Wyniki wyszukiwania dla:

nauka

Liczba wyników: 695

Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Ciekawostki
Ile bakterii E. coli potrzeba do namalowania Mony Lisy? Około miliona. Tylu genetycznie zmodyfikowanych bakterii użyli włoscy naukowcy do stworzenia repliki dzieła Leonarda Da Vinci. Bakterie zostały wyposażone w zdolność fotokinezy. Dzięki temu naukowcy mogli kontrolować ich ruch za pomocą światła. E. coli potrafią w sekundę przemierzyć dystans 10 długości ich komórki. Ułożenie się w portret Mony Lisy zajęło zmodyfikowanym bakteriom 4 minuty. Naukowcy odtworzyli tez portrety Alberta Einsteina i Charlesa Darwina. Po co to wszystko? Za pomocą takich sterowalnych bakterii można stworzyć nową generację mikromechanizmów. Na przykład, otoczony bakteriami lek mógłby być dostarczony w pożądane miejsce.
Chrząszcz odkryty w bursztynie

Chrząszcz odkryty w bursztynie

Wiadomości
Odkryto szczątki owada sprzed 99 mln lat zachowane w bursztynie. Ziemią wówczas rządziły potężne T-Rexy. Bursztyn zachował owada w zadziwiająco doskonałym stanie. Cretoparacucujus cycadopholis miał niezwykle dużą głowę i oczy oraz ostre pazury. Należy do rodziny chrząszczy boganiids. Zapylał najstarsze na świecie rośliny nasienne.
Beaker na Marsie

Beaker na Marsie

Wiadomości
NASA ogłosiła, że znalazła na Marsie kosmicznego sobowtóra znanej postaci z serialu "Muppety". Obraz został przechwycony przez kamerę o bardzo wysokiej rozdzielczości w tym tygodniu. Skała znajduje się na południowym biegunie Marsa. Beaker w serialu jest asystentem w laboratorium. Ma ciężkie życie, często jest bity i maltretowany.
Odkrycie na kole podbiegunowym

Odkrycie na kole podbiegunowym

Wiadomości
Badacze odnaleźli, jak twierdzą, pierwsze ślady człowieka paleolitu 885 km pod kołem podbiegunowym. Po raz pierwszy pokazano zdjęcia nowego stanowiska archeologicznego na odległej syberyjskiej wyspie Stolbovoy. Znajdowały się tu prehistoryczne kamienne narzędzia. Zdaniem badaczy, mają setki tysięcy lat. Odkrycia dokonano na tajemniczym starożytnym pasie lądu o nazwie Beringa, łączącym Syberię i Amerykę. Nasi prehistoryczni przodkowie zapuszczali się tu w czasie, gdy przeprawa była jeszcze możliwa. W dzisiejszych czasach to połączenie kontynentalne zostało utracone. Naukowcy nazywają to "odkryciem na skalę światową", ponieważ to pierwsze dowody obecności człowieka na terytorium legendarnej Beringii. Eksperci wciąż są na miejscu i pobierają próbki do dalszych badań.
New Delhi w Polsce. Coraz więcej zachorowań

New Delhi w Polsce. Coraz więcej zachorowań

Wiadomości
Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm: od początku roku w Polsce odnotowano już kilkaset przypadków zarażenia groźną bakterią New Delhi. Co gorsza, jest ona odporna na antybiotyki. Najwięcej osób zaraża się w szpitalach. W zeszłym roku zakażonych było prawie 2 tys. osób. Zdaniem ekspertów, w 2018 roku liczba ta zdecydowanie wzrośnie. Superbakteria New Delhi może być odpowiedzialna za zapalenie układu moczowego, pokarmowego, sepsę oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Po raz pierwszy odnotowano ją w Warszawie w 2011 roku. Sanepid planuje wprowadzić nowe procedury chroniące pacjentów.
"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

Wiadomości
Naukowcy z NASA twierdzą, że znaleźli dowody tajemniczej "ściany", która otacza Układ Słoneczny. Ta tajemnicza bańka wyznacza granicę między naszym układem, a przestrzenią międzygwiezdną. Bariera ta jest w rzeczywistości ogromną warstwą uwięzionych atomów wodoru. Wytwarzają one fale światła ultrafioletowego w bardzo charakterystyczny sposób. Fale te zostały wykryte przez czujniki sondy kosmicznej New Horizons, Na obecność "ściany" wskazywały już dane wysłane przez sondę Voyager 30 lat temu   Odkrycie zostało okrzyknięte przez badaczy "naprawdę ekscytującym".
Przebadali "Mumię w Turynu". Balsamowanie zwłok 1500 lat starsze, niż sądzono

