Wyniki wyszukiwania dla:

nauka

Liczba wyników: 841

Niezwykłe odkrycie na Bennu

Niezwykłe odkrycie na Bennu

Wiadomości
Sonda OSIRIS-Rex zaobserwowała pióropusze cząstek wybuchające z powierzchni asteroidy Bennu. To zaskakujące odkrycie. Badacze z NASA podejrzewali, że kosmiczny obiekt zawiera niezmieniony materiał z czasów narodzin Układu Słonecznego. Teraz okazało się, że może być nawet trzy razy starszy niż sądzono, czyli nawet miliard lat. Niektórzy uważają, że taka asteroida mogła dostarczyć bogaty w węgiel materiał na Ziemię. Naukowcy badają takie ciała jak Bennu, by poznać pochodzenie Układu Słonecznego. Sonda ma za zadanie pobrać próbkę z powierzchni asteroidy, która ma trafić na Ziemię w 2023 roku.
Stacja kosmiczna wokół Saturna. Zaskakująca teoria łowcy UFO

Stacja kosmiczna wokół Saturna. Zaskakująca teoria łowcy UFO

Wiadomości
Saturn ma 53 potwierdzone księżyce. 9 wciąż czeka na zatwierdzenie. Niektóre z satelitów uważa się za jedne z bardziej osobliwych w całym Układzie Słonecznym. Na przykład księżyc Pan - sfotografowany przez sondę Cassini NASA w 2017 r. Swoim kształtem przypomina… popularne włoskie pierożki ravioli. Scott C Waring, łowca UFO twierdzi, że księżyc w rzeczywistości jest stacją kosmiczną, która krąży wokół Saturna. Potwierdzeniem jego teorii ma być charakterystyczny pierścień na księżycu. Waring twierdzi, że stworzyło go UFO.
Kwazary z początku Wszechświata

Kwazary z początku Wszechświata

Wiadomości
Japońscy astronomowie odkryli 83 kwazary zasilane przez supermasywne czarne dziury. Nowoodkryte obiekty pochodzą z czasów, gdy Wszechświat liczył sobie mniej niż 10% obecnego wieku. Szacowany wiek całego wszechświata to 13,8 miliarda lat. Zaobserwowane kwazary są oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych.   Oznacza to, że dziś obserwujemy ich stan właśnie sprzed 13 miliardów lat. Wg odkrywców niezwykłe jest to, że tak masywne i gęste obiekty uformowały się niedługo po Wielkim Wybuchu. 
Sensacja na światową skalę. Rosjanie zbudowali wehikuł czasu

Sensacja na światową skalę. Rosjanie zbudowali wehikuł czasu

Wiadomości
Badacze opracowali metodę, która przenosi drobne cząstki na ułamek sekundy w przeszłość. Eksperyment dotyczył elektronów, czyli ujemnie naładowanych cząstek tworzących atom. Opiera się na analogii do gry w bilard, gdzie kule są substytutami elektronów, a po rozbiciu trójkąta na początku gry wszystko wraca do pierwotnego stanu.
Martin Bormann. Polowanie na "zaginionego" nazistę

Martin Bormann. Polowanie na "zaginionego" nazistę

Wiadomości
Był jednym z przywódców III Rzeszy, najbardziej zaufanym człowiekiem Adolfa Hitlera. Ostatnie chwile istnienia nazistowskiego państwa spędził w bunkrze, razem z dyktatorem i spisał jego polityczny testament. Martin Bormann opuścił berliński bunkier Hitlera po jego samobójstwie i słuch po nim zaginął. Choć jeden z towarzyszy Bormanna zeznał, że sekretarz Hitlera nie żyje, tuż po wojnie nie znaleziono jego ciała. Dało to początek licznym plotkom. Obsesja poszukiwania Bormanna ogarnęła również brytyjskie MI5. Agenci z różnych stron świata przez donosili centrali o rzekomych miejscach pobytu prominentnego nazisty. Wg raportów ujawnionych 10 lat temu był widziany w Niemczech w tyrolskim kapeluszu. W Tybecie miał towarzyszyć blademu Hitlerowi. W szwajcarskim Lugano rzekomo podszywał się pod izraelskiego doktora, a w Maroko planował za pomocą map i globusa ponowny podbój świata przez nazistów. Rzekomo był też w Boliwii, Włoszech, Norwegii i Brazylii. Co raz to nowe rewelacje irytowały dowództwo MI5. Gdy kolejny meldunek doniósł, że Bormanna widziano w Szwecji, na meldunku umieszczono dowcipny dopisek: najwyższy czas, by Bormann przyjechał do Szwecji! Bormanna szukało przez wiele lat nie tylko MI5, ale też CIA, rząd RFN i łowca nazistów Szymon Weisenthal. Na próżno. W 1979 roku, podczas prac budowlanych w Zachodnim Berlinie, w okolicach gdzie świadek widział ciało Bormanna odkryto dwa szkielety. Jeden z nich został zidentyfikowany jako należący do Martina Bormanna. Został on uznany za zmarłego, a jego poszukiwania za zakończone. Nie zezwolono jednak na pochówek. Szczątki zachowano do przyszłych badań. W 1998 r., testy DNA potwierdziły jego tożsamość ponad wszelka wątpliwość. Szkielet został skremowany, a prochy wrzucono do Bałtyku. 
Nietknięte artefakty Majów

