Wyniki wyszukiwania dla:

odkrycie

Liczba wyników: 405

Makabryczne odkrycie. Ich czaszki jasno wskazują, kim byli

Makabryczne odkrycie. Ich czaszki jasno wskazują, kim byli

Ciekawostki
Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli w pobliżu miasta Osijek liczące ponad 1500 lat szkielety nastolatków. Uwagę ekspertów zwróciły czaszki dwóch z nich, które swoim kształtem przypominają stożek. Według naukowców, wygląd czaszek ma związek z przynależnością plemienną i wysokim statusem społecznym chłopców. Nastolatkowie najprawdopodobniej zostali złożeni w ofierze podczas brutalnego rytuału. Budowa kości wskazuje również, że mimo ich wysokiego statusu, byli niedożywieni. Analiza DNA sugeruje jeszcze jedną ciekawostkę nt chłopców. Każdy z nich pochodził z innego regionu świata. Mowa o Azji, zachodniej Europie i Bliskim Wschodzie.
Wielkie odkrycie pod wodą

Wielkie odkrycie pod wodą

Nauka
Nieopodal wyspy Wight znaleziono pozostałości po stoczni sprzed 8 tysięcy lat. W 2005 roku w cieśninie Solent, oddzielającej wyspę od Anglii, odnaleziono "las desek". Od tego czasu trwają tam prace wykopaliskowe.
Najstarszy kościół z kamienia. Pierwsze takie odkrycie

Najstarszy kościół z kamienia. Pierwsze takie odkrycie

Nauka
Archeolodzy odkryli najstarszy na Wyspach Brytyjskich kościół z kamienia. Budowla znajduje się we wsi Lyminge w hrabstwie Kent. Świątynię ufundowała, około 633 r. Ethelburga z Kent, żona chrześcijańskiego króla Edwina.
List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

Ciekawostki
Butelkę z listem sprzed 50 lat odnalazł na Wyspie Saryczewa, na Morzu Czukockim, pewien mężczyzna. Tyler Ivanoff szukał drewna, gdy natknął się na butelkę zatkaną korkiem. W środku znajdował napisany po rosyjsku list. Mężczyzna zrobił jego zdjęcie i wrzucił je do sieci z prośbą o pomoc w tłumaczeniu treści. Okazało się, że list zawiera pozdrowienia dla znalazcy oraz prośbę o odesłanie go na podany adres. Dziennikarze ustalili, że autorem był Anatolij Botsanenko – kapitan radzieckiego statku VRXF Sulak w latach 1966-1970. Botsanenko nie krył radości, kiedy reporterzy pokazali mu zdjęcia listu. Rosjanin nadal czeka na jego odesłanie.

"Kosmiczna meduza". Niezwykłe odkrycie NASA

Ciekawostki
Swoim wyglądem przypomina meduzę lub komórkę oglądaną pod mikroskopem. Tymczasem to gazowy olbrzym z kosmosu. Teleskop Hubble'a odkrył w zeszłym tygodniu nowy obiekt, w trakcie badania konstelacji Oriona. To obumierająca gwiazda, która zaczyna przemieniać się w czerwonego olbrzyma. Oficjalnie nazwano ją NGC 2022. Jest prawdziwym gigantem - jest większa od Słońca.
Sensacja ponad 400 km pod ziemią. Naukowcy zacierają ręce

Sensacja ponad 400 km pod ziemią. Naukowcy zacierają ręce

Ciekawostki
Chociaż nasz świat liczy 4,54 mld lat, to obecne na Ziemi skały nie są aż tak stare. To dlatego, że różne procesy stale je zmieniają. Skały formują się, pękają, zamieniają w pył i na nowo tworzą zbitą całość. Do tej pory sądzono, że najstarsze ze skał mają ok. 4 mld lat. Teraz udało się znaleźć coś dużo starszego. Odkryte w Brazylii supergłębinowe diamenty wskazują, że 410 kilometrów pod powierzchnią ziemi znajduje się skała zbiornikowa, która może być zaledwie kilkadziesiąt milionów lat młodsza od samej Ziemi. To spektakularne odkrycie, bo przez miliony lat Ziemia doświadczyła ogromnych zmian geologicznych. Uderzył w nas m.in. obiekt wielkości Marsa, który wyrzucił tyle materiału na orbitę, że połowa z niego uformowała Księżyc. Nic więc dziwnego, że z pierwotnych skał tworzących Ziemię zostało naprawdę niewiele.
Plastikowy śnieg. Wstrząsające odkrycie naukowców

