Wyniki wyszukiwania dla:

pająki

Liczba wyników: 11

Dziwny wzór na Marsie

Dziwny wzór na Marsie

Nauka
Europejska Agencja Kosmiczna pokazała zdjęcia "włochatych pająków", jakie wykonał orbiter ExoMars. Tajemniczy wzór znajduje się na jednym z marsjańskich grzbietów górskich. Naukowcy uważają, że przyczyną powstania wzoru mogły być tysiące niewielkich marsjańskich tornad. W rzeczywistości pająki nie są niebieskie, a ciemnoczerwone. Zdjęcie zostało pokolorowane.
Najpiękniejszy pająk na świecie. Tarantula z niebieskim odnóżami

Najpiękniejszy pająk na świecie. Tarantula z niebieskim odnóżami

Nauka
Niezwykły gatunek tarantuli z niebieskimi odnóżami odkryto w Sarawak, na północy Malezji. Sprawa nabrała rozgłosu, ponieważ uznano, że dwa pająki nielegalnie przemycono z Malezji do Wlk. Brytanii. Tarantule sklasyfikowano jako nowy gatunek "Birupes simoroxigorum".
Ile pająków zjadamy w trakcie snu? Sprawdzamy popularny mit

Ile pająków zjadamy w trakcie snu? Sprawdzamy popularny mit

Ciekawostki
Według popularnego mitu w trakcie zjadamy snu około czterech pająków rocznie. Kuba Jankowski postanowił sprawdzić ten mit i sprawdzić dlaczego pająki miałyby same wchodzić nam do buzi. 

"Deszcz" pająków. Wywołujące dreszcze nagranie z Brazylii

Ciekawostki
14-latek w drodze do swoich dziadków, ok. 250 km od Sao Paulo, nagrał telefonem ten nietypowy widok. Wygląda to tak, jakby chmury pokryły się setką czarnych plamek. Te plamki to małe pająki na ledwo widocznych pajęczynach. Samo zjawisko jest dość powszechne o tej porze roku i nieszkodliwe dla człowieka. Ten tropikalny gatunek pająka nazywa się "Parawixia bistriata". Nie jest jadowity. Pająki tego gatunku polują grupami, tworząc rozbudowaną sieć. Żyją wysoko, w koronach drzew lub na słupach energetycznych.
Kasztany pomogą pozbyć się pająków z domu

Kasztany pomogą pozbyć się pająków z domu

Zdrowie
Pająki w wielu osobach budzą niepokój i niechęć. Niektórzy na ich widok reagują paniką. Jesienią pająków w domach przybywa, ponieważ niskie temperatury na zewnątrz skłaniają je do poszukiwania ciepłego schronienia. Czy istnieją sposoby na pozbycie się ich z mieszkania?  Zobacz film.
Pajęczyna na ponad 300 metrach. Powstała na greckim wybrzeżu

Pajęczyna na ponad 300 metrach. Powstała na greckim wybrzeżu

Ciekawostki
Ponad 300 metrów pajęczyny pokryło drzewa i krzewy na wybrzeżu greckiego miasta Aitoliko. Jej twórcami są pająki  z gatunku kwadratników. Zazwyczaj zakładają siedliska przy wodzie. Chociaż ogromna pajęczyna wygląda dość przerażająco, to nie jest ona niebezpieczna. Kwadratniki nie są bowiem pająkami niebezpiecznymi dla ludzi. Nie szkodzą też florze. Tak wielka pajęczyna jest  dowodem na to, że pająki mają w tym miejscu optymalne warunki. Mieszkańcy, mimo że widok nie jest przyjemny, powinni się cieszyć. Pająki żywią się bowiem komarami
Pozbądź się pająków. Sprawdzone sposoby

Pozbądź się pająków. Sprawdzone sposoby

Zdrowie
Każdy z nas chociaż raz krzyknął na widok pająka nagle wypełzającego zza szafy. Mimo że w większości nie są groźne, ich obecność w domu nie jest pożądana. Jak się ich pozbyć?
Pająki w domu. Zobacz, jak się ich pozbyć

Pająki w domu. Zobacz, jak się ich pozbyć

Zdrowie
Pająki występujące w Polsce nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla człowieka. Jednak ich obecność w domu nie jest mile widziana. To mit, że te zwierzęta pojawiają się tylko na wsi, blisko wody czy lasu. Ich siedliska spotkać można także w wieżowcach. Zobacz, jak się pozbyć pająków w domu bez użycia detergentów. Zobacz film.
Mięta na pająki. Jak zrobić mieszankę?

Mięta na pająki. Jak zrobić mieszankę?

Zdrowie
Mięta to nie tylko środek stosowany w walce z niestrawnością. Jej aromatyczny zapach doskonale działa na niechcianych gości w domu. Mowa o pająkach. Zobacz, jak przygotować preparat do walki z nimi.
Jaskinia Movile [Pixel]

Jaskinia Movile [Pixel]

Nauka
Położona w Rumunii, kilka kilometrów od wybrzeży Morza Czarnego jaskinia Movile jest jednym z najbardziej unikatowych miejsc na naszej planecie. Przez około pięć i pół miliona lat była ona bowiem całkowicie odcięta od świata zewnętrznego. W tym czasie wytworzył się w niej jedyny w swoim rodzaju ekosystem, którego analiza dostarczyła naukowcom wielu bezcennych informacji.   Jaskinia Movile została odkryta w 1986 roku w czasie poszukiwania terenów, na których można by wznieść elektrownię jądrową. Wstęp tam jest surowo zakazany, dostać się do wewnątrz może jedynie garstka specjalistów dysponujących indywidualnymi pozwoleniami. Szacuje się, że od momentu odkrycia, tego zaszczytu dostąpiło niewiele ponad 100 osób. W jaskini zidentyfikowano dotąd aż 48 różnych gatunków. Ekosystem nie składa się jedynie z pierwotniaków, ale też wielu bardziej złożonych organizmów, takich jak m.in. skorpiony, pijawki, pająki czy stonogi. Aż 33 spośród tych gatunków prawdopodobnie występuje jedynie w tej rumuńskiej jaskini.
Najgroźniejsze zwierzęta świata - ptasznik

Najgroźniejsze zwierzęta świata - ptasznik

Podróże
Ptasznik to największy pająk na świecie, ma średnicę ok 30 cm. Jest owłosiony i boleśnie gryzie. Ptasznik z Indonezji jest wielkości talerza i nie żywi się tylko owadami jak inne pająki z tej rodziny. Jest w stanie upolować nawet mysz. Nie robi sieci. Sprytnie zastawia pułapkę i wbija w ofiarę 2,5 cm zęby z jadem. Trawi wypluwając soki trawienne na zewnątrz, gdyż nie potrafi żuć. Wysysa swoją ofiarę rozpuszczoną sokami trawiennymi. Zobacz to na filmie.