Wyniki wyszukiwania dla:

naziści

Liczba wyników: 24

Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Wiadomości
Naziści planowali lądowanie 100 000 żołnierzy, 650 czołgów i 4 500 koni na angielskim wybrzeżu. Brytyjczycy przejęli po wojnie tajne dokumenty ujawniające plan inwazji na Wyspy Brytyjskie. Jedną z rzadkich kopii dokumentu wystawiono ostatnio na aukcję za 5 tys. funtów. Operacja "Morski Lew" była pierwotnie planowana na wrzesień 1940 roku. Naziści chcieli zaatakować w pięciu strategicznych punktach na wschodzie - od Kent do West Sussex. Po zabezpieczeniu przyczółków kolejne 500 000 niemieckich żołnierzy miało przenieść się w głąb lądu. Luftwaffe miało za zadanie najpierw przewagę w powietrzu nad Brytyjczykami. Tak się jednak nie stało. Słynna Bitwa o Anglię przerwała marzenia Hitlera o podboju Wlk. Brytanii.
Nazistowski kurort nad Bałtykiem

Nazistowski kurort nad Bałtykiem

Wiadomości
Na wyspie Rugia nad Bałtykiem, naziści rozpoczęli budowę potężnego kompleksu wypoczynkowego. Prora składała się z ośmiu identycznych budynków. Obiekt rozciągał się aż na 4,5 kilometra. Budowniczowie przewidzieli wszystko. Każdy z pokoi miał oferować widok na morze. Z kolei parking miał pomieścić aż 20 tysięcy pojazdów gości hotelowych.
Wspomnienia tłumacza procesów norymberskich

Wspomnienia tłumacza procesów norymberskich

Ciekawostki
Opublikowane niedawno wspomnienia jednego z tłumaczy biorących udział w procesach norymberskich ukazują zaskakującą twarz sądzonych za najgorsze zbrodnie wojenne nazistowskich dowódców i dygnitarzy. Wolfe Frank tłumaczył z angielskiego na niemiecki podczas procesów 24 nazistów. 14 z nich, w tym wysoko postawieni dowódcy, usłyszeli z jego ust wyrok śmierci. Frank miał wątpliwą przyjemność poznać większość z nich osobiście, co opisał w swoim dzienniku. O Hermannie Göringu napisał, że miał rozbrajające poczucie humoru. Były marszałek Rzeszy żartował, że nie przywieziono mu mebli z jego rezydencji i że poskarży się kierownictwu. Tłumacz wspomina też jego podkrążone oczy. Jego zdaniem był to efekt kuracji odwykowej, jaką przeszedł Göring. Tłumacz poznał też innego prominentnego nazistę Roberta Leya, który chciał, by jego obrońca był Żydem. Rudolfa Hessa opisuje jako mającego szaleństwo w oczach i zupełnie zrezygnowanego. Otto Ohlendorf, dowódca Einsatzgruppe D, który przyznał się do zabicia 90 tys. Żydów, zrobił na tłumaczu piorunujące wrażenie. Napisał o nim: był bez wątpienia dumny ze swojej pracy. Nie miał żadnych skrupułów. Wolfe Frank wspomina, że nierzadko po całym dniu w sądzie nie był w stanie jeść i musiał się upić by zasnąć. Tłumacz sam był niemieckim Żydem. Działał aktywnie w ruchu oporu, a w 1933 r. uciekł z Rzeszy do Wielkiej Brytanii. Nie znał wtedy w ogóle języka angielskiego. Po procesach norymberskich został określony "najlepszym tłumaczem świata". Później pracował jako dziennikarz śledczy, tropiąc nazistów, którym udało się uciec sprawiedliwości.
Zbombardować Auschwitz. Dlaczego alianci nie zdecydowali się na ten krok?

Zbombardować Auschwitz. Dlaczego alianci nie zdecydowali się na ten krok?

