Wyniki wyszukiwania dla:

pacyfik

Liczba wyników: 16

Przeprowadzili 65 testów. Naukowcy ogłosili przerażające wyniki badań

Przeprowadzili 65 testów. Naukowcy ogłosili przerażające wyniki badań

Ciekawostki
Wyspy Marshalla - 1225 tropikalnych wysepek na środkowym Pacyfiku. Kilkadziesiąt lat temu były terytorium USA. Przeprowadzono tam wtedy 65 testów broni jądrowej. Skutki odczuwane są do dzisiaj. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Columbii wykazały, że niektóre miejsca na Wyspach Marshalla są bardziej radioaktywne niż okolice Czarnobyla. W glebie wysp można znaleźć całą paletę radioaktywnych pierwiastków: cezu, ameryku i dwa izotopy plutonu. Najsilniejsze promieniowanie jest na słynnym Atolu Bikini, gdzie w 1954 r. miał miejsce test największej amerykańskiej bomby wodorowej, który spowodował ogromny radioaktywny opad, który dosięgnął nawet Europy. Wielu mieszkańców wysp ucierpiało na skutek promieniowania. Wzrosła liczba nowotworów. Testy na Wyspach Marshalla dobiegły końca w latach 60., ćwierć wieku przed Czarnobylem i 40 lat przed Fukushimą. Eksperci szacują, że plutonu na Wyspach Marshalla jest 1000 razy więcej niż w Czarnobylu czy w Fukushimie. W związku z tym wiele z wysp w dalszym ciągu nie nadaje się do zamieszkania.
Wielka akcja oczyszczania wód

Wielka akcja oczyszczania wód

Nauka
Aż 5 ton splątanych sieci połowowych – tyle wyłowiono z kawałka Oceanu Spokojnego. Członkowie "Ocean Voyages Institute" zakończyli 25-dniową misję oczyszczania fragmentu Pacyfiku.
Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Ciekawostki
Naukowcy odszukali wrak lotniskowca USS Hornet. Szczątki okrętu z czasów II wojny światowej znajdują się na głębokości ponad 5 km na Pacyfiku, koło Wysp Salomona. Oszukała go załoga statku badawczego R/V Petrel, którego właścicielem jest fundacja Paula Alena. Do odnalezienia lotniskowca użyto danych z 9 innych okrętów z tamtego czasu, z których widziano USS Hornet. Powstała w ten sposób siatka mająca ułatwić poszukiwania. Ekipa miała jednak też sporo szczęścia. Autonomiczna łódź podwodna znalazła okręt przy pierwszym zanurzeniu. USS Hornet zatonął w czasie bitwy morskiej między USA a Japonią o wyspy Santa Cruz w 1942 roku. Okręt został zaatakowany przez bombowce nurkujące i samoloty torpedowe. Życie straciło 140 z 2200 członków załogi. Wcześniej USS Hornet odegrał kluczową rolę w trakcie bitwy o Midway.
Mała epoka lodowcowa trwa do dziś

Mała epoka lodowcowa trwa do dziś

Nauka
Choć tzw. mała epoka lodowcowa oficjalnie zakończyła się ponad 100 lat temu, jest takie miejsce na Ziemi, które pozostaje pod jej wpływem do dziś. Chodzi o głębokie wody Pacyfiku, twierdzą naukowcy z Harvardu. Przeanalizowali oni ponownie wyniki pomiarów z lat 70. XIX w. Zgodnie z ich przewidywaniami okazało się, że większość wód się ociepla, jednak na głębokości poniżej 2 km temperatura maleje. Zdaniem badaczy, oznacza to, że ocean pochłania około 30% mniej ciepła, niż sądzono do tej pory. 
Ryby - duchy. Odkrycie w głębinach Oceanu Spokojnego

Ryby - duchy. Odkrycie w głębinach Oceanu Spokojnego

Ciekawostki
Trzy nowe gatunki ryb odkryli naukowcy w głębinach Rowu Atakamskiego - jednej z najgłębszych części Pacyfiku. Do tej pory teren ten był w dużej mierze niezbadany. Okazało się, że mimo przenikliwego zimna i ekstremalnego ciśnienia, na głębokości 7,5 tys metrów tętni życie. Odkrycie trzech nowych ryb z rodziny dennikowatych ogłoszono po przeanalizowaniu stu godz. materiałów wideo i prawie 12 tys. zdjęć z oceanicznego dna. Jeden z okazów został złapany i wyciągnięty na powierzchnię. Okazało się jednak, ich ciała doskonale radzą sobie na głębokościach, ale na powierzchni natychmiast się roztapiają.
Tajemnicze ślady na dnie oceanu

Tajemnicze ślady na dnie oceanu

Nauka
Na dnie Oceanu Spokojnego między Meksykiem a Hawajami odkryto dziwne ślady. Naukowcy twierdzą, że zostały pozostawione przez nieznany żywy organizm. Przypuszczają, że stworzenie jest pokaźnych rozmiarów. Robot badawczy znalazł ponad 3 tysiące śladów. Mają 2,5 metra długości. Eksperci wskazują, że takiej ścieżki nie mógł zostawić żaden obecnie znany organizm Znalezisko znajduje się na głębokości 4 tys. metrów.
Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Nauka
Jeszcze do niedawna naukowcy byli przekonani, że ciężkie pierwiastki promieniotwórcze - uran i pluton - powstawały w wyniku potężnych eksplozji supernowych. Jednakże odkrycie uczonych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego całkowicie podważa udział supernowych w powstaniu tych radioaktywnych pierwiastków.
Legendarny rosyjski okręt odnaleziony nad dnie oceanu

