Wyniki wyszukiwania dla:

nbp

Liczba wyników: 99

Afery wokół PiS. Leszek Miller komentuje

Afery wokół PiS. Leszek Miller komentuje

Tłit
- Taśmy, konferencja bliskowschodnia, pensje w NBP... - to wszystko układa się w nieprzyjemny dla PiS ciąg. Nawet jeśli dziś nie ma ruchów w sondażach, to one będą. Na Jarosława Kaczyńskiego działa to bardzo deprymująco i przygnębiająco. Może tego nie widać - jest wiele lat w polityce i sprawia wrażenie człowieka, którego trudno poruszyć - ale w środku myśli sobie, że kłopoty dla PiS się zbliżają - mówił Leszek Miller w programie "Tłit". Zdaniem byłego premiera to właśnie straty wizerunkowe i polityczne są największym problemem PiS-u. Prognozuje, że w obszarze elektoratu wahającego się partia może stracić kilka procent poparcia.
Duda chce dymisji Kurskiego? Prezydencki minister odnosi się do plotek

Duda chce dymisji Kurskiego? Prezydencki minister odnosi się do plotek

Tłit
Prezes Narodowego Banku Polskiego ma przekonywać prezydenta do zawetowania ustawy dot. jawności pensji w NBP? - To nie jest w ten sposób - mówi Andrzej Dera w programie "Tłit". - Decyzję podejmie prezydent. Będzie ona wynikała z własnych analiz - tłumaczy. Odniósł się także do plotek w PiS, że Andrzej Duda, strasząc, że zawetuje ustawę o TVP, chce dymisji Kurskiego. - To są tylko plotki - zapewnił. Dodał także, że nie wie, czy prezydentowi podoba się, jak zarządzana jest TVP czy nie. Sam też nie chciał oceniać Jacka Kurskiego. Tłumaczy, że nie ogląda telewizji. Informacje czerpie z internetu.
"To byłby strzał w stopę". Bartłomiej Sienkiewicz o NBP

"To byłby strzał w stopę". Bartłomiej Sienkiewicz o NBP

Tłit
Bartłomiej Sienkiewicz pytany był w programie "Tłit", czy prezes NBP Adam Glapiński będzie zabiegał u prezydenta o zawetowanie ustawy o ujawnieniu pensji w NBP. - To byłby strzał w stopę - nie tylko samemu sobie, ale i całemu obozowi rządzącemu. Mam nadzieję, że do tego stopnia instynkt samozachowawczy Glapińskiego nie uległ zniszczeniu, bo to czyniłoby z nas republikę bananową. I tak to, co się dzieje w Polsce, zaczyna przybierać operetkowy wymiar - komentował.
Marek Jakubiak skomentował zarobki Gronkiewicz-Waltz w NBP

Marek Jakubiak skomentował zarobki Gronkiewicz-Waltz w NBP

Tłit
40 tys. zł - tyle Hanna Gronkiewicz zarabiała 20 lat temu jako prezes NBP. Kwotę ujawniła kilka dni temu w programie "Tłit". Do sprawy, również na antenie WP, odniósł się poseł Marek Jakubiak. - 20 lat temu 40 tys. zł to był majątek - podkreślił. - Ta nonszalancja będzie elementem programu naszej partii, na ukończeniu jest budowa siatki płac dla Rzeczpospolitej - dodał. Dopytywany, ile powinien zarabiać prezes NBP, odparł: "To musi być akceptowalne przez społeczeństwo. Mamy minimalną pensję. Jej wielokrotność powinna być zarobkami premiera czy ministra".
Gronkiewicz-Waltz ujawniła, ile zarabiała w NBP. Reakcja Jacka Sasina