Ciekawostki
W Auschwitz i innych obozach śmierci, naziści mordowali setki tysięcy osób. W 1944 r. alianci dobrze wiedzieli o zbrodniach popełnianych tam na masową skalę. Organizacje żydowskie wzywały do natychmiastowego zbombardowania Auschwitz, jednak jak dobrze wiemy, nic takiego się nie stało. Dlaczego? Winston Churchill popierał zrzucenie bomb na obóz, ale ministerstwo lotnictwa Wielkiej Brytanii było sceptyczne. Brytyjczycy stwierdzili, że ciężko będzie uszkodzić komory gazowe nie  krzywdząc przy tym samych więźniów. Propozycję przekazano Amerykanom. Ci odmówili jednak przeprowadzenia akcji. Tłumaczyli, że ich bombowce biorą już udział w innych, "ważniejszych misjach". Wiadomo jednak, że bombardowanie byłoby możliwe. Nad obozem codziennie przelatywały samoloty obierające inne cele. Zrzucenie bomb na obóz wprawdzie zabiłoby część więźniów, ale inni mogliby dzięki temu uciec. Inną wymówką Wielkiej Brytanii i Amerykanów było twierdzenie, że przecież Hitler może zabić Żydów w inny sposób. Tak jak w akcji "Dożynki". W 1943 r. naziści w dwa dni bronią maszynową  zabili ok. 40 tys. osób na Lubelszczyźnie. Była to kara za bunt więźniów z obozu zagłady w Sobiborze.
Miał być nazistowską super bronią. Himmler wierzył, że dzięki niemu Rzesza zwycięży

Miał być nazistowską super bronią. Himmler wierzył, że dzięki niemu Rzesza zwycięży

Ciekawostki
Heinricha Himmlera, szefa SS, od dziecka fascynował antyk. Zachwycił go też nordycki bóg Thor i jego młot. Najwyraźniej jako dorosły człowiek wciąż wierzył w bajki, bo w 1940 r. kazał badaczom pracującym w SS odnaleźć jakiekolwiek tropy kulturowe dotyczące piorunów, młota Thora i latającego młota. Jego zdaniem świadczyły one o tym, że boscy przodkowie Aryjczyków dysponowali zaawansowaną bronią. W 1944 roku Himmler postanowił stworzyć nazistowski młot Thora. Miała to być potężna, elektryczna broń zdolna niszczyć alianckie radiostacje, radary itp. Oczekiwania były wysokie, bo naziści zaczynali przegrywać wojnę. W listopadzie 1944 r. pewna firma przedstawiła nawet Himmlerowi plan. Urządzenie miało czynić z atmosfery ogromny "pilot", dzięki któremu miało być możliwe wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych. Himmler był w siódmym niebie. Nawet swojemu lekarzowi miał wyznać, że wkrótce powstanie broń, która zmieni przebieg wojny. Eksperci SS mieli jednak duże wątpliwości. Powiedzieli o nich Himmlerowi dopiero w styczniu. Nazista zrozumiał, że jego pomysł to mrzonka dopiero, gdy kolejna grupa ekspertów pogrzebała projekt.
Jak Niemcy zabijali pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych

Jak Niemcy zabijali pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych

Ciekawostki
"Eliminacja życia niewartego życia" - tak naziści nazwali proces eksterminacji pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych. Podobne działania w III Rzeszy rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny. Losy niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie pacjentów opisuje Dariusz Kaliński w książce "Bilans krzywd". Masowa eksterminacja chorych Polaków zaczęła się już we wrześniu 1939 r. od zakładu w Kocborowie na Pomorzu. Dorosłych i dzieci wywożono do lasów pod pretekstami wycieczki lub ewakuacji. Tam strzelano do nich nad dołami. W ten sposób zamordowano chorych ze szpitali z Chojnic, Świecia i Gniewu. Więźniów obozu koncentracyjnego w Forcie VII w Poznaniu, wykorzystano do testowania pierwszych komór gazowych. Tysiące chorych z placówek w Owińskach, Dziekance, Gostyninie, Warcie czy Łodzi zagazowano - po 50 osób w komorze. Z czasem Niemcy udoskonalali metody zabijania chorych w ramach akcji "T4". Stworzono mobilne komory gazowe, czyli ciężarówki Sonderwagen, które wyglądały z zewnątrz jak meblowozy. Naziści oszczędzali czas, zagazowując pacjentów szpitali już w drodze do lasów, gdzie grzebano ich w masowych grobach.
10 nierozwiązanych sekretów nazistów

10 nierozwiązanych sekretów nazistów

Topowa Dycha
W tym odcinku "Topowej Dychy" poznacie 10 nierozwiązanych sekretów i tajemnic nazistowskich Niemiec. Gratka dla wszystkich miłośników II wojny światowej. 
Dawny obóz Adolfa Hitlera. Naziści i Armia Czerwona korzystali z niego przez dekady

Dawny obóz Adolfa Hitlera. Naziści i Armia Czerwona korzystali z niego przez dekady

Styl życia
Polacy udali się z kamerami do byłego ośrodka szkoleniowego "Adolf Hitler Lager", położonego na terenie byłego NRD. Od 1934 r. umiejętności zdobywali w nim esesmani. Po zakończeniu wojny Armia Czerwona przejęła teren i wykorzystywała ogromny kompleks aż do początku lat 90. Grupa pasjonatów historii sprawdziła, co kryją pozostałości obozu oraz w jakich warunkach żyli czy szkolili się naziści i komuniści.
Asperger współpracował z nazistami

