Wyniki wyszukiwania dla:

ocean

Liczba wyników: 91

Marsjański krater Łomonosowa

Marsjański krater Łomonosowa

Nauka
Uderzenie asteroidy sprzed 3 milionów lat, mogło wywołać mega-tsunami na Marsie. Sugerują to nowe badania, podczas których przeanalizowano kilka dużych kraterów uderzeniowych na północnej równinie Czerwonej Planety. Całkiem możliwe, że w tym miejscu był kiedyś ocean.
Poważne ostrzeżenie. Zginęłoby nawet milion osób

Poważne ostrzeżenie. Zginęłoby nawet milion osób

Ciekawostki
Asteroida "2019 OK" o średnicy 100 metrów przeleciała w czwartek, 25 lipca, zaledwie 70 tys. km od Ziemi. Wypatrzyło ją brazylijskie obserwatorium SONEAR, ledwie parę dni wcześniej. Gdyby "2019 OK" uderzyła w Ziemię, skutki byłyby naprawdę poważne. Meteor czelabiński, który spadł w 2013 r. na Ziemię, miał średnicę ok. 20 m. 1500 osób zostało wtedy rannych, a 7500 budynków uległo uszkodzeniu. Czego mógłby dokonać obiekt 5 razy większy? Fala uderzeniowa, czy tsunami, gdyby uderzył w ocean, według szacunków mogłyby zabić nawet milion ludzi. Naukowcy ciągle pracują nad skutecznym systemem wykrywania nadlatujących asteroidów. W przypadku dużych obiektów (
Meduza większa od człowieka

Meduza większa od człowieka

Ciekawostki
Ogromną, mierzącą 1,5 m meduzę w wodach w Kornwalii wypatrzyła Lizzie Daly, dziennikarka i biolożka "Wild Ocean Week". Kobieta nurkowała wśród mniejszych okazów, kiedy nagle zauważyła gigantyczne, galaretowate stworzenie.
Wielka akcja oczyszczania wód

Wielka akcja oczyszczania wód

Nauka
Aż 5 ton splątanych sieci połowowych – tyle wyłowiono z kawałka Oceanu Spokojnego. Członkowie "Ocean Voyages Institute" zakończyli 25-dniową misję oczyszczania fragmentu Pacyfiku.
Był z przyjaciółmi na plaży. Wtedy zobaczyli w wodzie wielką, ciemną plamę

Był z przyjaciółmi na plaży. Wtedy zobaczyli w wodzie wielką, ciemną plamę

Ciekawostki
Pewien mężczyzna z grupą przyjaciół wybrał się na plażę w Pensacola, gdzie świętował swoje urodziny. W pewnym momencie wszyscy dostrzegli w wodzie, niemal tuż przy brzegu, wielką, ciemną plamę. Mężczyzna natychmiast chwycił telefon i zaczął nagrywać "zjawisko". Był przekonany, że widzi morsa i był tym faktem przejęty, bo ssaki te pływają głównie w wodach przybrzeżnych Arktyki, a nie wzdłuż plaży na Florydzie w USA. Ostatecznie okazało się, że był to manat. Zwierzęta te zamieszkują właśnie rejony zachodniej części Atlantyku. Od Florydy po północną Brazylię oraz baseny Amazonki i Orinoko. Mogą osiągać długość 4 metrów i ważyć nawet tonę.
Oceany na Europie

Oceany na Europie

Nauka
Pod powierzchnią Europy, księżyca Jowisza znajduje się podziemny ocean łudząco podobny do tych z Ziemi – sugerują badania. NASA zauważyła tam obecność chlorku sodu. To właśnie on sprawia, że oceany na Ziemi są tak słone. To prowadzi badaczy do przekonania, że Europa podobna jest do naszej planety bardziej, niż sądziliśmy.
Ma 20 000 lat. Pierwsze takie odkrycie w historii