Nietknięte artefakty Majów

Wiadomości
Archeolodzy w Meksyku zbadali ponownie jaskinię Balamku, położoną na terenie Chichen Itza, starożytnego miasta Majów na płw. Jukatan. Odnaleziono setki przedmiotów, głównie rytualnych kadzideł. Większość przedmiotów jest w idealnym stanie. Będą cennym źródłem informacji o powstaniu i upadku miasta Majów. Kadzidła i naczynia zawierają resztki pokarmów, nasiona, muszle, kości i jadeit. Były to ofiary dla bogów. Jak na razie w jaskini nie przeprowadzono wykopalisk, odkryć może być więc więcej w przyszłości. Jaskinia Balamaku mieści się na wchód od piramidy zwanej Zamkiem (El Castillo). Odkryli ją 50 lat temu miejscowi, po czym natychmiast została zamknięta. Balamku w języku Majów oznacza boga – jaguara. Zwierzę to było ważnym elementem ich mitologii. 
"Gotująca się żaba". Naukowcy o zmianach klimatu

"Gotująca się żaba". Naukowcy o zmianach klimatu

Wiadomości
Według najnowszych badań, ludzie w XXI w. przyzwyczajają się do gorąca, powodzi czy intensywnych burz. Naukowcy społeczną akceptacje wobec zmian klimatu porównują do syndromu gotującej się żaby. Kiedy wolno będziemy podgrzewać naczynie z żabą, płaz będzie dostosowywał się do rosnącej temperatury wody. Żaba wykorzysta całą energię na przystosowanie się do warunków i nie wyskoczy, aż w końcu ugotuje się żywcem. Do badania wykorzystano 2 miliardy wpisów pogodowych z mediów społecznościowych w latach 2014-2016. Porównano je z danymi z lat 1981-1990, aby zobaczyć różnicę w reakcji. Wyniki potwierdziły tezę naukowców.
Posiadłość bogatego Samarytanina sprzed 1,6 tys. lat

Posiadłość bogatego Samarytanina sprzed 1,6 tys. lat

Wiadomości
Urząd Starożytności dokonał niecodziennego odkrycia w Zur Natan w centralnym Izraelu. W trakcie prac wykopaliskowych znaleziono mozaikę z greckim napisem: tylko Bóg może pomóc wspaniałej własności Mistrza Adiosa, Amen. Okazuje się, że to pozostałość po posiadłości bogatego Samarytanina o imieniu Adios, który miał tu winnicę. 
Podziemna woda na Marsie

Podziemna woda na Marsie

Wiadomości
Naukowcy pokazali pierwsze geologiczne dowody istnienia systemu wód podziemnych na Marsie. Zbadali 24 potężne kratery na północnej półkuli Marsa. Obserwacji dokonał satelita Mars Express. Odkryto m.in. pozostałości jezior sprzed 3,5 mld lat, które zawierały minerały, stanowiące kluczową rolę w istnieniu życia. Na dnie 5 kraterów znaleziono węglany i krzemiany.
Arogancki król ukarany przez Boga

Arogancki król ukarany przez Boga

Wiadomości
Historycy przypuszczają, że niegodziwym faraonem z biblijnej opowieści o Exodusie był Ramzes II. Jego tożsamość była przedmiotem licznych debat. Według Biblii, Izraelici mieli budować dla faraona miasta Pithom i Ramses. Egipskie zapiski potwierdzają, że królowie XIX-dynastii (1293-1185 p.n.e.) rozpoczęli wielki program militarny w Lewancie. Wówczas król Seti I zbudował nowe miasto służące za garnizon, które jego następca Ramzes II, nazwał potem Pi-Ramzes.
Tropy dinozaurów. Nowe odkrycie w Australii

Tropy dinozaurów. Nowe odkrycie w Australii

Wiadomości
Przetrwały pod ziemią 100 milionów lat. Teraz wiadomo, że to najlepiej zachowane ślady w Australii. Widać odciski pazurów, a niekiedy nawet osobne palce. Każdy ze śladów ma około metra długości. Nie sposób przypisać śladów do gatunku zauropoda, wiadomo jednak, że należał do rodziny tytanozaurów. Ścieżka, którą chadzały dawno temu dinozaury znajduje się na dnie strumienia i ciągnie się przez 55 metrów. Prócz 20 śladów zauropoda, znajdują się tam również odciski ornitopodów i teropodów.
Misja "Opportunity" dobiegła  końca

Misja "Opportunity" dobiegła końca

Wiadomości
Misja marsjańskiego weterana, łazika "Opportunity" dobiegła końca, ogłosili naukowcy z NASA. Koniec nastąpił jednak dużo później niż ktokolwiek się spodziewał. Oppy, jak pieszczotliwie zwą łazik naukowcy, wystrzelono w kosmos w 2004 r. Misja miała trwać 90 dni, Oppy okazał się jednak dużo bardziej wytrzymały. W ciągu 15 lat pobytu na Marsie łazik przebył dystans ponad 45 km. Był zaprojektowany na zaledwie 1 km.
Odcisk stopy neandertalczyka