Przebadali "Mumię w Turynu". Balsamowanie zwłok 1500 lat starsze, niż sądzono

Wiadomości
Naukowcy przebadali "Mumię z Turynu", która pochodzi z okresu między 3700-3500 r.p.n.e. W przeciwieństwie do innych eksponatów Muzeum Egipskiego w Turynie, mumia nigdy nie przeszła żadnych prac konserwatorskich. Testy ujawniły, że starożytne metody balsamowania zwłok są o 1500 lat starsze, niż sądzono. Badacze przeprowadzili analizę chemiczną mumii, która ujawniła, że przeszła ona proces balsamowania, a środki używane do tego procesu są identyczne, jak te używane 2500 lat później w szczytowym okresie umiejętności egipskich balsamistów. Wcześniej myślano, że ciało mumii zostało naturalnie wysuszone przez gorący, pustynny piach.
Najgorętszy gazowy olbrzym

Najgorętszy gazowy olbrzym

Wiadomości
Naukowcy ogłosili odkrycie najgorętszej planety, jaką kiedykolwiek znaleziono. To KELT-9b, ciało niebieskie 3 razy większe od Jowisza. Temperatury na jego powierzchni mogą sięgać nawet 4527 stopni. Z powodu wysokiej temperatury, w atmosferze egzoplanety można znaleźć żelazo i opary tytanu   Odkrycie dowodzi, że planeta jest gorętsza niż niektóre gwiazdy.
Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

Wiadomości
Tajemnica charakterystycznych kolorowych pasów na Jowiszu ostatecznie rozwiązana. NASA otrzymała dane z sondy Juno, które pokazują, że silne prądy atmosferyczne podobnie do tych na Ziemi, przemieszczają się z zachodu na wschód. Jednak w przeciwieństwie do Ziemi, prądy strumieniowe na Jowiszu są równe i proste. Wynika to z tego, że na Jowiszu nie ma kontynentów i gór, które mogłyby blokować ścieżkę masom atmosferycznym. Znajdujące się tam chmury amoniaku przenoszone są przez silne prądy strumieniowe i w ten sposób tworzą przepiękne kolorowe pasy. Największa planeta Układu Słonecznego to gazowy olbrzym. Jego atmosfera składa się głównie z wodoru i helu.
Darwin się pomylił. Zwierzęta na Ziemi pojawiły się wcześniej

Darwin się pomylił. Zwierzęta na Ziemi pojawiły się wcześniej

Ciekawostki
Angielski badacz Charles Darwin 150 lat temu opublikował swoją pracę "O powstawaniu gatunków". Jego twierdzenia dotyczące ewolucji opisują, jaki sposób formy życia rozwijały się na Ziemi. Badania pokazują jednak, że niektóre z twierdzeń wymagają zmiany. Najnowsze odkrycia sugerują, że królestwo zwierząt powstało na Ziemi wcześniej, niż sądzono. Według ekspertów zwierzęta pojawiły się na Ziemi około 571 mln lat temu, 30 mln lat wcześniej, niż sądzono.
Kto wybudował Stonehenge?

Kto wybudował Stonehenge?

Wiadomości
Do tej pory niewiele było wiadomo o pochodzeniu ludzi, którzy wybudowali kamienny krąg. Badacze z Uniwersytetu w Oxford ustalili, że 10 z 25 czaszek znalezionych w Stonehenge należy od osób z "zachodniej Brytanii",  najprawdopodobniej z Walii.
Zagadka upadku cywilizacji Majów rozwiązana

Zagadka upadku cywilizacji Majów rozwiązana

Wiadomości
Ostatnie badania potwierdziły, że cywilizacja Majów upadła przez gigantyczną suszę. Wcześniej naukowcy spekulowali, że ten drastyczny upadek potężnego imperium był spowodowany inwazja obcych mocarstw, chorobami lub załamaniem handlu. Teoria o suszy pojawiła się w latach 90. Naukowcy z Cambridge i Florydy pobrali próbki z meksykańskiego jeziora Chichancanab, wyniki doprowadziły ich do wniosków, że w momencie załamania się cywilizacji Majów, roczne opady spadły o 41 procent, a szczytowym momencie nawet o 70 procent.
Niesamowite odkrycie w Afryce

