Wyniki wyszukiwania dla:

naukowcy

Liczba wyników: 972

Odkryto nowy gatunek dinozaura

Odkryto nowy gatunek dinozaura

Nauka
Naukowcy z Montany odtworzyli ze znalezionych 3 lata temu skamielin nieznany dotąd gatunek dinozaura. Paleontolodzy znaleźli ponad 200 kości, pasujących do szkieletu, ale jego złożenie nie byłoby możliwe bez wykorzystania drukarki 3D. Na początku podejrzewano, że fragmenty mogą należeć do już znanego Avaceratopsa. Szybko okazało się jednak, że wiele je różni. Wskazano m.in na brak rogu nosowego i inne ułożenie rogów czołowych nowo odkrytego dinozaura.
Odkrycie w południowoafrykańskiej jaskini

Odkrycie w południowoafrykańskiej jaskini

Nauka
RPA. Naukowcy z Uniwersytetu w Johannesburgu odkryli nowy gatunek człowieka - Homo naledi. Szczątki odnaleziono głęboko w komorze jaskini Stari. Odkryto tam 15 szkieletów. Przedstawiciele tego gatunku mogli występować w Afryce około trzech milionów lat temu.
Wielka pacyficzna plama śmieci

Wielka pacyficzna plama śmieci

Nauka
Holenderscy naukowcy zbierają dane na temat tzw. wielkiej pacyficznej plamy śmieci znajdującej się pomiędzy Hawajami i Japonią. Wyprawę zorganizował założyciel fundacji ekologicznej Oceaen Cleanup, Boyan Slat, a sfinansował filantrop Marc Benioff. Zaproponowano nowy system oczyszczania oceanu z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się w nim prądy morskie i wiatry, które transportują śmieci w kierunku pływających barier w kształcie litery U lub V rozciągniętych na przestrzeni stu kilometrów.
Wieloryb na polskiej plaży!

Wieloryb na polskiej plaży! "Jest w stanie delikatnego rozkładu"

Wiadomości
W sobotę na plaży w Stegnie pojawił się nietypowy widok. Sto metrów od brzegu bujał się na falach... wieloryb. - Dostałem informację, że jest wieloryb. Nie za bardzo uwierzyłem, ale pojechaliśmy to sprawdzić. Może ocierał się o dno i prądy, fale go po prostu przerzucały. Informacja poleciała do fokarium i oni decydują co z tym zrobić - mówi Janusz Czerwiński z WWF Polska. Wiadomo, że waleń obecnie jest odholowywany do Helu, gdzie zbadają go naukowcy. Plaża w nadmorskim kurorcie została czasowo zamknięta.
NASA testuje rakietowego giganta

NASA testuje rakietowego giganta

Nauka
W centrum kosmicznym Steennis w amerykańskim stanie Missisipi przeprowadzono test silnika rakietowego RS-25 który może w przyszłości napędzać załogowe statki kosmiczne lecące na Marsa. Podczas 9-minutowego testu naukowcy sprawdzali m.in. wytrzymałość silnika na wysokie temperatury i ciśnienie.
Jak powstał wszechświat?

Jak powstał wszechświat?

Styl życia
Jak powstał wszechświat i z czego się składa? Naukowcy dowodzą, że jego najistotniejszymi elementami są przestrzeń i energia, a ich początkiem był tzw. Wielki Wybuch.
Niecodzienne przypadkowe odkrycie rybaka

