Wyniki wyszukiwania dla:

naukowcy

Liczba wyników: 967

Przypadkowe odkrycie. Szkolne podręczniki czeka zmiana

Przypadkowe odkrycie. Szkolne podręczniki czeka zmiana

Ciekawostki
Naukowcy z Uniwersytetu w Adelaidzie zaproponowali nowy model formowania się skorupy kontynentalnej młodej Ziemi. Zbadano wiek i radioaktywność 76 tysięcy próbek skał z różnych stron świata. Okazało się, że skorupa wczesnych kontynentów mogła być dużo grubsza niż dotychczas sądzono, a kontynenty istniały już 4 miliardy lat temu. Nie były to jednak te lądy, jakie znamy dzisiaj z mapy. Zniknęły one bezpowrotnie, zanim rozwinęło się jakiekolwiek życie. Dotychczasowy model zakładał, że 4 mld lat temu lądów na Ziemi było niewiele. Naukowcy są zdania, że pradawne kontynenty zniknęły ze względu na wysoki poziom radioaktywności skorupy. Promieniowanie powodowało wzrost temperatury. Skały szybciej się rozpadały i łatwiej niszczyły je ruchy tektoniczne. Pradawne kontynenty po prostu zapadły się pod Ziemię bez śladu. Odkrycia dokonano przez przypadek, gdy naukowcy próbowali oszacować wpływ radioaktywnych skał na topnienie lodu na Antarktydzie.
A jednak są niebezpieczne. Naukowcy ostrzegają przed palącym problemem

A jednak są niebezpieczne. Naukowcy ostrzegają przed palącym problemem

Ciekawostki
Wygląda na to, że jednak należy martwić się smugami pozostawianymi na niebie przez samoloty. Nie chodzi jednak o słynne chemitrails, które są niczym innym jak teorią spiskową. Mowa o smugach kondensacyjnych, które przyczyniają się do ogrzewania planety w procesie zwanym wymuszaniem radiacyjnym. Polega on na zmianie bilansu promieniowania w atmosferze. Dzieje się tak na skutek zaburzeń w systemie klimatycznym. W tym przypadku - przelotu samolotu. I chociaż fakt, że smugi są nawet bardziej szkodliwe dla planety niż CO2 wytwarzane przez samoloty, odkryto już w 2011 roku, to najnowsze analizy ruchu lotniczego wskazują, że problem wkrótce stanie się palący. Według szacunków do 2050 r. ruch lotniczy wzrośnie nawet trzykrotnie. Sprawa robi się poważna także dlatego, że obecnie nie robi się nic, by akurat nad tym aspektem lotnictwa zapanować.
Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

Ciekawostki
Płaskorzeźby na kamieniu odkrytym w Turcji na wykopalisku w Yazılıkaya to... prakalendarz z epoki brązu. To sensacyjny wniosek, bo oznacza, że już 3200 lat temu Hetyci (lud, który ok. XVII w. p.n.e. stworzył potężne państwo na terenie obecnej Turcji), korzystali z zaawansowanego kalendarza. Płaskorzeźby przedstawiają trzy procesje bogów zmierzających w kierunku dwóch bóstw głównych. Pod nimi widać znaczenia, których najprawdopodobniej używano do śledzenia księżycowych dni i miesięcy. Według ekspertów, kalendarz prowadzony był podług cyklu Metona. To 19-letni okres, po którym fazy Księżyca przypadają na te same dni roku słonecznego lub sezonowego. Odpowiada ok. 235 miesiącom księżycowym. Do dzisiaj naukowcy sądzili, że kalendarze wykorzystujące cykl Metona, zaczęto stosować ok. 700 lat później. Oznacza to, że Hetyci mieli wyjątkowo rozwiniętą wiedzę astronomiczną.
Wyśledzili sygnał. Znaleźli więcej, niż planowali

