Wyniki wyszukiwania dla:

nasa

Liczba wyników: 198

Beaker na Marsie

Beaker na Marsie

Wiadomości
NASA ogłosiła, że znalazła na Marsie kosmicznego sobowtóra znanej postaci z serialu "Muppety". Obraz został przechwycony przez kamerę o bardzo wysokiej rozdzielczości w tym tygodniu. Skała znajduje się na południowym biegunie Marsa. Beaker w serialu jest asystentem w laboratorium. Ma ciężkie życie, często jest bity i maltretowany.
Niesamowity widok z orbity

Niesamowity widok z orbity

Wiadomości
NASA opublikowała przepiękne nagranie, pokazujące potężną burzę w północnej Dakocie. To zjawisko nosi nazwę Avve Anvil Cirrus Plum. Towarzyszył mu grad wielkości piłek bejsbolowych. Powstaje, gdy intensywne prądy wiatru przeciągają chmury do stratosfery, gdzie zderzają się one z szalejącymi prądami strumieniowymi. Barwy na nagraniu odzwierciedlają temperaturę - niebieski to zimne obszary. Cieplejsze smugi mają kolor żółty. Zjawiska te są powszechne w Stanach Zjednoczonych w okresie letnim.
"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

Wiadomości
Naukowcy z NASA twierdzą, że znaleźli dowody tajemniczej "ściany", która otacza Układ Słoneczny. Ta tajemnicza bańka wyznacza granicę między naszym układem, a przestrzenią międzygwiezdną. Bariera ta jest w rzeczywistości ogromną warstwą uwięzionych atomów wodoru. Wytwarzają one fale światła ultrafioletowego w bardzo charakterystyczny sposób. Fale te zostały wykryte przez czujniki sondy kosmicznej New Horizons, Na obecność "ściany" wskazywały już dane wysłane przez sondę Voyager 30 lat temu   Odkrycie zostało okrzyknięte przez badaczy "naprawdę ekscytującym".
Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

Wiadomości
Tajemnica charakterystycznych kolorowych pasów na Jowiszu ostatecznie rozwiązana. NASA otrzymała dane z sondy Juno, które pokazują, że silne prądy atmosferyczne podobnie do tych na Ziemi, przemieszczają się z zachodu na wschód. Jednak w przeciwieństwie do Ziemi, prądy strumieniowe na Jowiszu są równe i proste. Wynika to z tego, że na Jowiszu nie ma kontynentów i gór, które mogłyby blokować ścieżkę masom atmosferycznym. Znajdujące się tam chmury amoniaku przenoszone są przez silne prądy strumieniowe i w ten sposób tworzą przepiękne kolorowe pasy. Największa planeta Układu Słonecznego to gazowy olbrzym. Jego atmosfera składa się głównie z wodoru i helu.
Parker Solar Probe - Słońce z bliska

Parker Solar Probe - Słońce z bliska

Technologia
W niedzielę (12 sierpnia) rano polskiego czasu z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta z sondą Parker Solar Probe, która z bliska zbada Słońce. Sonda będzie krążyła wokół gwiazdy i zbierała dane. Zbliży się do Słońca tak bardzo, jak jeszcze nigdy żaden obiekt wysłany z Ziemi. Jej zadaniem będzie zbadanie atmosfery Słońca i określenie, ile przepływa przez nią energii i ciepła. Naukowcy mają nadzieję także dowiedzieć się więcej, na temat tego, jakie czynniki wpływają na wzrost prędkości wiatru słonecznego. Ta historyczna misja NASA potrwa 7 lat.
Zielony "wir" w wodach Morza Bałtyckiego

Zielony "wir" w wodach Morza Bałtyckiego

Wiadomości
NASA zaprezentowała niesamowite zdjęcie gigantycznego "wiru" glonów w Morzu Bałtyckim. Każdego lata fitoplankton rozprzestrzenia się w północnym rejonie Atlantyku i Oceanu Arktycznego. Kwitnienie w tym roku jest szczególnie intensywne. „Wir” w wodach Bałtyku ma co najmniej 24 km szerokości.
Misja Apollo 11. Niepublikowane dotąd zdjęcia

Misja Apollo 11. Niepublikowane dotąd zdjęcia

Technologia
Na profil Project Apollo Archive w serwisie Flickr trafiło kilkadziesiąt zdjęć, których NASA nie zdecydowała się opublikować przez 49 lat. To fotografie astronautów, którym jako pierwszym udało się stanąć na Księżycu. Mowa więc o Neilu Armstrongu, Buzzie Aldrinie i Michaelu Collinsie z misji Apollo 11. Trzeba przyznać, że nic dziwnego, że NASA nie publikowała wszystkich zdjęć, które astronauci zrobili w 1969 roku. Wiele z nich jest źle wykadrowanych, niedoświetlonych lub po prostu nieostrych. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie te "nieudane" fotografie dają nieznany dotąd wgląd w ośmiodniową podróż na Księżyc.
Pomysł na biznes: Dekoracyjne mapy nieba