Ma 20 000 lat. Pierwsze takie odkrycie w historii

Ciekawostki
Zawartość tej fiolki ma 20 000 lat i pochodzi z czasów maksimum ostatniego zlodowacenia. W probówce znajduje się woda, którą naukowcy znaleźli w zupełnie niespodziewanym miejscu. Naukowcy chcieli zbadać osady morskie z okolic Malediwów. W trakcie odwiertu badawczego odkryli, że w znajdujących się głęboko skałach została uwięziona woda sprzed 20 000 lat. To naprawdę fascynujące i pierwsze takie odkrycie w historii. Do tej pory, chcąc zbadać ocean z czasów epoki lodowcowej, naukowcy musieli opierać się na niebezpośrednich wskazówkach, jak np. skamieniałości korali czy osady. Teraz mają do dyspozycji próbkę z epoki. Pobrany podczas odwiertu wycinek skały ma 3 km długości, a pradawna woda znajduje się na długości 400 m. Te i przyszłe badania pomogą lepiej poznać pradawny ocean i sposób, w jaki kształtował klimat epoki lodowcowej.  
Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Nauka
Organizacja WWF, zajmująca ochroną środowiska, alarmuje, że w ciągu 30 lat, w oceanach znajdzie się nawet 300 mln ton plastiku. Jest go coraz więcej. Co minutę, ponad 9 mln ton tworzyw sztucznych przedostaje się do oceanu. Stanowi to równowartość 1,4 mln półlitrowych plastikowych butelek. Według analiz WWF, ponad 270 gatunków cierpi z powodu zanieczyszczeń spowodowanych plastikiem. Zwierzęta najczęściej go połykają, co powoduje zablokowanie ich układu pokarmowego i umierają z głodu. Dotyczy to zarówno wielkich wielorybów, jak i ptaków morskich. Co roku z tego powodu umiera co najmniej 1000 żółwi morskich. Bez wątpienia tworzywa sztuczne dławią naszą planetę. Zdaniem ekspertów z WWF, to problem globalny i rozwiązanie musi być globalne.
Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

Ciekawostki
W 2013 roku naukowcy wykryli w Pacyfiku dużą masę ciepłej wody, rozciągająca się od Zatoki Alaska wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej. Temperatura wody była tam wyższa o ponad 3 stopnie. Plama ciepła najprawdopodobniej wywołała rekordowo ciepłe lato w Ameryce Północnej w 2014 r. Okazuje się dodatkowo, że ciepła strefa na Oceanie Spokojnym sprawiła też, że urodziło się mniej humbaków. Te duże morskie ssaki żywią krylem, malutkimi skorupiakami, które pływają w oceanicznych wodach. Wzrost temperatury sprawił, że liczba krylu w rejonie znacznie spadła. Plama ciepła znajdowała się na trasie migracji humbaków, które z zimnych arktycznych wód płyną w rejon Hawajów, aby tam wychować swoje młode. Samice wybierają się w tę długa podróż tylko, jeśli zgromadzą dostateczne zapasy tłuszczu. Tylko wtedy są zdolne do zapłodnienia i wydania potomstwa. Spadek ilości pożywienia sprawił, że obserwującym humbaki naukowcom przez kilka lat znacznie trudniej było spotkać matkę z młodymi. Na szczęście zdaje się, że sytuacja wraca do normy, choć jest dalej niepewna. Plama ciepła się zmniejsza, jednak temperatura wody i tak wzrasta z powodu globalnego ocieplenia. Naukowcy podkreślają jednak, że w związku z tym humbaki powinny pozostać na liście gatunków chronionych.
Naukowcy odkryli tysiące nieznanych gór podwodnych

Naukowcy odkryli tysiące nieznanych gór podwodnych

Nauka
Naukowcy z Kalifornii wykorzystując dane satelitarne zaktualizowali dane dotyczące dna morskiego. Udało się odkryć 5-10 tysięcy nowych gór ukrywających się w ziemskich oceanach Naukowcy interesują się nimi od lat. Ich liczbę szacuję się od 30 do nawet 100 tysięcy.
Podwodna nekropolia nieopodal Florydy

Podwodna nekropolia nieopodal Florydy

Świat
12 metrów pod wodą u wybrzeży Florydy znajduje się niesamowity cmentarz. Zgodnie z zamysłem autorów Neptun Memorial Reef niektórym przypomina zaginione miasto Atlantydę. Znajdują się tam posągi lwów, wysokie kolumny oraz wielka brama. To wszystko na powierzchni ponad 6 hektarów. Tysiące rodzin zdecydowało umieścić tu prochy swoich bliskich. Koszt zbudowania tablicy pamiątkowej zaczyna się od około 6 tysięcy złotych.

