Wyniki wyszukiwania dla:

pęknięcie

Liczba wyników: 17

Widać je nawet z kosmosu. To jeszcze nie koniec

Widać je nawet z kosmosu. To jeszcze nie koniec

Wiadomości
W ciągu niespełna tygodnia, stan Kalifornia nawiedziło ok. 5 tys. trzęsień ziemi. To m.in. wstrząsy wtórne po tym, który miał miejsce w miniony czwartek. Miał siłę 6,6 st. Dwa dni później doszło do kolejnego, jeszcze silniejszego trzęsienia, którego siłę określono na 7,1 st. Tak silne wstrząsy spowodowały otworzenie się szczeliny na pustyni Mojave. Ciągnie się na niemal 18 km. Pęknięcie już widać nawet z kosmosu i może się ono powiększyć, bo sejsmolodzy przewidują, że region może nawiedzić jeszcze co najmniej 30 tys. wstrząsów do siły 1 st. w skali Richtera. Podobny kataklizm nie miał miejsca na tym terenie od 20 lat. Epicentrum było miasteczko Ridgecrest.
Przez 35 lat było stabilne. Nagle coś się zmieniło

Przez 35 lat było stabilne. Nagle coś się zmieniło

Ciekawostki
Wyobraźcie sobie, że wymazujemy z powierzchni Polski teren wielkości Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Właśnie taka część, może nawet nieco większa, oderwie się od Lodowego Szelfu Brunta. Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują szczelinę, która przesuwa się na północ, zbliżając do krawędzi. W zestawieniu z fotografią z 1986 r. widać jak drastycznie zmienił się ten region przez globalne ocieplenie. Naukowcy nie wiedzą, co może stać się po oderwaniu się tak dużej części lodowca szelfowego i jak wpłynie to na resztę lodowej półkuli. Pęknięcie w szczelinie przez 35 lat było stabilne, w ostatnim czasie przyspieszyło do ok. 4km rocznie. Eksperci NASA mówią tu o "bezpośrednim zmartwieniu" po dziesięcioleciach stabilności.
Nowa Zelandia szykuje się na najgorsze. Podobne wydarzenie zabrało 300 tys. żyć

Nowa Zelandia szykuje się na najgorsze. Podobne wydarzenie zabrało 300 tys. żyć

Ciekawostki
Trzęsienie ziemi o sile nawet 8,9 i potężne tsunami może wkrótce zagrozić mieszkańcom Nowej Zelandii. Dlatego tamtejsi eksperci opracowują plan reagowania ludności i ew. akcji ratunkowej w sytuacji kryzysowej. Wstrząsy i tsunami mają być skutkiem pęknięcia sfery subdukcji zwanej Hikurangi. Sfery subdukcji to granice płyt tektonicznych, które wpychają się pod siebie - jedna pod drugą. Ich pęknięcie może spowodować potężne wstrząsy i wysokie fale, które uderzą w wyspę od wschodu. Kiedy w 2004 roku doszło do trzęsienia ziemi o sile 9,1 na Oceanie Indyjskim, powstało tsunami, którego fale sięgały nawet 15 metrów. Życie straciło wtedy prawie 300 tys. osób.
Huragan zmiótł wyspę. Hawaje biedniejsze o jedno miejsce

Huragan zmiótł wyspę. Hawaje biedniejsze o jedno miejsce

Ciekawostki
To była tylko kwestia czasu, ale stało się - East Island po prostu przestała istnieć. East Island należała do atolu French Frigate Shoals w Północno-Zachodnich Wyspach Hawajskich. Zmiótł ją huragan Walaka - jeden z najpotężniejszych, jaki przeszedł nad Oceanem Spokojnym. Kataklizm pogrzebał wyspę na początku października, ale teraz pokazano zdjęcia satelitarne pokazujące skalę zniszczenia. - To jeszcze jedno pęknięcie w różnorodności ekosystemów na Ziemi - oceniają eksperci. East Island była ważnym terenem dla mniszki śródziemnomorskiej i żółwia zielonego.
Alżbeta Lenska świętuje powrót do zdrowia na schodach Pałacu Kultury (WIDEO)

Alżbeta Lenska świętuje powrót do zdrowia na schodach Pałacu Kultury (WIDEO)

Gwiazdy
Alżbeta Lenska i Rafał Cieszyński cieszyli się szczęśliwym życiem z dala od wielkomiejskich skandali, skupiając się na swoim życiu rodzinnym i pracy aktorskiej. Para została jednak wystawiona na bardzo poważną próbę, kiedy artystka osunęła się na ziemię za kulisami teatru Komedia. Po przewiezieniu jej do szpitala lekarze stwierdzili pęknięcie tętniaka, które często okazuje się być wyrokiem śmierci. Na całe szczęście aktorce udało się powrócić do zdrowia, co świętowała ostatnio razem z mężem na premierze filmu Nina.
Pęknięcie w skale nad superwulkanem. Władze zamknęły teren

