Wyniki wyszukiwania dla:

nasa

Liczba wyników: 158

Bennu zmierza ku Ziemi. NASA obliczyła kiedy możemy się zderzyć

Bennu zmierza ku Ziemi. NASA obliczyła kiedy możemy się zderzyć

Technologia
Planetoida Bennu najprawdopodobniej uderzy w Ziemię w 2135 roku. Tak policzyli eksperci z NASA. Obiekt namierzono w 1999 roku. Jednak teraz wiadomo kiedy można spodziewać się zderzenia. Szansa na to wynosi 1:2700. Dla porównania wygrana w totolotka wynosi 1:13983816. Eksperci z NASA pracują już nad tym jak uniknąć zagrożenia, bowiem zderzenie Ziemi z kolosem ważącym 77 mld ton skończyło by się wykończeniem życia na naszej planecie. Dwoma głównymi pomysłami są: rozbicie Bennu w drobny mak za pomocą bomby nuklearnej lub uderzenie w kolosa z taką siłą, by zmienić trajektorię jego lotu. Decyzje na temat statku Hammer, który najprawdopodobniej będzie miał za zadanie wykonać jedną z tych misji, zapadną na majowej konferencji w Japonii. Znawcy zwracają jednak uwagę, że uruchomienie Hammera może wcale nie gwarantować sukcesu. Istnieje wiele zmiennych, które mogą negatywnie wpłynąć na wykonanie zadania. Na przykład prędkość, z jaką Bennu będzie się do Ziemi zbliżał. Możliwe więc, że jeśli "wygramy" w tych zakładach, NASA może nie być w stanie nas uratować.
Nowa strategia opozycji! Tak chcą dojść do władzy?

Nowa strategia opozycji! Tak chcą dojść do władzy?

Wydanie: 15 marca 2018
W Warszawie pojawiły się dziś billboardy, które dowodzą po raz kolejny bezsilności i nieudolności opozycji. Amerykański astronauta, który przez rok przebywał w kosmosie, zmienił się na tyle, że przestał przypominać swojego brata bliźniaka. Zapraszamy na „Obiegówkę” z Kubą Jankowskim.
Naukowcy: nowe dane na temat Jowisza zmieniają paradygmaty

Naukowcy: nowe dane na temat Jowisza zmieniają paradygmaty

Technologia
Juno, sonda kosmiczna NASA, która orbituje wokół Jowisza, dostarczyła niezwykłych danych na temat gazowego giganta. Okazuje się m.in., że nad biegunami planety tworzą się potężne cyklony, które są trwałym elementem atmosfery Jowisza. Zjawisko nie przypomina niczego, co dotąd spotkaliśmy w Układzie Słonecznym. Naukowcy otrzymali też rozwiązanie zagadki, nad którą głowili się od dziesięcioleci. Wiadomo już jak określić jak głęboko sięgają korzenie słynnych stref i pasów Jowisza. Odpowiedź dały pomiary grawitacji. Jak tłumaczy Luciano Iess z Uniwersytetu "La Sapienza", w polu grawitacyjnym Jowisza widoczne są asymetrie. Im są większe, tym tym głębiej sięgają strefy i pasy. Scott Bolton z Southwest Research Institute ocenił wyniki badań jako "zdumiewające". - Wyjątkowa orbita Juno, precyzyjne technologie radiowe i promieniowania podczerwonego umożliwiły dokonanie odkryć, które zmieniają paradygmaty. Juno ma za sobą zaledwie 1/3 swojej misji, a już widzimy początki nowego Jowisza - ocenił Bolton.Sonda Juno została wystrzelona w sierpniu 2011 roku. Krąży wokół Jowisza na orbicie polarnej. Jej celem jest obserwacja planety. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zabranym danym uda się lepiej zrozumieć pochodzenie i ewolucję gazowego giganta, co ma zwiększyć wiedzę na temat fundamentalnych procesów formowania i wczesnej ewolucji Układu Słonecznego. Obserwacje mają potrwać do najmniej do lipca 2018 roku.
Niebezpieczna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi. Oto 2017 VR12