Niecodzienne przypadkowe odkrycie rybaka

Ciekawostki
Zwłoki napuchniętego humbaka wielkości małego domu zostały znaleziony przez kapitana statku w stanie Kalifornia. Dryfował około 24 km od brzegu w San Francisco. - Wypływam na ocean od 1967 r., ale to pierwszy taki napuchnięty, dryfujący, wielki wieloryb, którego spotkałem w życiu! - powiedział Tom Mattusch, dowódca statku "Huli Cat", który zauważył humbaka. Naukowcy z Kalifornijskiej Akademii Nauk nie są zdziwieni. - Wiele humbaków i płetwali błękitnych przypływa tu, by się pożywić, także bardzo duże osobniki. Można je liczyć w setkach, więc to nic nadzwyczajnego - stwierdziła Moe Flannery z kalifornijskiej instytucji badawczej. Jako że zwłoki wieloryba zbliżały się do trasy przepływu statków, Mattusch zawiadomił straż wybrzeża. Na razie nie wiadomo, jaka była przyczyna śmierci humbaka.
Szczegóły doniosłego odkrycia NASA

Szczegóły doniosłego odkrycia NASA

Nauka
Naukowcy z NASA poinformowali o odkryciu poza układem słonecznym nowej planety niezwykle podobnej do Ziemi. Dzięki obserwacjom dokonanym za pomocą umieszczonego na orbicie teleskopu Keplera zidentyfikowano planetę i jej gwiazdę macierzystą, które bardzo przypominają naszą Ziemię i Słońce.
Odnaleziono najstarsze fragmenty Koranu na świecie?

Odnaleziono najstarsze fragmenty Koranu na świecie?

Nauka
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że fragmenty Koranu znalezione w bibliotece University of Birmingham należą do najstarszych tekstów islamskich na świecie. Badanie wykonane metodą datowania radiowęglowego wykazało, że teksty na pergaminie mają co najmniej 1370 lat. A to oznacza, że mogły zostać spisane przez kogoś, kto osobiście znał proroka Mahometa.
Bystry Bill (2015)

Bystry Bill (2015)

Zwiastun
Według naukowców misie koala są wyjątkowo leniwe, całymi dniami tylko śpią i jedzą, a większy ruch wykonują? przy przejściu z jednego drzewa na drugie. Bill udowadnia jednak, że naukowcy mogą się mylić. Takich przygód jak ten Bystrzak nie miał chyba nikt. "Bystry Bill" w kinach już od 21 sierpnia.
Zagadka wulkanu Misti

Zagadka wulkanu Misti

Nauka
Peruwiańscy naukowcy uważnie obserwują wulkan Misti na południu kraju, który w razie erupcji może zniszczyć blisko milionową Arequipę. Drugie co do wielkości miasto Peru oddalone jest od wulkanu o zaledwie 20 km. Grupa ekspertów z Instytutu Geofizycznego monitoruje jego aktywności. Misti to stratowulkan, więc jego stożek zbudowany jest z warstw skał powstałych z magmy i innych produktów wydostających się w trakcie kolejnych wybuchów.
Zima przyczyną coraz większej liczby zgonów

Zima przyczyną coraz większej liczby zgonów

Wiadomości
Globalne ocieplenie na świecie nie przekłada się na zmniejszenie liczby zgonów związanych z zimową aurą. Taką tezę postawili naukowcy z Uniwersytetu Columbia, którzy przeanalizowali dane z 36 amerykańskich i francuskich miast. Z ich badań wynika, że w miastach, w których zimy są mroźne, liczba przypadków zamarznięcia utrzymuje się na podobnym poziomie, co w tych, gdzie zima bywa łagodniejsza. Naukowcy twierdzą, że niska temperatura nie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zgonów. Są nimi również tzw. "inne czynniki" jak wilgotność powietrza, tryb życia czy nawet średnia zamożność społeczeństwa.
Tajemnica grobu KV-63

Tajemnica grobu KV-63

Nauka
KV-63 jest najpóźniej odkrytym grobowcem znajdującym się w egipskiej Dolinie Królów. Odnaleziono go w 2005 roku. Naukowcy dokładnie przeanalizowali wszystkie pobliskie zabytki. Do zbadania została ostatnia, nieotwarta wcześniej trumna. Co w niej znaleźli?
Studenci z Krakowa skonstruowali sondę

Studenci z Krakowa skonstruowali sondę

Polska
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wezmą udział w prestiżowych zawodach organizowanych przez NASA. Celem młodych naukowców jest skonstruowanie sondy kosmicznej. Jak mówią przedstawiciele AGH, młodzi naukowcy zaprojektowali i skonstruowali sondę, która wynoszona jest rakietą na wysokość 1000 metrów. Tam zbiera dane i przekazuje je w bezpośredniej transmisji na Ziemię. Pierwsze testy urządzenia odbywały się na Pustyni Błędowskiej.
Applica - jak osiąga się rzeczy niemożliwe?