Pęknięcie w skale nad superwulkanem. Władze zamknęły teren

Ciekawostki
W Parku Narodowym Grand Teton, leżącym ok. 100 km od superwulkanu Yellowstone, powstała ogromna szczelina. Pęknięcie ma ponad 30 metrów długości. W związku z zagrożeniem osuwiskami skalnymi, park zamknięto. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do powstania szczeliny, ale geolodzy szczegółowo ją badają. Istnieje możliwość, że do pęknięcia doszło na skutek aktywności sejsmicznej obszaru. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Grand Teton znajduje się nad Yellowstone. Sejsmiczny wstrząs w tym miejscu może świadczyć, że superwulkan się budzi. Kaldera Yellowstone jest bardzo rozległa i badana jest od lat. 640 tys. lat temu, gdy doszło do wybuchu, do atmosfery wyrzuconych zostało ponad 1000 km³ materiału piroklastycznego. Gdyby teraz doszło do podobnej eksplozji, znaczna część USA uległaby całkowitemu zniszczeniu.
Alżbeta Lenska wraca do zdrowia.

Alżbeta Lenska wraca do zdrowia. "Jedna na trzy osoby przeżywa pęknięcie tętniaka"

Gwiazdy
W połowie maja Alżbieta Lenska trafiła do szpitala, po tym jak straciła przytomność podczas spektaklu. W głowie aktorki pękł tętniak i konieczna była natychmiastowa operacja mózgu. Zabieg powiódł się, jednak żona Rafała Cieszyńskiego przez kilka dni przebywała na OIOMIE. Obecnie aktorka jest już w domu, gdzie dochodzi do siebie i na bieżąco informuje fanów o stanie zdrowia. Ci od samego początku wspierają Lenską oraz jej męża w ciężkich chwilach. W najnowszym Klika(j) Pudelka opowiedzieliśmy o optymizmie aktorki oraz jej powrocie do formy.
Tak pęka szyba na wysokości 10 tys. metrów

Tak pęka szyba na wysokości 10 tys. metrów

Wiadomości
To, jak pęka szyba w samolocie, nagrał pilot, który parę chwil później niemal został wyssany przez powstałą dziurę w kokpicie. Do wypadku doszło w połowie maja. W samolocie linii Syczuan Airlines doszło do "awarii mechanicznej" na wysokości prawie 10 tys. metrów. Skutkiem było pęknięcie i wypadnięcie szyby w kokpicie. Drugi pilot zawdzięcza życie zapiętym pasom. Do szpitala trafił z niegroźnymi obrażeniami. Żaden z pasażerów nie został ranny.
Ogromne pęknięcie w Kenii. Afyka powoli się rozpada

Ogromne pęknięcie w Kenii. Afyka powoli się rozpada

Ciekawostki
Ma 15 metrów głębokości i w niektórych miejscach nawet 20 metrów szerokości. Mowa o pęknięciu, które pojawiło się w Kenii. Oznacza, że kraj rozpada się na pół. Ta część Afryki leży bowiem na innej płycie tektonicznej, niż reszta kontynentu. Płyta somalijska każdego roku przesuwa się o kilka milimetrów od płyty nubijskiej. W skali geologicznej oddzielają się od siebie bardzo szybko. Według przewidywań badaczy, za 10 milionów lat utworzy się tu kolejny ocean.
Mróz dał się we znaki stołecznym rurom. Nagranie internautki

Mróz dał się we znaki stołecznym rurom. Nagranie internautki

Ciekawostki
Zimowe obrazki potrafią być malownicze, ale niektóre są po prostu groźne. Tak jak na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, na którym widać bulgoczącą między płytami chodnika wodę. To skutek pękniętej rury. W tym przypadku na jednej z ulic warszawskiej dzielnicy Solec. Na szczęście jeszcze tego samego dnia na miejscu awarii stawiły się odpowiednie służby. Oby mieszkańcy nie musieli cierpieć na brak ciepłej wody.
Proponują łatwy zarobek. Ludzie ryzykują życiem

Proponują łatwy zarobek. Ludzie ryzykują życiem

Wiadomości
W podwójnych ściankach walizek, w zabawkach, w kiełbasie, zmieszane z herbatą - między innymi w taki sposób przemytnicy próbują przewieźć przez polską granicę narkotyki. Piotr Tałałaj z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie przekonuje, że wiele osób, które wpadają na przemycie, nie są świadome tego, co robią. - Pochodzą z terenów bezrobocia. Są wyławiane przez gangi narkotykowe, które proponują kilka tysięcy złotych za wspaniałą wycieczkę. Na przykład człowiek, który wybiera się do Ameryki Południowej ma za zadanie po prostu wziąć jakiś dodatkowy bagaż lub połknąć kilkanaście kapsułek - mówi urzędnik. Służby wychwytują takich kurierów. Trafiają oni do aresztu i dopiero wtedy dowiadują się prawdy o przyczynach "łatwego" zarobku. Dodatkowo nieświadomie ryzykują życiem. Połykanie kapsułek jest skrajnie niebezpieczne. Pęknięcie opakowania może spowodować śmierć w ciągu nawet kilkunastu sekund. Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj program dokumentalny "Wojny narkotykowe" w poniedziałki o 22:00 na kanale HISTORY.
Niemowlę trafiło do szpitala z siniakami i pękniętą czaszką! Sprawą zajęła się prokuratura

Niemowlę trafiło do szpitala z siniakami i pękniętą czaszką! Sprawą zajęła się prokuratura

Wiadomości
W sobotę do łódzkiego szpitala trafił dwumiesięczny chłopiec w bardzo ciężkim stanie. Podczas badania lekarz stwierdził pęknięcie podstawy czaszki oraz liczne siniaki na innych częściach ciała. Zdaniem lekarzy z  Kliniki Chirurgii Onkologii Dziecięcej Szpitala w Łodzi takie urazy nie mogły powstać przypadkowo. Rodzice stan zdrowia dziecka tłumaczyli tym, że spadło z wersalki. Sprawą zajęła się prokuratura, a opiekunowie dziecka zostali zatrzymani.
3.06.2016 | #dziejesienazywo

3.06.2016 | #dziejesienazywo

Wiadomości
W studiu Wirtualnej Polski, w #dziejesienazywo: Ewa Kopacz angażuje się w promocję marszu 4 czerwca wbrew stanowisku partii, Stefan Niesiołowski i Małgorzata Kidawa Błońska otwarcie krytykują Grzegorza Schetynę. Czy to już oficjalne pęknięcie w Platformie Obywatelskiej? Rząd pokaże dziś program Mieszkanie+. Kolejna dobra inicjatywa prospołeczna czy "kupowanie wyborców"? 
Jak zachować się w razie pęknięcia opony?

Jak zachować się w razie pęknięcia opony?

Porady/ciekawostki
Podróżując samochodem zwykle nie myślimy o ryzyku wypadku. Oprócz naszego błędu albo nieprzemyślanego manewru innego uczestnika ruchu, przyczyną groźnej sytuacji może być pęknięcie lub przebicie opony. Co robić w takiej sytuacji? Zapytany o to przez Wirtualną Polskę dziennikarz motoryzacyjny i kierowca wyścigowy Adam Kornacki zaleca opanowanie. Podstawą jest unikanie nagłego hamowania i szybkich, nieprzemyślanych ruchów kierownicą.
Badanie jednego z najgłębszych jezior Ameryki - uskoki tektoniczne

Badanie jednego z najgłębszych jezior Ameryki - uskoki tektoniczne

Technologia
Jezioro Tahoe, California (USA). Na dnie drugiego najgłębszego jeziora w Ameryce poszukujemy uskoku tektonicznego. Zbiornik powstał około 2-3 milionów lat temu na uskoku geologicznym. Obniżające się warstwy utworzyły basen jeziora Tahoe a jednocześnie na wschodzie wypiętrzył się łańcuch Carson Range a na zachodzie fragment gór Sierra Nevada. Badacze poszukują uskoku, który powstał przy okazji trzęsienia ziemi. Załoga na powierzchni straciła łącnzość radiową z badaczami. Ci, nieświadomi niebezpieczeństwa, zanurzają się jeszcze głębiej - materiał skalny został zmyty bowiem jeszcze niżej. Nagle badacze obserwują ogromne pęknięcie w dnie jeziora. To poszukiwany uskok. Jedna ze stron dna po trzęsieniu ziemi obniżyła się aż o 3 metry. Uskok jest wciąz aktywny - jego odnalezienie pomoże naukowcom przewidzieć kolejne trzęsienia ziemi.
Pobity na Mazurach Marokańczyk: chciałem się zabić po tym ataku

Pobity na Mazurach Marokańczyk: chciałem się zabić po tym ataku

Wiadomości
Abdel Mandili ma 53 lata. Do Polski przyjechał na początku lat dziewięćdziesiątych. Pracował w warszawskich szkołach językowych, reżyserował sztuki, z jedną z nich pojechał na festiwal Wioska Teatralna. Tam podczas imprezy został skatowany. W szpitalu u Marokańczyka zdiagnozowano m.in. wstrząs mózgu i pęknięcie szczęki. Olsztyński sąd nie miał wątpliwości, że było to pobicie na tle rasistowskim. Adrian S. został skazany na dwa i pół roku więzienia, Rafał S. - na półtora roku w zawieszeniu. Sąd zdecydował też, że sprawcy pobicia muszą zapłacić ofierze 40 tys. złotych odszkodowania. Komornik uznał jednak, że sprawcy są niewypłacalni. Dziś Marokańczyk utrzymuje się z renty inwalidzkiej, która wynosi 529 złotych miesięcznie. Nie może też walczyć o rekompensatę za niewypłacenie odszkodowania, bo nie jest obywatelem Polski ani innego kraju UE.
Rząd samochodów przysypany solą

Rząd samochodów przysypany solą

Świat
Tony soli wysypały się z magazynu na rząd samochodów zaparkowanych na jednej z ulic Chicago. Przyczyną było pęknięcie ściany, która prawdopodobnie nie wytrzymała naporu zbyt dużej ilości składowanych tam zapasów. Straż pożarna poinformowała, że w chwili katastrofy w żadnym z aut nikogo nie było.