Niebezpieczna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi. Oto 2017 VR12

Wiadomości
Obiekt oznaczony jako 2017 VR12 znajdzie się w odległości ok. 1,4 mln km od Ziemi. NASA nadal klasyfikuje ten obiekt jako "średniej wielkości kamień", mimo że asteroida jest większa niż Empire State Building w Nowym Jorku. 2017 VR12 przeleci nad Ziemią z imponującą prędkością ponad 14 tys. km/h. Ze względu na bliskość do Ziemi, NASA nazwała asteroidę "potencjalnie niebezpieczną" Agencja zapewnia jednak, że nie ma możliwości zderzenia się tej asteroidy z naszą planetą. 2017 VR12 została pierwszy raz odkryta przez teleskop Pan-STARRS 1 na Hawajach 10 listopada 2017 roku.
Bomba zegarowa na Arktyce. Wieczna zmarzlina się roztapia

Bomba zegarowa na Arktyce. Wieczna zmarzlina się roztapia

Ciekawostki
Arktyczna wieczna zmarzlina nie jest już dłużej chroniona przed globalnym ociepleniem. Jak alarmują eksperci z NASA, wyższa temperatura stopniowo ją roztapia. Zmarzlina stopniowo się rozkłada wydzielając m.in. dwutlenek węgla i metan. W ciągu kolejnych dekad stanie się dodatkowym źródłem ocieplenia klimatu Ziemi. Z ostatnich obliczeń wynika, że roztapia się nawet ta zmarzlina, która jest wysunięta najdalej na północ. W ciągu 300 lat emisja CO2 pochodząca z tego regionu będzie 10x większa niż ta ze wszystkich paliw kopalnych spalanych przez ludzi w 2016 roku. Wieczna zmarzlina to zjawisko trwałego (minimum dwa lata z rzędu) utrzymywania się części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku.
Gigantyczna burza na Neptunie. NASA obserwuje kurczące się zjawisko

Gigantyczna burza na Neptunie. NASA obserwuje kurczące się zjawisko

Wiadomości
Burza na Neptunie, którą zarejestrowano pierwszy raz w 2015 r. zanika - podają eksperci NASA. Ciemny wir porusza się w innym kierunku, niż przewidywali obserwujący zjawisko naukowcy. Eksperci spodziewali się, że wir zbliży się do równika, tymczasem zjawisko przesuwa się w przeciwnym kierunku. Jednym ze składników ciemnych plam tworzących wir jest siarkowodór, związek, który znany jest z tego, że zapachem przypomina zgniłe jaja. Hubble i Voyager - to jedyne teleskopy, które zaobserwowały wiry na Neptunie. Pierwsze burze na niebieskiej planecie odkryto pod koniec lat 80. Teleskop Hubble’a jest obecnie jedynym źródłem danych o systemie pogodowym na Neptunie. Naukowcy wciąż nie wiedzą w jaki sposób tworzą się wiry i jak szybko mogą zmieniać kierunki. Neptun jest oddalony od słońca o 4,501 miliarda kilometrów. To ósma, najdalej położona od Słońca planeta w Układzie Słonecznym.
Już dziś ogromna burza słoneczna

Już dziś ogromna burza słoneczna

Wiadomości
Ogromna burza słoneczna już dzisiaj może zniszczyć satelity, zakłócić dostawy prądu i wywołać oszałamiające zorze polarne. NASA zauważyła rozbłysk słoneczny uwalniający koronalny wyrzut masy na początku tego tygodnia. "Zorza może być widoczna na dużych szerokościach geograficznych" - napisała w oświadczeniu NOAA.
Polowanie na życie poza Ziemią