Applica - jak osiąga się rzeczy niemożliwe?

Polska
Amerykański gigant wyspecjalizowany w analizie znaczeniowej języka twierdził, że opracowanie programu, który będzie precyzyjnie analizował tekst napisany w języku polskim jest bardzo trudne, prawie niewykonalne. Tymczasem jeśli swoje siły połączą polscy naukowcy i biznesmeni, a wszystko jest dodatkowo wsparte środkami unijnymi, to uda się nawet to, co wydaje się praktycznie niemożliwe.
Napoje - prawdziwa bomba kaloryczna

Napoje - prawdziwa bomba kaloryczna

Kuchnia
W butelce napoju może kryć się aż 20 łyżeczek cukru. To ogromna ilość, zwłaszcza dla dzieci, które dziennie mogą spożywać tylko 3 łyżeczki cukru. Naukowcy ostrzegają - zbyt duża ilość energii może powodować ADHD.

"Krwawy lodowiec" [Pixel]

Lodowiec Taylor na Antarktydzie to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. To właśnie tam znajduje się tak zwany "krwawy wodospad", z którego szczelin wypływa woda o czerwonym zabarwieniu. Miejsce to przypomina krwawiącą ranę. Zacieki zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 2009 roku. Początkowo uważano, że to nietypowe zjawisko jest związane z występującymi w wodzie algami. Jednak dopiero teraz naukowcy poznali rzeczywistą przyczynę.
25 najbardziej uzależniających produktów spożywczych

25 najbardziej uzależniających produktów spożywczych

Kuchnia
Czy można uzależnić się od pizzy lub czekolady? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Uniwerystetu w Michigan opublikowali badania, które wskazują 25 najbardziej uzależniających produktów spożywczych. To głównie wysoko przetworzona żywność z dodatkiem tłuszczy i rafinowanych węglowodanów, np. białej mąki i cukru.
Lawa wylewa się z wulkanu na Hawajach

Lawa wylewa się z wulkanu na Hawajach

Świat
Wielka Wyspa, Hawaje, USA. Z wulkanu Kilauea wypływa lawa. W tym tygodniu już trzykrotnie przekroczyła poziom krateru, malowniczo wylewając się na zewnątrz. Wulkan jest aktywny od ponad 30 lat. Naukowcy nie są w stanie przewidzieć, jak długo potrwa erupcja.
#dziejesiewtechnologii: rekord Rubika

#dziejesiewtechnologii: rekord Rubika

Technologia
Ile zajmuje pełne ułożenie kostki Rubika? To zależy jakim jest się specjalistą. Pewien amerykański nastolatek jest to w stanie zrobić w czasie trudnym do uwierzenia. Zobaczcie sami. W dzisiejszym odcinku mówimy także o tym, co dzieje się gdy naukowcy kopiują naturę i o telefonie, którego nie chce używać James Bond.
#dziejesiewtechnologiii: Miotacz ognia

#dziejesiewtechnologiii: Miotacz ognia

Technologia
Zastanawialiście się kiedyś, kto wygrałby w pojedynku strażak kontra miotacz ognia? No to już nie musicie. W dzisiejszym odcinku mówimy także o tym,w jaki sposób naukowcy chcą znajdować internetowych trolli oraz pokazujemy fragmentu najnowszego zwiastuna oczekiwanej przez fanów postapokaliptycznych klimatów produkcji.