Pomysł na biznes: Dekoracyjne mapy nieba

Pomysł na biznes
Spersonalizowane mapy nieba, kreślone w oparciu o katalog gwiazd NASA - to pomysł na biznes Marty Grochowskiej i Rafała Świeżaka, twórców marki Strellas. - Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która oferuje personalizowane plakaty gwiezdnych konstelacji. Mogą one upamiętnić narodziny dziecka, ślub, zaręczyny lub inną ważną dla nas datę - podkreślają właściciele. Klienci sami projektują plakat za pomocą specjalnego kreatora. Wpisujemy tam dedykację, wybieramy datę, miejsce oraz godzinę. Kreator stworzono w trzech językach. Dzięki temu mapy nieba można kreślić z uwzględnieniem angielskich lub niemieckich nazw. Firma powstała w 2017 roku. Skąd pomysł na taki biznes? - Wszystko zaczęło się od naszej randki nad Wisłą i podziwiania gwiazd nocą. Pomysł powstał z potrzeby upamiętnienia tego wydarzenia - wspomina Marta Grochowska. Właściciele zainwestowali w firmę ok. 45 tys. zł. Najdroższym elementem było zaprojektowanie specjalnego kreatora online. Pierwsze zamówienie przyszło z Australii. Plakaty wysyłano do klientów z RPA, Izraela, Brazylii czy Kanady. Drugim, głównym rynkiem po Polsce są Stany Zjednoczone. Sprzedaż rośnie z miesiąca na miesiąc. Obecnie firma realizuje ok. 100 zamówień miesięcznie. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Naukowcy dostrzegli drobnoziarniste struktury w koronie słonecznej

Naukowcy dostrzegli drobnoziarniste struktury w koronie słonecznej

Technologia
Naukowcy dostrzegli coś niezwykłego ukrywającego się w tajemniczej, migoczącej koronie słonecznej. Wg informacji NASA pierwszy tekst na temat korony pojawił się w 932 roku p.n.e. Od tego czasu wiele dowiedzieliśmy się o najbardziej zewnętrznej części atmosfery słonecznej. Wciąż jednak pozostaje więcej pytań, niż odpowiedzi. Jednym z pytań jest to o wietrze słonecznym. Dlaczego jest burzliwy i porywisty, skoro poprzednie zdjęcia korony ukazywały ją jako gładką strukturę? Teraz, dzięki badaniom zespołu naukowców z Southwest Research Institute w Boulder okazało się, że w zewnętrznej części korony znajdują się drobnoziarniste struktury. Dowodzą tego zdjęcia wykonane przez sondę NASA STEREO. Eksperci, za pomocą zaawansowanych algorytmów i technik czyszczenia obrazu, wreszcie dostrzegli te nie wykryte nigdy wcześniej struktury. Odkrycie wymaga jednak dalszych badań. Eksperci mają nadzieję, że nowych danych dostarczy sonda Parker Solar Probe NASA, która będzie krążyć wokół Słońca. Wtedy, na co liczą astrofizycy, dowiemy się więcej o wietrze słonecznym, ale też o samej gwieździe.
"Wydmy-duchy" na Marsie. Mogą mieć nawet 2 mld lat

"Wydmy-duchy" na Marsie. Mogą mieć nawet 2 mld lat

Ciekawostki
NASA wiąże wielkie nadzieje z "wydmami-duchami", które dostrzegli na Marsie. Naukowcy liczą, że zdobędą w tym miejscu liczne dowody na istnienie życia na tej planecie. Te dziwne formy to tak naprawdę skalne jamy, które powstały w miejscach, gdzie kiedyś wydmy istniały. Po prostu piaszczyste dawniej wzniesienia zaczęła pokrywać lawa lub osady tworzące skałę. Gdy pokrywa stwardniała, piasek zaczął być stopniowo wywiewany. Część jednak została w jamie i dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się więcej o marsjańskim klimacie z czasów, kiedy na planecie była woda. Naukowcy uważają, że wydmy mogą mieć nawet 2 miliardy lat. 
NASA publikuje oszałamiający obraz "niebiańskich fajerwerków"

NASA publikuje oszałamiający obraz "niebiańskich fajerwerków"