Plastikowy śnieg. Wstrząsające odkrycie naukowców

Nauka
Wszyscy już wiedzą, że plastik można znaleźć wszędzie. Nawet w ludzkich produktach przemiany materii. Niemieccy i szwajcarscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak to możliwe, że znajdujemy go nawet w miejscach, gdzie człowiek nie mieszka na stałe. Okazało się, że plastik przemieszcza się w atmosferze. Wiatr podrywa mikroskopijne cząstki plastiku, a później prądy powietrzne przenoszą go w dowolne miejsce na Ziemi.

"Skarb czarodziejki". Niezwykłe odkrycie w Pompejach

Ciekawostki
Guziki z kości, amulety w kształcie męskich genitaliów i zaklęcia odkryli w Pompejach archeolodzy. Według ekspertów, wszystkie te przedmioty wiązano w czasach rzymskich z rytuałami m.in. uwodzenia i porodu. Znalezisko nazwano "skarbem czarodziejki" i odkryto w rejonie zwanym Domem w Ogrodzie. Wcześniej, w tym samym miejscu, natrafiono na szkielety 10 osób, najprawdopodobniej rodziny. Eksperci twierdzą, że była to rodzina niewolników. Teraz możemy domniemywać, że jedna z kobiet do niej należąca, była szamanką. Oczywiście wszyscy zginęli na skutek erupcji Wezuwiusza w 79 r. O tym, że czarodziejką była niewolnica świadczy fakt, że amulety zostały wykonane na przykład z bursztynu i ametystu, a nie cennych klejnotów. Jeśli je noszono, to tylko w celach rytualnych.
To była rewolucja. Dzięki odkryciu wszystko się zmieniło

To była rewolucja. Dzięki odkryciu wszystko się zmieniło

Ciekawostki
Odkrycie, że atomy węgla działają jak znacznik czasu, zmieniło wszystko. Jednak, jak opisuje John Marra w swojej książce "Hot Carbon: Carbon-14 and a Revolution in Science", niewiele brakowało, a do przełomu w ogóle by nie doszło. Otóż w 1940 r. Martin Kamen i Sam Ruben pracowali nad stworzeniem nowych form węgla, które mogłyby mieć praktyczne zastosowania. Chemicy spędzili w laboratorium kilka dni. Kamen potrzebował przerwy. Naukowiec wyszedł nad ranem na ulicę zmęczony, brudny i z trzydniowym zarostem. Nic więc dziwnego, że policjanci, którzy tego samego dnia poszukiwali uciekiniera podejrzewanego o kilka morderstw, zatrzymali Kamena. Chemik został przesłuchany i oskarżony o zabójstwo. Dopiero świadkowie wyjaśnili policji, że naukowiec nie jest tym, za kogo go biorą. Wkrótce Kamen i Ruben odkryli, że feralnej nocy stworzyli nowy, promieniotwórczy izotop - węgiel-14. Naukowcy szybko zorientowali się, że izotop musi wpływać na żywe istoty. Kilka lat później Willard Libby opracował metodę badania wieku przedmiotów opartą na pomiarze proporcji między węglem-14, a izotopami trwałymi 12C i 13C. Im mniej 14C w badanym obiekcie, tym więcej czasu minęło od jego śmierci. Datowanie radiowęglowe umożliwia określenie wieku szczątków nie starszych niż ok. 40 tys. lat. Metodą Libby'ego, za którą chemik w 1960 r. dostał Nagrodę Nobla, zbadano m.in. całun turyński. Próbka lnianej tkaniny trafiła do trzech niezależnych zespołów w 1988 r. Wszystkie określiły wiek całunu na lata 1260-1390. Wyniki te były wielokrotnie poddawane w wątpliwość. Eksperci do datowania radiowęglowego uważają jednak zarzuty krytyków za bezpodstawne, bo oparte na przypuszczeniu, że badane próbki były zanieczyszczone bakteriami, grzybami, czy na skutek pożaru w 1532 r. Obrońcy badania podkreślają, że próbki poddano gruntownemu czyszczeniu. I choć do dzisiaj datowanie radiowęglowe całunu uważane jest za kontrowersyjne, to gdyby nie odkrycie C14, w ogóle nie mielibyśmy o czym dyskutować.
Niesamowite odkrycie 10-latka