Wyśledzili sygnał. Znaleźli więcej, niż planowali

Ciekawostki
Gigantyczna eksplozja w odległej galaktyce wygenerowała szybki rozbłysk radiowy (FRB), który przemierzył ponad 3 mld lat świetlnych, zanim w 2018 r. dotarł na Ziemię, gdzie wykrył go australijski teleskop ASKAP. Naukowcy postanowili ustalić pochodzenie sygnału. W tym celu wzmocnili sygnał przy użyciu ogromnego superkomputera. Eksperyment okazał się sukcesem. Nigdy wcześniej nie udało się bowiem odnaleźć źródła FRB. To nie koniec. W miejsce, skąd pochodził sygnał, skierowano trzy największe teleskopy na świecie. Wykazały, gdzie dokładnie miała miejsce eksplozja. To zewnętrzny rejon ogromnej galaktyki. ASKAP, we współdziałaniu z optycznymi teleskopami, będzie mógł zlokalizować tysiące rozbłysków. Pomoże to rozwiązać tajemnicę ich pochodzenia i rozwikłać zagadkę ich powstawania.
Cykady-zombie. Grzyb zabije je w przerażający sposób

Cykady-zombie. Grzyb zabije je w przerażający sposób

Ciekawostki
Sprawia, że gniją im wnętrzności, odpadają odnóża i genitalia. Giną, opętane nienaturalnym popędem. Co sprawia, że cykady – nieszkodliwe owady, o charakterystycznym dźwięku – kończą swój żywot w takim cierpieniu? Odpowiedzialna jest za to infekcja grzybicza, którą badają amerykańscy naukowcy.
Godzina siedzenia skraca życie. Wiemy dokładnie o ile

Godzina siedzenia skraca życie. Wiemy dokładnie o ile

Zdrowie
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że siedzący tryb życia, w dłuższej perspektywie powoduje krótsze życie. Jak na tym polu wypadają Polacy? Czy aktywność ruchowa nie jest nam obca?
Odpływ na Maderze odsłonił dziwne skały. Naukowcy po raz pierwszy zbadali ich skład

Odpływ na Maderze odsłonił dziwne skały. Naukowcy po raz pierwszy zbadali ich skład

Ciekawostki
Zanieczyszczenie planety tworzywami sztucznymi weszło na kolejny poziom. Eksperci odkryli na Maderze tajemnicze niebieskie plamy na skałach. Okazało się, że to plastik, który wżera się w morskie skały. Niebieską mieszankę plastiku i skał nazwano "plastikrast". Składa się on głównie z polietylenu - najpopularniejszego składnika opakowań. Pierwszy raz naukowcy na Maderze spotkali się z tym zjawiskiem w 2016 r. Wtedy myślano, że to jednorazowy przypadek. W kolejnych latach okazało się, że liczba skał, w które zaczął wżerać się plastik, cały czas rośnie. Skały pokryte plastikrastem odsłoniła woda w trakcie odpływu. Portugalczycy nie znają jeszcze mechanizmu tworzenia się plastikrastu. Nie wiadomo też, jak działa on na morskie stworzenia.
Ma 8000 lat. Naukowcy zdobyli ostateczny dowód na jego istnienie