"Autostrada" sprzed pół miliarda lat. Rewolucyjne odkrycie

Ciekawostki
Sądzono, że pół miliarda lat temu, oceaniczne dna były martwą strefą - miejscem gdzie życie nie miało szans. Teraz okazuje się, że świat nauki będzie musiał na nowo przyjrzeć się temu zagadnieniu, bowiem Brian Pratt, geolog i paleontolog z Uniwersytetu Saskatchewan, odkrył prehistoryczne, morskie "autostrady". Naukowiec od 35 lat badał skały osadowe w Górach Mackenzie w Kanadzie. Pewnego dnia użył skanera i dostrzegł całą masę dobrze widocznych tuneli o różnych średnicach, które gęsto się krzyżują. Oznacza to, że oceaniczne dna w tamtym czasie nie tylko nie były pozbawione życia, a wręcz nim tętniły. Na to wskazywałby też czas pochodzenia osadu, czyli kambr i słynna w owym czasie "kambryjska eksplozja" życia. Oczywiście już wcześniej znajdywano skały, na których odkrywano "tunele", ale sądzono, że tak dobrze się zachowały, bo spadły na morskie dno, gdzie jest mało czynników przyspieszających rozkład (tlen i zwierzęta). Jeśli Pratt ma rację, założenia na temat starożytnych oceanów i kontynentów czeka weryfikacja.
Ryba gigant. Nawet eksperci są zaskoczeni

Ryba gigant. Nawet eksperci są zaskoczeni

Ciekawostki
Mierzącą ponad dwa metry rybę wyrzucił ocean na plażę w Południowej Kalifornii. Naukowcy sądzili początkowo, że jest to truchło samogłowa - ryby, która pojawia się nawet w Bałtyku. Po bardziej wnikliwych badaniach okazało się, że to gatunek ryby odkryty w 2017 r., i który nigdy wcześniej nie był widziany w Ameryce Północnej. Jej obecność oznacza, że przekroczyła równik. Biolog ewolucyjny, Thomas Turner, nazwał rybę "najbardziej niezwykłym okazem, jaki kiedykolwiek widział". Ryba nie ma ogona, ma zarośnięte zęby i duży, okrągły otwór gębowy. Turner zwrócił się do odkrywczyni gatunku Marianne Nyegaard, biolog morskiej, o pomoc w potwierdzeniu odkrycia. Ostateczną odpowiedź mają dać badania genetyczne.
Niesamowite stworzenia z głębin obok rajskiej wyspy

Niesamowite stworzenia z głębin obok rajskiej wyspy

Ciekawostki
Trzytygodniowa ekspedycja naukowców z Schmidt Ocean Institute, która zbadała wody otaczające należącą do Kostaryki Wyspę Kokosową, okazała się bardzo owocna. Odkryto m.in. kilka nowych gatunków. Wśród nich są co najmniej 4 nowe koralowce żyjące w głębokich wodach i 6 innych zwierząt. Ekipa badawcza przyglądała się relacjom między poszczególnymi gatunkami, w tym również mikroskopijnymi. Do badania głębin naukowcy użyli zdalnie sterowanej łodzi podwodnej, która zanurzała się 19 razy. Niestety, podczas eksploracji najgłębszego miejsca (3600 m) znaleziono plastikowe śmieci. Naukowcy liczą na to, że odkrycia, jakie przyniosła wyprawa, pomogą lepiej chronić Wyspę Kokosową i otaczające ją wody. Znajduje się tam park narodowy, a miejsce jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Oceany zmienią kolor

Oceany zmienią kolor

Nauka
Do 2100 roku, nawet połowa powierzchni oceanów na Ziemi będzie miała inny kolor niż dziś. Tak przewidują naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Wszystko przez fitoplankton, czyli żyjące w wodzie mikroskopijne algi, glony i sinice. Naukowcy zbadali, w jaki sposób różne gatunki alg pochłaniają i odbijają światło i jak zmieni się kolor wody w ciągu 100 lat. 
Hollywood zatrzyma Kulig?