Niesamowite odkrycie w Afryce

Wiadomości
Na wydmach w Mauretanii odkryto nietypowy meteoryt. Jest wielkości piłki do baseballa. Badania wykazały, że to najstarsza kosmiczna skała, jaką kiedykolwiek znaleziono na Ziemi. Szacuje się, że ma 4,565 miliarda lat. To przełomowe odkrycie, ponieważ pomoże odkryć tajemnicę powstania naszego Układu Słonecznego, którego wiek datuje się na 4,6 mld lat. Badacze nadali skale już nazwę -  "Northwest Africa (NWA) 11119". Ich zdaniem, nie przypomina żadnego dotychczas poznanego meteorytu.
Czym jest samoistne włóknienie płuc? [Polimaty]

Czym jest samoistne włóknienie płuc? [Polimaty]

Polimaty
Cholera, polio, nadciśnienie tętnicze. Na te choroby wynaleziono szczepionki lub skuteczne leki wtedy, gdy nagłośniono wiedzę o tych groźnych zabójcach. Samoistne włóknienie płuc w dalszym ciągu pozostaje jednak nieuleczalnym schorzeniem, któremu nauka nie jest w stanie przeciwdziałać. Miejmy nadzieję, ze uczeni wkrótce pokonają również tę chorobę.
Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Wiadomości
Jeszcze do niedawna naukowcy byli przekonani, że ciężkie pierwiastki promieniotwórcze - uran i pluton - powstawały w wyniku potężnych eksplozji supernowych. Jednakże odkrycie uczonych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego całkowicie podważa udział supernowych w powstaniu tych radioaktywnych pierwiastków.
Usterka doprowadziła do rozwoju ludzkości. Naukowcy wreszcie dokładnie zbadali zjawisko

Usterka doprowadziła do rozwoju ludzkości. Naukowcy wreszcie dokładnie zbadali zjawisko

Wiadomości
Uwalnianie się gazów cieplarnianych z Oceanu Południowego jest najprawdopodobniej powodem tajemniczego ocieplania się klimatu przez ostatnich 11 tys. lat. Do takich wniosków, na podstawie przeprowadzonych badań, doszedł zespół naukowców z Princeton i Instytutu Maxa Plancka. Ich zdaniem "wyciekowi" winne są silne prądy morskie w tym rejonie. Oceany od zawsze redukują poziom dwutlenku węgla w atmosferze. Usterka w tym systemie powoduje, że atmosfera się ociepla. 11 tys. lat temu zjawisko doprowadziło do ustabilizowania się epoki holocenu na Ziemi. Obecna flora Polski powstała właśnie w tym czasie.
Skamielina sprzed 400 mln lat

Skamielina sprzed 400 mln lat

Wiadomości
Naukowcy odkryli najwcześniejsze ślady obecności kości uwiecznione w skamielinie. Do tego celu użyto potężnej technologii rentgenowskiej. Przeskanowano skamieliny ryb zwanych heterostrakami. To najstarsze kręgowce, które żyły na Ziemi 400 mln lat temu. Badacze odkryli, że te zwierzęta posiadały dziwną tkankę zwaną "aspidiną", która nie przypomina tkanek dzisiejszych kręgowców. Tkanka ta była przedmiotem 160-letniej debaty, naukowcy nie byli pewni czy "aspidyna" była przejściowym stadium ewolucji kości, czy ich najwcześniejszym przykładem. Nowe odkrycie pokazuje, że "aspidyna" jest rodzajem tkanki kostnej, zmieniającym oś czasu powstania naszych szkieletów. Nowe odkrycie to dowód na to, że "aspidyna" to najwcześniejszy zapis tkanki kostnej, jaki kiedykolwiek odkryto w pradawnych skamielinach.
Tajemnicze wzory na kościach

Tajemnicze wzory na kościach

Wiadomości
Niezwykle rzadkie odkrycie przy rzece Dniestr na Ukrainie. Na kościach kobiety pochowanej 4500 lat temu znaleziono tajemnicze czarne wzory. To rytuał pogrzebowy, który nie przypomina żadnego, znanego w Europie. Eksperci uważają, że oznaczenia zostały wykonane po tym, jak ciało całkowicie się rozłożyło. Kobieta w momencie śmierci miała od 25 do 30 lat. Ludzie sprzed tysięcy lat musieli odkopać ciało, by pomalować jej kości. Do zrobienia wzorów wykorzystano prawdopodobnie smołę z drewna
poprzednie1 2 3 4 5 ... 39następne