Ma 8000 lat. Naukowcy zdobyli ostateczny dowód na jego istnienie

Ciekawostki
Miał długość co najmniej 2000 km i transportowano nim wyjątkowo cenny surowiec – obsydian. Rosyjscy naukowcy, po latach badań, zdobyli dowód na istnienie prehistorycznego szlaku handlowego. Przebiegał przez Czukotkę. Zaczynał się przy jeziorze Krasnoje, gdzie wydobywano minerał a kończył się na wyspie Żohowa położonej w archipelagu Nowosyberyjskim. To jeden z najstarszych znanych szlaków na Ziemi. Jest dwukrotnie starszy od egipskich piramid i czterokrotnie od słynnego Szlaku Jedwabnego. Przemierzano go wczesną wiosną za pomocą sań ciągniętych przez psy. Na wyspie Żohowa znaleziono najstarsze na świecie sanie i czaszkę psa, który mógł przypominać dzisiejszego Husky. Odkryto tam także 79 narzędzi wykonanych z obsydianu, który na pewno pochodził z jeziora Krasnoje. Pomimo że klimat był wtedy łagodniejszy, a wyspa Żohowa połączona była z lądem, dystans 2 tys. kilometrów zapiera dech w piersiach. Międzynarodowa ekipa naukowców, która odkryła istnienie szlaku uważa, że było tam kilka punktów wymiany towarów oddalonych od siebie o około 700 km. Handlowano tam furtami, skórami i minerałami, takimi jak obsydian. Obsydian był świetnym materiałem do wyrobu ostrych narzędzi, np. grotów włóczni i strzał.
Przebadali szczękę świętego. Dowiedzieli się straszliwej prawdy

Przebadali szczękę świętego. Dowiedzieli się straszliwej prawdy

Nauka
Zła i niezróżnicowana dieta, uboga w witaminę C – to jedna z przyczyn śmierci króla Ludwika IX Świętego. Do takich wniosków doszli naukowcy badający zachowany w Paryżu fragment królewskiej szczęki. Do tej pory eksperci uważali, że przyczyną śmierci króla była dżuma.
Kryształy nie z tej ziemi. Odkrycie na Tytanie

Kryształy nie z tej ziemi. Odkrycie na Tytanie

Ciekawostki
Na powierzchni jednego z księżyców Saturna – Tytana, znajdują się jeziora wypełnione ciekłym metanem. Naukowcy w laboratorium na Ziemi postanowili odtworzyć warunki jakie tam panują, by przyjrzeć się bliżej jeziorom. Dzięki temu odkryli już trzeci z kolei minerał, jaki może tam występować, a którego na Ziemi nie spotkamy w naturze. Minerał składa się z acetylenu i butanu, dwóch organicznych związków chemicznych, które na naszej planecie występują w stanie gazowym. Używamy ich na przykład do spawania, czy w kempingowej kuchence gazowej. Na Tytanie, gdzie temperatura wynosi około -180°C, acetylen i butan razem tworzą unikatowe kokryształy. Naukowcy są zdania, że na Tytanie występują one na brzegu jezior, na skutek parowania ich zawartości.
Ujawnili je 17 lat temu. Szpiegowskie zdjęcia zdradziły wstrząsającą prawdę

Ujawnili je 17 lat temu. Szpiegowskie zdjęcia zdradziły wstrząsającą prawdę

Ciekawostki
Orbita okołoziemska pełna jest szpiegowskich satelitów różnych państw. Jednym z takich systemów satelitarnych był amerykański Hexagon, który krążył po orbicie w czasach zimnej wojny. Zdjęcia satelitarne były zapisywane na kliszy fotograficznej. Docierały na Ziemię w kapsule i dopiero po wywołaniu filmu, amerykański wywiad mógł dowiedzieć się jak wyglądają strategiczne sowieckie obiekty. Zdjęcia z grupy satelit Hexagon zostały odtajnione w 2002 roku i od tamtej pory służą naukowcom. Dzięki nim udało się na przykład sprawdzić, jak od lat 70. XX w. zmieniły się lodowce w Himalajach. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu Utah przeanalizowali odtajnione fotografie, obejmujące aż 650 górskich lodowców i porównali je z aktualnymi zdjęciami satelitarnymi. Okazało się, że w latach 1975 – 2000 lodowce kurczyły średnio o 25 cm rocznie. Od 2000 roku do teraz tempo znacznie wzrosło. Każdego roku ubywa pół metra lodowca. To pierwsze badanie, które objęło tak duży obszar Himalajów i dostarczyło pełnego obrazu topnienia lodowców.
Uczą foki śpiewać