Wiadomości
Czegoś takiego na Ziemi nie zobaczymy. Gromada gwiazd NGC 3603 znajduje się w gwiazdozbiorze Kila.  Choć leży 22,5 tys. lat świetlnych od Ziemi, to dzięki teleskopowi Hubble’a możemy ją podziwiać. Gromadę otaczają chmury międzygwiezdnych gazów. To budulec nowych gwiazd. Znajdują się tu jedne z największych gwiazd jakie znamy. Żyją one krótko i umierają młodo, kończąc jako supernowa. 
NASA udostępnia nowe obrazy Ceres i jej "świecących" kraterów

NASA udostępnia nowe obrazy Ceres i jej "świecących" kraterów

Wiadomości
Sonda Dawn osiągnęła ostateczną, najniższą orbitę wokół Ceres. Sonda orbituje wokół planety karłowatej od 2015 r. Obecnie znajduje się na wysokości ok. 35 km nad powierzchnią. W ciągu trzech lat udało jej się ujawnić dane o strukturze Ceres - m.in. białe plamy węglanu sodu. Najnowsze zdjęcia oferują niespotykane dotąd widoki na krater Occator czy osuwiska Ceres jest planetą karłowatą. To największy obiekt krążący w pasie planetoid  między Marsem i Jowiszem.
Jak rozpoznać "kosmitę", kiedy już go zobaczymy

Jak rozpoznać "kosmitę", kiedy już go zobaczymy

Wiadomości
W ciąg ostatnich 10 lat namierzono wiele planet, które mogą nadawać się do zamieszkania. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że faktycznie istnieje na nich życie. NASA chce zdobyć taką wiedzę, więc postanowiono opracować metodę, która pozwoli zidentyfikować "ożywione istoty".
Niebywałe zdjęcie z Marsa

Niebywałe zdjęcie z Marsa

Wiadomości
Mars Reconnaissance Orbiter NASA ujawniał dziwny wzór na piasku. Zdjęcie zostało zrobione podczas marsjańskiej wiosny 21 maja. Sfotografowana wydma ma szerokość prawie 5 km. Naukowców z NASA zastanawia jej  turkusowy kolor. Wiadomo, że jest wykonana z innego rodzaju materiału niż otaczający piasek.
Mikrojeziora na pustyni

Mikrojeziora na pustyni

Ciekawostki
Największa i najsuchsza pustynia piaszczysta na świecie pokryta mikrojeziorami - tak najprościej można opisać widok, który na zdjęciach uwieczniła NASA. To Ar-Rab al-Chali. Znajduje się na Półwyspie Arabskim. W maju ten teren nawiedził cyklon tropikalny Mekunu. Huragan spustoszył m.in. Jemen i Oman. Zginęło co najmniej 30 osób. Jednak oprócz tego, że cyklon doprowadził do tragicznych statystyk, pozostawił też po sobie ten wspomniany już niezwykły obraz. Satelita wykonał te niezwykłe zdjęcia trzy dni po przejściu cyklonu.
Nocne Rozmowy o... odc. 3

Nocne Rozmowy o... odc. 3

Motoryzacja
W tym odcinku "Nocnych rozmów" poruszymy tematy sztucznej inteligencji, androidów i wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości, porozmawiamy też trochę o snach. Gościem Błażeja Żuławskiego jest Łukasz Młodyszewski - CEO i Co-Founder "Nightly", aplikacji do walki z bezsennością, człowiek, którego kształcili uniwersytet Stanforda i NASA, jego mózg jest więc, podobno, dużo warty.Partnerem tego odcinka jest marka Mercedes-Benz, wraz z nowym modelem: Klasą A, pierwszym samochodem, z którym (dzięki Mercedes-Benz UX) można porozmawiać!
Przełomowe odkrycie na Marsie. NASA ogłosiła je na konferencji

Przełomowe odkrycie na Marsie. NASA ogłosiła je na konferencji

Wiadomości
Już kiedy NASA zaplanowała konferencję prasową, było wiadomo, że łazik Curiosity dokonał spektakularnego odkrycia, wiercąc w marsjańskich skałach. Teraz NASA podała, że znalazł on intrygujące organiczne cząsteczki, sugerujące, że Mars był kiedyś planetą, na której istniało życie. Tłumaczy to istnienie dużych ilości metanu w atmosferze. Związek ten wytwarzany jest przez organizmy żywe.
"Gwiazda Śmierci" z bliska NASA publikuje nowe zdjęcie

"Gwiazda Śmierci" z bliska NASA publikuje nowe zdjęcie

Wiadomości
Obraz przesłany przez sondę Cassini przedstawia Tetydę, jeden z księżyców Saturna. Znajdujący się na nim wielki krater Odyseusz ma aż 450 kilometrów średnicy. Powoduje, że księżyc wygląda jak znana z sagi "Gwiezdne Wojny" – Gwiazda Śmierci. Tetyda to jeden z 53 księżyców Saturna, piąty pod względem wielkości. Jego powierzchnia składa się prawie w całości z lodu.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 11następne