Niesamowite odkrycie 10-latka

Nauka
Zhang Yangzhe bawił się nad rzeką Dong Jiang. To tam zauważył przedmiot, który wyróżniał się spośród kamieni. Było to skamieniałe jajo dinozaura sprzed 66 mln lat. Matka chłopca powiadomiła lokalne muzeum. Eksperci odkopali w tym miejscu jeszcze 10 innych jaj dinozaurów.
Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek

Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek

Ciekawostki
Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował próbki śniegu z Antarktydy i odkrył w nim ślady materiału spoza Układu Słonecznego. Badanie wykazało obecność izotopu żelazo-60. Według ekspertów, ten rzadki pierwiastek przybył na Antarktydę w postaci pyłu gwiezdnego w ciągu ostatnich 20 lat. Naukowcy odkryli go, gdy badali, czy na Ziemi wciąż osadza się pył pochodzący z kosmicznych eksplozji. Żelazo-60 powstaje bowiem w niektórych procesach jądrowych i w supernowych. Jest lekko radioaktywny. Astronomowie wykrywali go już w przestrzeni międzygwiezdnej, ale też na Ziemi (na dnie morza) i na Księżycu. Oznacza to, że w ciągu ostatnich kilku milionów lat Ziemia była zasypywana materiałem z supernowych. Najnowsze odkrycie potwierdza że proces ten w pewnym stopniu trwa do dziś. Wykrycie żelaza-60 może być początkiem badań nad strukturą, a nawet pochodzeniu, międzygwiezdnych chmur pyłu, które przecinają Drogę Mleczną.
Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców

Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców

Technologia
Kryzys klimatyczny może znacznie utrudnić loty transatlantyckie - taki wniosek płynie z nowych badań. Chodzi o prądy strumieniowe i występujące w ich pobliżu pionowe uskoki wiatru. Naukowcy odkryli, że ocieplenie klimatu doprowadziło do zwiększenia prędkości wiatru wraz z wysokością. Kiedy więc samolot lecący prądem strumieniowym wpada w uskok, targają nim coraz silniejsze turbulencje. Siła turbulencji może doprowadzić do tego, że linie lotnicze będą musiały zrezygnować z korzystania z prądów. Spowoduje to wydłużenie czasu przelotu, a co za tym idzie, wzrost emisji i kosztów paliwa. Korzystanie z prądów strumieniowych ma obecnie kluczowe znaczenie dla linii lotniczych. Konieczność zrezygnowania z nich na pewno odciśnie piętno na lotach transatlantyckich. Co więcej, wyniki badań wskazują, że zmiany nad naszymi głowami następowały w ciszy przez ostatnie 40 lat. Istnieje niebezpieczeństwo, że o innych poważnych zmianach w globalnej cyrkulacji powietrza nie mamy pojęcia.
Czekali na to od 80 lat. Spektakularne odkrycie na głębokości 820 m