Asperger współpracował z nazistami

Wiadomości
Najnowsze odkrycie Harwiga Czecha, historyka z Wiednia wskazuje, że Hans Asperger współpracował z nazistami. Badacz przestudiował wiele dokumentów, w tym dotychczas niewykorzystane archiwa. Jego zdaniem, ten historyczny fakt musi zostać w końcu ujawniony. Z dokumentów wynika bez wątpienia, że Asperger zgadzał się z hitlerowską ideologią. Pediatra, od nazwiska którego pochodzi nazwa całościowego zaburzenia rozwoju (mieszczącego się w spektrum autyzmu), miał wysyłać niepełnosprawne dzieci na okrutną śmierć w klinice eutanazji. W wiedeńskim szpitalu Am Spiegelgrund zabijano ludzi, uznawanych "za ciężar". W latach 1940-1945 w tym miejscu około 789 dzieci otrzymało śmiertelne zastrzyki lub zostało pozostawionych na śmierć głodową. Praktyki te były częścią "Akcji T4", która polegała na "eliminacji nic niewartego życia". Program ten był prowadzony na polecenie Hitlera. Podczas II wojny światowej aż 300 tys. ofiar, w tym dzieci, eksterminowano w klinikach w Niemczech, Polsce, Austrii i Czechach.
10 najdziwniejszych broni II wojny światowej

10 najdziwniejszych broni II wojny światowej

Topowa Dycha
II wojna światowa pokazała światu cały arsenał przerażających broni, wiele z nich na stale weszło do repertuaru działań bojowych – także w latach powojennych. W odcinku przedstawiamy 10 nietypowych broni z czasów II wojny światowej.
Theo Morell. Kim był nadworny lekarz Hitlera?
Dostępne tylko w Polsce

Theo Morell. Kim był nadworny lekarz Hitlera?

Ciekawostki
Jest 1941 rok. Adolf Hitler od lat ma najróżniejsze problemy zdrowotne. Cierpi na bezsenność, wrzody, wysypki. Miał polipy na strunach głosowych od ciągłych krzyków. Myślał, że to rak. Obawiał się śmierci, bo przecież jego rodzice zmarli młodo. Hitler wymagał więc opieki medycznej a tę zapewniał mu doktor Theodor Morell. Mężczyzna objął posadę "nadwornego lekarza" dzięki fotografowi Fuhrera, którego wyleczył z rzeżączki. Morell towarzyszył Hitlerowi we wszystkich kwaterach głównych a swoją posadę piastował do 22 kwietnia 1945 roku. Zausznicy Fuhrera nie lubili doktora. Mówili, że śmierdzi, nie myje się i nie można mu ufać. Hitler jednak mu ufał i na przykład na polecenie Morella na problem z zatokami brał... kokainę. - Ciało Hitlera było koktajlem z narkotyków reagujących ze sobą na dziwne sposoby, wywołując przy tym psychozy - mówi Guy Walters, autor książki "Nazis, spies and fakes". Inni znawcy tematu dodają, że to z pewnością był jeden z powodów, dlaczego Hitler tak często wpadał w złość. Z kolei przeniesienie się dowództwa nazistów do Wilczego Szańca było już dla wszystkich katorgą. Dla Fuhrera z powodu jego hipochondrii, a dla pozostałych z powodu wszystkich innych wad Hitlera, które w takim miejscu były widoczne jeszcze bardziej.
Berghof - historia niezwykłej kwatery głównej Hitlera
Dostępne tylko w Polsce

Berghof - historia niezwykłej kwatery głównej Hitlera

Ciekawostki
W 1936 roku Adolf Hitler świętował wkroczenie do Nadrenii, ale ma kolejne plany. Jednym z nich jest rozbudowa swojej rezydencji - Berghof. Skromna, alpejska chata ma się stać jego kwaterą główną. Miejscem, które będzie porażało gości swoim majestatem. Przebudowa pochłonęła, w przeliczeniu, prawie 1,5 miliarda złotych. - Postawił sobie średniowieczny dwór - mówi Guy Walters, autor książki "Nazis, Spies and Fakes". Sąsiedzi szybko przekonali się, że pracom nie warto stawać na przeszkodzie. - Pewien fotograf skarżył się, że podczas budowy zburzono jego studio. Za karę został wysłany na dwa lata do obozu Dachau - opowiada Walters. Berghof urządzała projektantka wnętrz - Gerdi Trost. To ona przekonała Hitlera, by nie umieszczać w rezydencji nazistowskich dekoracji. Do czego jeszcze namówiła Fuhrera? Oto niezwykła historia budynku, z którego został tylko skrawek fundamentu.
"Gwiazda śmierci Hitlera". Superbroń nazistów w kosmosie

"Gwiazda śmierci Hitlera". Superbroń nazistów w kosmosie

Wiadomości
Naziści planowali stworzyć satelitę, która niczym lustro wykorzystywałaby promienie słoneczne do przypalania. Projekt "słonecznego karabinu" budzi skojarzenia z Gwiazdą Śmierci ze Star Wars. Broń miała być w stanie "zagotować wodę w ocenie lub zamienić miasto wroga w popiół". Szokujące plany Niemców odkryli Amerykanie, a całą sprawę w 1945 r. po raz pierwszy opisał magazyn "Life". Stacja z bronią miała orbitować na wysokości ok. 8,2 tys. km i miała być wyposażona w zwierciadło o powierzchni 9 km kw. Jej efekt miał być podobny do działania lupy, ustawionej pod odpowiednim kątem. Niemcy zakładali, że budowa stacji i broni może zająć nawet 50 lat. W latach 40. nie istniała bowiem tak ciężka rakieta, która mogłaby przenosić części satelity do złożenia na orbicie. Niemieckie plany budowy superbroni o niesamowitej sile rażenia pogrążył koniec II wojny światowej.
„Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

„Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

Wiadomości
Niemcy kochali Adolfa Hitlera. Kanclerz III Rzeszy był lepszym przywódcą niż Angela Merkel. Takie tezy postawili Andrzej Ryba i Krzysztof Mossakowski na wykładzie w warszawskim Centrum Edukacyjnym Powiśle. Byliśmy na ich wykładzie z ukrytą kamerą.
Brudziński: trzeba być skończonym idiotą, żeby zjadać tort z wafelków ze swastyką

Brudziński: trzeba być skończonym idiotą, żeby zjadać tort z wafelków ze swastyką

Wiadomości
- Trzeba być naprawdę skończonym idiotą, żeby przebierać się w mundur SS-mana i w lesie zjadać tort z wafelków ze swastyką. Będziemy to ścigać. Ale to, że takie kreatury muszą chować się po krzakach to sukces całego naszego społeczeństwa - ocenił w Sejmie Joachim Brudziński. Na wniosek PiS szef MSWiA przedstawił w czwartek wyjaśnienia ws. działalności w Polsce organizacji o charakterze skrajnym.
Dzieje się w Polsce: Siemiatycze

Dzieje się w Polsce: Siemiatycze

Wiadomości
Przy okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej znów toczy się dyskusja: Niemiec to wróg czy przyjaciel, kim są naziści, czy naziści to byli Niemcy? W ramach akcji #dziejesiewpolsce zapytaliśmy o mieszkańców Siemiatycz.
Wałbrzych - świątynia nazistów? [Łowcy Przygód]

Wałbrzych - świątynia nazistów? [Łowcy Przygód]

Łowcy Przygód
Ostatnia świątynia Hitlera, pogańskie miejsce kultu, podziemne laboratorium, siedziba czarnego zakonu SS, sarkofag złowrogich tajemnic, wzgórze grozy, mroczna budowla emanująca tajemniczą energią. Takie i podobne określenia przylgnęły do niesławnego wałbrzyskiego mauzoleum, które uważane jest przed niektórych badaczy-amatorów za kolejny element mistycznej nazistowskiej układanki, do której zaliczany jest dziś kompleks Riese, zamek Książ czy hipotetyczny złoty pociąg. Ile prawdy jest w niesamowitych doniesieniach na temat ponurej budowli przywodzącej na myśl starożytne świątynie?
Dawne więzienie w Berlinie

Dawne więzienie w Berlinie

Styl życia
Dawne NRD-owskie więzienie jest teraz dostępne dla turystów. Budynek o nazwie "Inny dom VIII" położony jest w malowniczej części Berlina, nad rzeką Sprewą, kilka kilometrów od Alexanderplatz. Hotel jest częścią kompleksu zbudowanego w 1879 r., w którym pierwotnie znajdywały się mieszkania socjalne. Następnie naziści wykorzystywali obiekt do przetrzymywania osób "antyspołecznych", w tym prostytutek i homoseksualistów. W latach 1949-1990 budowla pełniła funkcję więzienia dla przeciwników Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
poprzednie1 2 następne