Polowanie na życie poza Ziemią

Wiadomości
Duńscy naukowcy zlokalizowali 95 nowych egzoplanet za pomocą Teleskopu Keplera. Na 275 możliwych kandydatów, potwierdzono istnienie prawie stu planet. Sonda Keplera została uruchomiona w 2009 roku. W całej historii misji odkryto ponad 2300 planet pozasłonecznych.
Tajemnicze pochodzenie asteroidy Oumuamua

Tajemnicze pochodzenie asteroidy Oumuamua

Wiadomości
Asteroida Oumuamua przyciągająca uwagę swoim niezwykłym kształtem i pochodzeniem spoza naszego Układu Słonecznego. Naukowcy oświadczyli, że musiała zderzyć się z innym ciałem niebieskim. Kolizja miała miejsce miliardy lat temu i to właśnie ona być może skierowała asteroidę w stronę naszej galaktyki.
NASA pokazuje niesamowite zdjęcie z powierzchni Marsa

NASA pokazuje niesamowite zdjęcie z powierzchni Marsa

Wiadomości
Nowe zdjęcie z sondy Mars Reconnaissance Orbiter NASA pokazuje ciemne smugi na powierzchni Marsa. NASA twierdzi, że to wynik lawin pyłu, które powodują, że lżejszy materiał gromadzi się w przybiera oryginalny kształt. W ciemniejszych miejscach jest mniej pyłu, prawdopodobnie w wyniku przeszkód, które uniemożliwiły jego nagromadzenie.
Najnowsze zdjęcia z sondy New Horizons

Najnowsze zdjęcia z sondy New Horizons

Wiadomości
NASA opublikowała najnowsze zdjęcia zrobione przez sondę New Horizons. To fotografie wykonane najdalej od Ziemi w historii badań kosmosu. Przedstawiają ciała niebieskie znajdujące się 6,12 mld km od naszej planety. To około 41 razy większa odległość niż ta z Ziemi do Słońca. Sfotografowane gwiazdy znajdują się w Pasie Kuipera. Noszą nazwy KBO 2012 HZ84 i KBO 2012 HE85. New Horizons pobiła rekord sprzed ponad 27 lat należący do sondy Voyager 1. Uwieczniona Blada Błękitna Kropka była wówczas w odległości ok. 6,06 mld km od Ziemi. Kolejnym celem sondy jest dotarcie do planetoidy MU69. New Horizons ma osiągnąć go w styczniu 2019 roku.
Eksperci z NASA czuwają nad Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczang

Eksperci z NASA czuwają nad Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczang

Technologia
W Pjongczang wystartowały Igrzyska Olimpijskie. W pięknie położone tereny gór Taebaek przyjechali nie tylko sportowcy i kibice. Są tam też naukowcy z NASA i z 20 innych agencji z 11 krajów. Za pomocą radarów badają typ i jakość śniegu padającego na wszystkie trasy narciarskie, snowboardowe i skocznie. Specjaliści analizują dane satelitarne, z instrumentów naziemnych i modeli numerycznych. Wszystko po to, by jak najdokładniej przewidzieć nadchodzącą pogodę. To z kolei jest nie lada wyzwaniem. Teren Pjongczang jest bowiem bardzo zróżnicowany. Dodatkowo w górach jest zimno i wietrznie, a morskie wybrzeże jest blisko. To okoliczności, które sprzyjają burzom śnieżnym, a jak wiadomo nie są one pożądane podczas zimowych igrzysk. Sztab naukowców ma więc dwojakie zadanie. Po pierwsze jak najdokładniej przewidzieć pogodę podczas rozgrywek sportowych. Po drugie ulepszyć model prognozowania opadów śniegu.
Jest skalista i może być na niej ocean. Nowe doniesienia o "drugiej Ziemi"

Jest skalista i może być na niej ocean. Nowe doniesienia o "drugiej Ziemi"