Czekali na to od 80 lat. Spektakularne odkrycie na głębokości 820 m

Ciekawostki
Po 80 latach udało się wreszcie odnaleźć jeden z kluczowych elementów wraku okrętu USS Grunion. Poszukiwacze, którzy od roku robią zdjęcia statku na potrzeby stworzenia modelu 3D, znaleźli dziób jednostki. Archeolodzy mają nadzieję, że dzięki temu odkryciu uda się wreszcie poznać przyczynę zatonięcia okrętu w 1942 r. Do dzisiaj bowiem tajemnicą jest powód pójścia USS Grunion na dno. Wiadomo, że spoczywa na głębokości 820 m. USS Grunion zatonęła podczas swojej pierwszej misji. Okręt zdołał zatopić dwie japońskie łodzie, po czym sam zniknął z radarów. Na pokładzie jednostki było 70 osób. Pierwsze fragmenty maszyny zlokalizowano ponad 10 lat temu u wybrzeży Wysp Aleuckich na Alasce. Poszukiwania zainicjowali trzej synowie jednego z marynarzy, który był na pokładzie USS Grunion. W 2018 r. w prace zaangażował się zespół projektu Lost 52, którzy są ekspertami od zaginionych okrętów. To dzięki ich pracy można mówić teraz o przełomie w badaniach nad USS Grunion.
O cztery razy za dużo. Niepokojące odkrycie na temat ryb

O cztery razy za dużo. Niepokojące odkrycie na temat ryb

Ciekawostki
W rzekach USA żyją ryby rodzaju Ictiobus. Najstarsza jego przedstawicielka miała aż 112 lat. To 4 razy więcej, niż zakładany przeciętny wiek tej ryby. Naukowcy postanowili sprawdzić, z czego wynika ta długowieczność. W tym celu, przez 7 lat, łowili je i pobierali od nich otolity - kości służące do utrzymywania równowagi. Dzięki datowaniu radiowęglowemu okazało się, że nawet 90 proc. populacji miało ponad 80 lat. Oznacza to, że Ictiobus przestały się rozmnażać, a powodem są tamy, które postały na rzekach w l.30 XX w. Konstrukcje utrudniają bowiem rybom dotarcie do siedlisk, gdzie odbywa się tarło. Innymi słowy, niektóre populacje ryb wymierają i jest to ewidentna wina człowieka. Naukowcy liczą, że odkrycie sprawi, że zaczniemy bardziej świadomie i rozważnie zarządzać środowiskiem.
Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Wiadomości
Na Pomorzu odkryto nieznane dotąd fortyfikacje z czasów II wojny światowej. To setki kilometrów okopów, schrony i ziemianki. Namierzył je Filip Wałdoch z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Archeolog dzięki mapom wiedział, gdzie powinien szukać umocnień, ale dopiero analiza zdjęć lotniczych i skanowanie terenu (ALS) oddały pełen obraz fortyfikacji. Zwłaszcza że część została zapomniana. Powstały jeszcze przed 1939 r., by chronić tereny Pomorza przed atakiem z terenów Prus Wschodnich. Już po wybuchu wojny fortyfikacje się rozrastały. Zachowały się nawet umocnienia wykonane przez Niemców. Dzięki badaniom Wałdocha wiemy, że niewątpliwie wojna pozostawiła głęboki ślad na krajobrazie Pomorza. Niektóre z fortyfikacji są świetnie zachowane, przez co przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. Dodatkowo badania przyniosły więcej, niż oczekiwano. Odkryto pozostałości chat sprzed 5 tys. lat.
Naukowcy dotknęli tajemnicy. Wyniki niezwykłych badań

Naukowcy dotknęli tajemnicy. Wyniki niezwykłych badań

Ciekawostki
Pustynia Negew to jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi. Naukowcy odkryli jednak, że pod jej powierzchnią znajduje się jezioro, które przez setki tysięcy lat leżało nietknięte. Teraz eksperci postanowili sprawdzić, jakie jest pochodzenie wody. W tym celu zespół z Uniwersytetu Ben-Guriona wydrążył ponad 20 studni, z których pobrano próbki. Wyodrębniono z nich krypton (gaz) i deuter (izotop wodoru). Dzięki ich analizie okazało się, że woda zaczęła się w tym miejscu gromadzić nawet 360 tys. lat temu. Odkrycie oznacza, że na tym terenie przez tysiąclecia doszło do dramatycznych zmian w krajobrazie. Poza tym badania wykazały, że woda pod Negew nie jest tą samą, która kryje się pod Saharą. Zebrana wiedza może pomóc naukowcom w rozumieniu obecnych zmian w klimacie i przewidywaniu następnych.
Chiński T-Rex. Pierwsze takie odkrycie

