Wyniki wyszukiwania dla:

nauka

Liczba wyników: 557

Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

Ciekawostki
- Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona – mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski w rozmowie z portalem "Nauka w Polsce". Zdaniem polskiego eksperta, była to jedna z przyczyn katastrofy. Reaktor w Czarnobylu, prócz energii elektrycznej dla mieszkańców Ukrainy, mógł produkować również pluton. Ten radioaktywny pierwiastek używany jest przy produkcji broni jądrowej. W związku z zastosowaniami wojskowymi reaktora, jego konstrukcja była nietypowa i ściśle tajna. W przeciwieństwie do zachodnich reaktorów, ten w Czarnobylu był niestabilny. W przypadku awarii układu chłodzenia moc reaktora zamiast spadać, samoczynnie rosła. Błędnie zaprojektowane zostały również pręty bezpieczeństwa, wykonane częściowo z grafitu. W krytycznym momencie, zamiast zmniejszyć moc reaktora i temperaturę, grafit jeszcze bardziej ją zwiększył. Prof. Strupczewski nie neguje winy operatorów elektrowni, podkreśla jednak, że te same błędy popełnione w reaktorze zbudowanym zgodnie z przepisami doprowadziłyby jedynie do wyłączenia go. Ekspert podkreśla, że wszystkie współczesne konstrukcje reaktorów są jawne, mogą więc zostać ocenione i poddane krytyce na długo przed budową. - Tej kontroli w przypadku Czarnobyla nie było – mówi Strupczewski.
Jak zbudowano Stonehenge? Nowa teoria

Jak zbudowano Stonehenge? Nowa teoria

Nauka
Jak udało się przetransportować tworzące Stonehenge wielkie głazy? Ta zagadka trapi badaczy od lat. Każdy z głazów waży około 2 ton i mierzy 8 metrów. Archeolodzy z Uniwersytetu Newcastle zaproponowali dość niezwykłe wyjaśnienie. Ich zdaniem budowniczowie Stonehenge przewozili kamienie na płozach nasmarowanych smalcem.
NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

Nauka
Gdzieś, wśród wzgórz Czerwonej Planety, swoją misje wykonuje marsjański łazik Curiosity. Niedawno naukowcom z NASA udało się dostrzec łazika z krążącej wokół Marsa sondy MRO. Jest ona wyposażona w specjalny system do fotografowania powierzchni planety w bardzo wysokiej rozdzielczości.
Polskie wampiry. Tradycje sięgają czasów pogańskich

Polskie wampiry. Tradycje sięgają czasów pogańskich

Ciekawostki
Choć dziś kojarzą nam się z hollywoodzkim Drakulą, ojczyzną wampirów jest Europa Wschodnia, w tym Polska. Wampir, zwany dawniej wąpierzem czy strzygą był przez setki lat elementem słowiańskiej mitologii. Wg wierzeń Słowian, wampiry były duchami przodków, niekiedy "żywymi zwłokami" poruszanymi przed ducha. Prześladowały żyjących wysysając z nich krew. Atakowały głównie swoich krewnych oraz zwierzęta domowe. Jak umarły stawał się wampirem? Wierzono, że taki los spotykał po śmierci osoby nieochrzczone, a także te mające dwa rzędy zębów czy zrośnięte brwi, samobójców i tych, którzy zginęli nagłą śmiercią. Przede wszystkim jednak wampirami stawały się osoby złe. Słowianie wierzyli bowiem, że zło zostaje w nich na zawsze. Kilka lat temu światowe media obiegła informacja o znalezieniu nieopodal Drawska Pomorskiego 6 szkieletów, które zostały pochowane jak osoby oskarżone o wampiryzm. Osoby te zmarły najprawdopodobniej na cholerę.
WP Express [cały odcinek]

WP Express [cały odcinek]

Styl życia
Świat konsumentów bywa skomplikowany - my pokażemy widzom, jak się po nim poruszać. Lifestyle, nowe technologie, kultura a także tematy ważne dla milionów Polaków - to wszystko w programie WP Express.
Badacze namierzyli trzy gwiazdy zombie