Gronkiewicz-Waltz ujawniła, ile zarabiała w NBP. Reakcja Jacka Sasina

Tłit
Hanna Gronkiewicz-Waltz ujawniła kilka dni temu w programie "Tłit", że 20 lat temu zarabiała jako prezes NBP ok. 40 tys. zł. Co na to Jacek Sasin? - 20 lat temu 40 tys. zł to była bardzo wysoka pensja, znacznie wyższa niż dzisiaj - wskazał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dopytywany o zarobki obecnego prezesa i jego dyrektorek, odpowiedział: "Obawiam się, że te 65 tys. zł to więcej niż zarabia prezes. Ale o tym dowiemy się, gdy wejdzie w życie przygotowana przez PiS ustawa". 
Hanna Gronkiewicz-Waltz ujawniła, ile zarabiała jako prezes NBP

Hanna Gronkiewicz-Waltz ujawniła, ile zarabiała jako prezes NBP

Tłit
- To było 20 lat temu, dokładnie nie pamiętam, ale ok. 40 tys. zł miesięcznie. Ze wszystkim - tak Hanna Gronkiewicz-Waltz zareagowała w programie "Tłit" na pytanie, ile zarabiała jako prezes NBP. Przyznała, że były przypadki, że ktoś zarabiał więcej, ale nie w administracji, marketingu czy komunikacji. Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, byli to specjaliści z nadzoru bankowego, z zakresu polityki pieniężnej, którzy zajmowali się rozliczeniami i nowymi technologiami. 
Jackowski odgryzł się Glapińskiemu. "Ja nie mam nic do ukrycia"

Jackowski odgryzł się Glapińskiemu. "Ja nie mam nic do ukrycia"

Wiadomości
- Te oświadczenia mnie nie satysfakcjonują – powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski. Polityk zamierza zająć stanowisko ws. odpowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego na jego interpelację. - Uważam, że niepoważne traktowanie wyborców, w imieniu których podjąłem tę interwencję, i ironizowanie i te drobne złośliwości świadczą nie najlepiej o prezesie Narodowego Banku Polskiego – dodał. I przyznał, że "jest mu przykro” ze względu na "nieprofesjonalne” zachowanie Glapińskiego. – Chyba w ten sposób daje do zrozumienia, że najwyraźniej ma w tej sprawie coś do ukrycia – uznał. Odniósł się również wprost do przytyku Glapińskiego w jego kierunku. Prezes NBP przypomniał, że Jackowski został sfotografowany nago na plaży. – Bardzo miłe słowa, ja rozumiem, że jest to pochwała, ze jestem zwolennikiem jawności i w przeciwieństwie do pana prezesa najwyraźniej nie mam nic do ukrycia – uznał. 
Ustawa o NBP. "30 dni po uchwaleniu wybuchnie wielki skandal"

Ustawa o NBP. "30 dni po uchwaleniu wybuchnie wielki skandal"

Tłit
- Widać, że prezes Adam Glapiński bardzo niechętnie wykona ustawę, która się zbliża, i która ujawni wszystkie zarobki w NBP na wszystkich stanowiskach. Dowiemy się, jakie było rozpasanie za czasów Gronkiewicz-Waltz, Balcerowicza, Belki, jak NBP był drenowany. 30 dni po uchwaleniu ustawy wybuchnie wielki skandal - stwierdziła posłanka PiS Joanna Lichocka w programie "Tłit". Dopytywana o przyszłość Glapińskiego, wskazała, że skrócenie jego kadencji byłoby wbrew konstytucji. - Adam Glapiński może być spokojny o swoje stanowisko - oznajmiła Lichocka.
Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

Money. To się liczy
- Jesteśmy w trakcie kontroli budżetowej w NBP i KNF. Szczegółowo analizujemy na przykład umowy zewnętrzne, czyli np. umowy z kancelariami prawnymi, które były podpisywane przez obie instytucje. Sprawdzamy, czy wysokość tych kosztów nie odbiega od pewnego ogólnie przyjętego standardu i czy kompetencje tych kancelarii nie pokrywają się z zakresem zadań, jakie wykonują pracownicy tych instytucji - mówił w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Jak dodał, NIK nie będzie przyglądała się działalności spółki Srebrna, bo nie ma do tego kompetencji.
Janusz Piechociński o zarobkach w NBP