Chiński T-Rex. Pierwsze takie odkrycie

Ciekawostki
W prowincji Fujian na wschodzie Chin znaleziono skamieniałość śladu dinozaura. To pierwsze takie odkrycie w Azji. Odcisk stopy ma długość 58 cm i należał do tyranozaura. Skamieniałość stanie się częścią kolekcji w Yingliang Global Stone Museum.
Drzewo-zombie. Niezwykłe, przypadkowe odkrycie

Drzewo-zombie. Niezwykłe, przypadkowe odkrycie

Ciekawostki
Dzięki przypadkowej obserwacji, australijskim naukowcom udało się okryć, że drzewa mogą utrzymywać się wzajemnie przy życiu, dzieląc się wodą i innymi zasobami i tworząc superorganizm. Właśnie w ten sposób żyje pieniek ściętego agatisa nowozelandzkiego. Naukowcy badali jak w drzewach przepływają soki i odkryli, że w pieńku zachodzi ten sam proces.
Odkrycie życia. Chłopak zapamięta tę chwilę na zawsze

Odkrycie życia. Chłopak zapamięta tę chwilę na zawsze

Ciekawostki
Harrison Duran, student biologii z USA, dokonał niesamowitej rzeczy. W trakcie wykopalisk w Północnej Dakocie odkrył… czaszkę triceratopsa. To gatunek roślinożernego dinozaura, który żył od 68 do 65 mln lat temu. Duran od dziecka fascynował się dinozaurami. Tym bardziej nie krył radości po swoim odkryciu. W trakcie dwutygodniowych wykopalisk towarzyszył mu prof. Michael Kjelland. Obaj nazwali szkielet triceratopsa "Alice". To na część właścicielki terenów wykopalisk. Prace nad wykopaniem dinozaura trwały tydzień. Kości zabezpieczono i przekazano do dalszych badań.
Zatopiona świątynia. Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Zatopiona świątynia. Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Ciekawostki
Międzynarodowy zespół podwodnych archeologów odkrył na terenie Herakleionu zatopioną, grecką świątynię. Za pomocą urządzenia skanującego archeolodzy zbadali obszar zatopionego miasta. Znaleźli pozostałości kilku budynków, w tym greckiej świątyni, oraz złote i brązowe monety i biżuterię. Naukowcy uważają, że artefakty pochodzą z czasów dynastii Ptolemeuszy (305 – 30 r. p.n.e.) i imperium bizantyjskiego. Herakleion to starożytne miasto, które znalazło się pod woda 1200 lat temu z powodu trzęsienia ziemi.
Odkryli masowy grób. Znalezisko może okazać się jeszcze bardziej makabryczne

Odkryli masowy grób. Znalezisko może okazać się jeszcze bardziej makabryczne

Wiadomości
Masowy grób, w którym spoczywają szczątki 70 osób, odkryto w Iraku, 320 km na południe od Bagdadu. Szef urzędu nadzorującego ekshumację podał, że wśród szczątków są kobiety, noworodki i dzieci do lat 10. Zaid al-Youssef dodał, że odkrycie może być jeszcze bardziej makabryczne - grób może mieć drugą warstwę. Zebrane dowody świadczą o tym, że szczątki należą do osób straconych w krótkim czasie. Ofiary w większości miały zasłonięte oczy i zostały zabite strzałami w tył głowy. Najprawdopodobniej stało się to w czasie operacji Al-Anfal (1988 r.) skierowanej przeciwko irackim Kurdom. Irakiem rządził wtedy Saddam Husajn. Operacja trwała 7 miesięcy. Jej celem była bezwzględna "pacyfikacja" kurdyjskich formacji zbrojnych i ludności cywilnej. Kurdowie dążyli bowiem do utworzenia własnego państwa. Na skutek Al-Anfal zostało zabitych od 50 do 200 tys. Kurdów. Użyto broni chemicznej. Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania oficjalnie uznają operację za ludobójstwo.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 20następne