Badacze namierzyli trzy gwiazdy zombie

Nauka
Badacze odkryli trzy rzadkie gwiazdy zombie, które przetrwały wybuchy w swoich rdzeniach. Gwiazdy zostały tak nazwane, z powodu ich zdolności do życia nawet po eksplozji rdzenia. Dwie gwiazdy lecą przez Drogę Mleczną, a trzecia obraca się do tyłu w przeciwnym kierunku niż inne gwiazdy w galaktyce. Zdaniem ekspertów, badając ten rzadki typ gwiazdy, będą mogli bliżej zbadać zjawisko, które prowadzi do powstania supernowych. Badacze przewidują, że w naszej galaktyce może być jeszcze co najmniej 20 takich gwiazd.
Lot nad Marsem. Niesamowite wideo

Lot nad Marsem. Niesamowite wideo

Nauka
Dzięki danym z krążącej wokół Marsa sondy MRO, możemy podziwiać Meridiani Planum – jedną z równin Czerwonej Planety i krater, jaki się na niej znajduje. Skala ujęcia to około 1 km. Meridiani Planum badał w 2004 r. łazik Opportunity. Wykryta przez niego obecność hematytu wskazuje, że równina była kiedyś pokryta wodą.
Rozciągnięte czaszki z Chin

Rozciągnięte czaszki z Chin

Nauka
W neolitycznych grobowcach Houtaomuga w Chinach archeolodzy odkryli 11 niezwykłych czaszek. Najstarsze mają 12 tysięcy lat. Wszystkie noszą ślady celowych deformacji kształtu głowy. 5 czaszek należało do osób dorosłych – 4 do mężczyzn i 1 do kobiety. Znaleziono tez zmodyfikowane czaszki dzieci.
Biblijny Goliat pochodził z Europy

Biblijny Goliat pochodził z Europy

Nauka
Filistyni, starożytny lud znany ze Starego Testamentu jako wrogowie Izraelitów, byli przedmiotem naukowej debaty od wielu lat. Teraz, dzięki odkrytemu w 2016 r. cmentarzysku i badaniu DNA znalezionych tam kości wiadomo nie tylko kiedy Filistyni przybyli na Bliski Wschód, ale także skąd pochodzili.
Niezwykła planeta. Jej atmosfera zaskoczyła naukowców

Niezwykła planeta. Jej atmosfera zaskoczyła naukowców

Nauka
Dzięki dwóm kosmicznym teleskopom naukowcom z NASA udało się zbadać skład atmosfery niezwykłej egzoplanety. Leżąca w odległości 100 lat świetlnych od Ziemi Gliese 3470 b to skrzyżowanie Ziemi i Neptuna. Skalisty rdzeń otacza gruba warstwa gazowej atmosfery. Planeta waży 12 razy więcej niż Ziemia. To nieco mniej niż Neptun (17 mas Ziemi).
Duże zaskoczenie. Krótszy sen powoduje, że lepiej się uczymy

Duże zaskoczenie. Krótszy sen powoduje, że lepiej się uczymy

Ciekawostki
Zewsząd bombarduje się nas informacjami, że im dłużej śpimy tym lepiej dla naszego organizmu. Kolejne badania dowodzą jednak, że jest zupełnie inaczej. Jakie korzyści przynosi więc krótszy sen?
Nieznane skały z misji Apollo

Nieznane skały z misji Apollo

Nauka
Dziewięć amerykańskich zespołów badawczych rozpocznie analizę skał, zebranych podczas misji Apollo. Nigdy wcześniej nie były analizowane. Przechowywano je w skarbcu w Centrum Kosmicznym Johnsona.
Zagadkowe oko Sahary

Zagadkowe oko Sahary

Nauka
W 1965 roku uwagę badaczy przykuły zdjęcia wykonane przez załogę misji Gemini IV. Zauważono na nich przedziwną strukturę o średnicy ponad 40 km, którą nazwano Kalb ar-Riszat.
Zagadka niezwykłej istoty