Uczą foki śpiewać

Nauka
Naukowcy z Uniwersytetu St. Andrews w Szkocji odkryli, że foki szare mają niezwykłą umiejętność naśladowania ludzkiej mowy czy piosenek. Do wytwarzania dźwięków używają tych samych mechanizmów co ludzie. Zola, Gandalf i Janice, trzy foki, były od małego uczone naśladowania różnych fraz i melodii podobnych do mowy.
Ukryte zasoby słodkiej wody

Ukryte zasoby słodkiej wody

Nauka
Naukowcy odkryli na wschodnim wybrzeżu USA gigantyczne zasoby podziemnej, słodkiej wody. Olbrzymie podziemne jezioro o powierzchni ok. 46 tys. m kw rozciąga się na wysokości stanu New Jersey i sięga aż do Massachusetts.
Tajemniczy kot-lis może być zupełnie nowym gatunkiem

Tajemniczy kot-lis może być zupełnie nowym gatunkiem

Ciekawostki
"Ghjattuvolpe" – tak zamieszkujące Korsykę zwierzę nazywają lokalni mieszkańcy. Pomieszanie kota z lisem ma być według nich wyjątkowym i wcześniej nie opisanym gatunkiem. Teraz lokalną legendę potwierdzili naukowcy, a przynajmniej tak im się wydaje.
Zmiany klimatu a wysoka temperatura. Naukowcy alarmują

Zmiany klimatu a wysoka temperatura. Naukowcy alarmują

Nauka
Fale upałów mogą stać się coraz bardziej powszechne, a w wielu częściach świata może dojść do rekordowych temperatur. Do takich wniosków doszli australijscy meteorologowie, którzy opublikowali wyniki swoich najnowszych badań. Obecne globalne ocieplenie spowoduje każdego roku rekordowy wzrost temperatury.
Wielkie poruszenie. Niemcy wypatrzyli na niebie dwie nowe planety

Wielkie poruszenie. Niemcy wypatrzyli na niebie dwie nowe planety

Ciekawostki
Niemieccy astronomowie odkryli dwie nowe egzoplanety, krążące wokół gwiazdy Teegardena. To czerwony karzeł, który leży 12,5 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Barana. Obie planety leżą w ekosferze swojej gwiazdy, czyli w strefie nadającej się do zamieszkania i mają masę zbliżoną do naszej planety. Naukowcy są zdania, że jedna z nowo odkrytych planet może przypominać Ziemię bardziej, niż jakakolwiek znana dotychczas egzoplaneta. Chodzi o tę krążącą bliżej gwiazdy Teegardena. Istnieje 60% szans, że temperatura na jej powierzchni wynosi od 0° do 50°C. Najpewniej jest to 28°C. Planeta krążąca dalej od gwiazdy ma niższą temperaturę i może przypominać naszego Marsa. Zdaniem naukowców, jeśli planety posiadają atmosferę, mogłoby się na nich rozwinąć życie. Niestety, gwiazdy typu czerwony karzeł zwykle są bardzo aktywne. Ich rozbłyski obserwuje się częściej niż Słońca. Może to prowadzić do erozji atmosfery planet krążących wokół takiej gwiazdy.
Korzystanie z komórki zmienia nasz szkielet. Najnowsze doniesienia naukowców

