pod uwagę nie tylko ceny paliwa, ale także koszty ograniczenia strat ciepła w pomieszczeniach. Inwestycja w ogrzewanie to - jak podkreśla - inwestycja wieloletnia. 
W 2019 ceny paliw wzrosną.

W 2019 ceny paliw wzrosną. "Nie ma możliwości, żeby koncerny nowy podatek wzięły na siebie"

Polska
- Według mnie, jako analityka rynku, nie ma takiej możliwości, żeby nowy podatek nie został przerzucony na konsumenta. Jeżeli jest nowe obciążenie i trzeba je odprowadzić, to nie ma możliwości, żebyśmy my za to nie zapłacili. To po co wprowadzać takie obciążenie od litra paliwa? Może nie nastąpi to w pierwszym tygodniu stycznia, ale w kolejnych tygodniach, może miesiącach, ta cena będzie rosła, żeby tą kwotę uwzględnić - mówiła w programie "Money. To się liczy" Urszula Cieślak, analityk BM Reflex.
Dlaczego cena ropy nie zawsze wpływa na cenę paliwa. Wyjaśnia główny ekonomista PKN Orlen

Dlaczego cena ropy nie zawsze wpływa na cenę paliwa. Wyjaśnia główny ekonomista PKN Orlen

Finanse
Cena paliwa może rosnąć w tym samym czasie, gdy cena ropy na rynku spada. To, jak kształtują się ceny na stacjach w rozmowie z money.pl wyjaśnia dr. Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.
Program Czyte Powietrze. Rząd dopłaci do wymiany pieca i ocieplenia domu

Program Czyte Powietrze. Rząd dopłaci do wymiany pieca i ocieplenia domu

Finanse
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przyznał, że wymiana pieca węglowego z dopłatą z rządowego programu Czyste Powietrze wymusi kupowanie droższego paliwa. Równocześnie zapewnił, że dzięki termomodernizacji "sumarycznie koszty ogrzewania będą niższe".
Minister rolnictwa o

Minister rolnictwa o "Planie dla wsi": takiego programu w Polsce jeszcze nie było

Finanse
Rząd zdecydował o stworzeniu programu wsparcia polskiego rolnictwa. Jednym z jego filarów ma być stworzenie państwowej "czapy" nad rynkiem spożywczym, która powinna przeciwdziałać dużym wahaniom cen. Ponadto ułatwiona zostanie sprzedaż bezpośrednia, a rolnicy otrzymają wyższe dopłaty do paliwa. - Takiego prorolniczego programu w historii Polski nie było - mówi o "Planie dla wsi" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodaje, że PiS nigdy nie ukrywało, że chce wygrywać wybory poparciem społecznym, a rolnicy są ważną częścią elektoratu.Więcej w programie "Money.To się liczy"
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne