Wyniki wyszukiwania dla:

osiedle bogów

Liczba wyników: 43

Sieć 5G w Polsce.

Sieć 5G w Polsce. "Obejrzymy Stranger Things bez zacinania"

Technologia
- Słyszałam o sytuacjach, gdy sieć się blokowała, bo całe osiedle oglądało serial "Stranger Things". Gdy wejdzie sieć 5G to nic nie powinno się blokować - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk. Jak dodała, dzięki tej technologii zyskamy wyższa prędkość przesyłu danych i mniej opóźnień.
Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

Ciekawostki
Płaskorzeźby na kamieniu odkrytym w Turcji na wykopalisku w Yazılıkaya to... prakalendarz z epoki brązu. To sensacyjny wniosek, bo oznacza, że już 3200 lat temu Hetyci (lud, który ok. XVII w. p.n.e. stworzył potężne państwo na terenie obecnej Turcji), korzystali z zaawansowanego kalendarza. Płaskorzeźby przedstawiają trzy procesje bogów zmierzających w kierunku dwóch bóstw głównych. Pod nimi widać znaczenia, których najprawdopodobniej używano do śledzenia księżycowych dni i miesięcy. Według ekspertów, kalendarz prowadzony był podług cyklu Metona. To 19-letni okres, po którym fazy Księżyca przypadają na te same dni roku słonecznego lub sezonowego. Odpowiada ok. 235 miesiącom księżycowym. Do dzisiaj naukowcy sądzili, że kalendarze wykorzystujące cykl Metona, zaczęto stosować ok. 700 lat później. Oznacza to, że Hetyci mieli wyjątkowo rozwiniętą wiedzę astronomiczną.
30 mumii starożytnych Egipcjan. Wśród nich ciała dzieci

30 mumii starożytnych Egipcjan. Wśród nich ciała dzieci

Ciekawostki
Zmumifikowane szczątki starożytnych Egipcjan odkryto na zachodnim brzegu miasta Asuan. Jak podaje ministerstwo starożytności, grobowiec odkryto w skale. Był on ukryty za dodatkowym murem. Należał do osoby o imieniu Tjt. W środku, w wielu komnatach, znajdowało się ponad 30 mumii dzieci i dorosłych. Grobowiec pochodzi z późnego okresu grecko-rzymskiego. Wśród licznych ciał, odkryto tam różne artefakty, materiały do mumifikacji i pogrzebu, wazony, maski zdobione złotem. Znaleziono tu też "Ba" – figurę człowieka-ptaka, która przedstawia duszę zmarłego.Pochodzi ona z okresu 332-395 r. p.n.e. W grobowcu naukowcy natrafili też na kawałki pomalowanej drewnianej trumny z inwokacją do bogów. To kolejne ważne dla Egipcjan odkrycie na terenie Mauzoleum Aga Khan. Tylko w latach 2015–2018  znaleziono tu 25 grobowców. 
Odkrycie na budowie. Opowiada niezwykłą historię