Korzystanie z komórki zmienia nasz szkielet. Najnowsze doniesienia naukowców

Ciekawostki
Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża przeanalizowali tysiące zdjęć rentgenowskich głowy osób w wieku od 18 do 86 lat. Odkryli, że u młodych ludzi z tyłu czaszki coraz częściej pojawia się kostny guzek. Fachowa nazwa tej cechy anatomicznej to nadmierna guzowatość potyliczna zewnętrzna. Jest to normalna, nie utrudniająca życia przypadłość. Dawniej jednak dużo rzadsza niż dziś. Zdaniem Dr Davida Shahara, tak nasz szkielet adaptuje się do używania smartfonów i tabletów. Choć wydaje się to niezwykłe, należy pamiętać, że nasze kości to żywa tkanka, która przez całe życie dopasowuje się do warunków, na jakie jest wystawiona. Jeśli wykonujemy ciężką, fizyczną pracę, kości z czasem będą grubsze. Gdy sobie to uświadomimy, obecność kostnego guzka z tyłu głowy nie jest już taka dziwna. Średnia waga naszej głowy to około 4,5 kg - tyle co spory arbuz. Gdy pochylamy się nad smartfonem, oglądając na przykład śmieszne koty, miejsce, gdzie mięśnie szyi łączą się z czaszką, jest bardzo obciążone. By sobie z tym poradzić i wzmocnić czaszkę, organizm nadbudowuje tkankę kostną, a ciężar głowy rozkłada się szerzej. Co ciekawe, to nie jedyna taka zmiana anatomiczna w czasach współczesnych. Niemieccy naukowcy odkryli, że szkielety dzieci w ciągu ostatnich 10 lat stały się cieńsze. Badacze sądzą, że to z powodu mniejszej ilości ruchu.

"Zraniony" Mars. Naukowcy twierdzą, że widzą coś takiego po raz pierwszy

Ciekawostki
Niezwykły, nowy krater dostrzegli na Marsie naukowcy. Twierdzą, że nie przypomina niczego, co dotąd widzieli. Niezwykłość odkrycia polega na tym, że Mars nie należy do planet, na których łatwo znaleźć ślady zderzeń. Jednak, gdy do tego już dojdzie, to widok jest absolutnie spektakularny. Krater ma ok. 15 m szerokości, co oznacza, że skała, która w niego uderzyła miała ok. 1,5 m średnicy. Wielkość krateru i to, że widać jak rozchodziła się fala uderzeniowa, odsłaniając skalistą powierzchnię planety (na co dzień ukrytą pod grubą warstwą pyłu), świadczy też o tym, że "intruz" nie rozpadł się. Skały wchodzące w atmosferę Marsa nie spalają się w niej tak, jak ma to miejsce w przypadku Ziemi, ale rozpadają się na kilka mniejszych tworząc później charakterystyczne łańcuchy kraterów. Zdaniem ekspertów to, że krater ma błękitny kolor oznacza, że pod warstwą pyłu był lód. Zdjęcie wykonano kamerą o wysokiej rozdzielczości (HiRISE) z pokładu sondy Mars Reconnaissance Orbiter.
Hieny z Arktyki

Hieny z Arktyki

Nauka
Dziś domem hien jest afrykańska sawanna, nie zawsze jednak tak było. Odnalezione w Kanadzie skamieniałości dowodzą, że w epoce lodowcowej drapieżniki te żyły daleko na północy. W latach 70. odnaleziono skamieniały ząb. Teraz wiadomo na pewno, że należał do arktycznej hieny. Skąd wzięły się w Ameryce Północnej? Naukowcy sądzą, że przybyły tam z Azji.
Naukowcy o niezwykłej skamielinie

Naukowcy o niezwykłej skamielinie

Nauka
Te morskie stawonogi nie tylko osiągnęły dominację nad światem miliony lat temu i długo ją utrzymywały. Mowa o trylobitach – wymarłych stworzeniach z dna morskiego o owalnym kształcie i pancerzu na grzbiecie. Naukowcy odkryli skamielinę nowego przedstawiciela tego gatunku.
Drastycznie kurczy się  populacja popularnej ryby

Drastycznie kurczy się populacja popularnej ryby

Kuchnia
Naukowcy alarmują, że niedługo w Bałtyku może zabraknąć dorsza bałtyckiego. Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) zaleciła redukcję połowów dorsza i śledzia w Bałtyku. Eksperci sugerują, by od 2020 r. całkowicie wstrzymać się z połowem na wschód od duńskiego Bornholmu.