Technologia
Rok temu NASA ogłosiła odkrycie 7 planet typu ziemskiego. Układ nazwano TRAPPIST-1. Sercem systemu jest brązowy karzeł, który ma zaledwie 8 proc. masy Słońca. Trzy z siedmiu planet miały znajdować się w tzw. ekosferze, która oznacza warunki do występowania wody w stanie ciekłym. Teraz okazało się, że wszystkie planety w TRAPPIST-1 są skaliste, a niektóre mogą być o wiele bogatsze w wodę niż Ziemia. Dodatkowo na obiekcie oznaczonym literą "d" może znajdować się ocean w stanie ciekłym. Odkrycie rozpala umysły fanów nauki i samych naukowców. Niektórzy ogłosili już układ oddalony prawie o 400 bilionów kilometrów celem przyszłej podróży ludzkości.
Niesamowite zdjęcia Marsa z łazika Curiosity

Niesamowite zdjęcia Marsa z łazika Curiosity

Wiadomości
NASA opublikowała najnowszą panoramiczną fotografię z Czerwonej Planety. Panorama przedstawia rozległy widok na kluczowe miejsca odwiedzone przez łazik od 2012 roku. Zdjęcie obejmuje większość 18-kilometrowej drogi pokonanej przez Curiosity od momentu lądowania w kraterze Gale sprzed 6 lat. Jedno ze wzgórz widocznych na zdjęciu jest oddalone od łazika aż o 85 kilometrów. Oznacza to, że znajduje się daleko poza kraterem, który eksploruje maszyna. Zdjęcia pochodzą z października 2017 roku, a zespół badaczy otrzymał je w ubiegłym tygodniu. W panoramie naukowcy poprawili balans bieli – dzięki temu widok skał i płaskiej powierzchni jest zbliżony do tego, jaki byłby na Ziemi w świetle dziennym. Od początku swojej misji na Marsie łazik wykonał ponad 220 tys. zdjęć. Ich najnowsza partia pokazuje, jak bardzo ukształtowanie terenu jest podobne do ziemskiego.
Astronom amator znalazł obiekt zagubiony przez NASA

Astronom amator znalazł obiekt zagubiony przez NASA

Technologia
Astronom amator z Kanady powiadomił NASA, że otrzymał sygnał od IMAGE. To satelita, który została uznany za zaginiony kilkanaście lat temu. Misją IMAGE było badać reakcje magnetosfery Ziemi na zmiany wiatru słonecznego. Kiedy 18 grudnia 2005 roku urządzenie nie wysłało oczekiwanego sygnału, a próby połączenia się z nim spełzły na niczym, naukowcy uznali, że je stracili. 20 stycznia Scott Tilley, który spędza swój wolny czas podążając za sygnałami radiowymi z satelitów szpiegowskich i tego dnia poszukiwał śladów satelity Zuma, odebrał sygnał od "2000-017A". To właśnie jest oznaczenie IMAGE. NASA próbuje teraz odczytać zebrane przez IMAGE dane. Być może Agencja powróci do misji sprzed kilkunastu lat.
NASA ogłosiła odkrycie dwóch planet podobnych do Ziemi

NASA ogłosiła odkrycie dwóch planet podobnych do Ziemi

Wiadomości
Znajdują się w odległości 39 lat świetlnych od naszej planety. Posiadają wystarczającą ilość wody i temperaturę doskonałą do życia. Ich układ słoneczny jest łudząco podobny do naszego. Siedem planet systemu Trappist-1 zostało określonych literami od b do h. Te, które mogą nadawać się do zamieszkania to planety d i e.
Ślady statków z kosmosu. NASA publikuje zdjęcie

Ślady statków z kosmosu. NASA publikuje zdjęcie

Ciekawostki
NASA opublikowała niezwykłe zdjęcie wykonane przez satelitę naukowego Aqua. Widać na nim tzw. ścieżki statków. W tym przypadku to ślady pozostawione przez łodzie na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii. Ścieżki statków tworzą się, gdy para wodna kondensuje się wokół drobin zanieczyszczeń emitowanych przez statki. Zwykle powstają na obszarach, na których występują niskie chmury jak stratusy i cumulusy.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 9następne