Janusz Piechociński o zarobkach w NBP

Money. To się liczy
Wysokość pensji prezesa i wiceprezesa NBP mają być ustalane na tej samej podstawie, jak w przypadku kierowniczych stanowisk w państwie - głosi nowa ustawa przyjęta przez Sejm. Jakie niesie ryzyka? - To, co wydarzyło się wokół współpracowniczek Adama Glapińskiego, pokazało, że po długim okresie postu i bycia poza władzą, ta ekipa polityczna przyjęła formułę "teraz my". I to widać, gdzie tylko się da - mówił w programie "Money. To się liczy" Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO-PSL. - Świetni eksperci w banku centralnym nie powinni zarabiać mniej niż w prywatnych bankach. Jeśli tak nie będzie, to sektor prywatny będzie ich wysysał - dodał.
Borys Budka odpowiada Gowinowi ws. NBP

Borys Budka odpowiada Gowinowi ws. NBP

Tłit
Jarosław Gowin oznajmił w programie "Tłit", że "szlag go trafił", gdy dowiedział się o zarobkach w NBP. - Patrzę z zażenowaniem na tego typu wypowiedzi. To tak, jak Gowin głosuje, ale się nie uśmiecha. Gdyby rzeczywiście był tak zbulwersowany, już dawno porzuciłyby ten obóz - komentował Borys Budka (PO). Jak dodał, przegłosowana ustawa niczego nie naprawia. - To wstyd, że obóz Zjednoczonej Prawicy nie potrafił wymóc na prezesie Glapińskim, żeby tę sprawę honorowo rozwiązać - pokazać, do jakich kominowych płac dochodziło w NBP. Zagrał na nosie Kaczyńskiemu - dodał.
Jarosław Gowin o zarobkach w NBP: szlag mnie trafił

Jarosław Gowin o zarobkach w NBP: szlag mnie trafił

Tłit
Jarosław Gowin pytany był w programie "Tłit", co czuje, gdy czyta, że niektórzy w NBP zarabiają 65 tys. zł. - Szlag mnie trafił, jak usłyszałem o tych zarobkach. Żeby była jasność - nie rażą mnie bardzo wysokie zarobki prezesa NBP. On stoi na czele instytucji, która odpowiada za bezpieczeństwo ekonomiczne milionów Polaków. Ale zarobki dyrektorów powinny być skorelowane z poziomem zarobków na wolnym rynku. Wydaje się, że w tej instytucji są one powyżej - skomentował wicepremier.
Leszek Balcerowicz o NBP: dwór absolutnych monarchów

Leszek Balcerowicz o NBP: dwór absolutnych monarchów

Tłit
- To, że taka ustawa jest potrzebna, to wyraz patologii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by Glapiński to zrobił. Byłem szefem NBP przez 6 lat, nie przypominam sobie, by prawo mnie w takich działaniach krępowało. Glapiński zasłania się bezpodstawnie - stwierdził Leszek Balcerowicz w programie "Tłit", komentując ustawę o jawności zarobków w NBP. - To, co Glapiński zrobił z NBP, przypomina dwór absolutnych monarchów. Aż żal patrzeć - dodał.
Tadeusz Cymański o zarobkach w NBP: oburzają, ale to nie powód, by psy wieszać na PiS-ie

Tadeusz Cymański o zarobkach w NBP: oburzają, ale to nie powód, by psy wieszać na PiS-ie