Odkrycie na budowie. Opowiada niezwykłą historię

Ciekawostki
Na pustyni Negew, koło Beer Szewy w Izraelu, archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed 2000 lat. Badacze odkryli też sekretne tunele, w których żydowscy rebelianci ukrywali się przed Rzymianami. W 135 roku, gdy Judea była prowincją rzymską, wybuchło tam powstanie pod wodzą Szymona Bar-Kochby. Z początku powstańcom udało się zdobyć duże terytorium, z czasem jednak Rzymianie zdławili rebelię. Na terenie wykopalisk archeolodzy znaleźli wiele ciekawych przedmiotów, w tym fragmenty rzadkiej lampy oliwnej. Jest ona ozdobiona wizerunkiem dziewięcioramiennego świecznika. To prawdopodobnie najstarsze tego typu przedstawienie menory, jakie odnaleziono. Świecznik ma 9 ramion, bo w tamtych czasach siedmioramienna menora stała tylko w świątyni w Jerozolimie. Odkryto również rzymskie monety, fundamenty wieży strażniczej i rytualnej łaźni zwanej mykwą. Znaleziona przez archeologów osada to jedyne osiedle z tamtego okresu w rejonie Beer Szewy. W miejscu, gdzie przeprowadzono prace archeologiczne, niedługo zostanie wybudowane nowe osiedle.
Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Ciekawostki
Naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że tlen ucieka z ziemskiej atmosfery. Chodzi o setki ton gazu każdego dnia. Wiadomo dlaczego tak dzieje się w nocy, nie jest jednak jasne jak ten proces przebiega podczas dnia. Wiadomo jedynie, że dzieje się to podczas zorzy polarnej. Naukowcy nazwali ten proces gazową fontanną. Sekcja NASA, zajmująca się obserwacją naszej planety, rozpoczęła misję VISIONS-2, która ma zbadać zjawisko. Na miejsce badań naukowcy wybrali Ny-Ålesund na Spitsbergenie, najdalej wysunięte na północ, całoroczne osiedle. Dodatkowo miejscowość znajduje się tuż pod dziurą w magnetycznej bańce, jaka otacza Ziemię. Podczas zorzy polarnej wystrzelono stamtąd dwie rakiety meteorologiczne wyposażone w kamery i czujniki. Po wystrzeleniu rakiety zbierały dane przez 10 minut, po czym spadły. Wszystko poszło zgodnie z planem. Udało się zaobserwować gazową fontannę. Dane będą dalej analizowane. Na szczęście nie musimy się obawiać, że z Ziemi ucieknie nam cały tlen. To, co "wycieka" stanowi niewielki ułamek tlenu w naszej atmosferze.
Krwawy rytuał cywilizacji Chimu

Krwawy rytuał cywilizacji Chimu

Nauka
Peruwiańscy archeolodzy odkryli szczątki w rejonie peruwiańskiego miasta Trujillo. To właśnie tutaj mieszkali Chimu.  Rejon ten często dotyka El Nino, pojawiający się cyklicznie prąd morski wywołujący ulewy i huragany. Chimu uważali je za objaw gniewu bogów. Aby ich przebłagać, składali im ofiary z ludzi, najczęściej z dzieci.
Skąd się wziął kult Jahwe?

Skąd się wziął kult Jahwe?

Nauka
Kult Jahwe, Boga, w którego wierzą chrześcijanie, muzułmanie i żydzi, mógł zrodzić się w starożytnej kopalni miedzi. Doliną Timna, gdzie znajdowały się kopalnie, 3000 lat temu władało pogańskie plemię Edomitów. Wyznawali oni bogów kananejskich. Byli też mistrzami metalurgii. Właśnie temu rzemiosłu miał patronować Jahwe. Izraelski badacz Nissim Amzallag z Uniwersytetu Ben-Guriona uważa, że dowodzą tego liczne opisy w Biblii. Pojawieniu się Boga towarzyszą często zjawiska związane z ogniem, podobne do wybuchu wulkanu. Amzallag uważa, że przypomina to działania konieczne do wytopienia metalu. W Timnie znajdują się również pozostałości po świątyni Hator, z czasów, gdy kopalnia należała do Egipcjan.

"Zimna gra" - jak będzie wyglądała polska międzynarodowa superprodukcja?

Film
Thriller pełną gębą w realiach zimnowojennej Warszawy z budżetem 16 mln zł i międzynarodową obsadą. Taki jest pomysł na nowy film producentów "Bogów". Czy odniesie sukces? Zobaczcie, co mówią o nim reżyser Łukasz Kośmicki, producent Krzysztof Terej, operator Paweł Edelmn i Bill Pullman, który gra główną rolę. 
Lunik IX.

Lunik IX. "Największe romskie getto w Europie"

Świat
Położone w słowackich Koszycach osiedle Lunik IX jest prawdopodobnie największą dzielnicą tak skupiającą ludność romską w Europie. Blokowiska powstały w latach 70. XX w., jako mieszkania dla żołnierzy, policjantów i nielicznych Romów. W 1995 r. pojawiła się koncepcja stworzenia tu dzielnicy dla osób zadłużonych, nie płacących czynszu itd. Ostatnia nie-romska rodzina opuściła to osiedle pod koniec 2001 r. Dziś na obszarze km kw. może tu żyć ok. 6-7 tys. Romów. Lunik IX przeraża swoim wyglądem, niektórzy mieszkańcy żyją tu bez wody, gazu i prądu, średnio po 15 osób w mieszkaniu. Ponad 90 proc. mieszkańców osiedla to osoby bezrobotne. Część lokatorów ogrzewa mieszkania paląc w środku drewnem, a śmieci wyrzucano tu przez okno. Niecałe 10 lat temu władze miasta wywiozły 800 tys. kg śmieci. Lunik IX jest jedną z 22 autonomicznych dzielnic, uznaną za najbardziej zaniedbaną i niebezpieczną.
Damięcki szczerze o pracy:

Damięcki szczerze o pracy: "Jesteśmy całkowicie zależni od naszych serialowych bogów!"

Gwiazdy
Mateusz Damięcki do obsady aktorskiej serialu Na dobre i na złe w 2014 roku. Od tego czasu kreuje postać doktora Krzysztofa Radwana, ordynatora oddziału ginekologii. Wzorem innych aktorów współpracujących z TVP głośno zachwyca się swoją pracą i oddaje cześć zarówno produkcji jak i scenarzystom. Damięcki przekonuje, że serial jest doceniany nie tylko przez widzów, lecz także lekarzy. Naprawdę jest to aż takie arcydzieło filmowe?
Ilu widzów pójdzie do kina na

Ilu widzów pójdzie do kina na "Najlepszego"? Odpowiada reżyser, Łukasz Palkowski

Wywiady/relacje
Swoich głośnych "Bogów" ocenił na 300 tys. widzów. Do kin przyszło ich grubo ponad 2 mln. Czy "Najlepszy” odniesie komercyjny sukces? Czy reżyser nie bał się, że po nakręceniu kolejnej biografii spotka się z zarzutami o bycie "nudnym"? Zobaczcie nasza rozmowę.
Nowy polski hit z plejadą gwiazd. Przebije oglądalność

Nowy polski hit z plejadą gwiazd. Przebije oglądalność "Botoksu"?

Film
Najnowszy film Patryka Vegi Botoks może pochwalić się drugim w historii polskiego kina otwarciem, czyli ilością sprzedanych biletów od chwili premiery. Do tej pory w kinach obejrzało go już ponad dwa miliony widzów. Nie idzie to w parze z wysoką oceną artystyczną dzieła. Na taką ma szansę nowy film reżysera Bogów, Łukasza Palkowskiego - Najlepszy. To historia życia Jerzego Górskiego, który mimo wielu przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie. Pierwsze recenzje są bardzo optymistyczne. Obraz otrzymał już dwie nagrody publiczności  - na 42. FPFF w Gdyni oraz 15. MFF TOFIFEST w Toruniu. W filmie zobaczymy plejadę polskich gwiazd, m.in. Jakuba Gierszała, Janusza Gajosa, Magdalenę Cielecką, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Kota, czy Mateusza Kościukiewicza. Najlepszy przebije oglądalność Botoksu? Zobaczcie zwiastun filmu.
Liroy nie zostawia suchej nitki na kolegach z klubu Kukiz'15

Liroy nie zostawia suchej nitki na kolegach z klubu Kukiz'15

Polska
W nowym odcinku programu "Kto nami rządzi?" Piotr Liroy-Marzec oprowadza Łukasza Mężyka po swoim rodzinnym mieście - Kielcach. Odwiedzamy m.in. osiedle, na którym wychował się poseł. Nie szczędzi mocnych słów opozycji. "PO to pudrowany trup. Nowoczesna rozłazi się jak najgorszej jakości sweter. PSL praktycznie nie istnieje" - mówi. Zdradza, dlaczego nie ma już zaufania do dawnych kolegów z Kukiz'15. Opowiada też o innych "ziomalach" i o... Jarosławie Kaczyńskim. Wspomina m.in. spotkanie z prezesem dotyczące medycznej marihuany. "Zobaczyliśmy jego inną twarz" - relacjonuje. "Starego misia na sztuczny miód nie zrobisz" - mówi z kolei o "sztamie" miedzy prezydentem Andrzejem Dudą a Pawłem Kukizem. Liroy zabrał także głos na temat szczepienia dzieci. W pewnym momencie nie wytrzymuje i pyta wprost: "K… mać! To jakiś żart! Po co żeście zmieniali ten PRL?".(oprac. Natalia Durman)
Apartamenty w Puszczy Białowieskiej

Apartamenty w Puszczy Białowieskiej

Wiadomości
Nieopodal miejscowości Hajnówka, na terenie dawniej należącym do Wojska Polskiego powstanie osiedle nowoczesnych apartamentowców. Pomysł budzi kontrowersje, deweloper zapewnia, że wszystko buduje w zgodzie z naturą. 

"Thor: Ragnarok" - polski zwiastun

Zwiastun
Thor zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – „zmierzch bogów”, zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers — niesamowitym Hulkiem! Thor: Ragnarok w kinach od 25 października!
Zobacz Tomasza Kota w peruce.

Zobacz Tomasza Kota w peruce. "To czyjś szalony pomysł"

Wywiady/relacje
- Absolutnie nie ma tu tej specyfiki przygotowań jak do "Bogów" czy "Skazanego na bluesa". Absolutnie nikim się nie inspirowałem – tłumaczył Tomasz Kot, grający drugoplanową postać w filmie "Najlepszy" opartym na prawdziwej historii niezwykłego sportowca, Jerzego Górskiego. - Peruka to czyjś szalony pomysł i cały czas próbuję się w niej odnaleźć. Taka praca – dodał aktor w rozmowie z naszą reporterką obecną na planie zdjęciowym filmu.
Tomasz Kot o sukcesie

Tomasz Kot o sukcesie "Bogów"

Film
Jak Tomasz Kot zareagował na sukces "Bogów". Po tym filmie, jak sam przyznaje aktor, jego życie zmieniło się o 180 stopni. Czy bał się, że "sodówka" uderzy mu do głowy?

"Thor: Ragnarok": polski zwiastun filmu

Zwiastun
Przedstawiamy polski zwiastun do filmu “Thor: Ragnarok”. Najnowsza produkcja Marvela wejdzie do polskich kin 25 października. Thor zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – „zmierzch bogów”, zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers — niesamowitym Hulkiem.
Kościół coraz bardziej nowoczesny?

Kościół coraz bardziej nowoczesny?

Styl życia
Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wierni coraz rzadziej chodzą do Kościoła. Statystyki mówią, że odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych spadł poniżej 40 proc. To najgorszy wynik od 30 lat. Dla wielu osób powód jest prosty – księża nie nadążają za współczesnym światem, są zacofani i nie wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnego katolika. Czy na pewno? W Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze powstała komiksowa gazetka parafialna. „Mater Dolorosa” jako jedyna w Polsce przekłada niedzielne Ewangelie na język komiksów. Ich autorami są Kuba Jarnot i Małgorzata Kuderska.
#dziejesiewkulturze: Twórca ''Bogów'' stworzy film o zaginionym okręcie podwodnym

#dziejesiewkulturze: Twórca ''Bogów'' stworzy film o zaginionym okręcie podwodnym

Film
O czym opowie nowy film Łukasza Palkowskiego? Kogo na pewno nie poślubi Mulan i jakie imię przyjęła Lady Gaga? Sprawdź, co #dziejesiewkulturze.                  
Protest na przedmieściach Melbourne przeciwko osiedlu tylko dla muzułmanów

Protest na przedmieściach Melbourne przeciwko osiedlu tylko dla muzułmanów

Świat
Kilkuset Australijczyków zebrało się na przedmieściach Melbourne, by zaprotestować przeciwko budowie osiedla tylko dla muzułmanów. Zdaniem demonstrujących, takie osiedle może mieć negatywny wpływ na okolicę. Protestujący podkreślali, że woleliby, gdyby muzułmanie próbowali zintegrować się z resztą społeczeństwa.
poprzednie1 2 3 następne