Hollywood zatrzyma Kulig? "Odmówiła kilku rodzimym produkcjom"

Gwiazdy
Tydzień temu ogłoszono nominacje do Oscarów. Nie ma co ukrywać, że na decyzję Akademii czekali wszyscy, wróżąc ponowny sukces Pawlikowskiemu i marząc o wyróżnieniu dla Joanny Kulig. Choć aktorka nie doczekała się nominacji, film, w którym zagrała, ma szansę zdobyć statuetki aż w trzech kategoriach. 36-latka po europejskim sukcesie Zimnej Wojny uznała, że warto kuć żelazo póki gorące i mimo zaawansowanej ciąży przeniosła się na czas przedoskarowej gorączki za ocean. Hollywood od razu pokochało urodę oraz talent aktorki, która coraz poważniej rozważa karierę w USA. O tym, że Kulig rozważa przeprowadzkę do Stanów na stałe, mają świadczyć jej ostatnie odmowy udziału w polskich produkcjach.
Antarktyda topnieje 6 razy szybciej, niż 40 lat temu.

Antarktyda topnieje 6 razy szybciej, niż 40 lat temu. "Czubek góry lodowej"

Ciekawostki
Aż 6 razy szybciej topnieje lód na Antarktydzie, niż 40 lat temu. Co więcej, tempo zmian stale rośnie. Tak wynika z najnowszych badań, które opublikowano w tygodniku "PNAS". Dofinansowanie przyszło z NASA. Naukowcy wykorzystali do badań zdjęcia lotnicze, dane satelitarne i modele klimatyczne z 18 regionów Antarktydy. Analizy wykazały, że w latach 1979-1990 kontynent ten tracił średnio 40 mld ton swojej masy rocznie. Z kolei w latach 2019-2017 strata wyniosła już 252 mld ton. Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy. To powoduje podnoszenie się poziomu wody w oceanie. Eksperci alarmują, że przy obecnym tempie zmian na półkuli południowej, poziom mórz może w przyszłości drastycznie wzrosnąć. - Nasze badania to tylko czubek góry lodowej - stwierdza prof. Eric Rignot, glacjolog i klimatolog, jeden z autorów publikacji w "PNAS".
Mała epoka lodowcowa trwa do dziś

Mała epoka lodowcowa trwa do dziś

Nauka
Choć tzw. mała epoka lodowcowa oficjalnie zakończyła się ponad 100 lat temu, jest takie miejsce na Ziemi, które pozostaje pod jej wpływem do dziś. Chodzi o głębokie wody Pacyfiku, twierdzą naukowcy z Harvardu. Przeanalizowali oni ponownie wyniki pomiarów z lat 70. XIX w. Zgodnie z ich przewidywaniami okazało się, że większość wód się ociepla, jednak na głębokości poniżej 2 km temperatura maleje. Zdaniem badaczy, oznacza to, że ocean pochłania około 30% mniej ciepła, niż sądzono do tej pory. 
Wydmy z epoki lodowcowej. Geolodzy zachwyceni

Wydmy z epoki lodowcowej. Geolodzy zachwyceni

Ciekawostki
Między australijskimi wyspami Fraser i Moreton, 60 m pod wodą, ciągną się przez 70 km wydmy. Ich wysokość sięga nawet 15 m. Naukowcy sądzą, że uformowały się około 12 tys. lat temu, w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przetrwały dlatego, że skamieniały. Stało się to dzięki wysokiej zawartości węglanu wapnia w ziarnach piasku. Pod wpływem wody podziałał on jak spoiwo. Luźny piasek zamienił się w skałę, a wydmy zalało morze. Wydmy były kiedyś częścią Fraser Island. Kształtem przypominają te, które znajdują się tam dziś.
Rów Mariański wysysa wodę z oceanu

Rów Mariański wysysa wodę z oceanu

Nauka
Sejsmolodzy zajrzeli w głąb Rowu Mariańskiego. Okazuje się, że stykające się tam dwie płyty tektoniczne zasysają wodę z oceanu do wnętrza Ziemi i to 3, 4 razy więcej niż dotychczas sądzono. Naukowcy przeanalizowali odczyty umieszczonych w rowie mariańskim sejsmografów. Dostarczyły one wielu informacji o strukturze i rodzaju skał, jakie tworzą pacyficzną płytę tektoniczną. 
Ocean's 8 - zwiastun premiery DVD

Ocean's 8 - zwiastun premiery DVD

Film
"Ocean’s 8” to kontynuacja, a jednocześnie spin-off przebojowej trylogii „Ocean’s” Stevena Soderbergha, w której główne role zagrali George Clooney, Brad Pitt i Matt Damon. Obraz wyreżyserował nominowany czterokrotnie do Oscara® Gary Ross.
poprzednie1 2 3 4 5 następne