Legendarny rosyjski okręt odnaleziony nad dnie oceanu

Nauka
Południowokoreańscy ratownicy odkryli wrak rosyjskiego okrętu wojennego Dimitrii Donskoi. Został on zatopiony w 1905 roku nieopodal wyspy Ulleungdo. Był jednym z okrętów Floty Bałtyckiej. W trakcie wojny rosyjsko-japońskiej wysłano go na Pacyfik. Na pokładzie miało znajdować się wówczas 200 ton złota, wartego 133 mld dol.
Foliówka na dnie Rowu Mariańskiego

Foliówka na dnie Rowu Mariańskiego

Ciekawostki
Ludzkość ma wybitne umiejętności. Wielka Rafa Koralowa jest na skraju wymarcia, a teraz, jak poinformowali Japończycy, śmieci można znaleźć nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Agencja JAMSTEC opublikowała zdjęcie, na którym widać worek foliowy na głębokości ponad 10 tys. metrów pod poziomem morza. Najgorzej jest w zachodnio-północnej części Oceanu Spokojnego. Na każdy kilometr kwadratowy dna morskiego Pacyfiku przypada 335 sztuk odpadów.
Pacyficzny Pierścień Ognia daje o sobie znać

Pacyficzny Pierścień Ognia daje o sobie znać

Świat
Od początku roku w wielu miejscach zaobserwowano aktywność Pacyficznego Pierścienia Ognia. Na Alasce, w pobliżu wyspy Guam, Tajwanu i Japonii miały miejsce trzęsienia ziemi. Natomiast na Filipach wybuchł wulkan Mayon. Bliskość zdarzeń sugeruje, że w najbliższym czasie może nastąpić znacznie większe trzęsienie ziemi. Z tym twierdzeniem nie zgadza się część naukowców, którzy twierdzą, że te zdarzenia są zwykłym zbiegiem okoliczności. Tymczasem ONZ ostrzegło na Twitterze przed aktywnością Pacyficznego Pierścienia Ognia.
Rajski kraj, który miał zniknąć. Naukowcy publikują wyniki najnowszych badań

Rajski kraj, który miał zniknąć. Naukowcy publikują wyniki najnowszych badań

Ciekawostki
Tuwalu - wyspiarski kraj położony na Pacyfiku - miał zniknąć z powierzchni oceanu. Tymczasem, jak się okazuje, powierzchnia wysp rośnie. Jeszcze do niedawna większość naukowców sądziła, że rajskie wyspy czeka nieuchronne zatonięcie z powodu zmian klimatu. Jednak, jak poinformowali badacze z Auckland, powierzchnia kraju zwiększyła się o około 3 proc. Naukowcy porównali zdjęcia satelitarne wysp z okresu od 1971 roku do 2014 r. Okazało się, że aż 73 proc. należących do Tuwalu wysp zwiększyło swoją powierzchnie, pomimo tego, że poziom morza w okresie badań podniósł się o dwukrotnie.
Wieloryb albinos u wybrzeży Meksyku

Wieloryb albinos u wybrzeży Meksyku

Styl życia
Na meksykańskich wodach zaobserwowano niezwykle rzadki okaz wieloryba albinosa. Unikalny biały humbak pływał po wybrzeżu Pacyfiku, w zachodniej części stanu. Ssak, którego nazwano "Galon mleka", pojawiał się tam już wcześniej. W latach 2008-2009 był on pod stałą obserwacją.
El Nino najsilniejsze w historii. Jego kulminacja wypadnie w Boże Narodzenie

El Nino najsilniejsze w historii. Jego kulminacja wypadnie w Boże Narodzenie

Świat
Zjawisko El Nino polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Anomalie te powodują w jednych regionach powodzie, a w innych susze. - W tym roku spodziewane jest rekordowe nasilenie niekorzystnego zjawiska pogodowego El Nino. Bez naszego wsparcia miliony ludzi będą umierać z powodu niedożywienia lub głodu - powiedział Rogerio Bonifacio, ze Światowego Programu Żywnościowego. Eksperci wskazują, że w czasie El Nino, zimy w Europie Środkowej są bardziej śnieżne i mroźne. Prawdopodobnie, więc w Polsce, zima nie będzie taka łagodna, jak przewidują prognozy.
Inwazja jadowitych węży na Kalifornię

Inwazja jadowitych węży na Kalifornię

Nauka
Mieszkańcy Kalifornii zmagają się z inwazją nieproszonych gości. Ciepły prąd El Nino, który przepływa przez Pacyfik, oprócz obfitych opadów deszczu przyniósł też ze sobą jadowite węże. Jeden z mieszkańców znalazł takiego na plaży Silver Strand w hrabstwie Ventura. Wezwani przez zaniepokojonego spacerowicza specjaliści ustalili, że nie był to wąż naturalnie występujący u kalifornijskich wybrzeży i prawdopodobnie został zniesiony w te strony przez prąd El Nino.
Potężny cyklon uderzył w Vanuatu

Potężny cyklon uderzył w Vanuatu

Świat
Potężny cyklon przeszedł z piątku na sobotę przez wyspiarskie Vanuatu na Pacyfiku. Co najmniej osiem osób zginęło, a 20 zostało rannych, ale ofiar może być więcej. Osiągający prędkość do 340 km/h wiatr pozrywał dachy budynków i powalił drzewa. Łączność z większością regionu została odcięta, brak dostaw prądu.
Battle for the Pacific

Battle for the Pacific

Technologia
Wojna o Pacyfik na naszych ekranach.