Zagadka niezwykłej istoty

Nauka
Znaleziono ją w górach San Pedro w Wyoming, w lipcu 1934 roku. Tajemnicza mała mumia znajdowała się w pozycji skulonej, mierząc 18 cm. Mumia miała uszkodzoną czaszkę i połamane niektóre kości, co sugeruje, że zginęła nagle.
Nowy obszar termiczny. Sensacja w parku Yellowstone

Nowy obszar termiczny. Sensacja w parku Yellowstone

Nauka
Amerykańska agencja naukowo-badawcza "United States Geological Survey" ogłosiła, że w parku Yellowstone odkryto nowy obszar termiczny, którego ewolucja trwała przez ostatnie 20 lat. Położony jest na północny-zachód od jeziora Tern. Aby go dostrzec, geolodzy musieli przeanalizować mapy lotnicze z ostatnich dziesięcioleci parku. Pierwszy raz wpadli na trop w 2017 roku, kiedy zauważyli duży obszar martwych drzew i jasną glebę.
Naukowcy o niezwykłej skamielinie

Naukowcy o niezwykłej skamielinie

Nauka
Te morskie stawonogi nie tylko osiągnęły dominację nad światem miliony lat temu i długo ją utrzymywały. Mowa o trylobitach – wymarłych stworzeniach z dna morskiego o owalnym kształcie i pancerzu na grzbiecie. Naukowcy odkryli skamielinę nowego przedstawiciela tego gatunku.
Rękopisy Keplera

Rękopisy Keplera

Nauka
Badacze sugerują, że wielki astronom Johannes Kepler zajmował się alchemią. Analiza stron jego rękopisu na temat Księżyca wykazała wysoki poziom metali takich jak złoto, srebro, rtęć i ołów.
Niezwykłe znalezisko na Syberii. Ogromny wilk z plejstocenu

Niezwykłe znalezisko na Syberii. Ogromny wilk z plejstocenu

Nauka
W roztapiającej się wiecznej zmarzlinie, w Jakucji, znaleziono ogromną głowę wilka. Ma ponad 40 cm długości i jest prawie dwa razy większa od głów wilków żyjących dzisiaj. Głowę odnalazł w 2018 r. mieszkaniec pobliskich terenów, odkrycie ogłoszono jednak dopiero teraz. Naukowcy oszacowali jej wiek. To 40 000 tysięcy lat. Zachowała się w świetnym stanie.

"Martwa strefa" w Zatoce Meksykańskiej

Nauka
Naukowcy przewidują, że w tym roku "martwa strefa" w Zatoce Meksykańskiej może sięgnąć ponad 20 tysięcy kilometrów kwadratowych. W jej obrębie znajduje się bardzo mało tlenu, zbyt mało, by miały tam żyć jakiekolwiek stworzenia.
Anomalia na Księżycu

Anomalia na Księżycu

Nauka
Badacze odkryli na pod największym kraterem Księżyca przedziwną anomalię. To tajemnicza masa materiału pięć razy większa od powierzchni Hawajów.
Polska nauka musi się zmienić. To jedyna szana na nasze leki przyszłości

Polska nauka musi się zmienić. To jedyna szana na nasze leki przyszłości

Polska
Polska nauka wciąż musi się zmieniać - mówi w rozmowie z money.pl Jarosław Oleszczuk, prezes AstraZeneca. To jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, która dostarcza nowoczesne leki.  - Nie mamy w Polsce przykładów naukowców, którzy odnieśli sukces komercyjny, którzy zrobili świetna pracę naukową, później stworzyli firmę i coś z ta firma zrobili komercyjnie. Nie ma na razie takiego wzorca. (…) A przecież na koniec dnia mówimy o lekach, produktach medycznych, urządzeniach, które zmienią nasze życie na lepsze - dodaje Oleszczuk. W rozmowie z money.pl tłumaczy, co jest problemem polskich naukowców, jak reformować system i kiedy stworzymy nowoczesne leki "na wszystko". 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 27następne