Odcisk stopy neandertalczyka

Wiadomości
W Gibraltarze naukowcy z Uniwersytety w Sewilli odkryli mający około 26 tysięcy lat odcisk stopy. Naukowcy podejrzewają, że należy do młodego Neandertalczyka. Rozmiar śladu wskazuje, że miał około 106-126 cm wzrostu. Ślad odciśnięty jest w dawnej piaskowej wydmie w okolicach miasteczka Catalan Bay. W okolicy znajduje się też wiele śladów różnych zwierząt. Do tej pory jedyny zachowany odcisk stopy Neandertalczyka znajduje się w Rumunii. Jeśli neandertalskie pochodzenie śladu się potwierdzi, Gibraltar będzie jednym z dwóch miejsc z takim artefaktem. 
Szkielet znaleziony w Egipcie

Szkielet znaleziony w Egipcie

Wiadomości
Egipscy archeolodzy ogłosili niesamowite odkrycie, które dokonali podczas prac wykopaliskowych nieopodal piramidy Meidum, znajdującej się 96 kilometrów od Kairu. Znaleźli tam szczątki 13-letniej dziewczynki złożonej w grobie w skulonej pozycji. Badacze nie wiedzą, jak zmarła. Szczątki pochodzą prawdopodobnie sprzed 4600 lat. Przy niej znaleziono także dwie czaszki zwierząt, prawdopodobnie byków i trzy ceramiczne naczynia.
Nowy gatunek dinozaura

Nowy gatunek dinozaura

Wiadomości
Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura, który żył 140 mln lat temu. Wyposażony był w potężne kolce do walki z wrogami. Szkielet znaleziono w Patagonii. Gatunek nazwano Bajadasaurus pronuspinax. Badacze zauważyli, że jego kręgosłupa wyrastały najbardziej śmiercionośne kolce, jakie kiedykolwiek odkryto. Stwór był roślinożercą i zamieszkiwał Ziemię na początku kredy. Badacze zaskoczyli się jego wyglądem. Ponieważ inni przedstawiciele rodziny Dicraeosauridae nie posiadali tak wielkich kolców na grzbiecie. Jest to najbardziej kompletny szkielet okazu z tej rodziny, jaki kiedykolwiek odkryto.
Oceany zmienią kolor

Oceany zmienią kolor

Wiadomości
Do 2100 roku, nawet połowa powierzchni oceanów na Ziemi będzie miała inny kolor niż dziś. Tak przewidują naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Wszystko przez fitoplankton, czyli żyjące w wodzie mikroskopijne algi, glony i sinice. Naukowcy zbadali, w jaki sposób różne gatunki alg pochłaniają i odbijają światło i jak zmieni się kolor wody w ciągu 100 lat. 
Odczytał teksty sprzed 2700 lat. Sekrety pradawnej medycyny

Odczytał teksty sprzed 2700 lat. Sekrety pradawnej medycyny

Wiadomości
Duńskiemu doktorantowi z Uniwerystetu w Kopenhadze udało się odczytać mające 2700 lat gliniane tabliczki. Pochodzą z terenów Mezopotamii i dostarczają cennej wiedzy na temat ówczesnej medycyny. Ich autorem jest Kisir-Ashur, a jego tekst to jeden z najbardziej szczegółowych opisów starożytnych praktyk medycznych. Wszystko zostało spisane chronologicznie, wiadomo więc, jak przebiegała edukacja autora. Kisir-Ashur trenował na zwierzętach, potem leczył dzieci. Dopiero gdy osiągnął odpowiedni poziom wiedzy mógł zacząć leczyć dorosłe osoby. Znaczącym elementem każdej terapii były rytuały religijne. 
Kolonizacja Ameryk spowodowała zmiany klimatu

Kolonizacja Ameryk spowodowała zmiany klimatu

Wiadomości
Kolonizacja obu Ameryk przez Europejczyków kosztowała życie 56 mln pierwotnych mieszkańców kontynentu. Tylu z nich umarło w latach 1492 – 1600, na skutek konfliktów zbrojnych, chorób i niewolnictwa. Było to około 10% ówczesnej populacji całego świata. Taki ubytek w populacji miał zaskakujący skutek. Wiele terenów, na których kwitła cywilizacja, zostało powtórnie zarośnięte przez dżungle. Eksperci uważają, że mogło chodzić o obszar wielkości Francji. Roślinność pochłonęła duże ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Spowodowało to tzw. małą epokę lodowcową. Było to trwające około 300 lat ochłodzenie klimatu w latach 1500-1900. Badania dowodzą, że ilość CO2 zmniejszyła się wtedy o około 7-10 ppm (7-10 cząsteczek na milion mniej). Dla porównania, spalanie paliw kopalnych dziś powoduje wzrost o 3 ppm rocznie. Wskutek kolonizacji z atmosfery ubyło więc wystarczająco dużo dwutlenku węgla, by wpłynęło to znacząco na klimat. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 47następne