Tłit
- My faktom nie zaprzeczamy. Nie jestem typem człowieka, ani PiS, żeby udawać Greka i się wyrzekać, że z kimś byłem, kogoś znałem, o kimś mam dobre zdanie... Znam Glapińskiego. Nikt nie będzie kwestionował, kto kogo proponował, wybierał i zatwierdzał, ale próba wciskania tego dziecka w brzuch, łączenia pępowiną z Glapińskim, cała jazda wokół NBP, skakanie na ludzi zanim sprawa jest zakończona... - mówił poseł PiS Tadeusz Cymański w programie "Tłit", komentując aferę wokół NBP. - 65 tys. zł dla kierowniczki departamentu pana nie oburza? - dopytywał Marek Kacprzak. - Oburza. Bardzo. Ale to nie powód, by psy wieszać na PiS-ie, tylko wyjaśnić tę sprawę i zrobić porządek. W tym jesteśmy lepsi - odpowiedział Cymański.
"Dramat Kaczyńskiego". Sławomir Nitras o nowym wątku ws. afery KNF

"Dramat Kaczyńskiego". Sławomir Nitras o nowym wątku ws. afery KNF

Tłit
"Gazeta Wyborcza" twierdzi, że to prezes NBP Adam Glapiński zainicjował spotkanie szefa KNF Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim. - Kaczyński nie jest w stanie zmusić Glapińskiego do rezygnacji, co mogłoby zakończyć aferę w sensie politycznym i medialnym. Z drugiej strony nie może pokazać wszystkich ustaleń prokuratury. One nie są zabójcze dla samego Glapińskiego, tylko dla PiS-u. I to jest dylemat, to jest problem państwa polskiego - komentował poseł PO Sławomir Nitras w programie "Tłit". - Dramat Kaczyńskiego polega na tym, że jest zakładnikiem wszystkiego, co się stało w NBP, KNF i w wielu innych miejscach, o których jeszcze nie wiemy. Prokuratura jest dziś miejscem, gdzie ukrywa się niewygodne fakty dla PiS-u, a nie wyjaśnia je w interesie państwa polskiego - podsumował.
"Interesuje nas prawda, nawet jeśli będzie boleć". Wiceminister o nowych wątkach w aferze KNF

"Interesuje nas prawda, nawet jeśli będzie boleć". Wiceminister o nowych wątkach w aferze KNF

Money. To się liczy
Były szef KNF Marek Chrzanowski zaczął "sypać" prezesa NBP Adama Glapińskiego - donosi "Gazeta Wyborcza". Dotychczas służby zajmowały się jedynie Chrzanowskim, a Glapiński w jego sprawie został jedynie świadkiem. Czy powinny teraz bliżej przyjrzeć się szefowi NBP? - Być może jest to kwestia czasu, niech o tym decydują śledczy. Nas, jako rząd, interesuje prawda, nawet jeśli będzie boleć - mówił w programie "Money. To się liczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Prezydent Duda o zarobkach w NBP: zdumiewające, apeluję o przyzwoitość

Prezydent Duda o zarobkach w NBP: zdumiewające, apeluję o przyzwoitość

Finanse
W wywiadzie dla WP prezydent Andrzej Duda odniósł się do kwestii zarobków w NBP. Jest to dla niego kwestia co najmniej dyskusyjna, szczególnie w kontekście odpowiedzialności. - Stawki zdumiewające, nie adekwatne do pełnionych funkcji – stwierdził. 
"Straszna zbrodnia". Marek Belka o zabójstwie Pawła Adamowicza

"Straszna zbrodnia". Marek Belka o zabójstwie Pawła Adamowicza

Money. To się liczy
- To, co wydarzyło się w Gdańsku, to straszna zbrodnia - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, były prezes NBP. - Niestety, jest ona produktem nasilającej się fali nienawiści w naszym kraju. To jest niestety rzecz, którą niektórzy przewidywali. - Chciałbym wierzyć, że to może coś w nas zmienić. Ale nie sądzę, by naraz zastępy aniołów zstąpiły z nieba i zastąpiły naszych obywateli i polityków. W końcu przeżyliśmy tragedię smoleńską, kiedy też były apele o jedność, a wiadomo, jak się skończyły - dodał.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne