Wyniki wyszukiwania dla:

muzeum

Liczba wyników: 205

O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

Wiadomości
Pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach na Mazurach dokonali spektakularnego odkrycia. Na terenie byłej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych odnaleźli tajemniczy właz. Poszukiwacze skarbów liczą na to, że prowadzi on do tajnego tunelu. Jeśli tak rzeczywiście jest, istnieje szansa, że została ukryta w nim bursztynowa komnata, której od kilkudziesięciu lat poszukują historycy. Czy czeka nas odkrycie na skalę światową? Tego nikt nie może wykluczyć. Jest jednak pewne "ale". Więcej w materiale wideo.
O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

Wiadomości
Pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach na Mazurach dokonali spektakularnego odkrycia. Na terenie byłej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych odnaleźli tajemniczy właz. Był tak dobrze ukryty, że może prowadzić do tajnego tunelu. Podejrzewają, że być może została w nim ukryta bursztynowa komnata, której od kilkudziesięciu lat poszukują historycy. Jeśli rzeczywiście się odnajdzie, będzie to odkrycie na skalę światową. Jest jednak pewne „ale”. Więcej w materiale wideo.
Aleksandra Dulkiewicz o

Aleksandra Dulkiewicz o "opresyjnym państwie PiS". Jarosław Sellin odpowiada

Polityka
- Nie pojmuję tych słów - tak w programie WP "Tłit" Jarosław Sellin odniósł się do słów prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która twierdzi, że PiS ustawą chce przejąć Westerplatte. - Powinna się cieszyć i dziękować, że zaniedbany przez miasto teren będzie wreszcie uporządkowany i będzie tam państwowe, polskie muzeum - podkreślił wiceminister. Dodał, że "miasto Gdańsk nie zrobiło tam nic i to skandal, jak to teraz wygląda". Zaapelował, by Dulkiewicz nie oddzielała Gdańska od Warszawy.
25 lat

25 lat "Warcrafta" i 15 "World of Warcraft". Suweniry w Los Angeles

Gry
Na specjalne wydarzenie do USA zaprosił nas sam Blizzard. Na miejscu, oprócz stanowisk z grami i foteli pod wywiady, przygotowano także improwizowane muzeum "Warcrafta". Oto jakie skarby zobaczyłem w środku.
Zaginął na 130 lat. Odnaleziono grób człowieka-słonia

Zaginął na 130 lat. Odnaleziono grób człowieka-słonia

Ciekawostki
Po 130 latach udało się namierzyć grób Josepha Merricka. Mężczyzny nazywanego człowiekiem-słoniem. Tak przynajmniej twierdzi Jo Vigor-Mungovin - autorka biografii Merrica. Kobieta trafiła na trop przeglądając m.in. księgi cmentarne. Odnalezienie grobu było tak trudne, bo ze względu na liczbę cmentarzy w ówczesnych latach, nie zapisywano wszystkich tego typu informacji. Joseph Merrick był sławny przez zniekształcenia swojego ciała, które wywołała nieznana w XIX w. choroba. Mężczyzna chorował na zespół Proteusza - rzadką chorobę genetyczną, która prowadzi do przerostu skóry i zaburzeń rozwoju kości. W XIX w. Merricka uznawano za potwora. Miał 22 lata, gdy zatrudnił się w cyrku jako atrakcja. Pod koniec życia trafił do szpitala w Londynie. Tam zaopiekował się nim lekarz. Pod swoją pieczę wzięła go również sama królowa Wiktoria. Merrick zmarł w 1890 r. Miał 27 lat. Zmarł podczas snu. Przyczyną było przemieszczenie się karku wywołane dużym ciężarem głowy. Szkielet mężczyzny można było do niedawna zobaczyć w Royal London Hospital. Obecnie istnieje muzeum ku jego pamięci.
Niemcy chcieli zniszczyć słynne dzieło Matejki

Niemcy chcieli zniszczyć słynne dzieło Matejki

Ciekawostki
"Bitwa pod Grunwaldem" to jedno z najsłynniejszych polskich dzieł, które można zobaczyć w warszawskim Muzeum Narodowym. Praca Jana Matejki przedstawia pogrom sił krzyżackich przez wojska polsko-litewskie w 1410 roku. Nie zawsze jednak spoczywała bezpiecznie w muzeum. W 1939 roku, gdy Niemcy najechali na Polskę, obraz znalazł się w tarapatach. Naziści postanowili jak najszybciej zniszczyć dowód germańskiej porażki. Dostali na tym punkcie prawdziwej obsesji.
XVII-wieczne potrawy w Wilanowie. Tak jadali polscy królowie

XVII-wieczne potrawy w Wilanowie. Tak jadali polscy królowie

Wiadomości
Szczupak na słodko, kapłon z szafranem czy tradycyjny żur – tego wszystkiego można spróbować w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To właśnie tutaj odbywają się warsztaty kulinarne z kuchni staropolskiej. Kucharze gotują potrawy rodem z XVII wieku. Ich inspiracją jest najstarsza polska książka kulinarna, wydana w 1682 roku. O tym, jak gotowano królom Polski i co jadano na Wielkanoc w materiale Klaudiusza Michalca.

"Tłit". Wydanie specjalne w muzeum POLIN. Prof. Paweł Śpiewak i dr Michał Trębacz gośćmi programu

Polska
- Mur między Polakami a Żydami był realny. Wojna, która oddaliła Żydów od Polaków, ten mur tylko wzmocniła - mówi prof. Paweł Śpiewak w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. - Udowadnianie całemu światu i sobie samym, że Polacy są wyjątkowym narodem, bo ratowali Żydów, zapominając, że byli także szmalcownikami, jest mówieniem nieprawdy. Chcę, żeby propagandę zastąpił prawdziwy obraz rzeczywistości - apeluje. Odpowiada też senatorowi PiS Janowi Żarynowi ws. ratowania Żydów, publicyście Pawłowi Lisickiemu oraz wiceministrowi Patrykowi Jakiemu ws. majątków pożydowskich.
Helsinki. Powstaje pierwsze miasto pod ziemią

Helsinki. Powstaje pierwsze miasto pod ziemią

Ciekawostki
Z braku miejsca na powierzchni, Helsinki rozbudowują się w dół. W skalistym podziemiu powstaje właśnie podziemna stolica Finlandii: z centrum handlowym, dworcami, kościołem, pływalnią, klubami sportowymi i całkiem nowym muzeum sztuki współczesnej.
Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Ciekawostki
Niedaleko stolicy Norwegii, w okręgu Vestfold, leży pod ziemią statek nordyckich wojowników. Znalezisko znajduje się kilkaset metrów od popularnego muzeum, gdzie można zapoznać się z kulturą wikingów. Niezwykłego odkrycia dokonano dzięki georadarowi, którym naukowcy zamierzają zeskanować wiele terenów w całym kraju. Na zdjęciach widać wyraźnie kształt łodzi. Statek leży w zagłębieniu, co wskazuje na to, że kiedyś znajdował się nad nim kopiec, który został usunięty. Archeolodzy będą teraz badać znalezisko nieinwazyjnymi metodami. Na razie nie planują odkopywania łodzi. Co robi statek w środku lądu? Najprawdopodobniej pochowano w ten sposób jakiegoś ważnego wikinga. Zwyczaj ten praktykowano w latach 800 – 1050. Do tej pory odkryto tylko siedem takich pochówków, z czego trzy w Vestfold. Jednym z nich jest odkryta przypadkowo w 1903 r. łódź z Oseberg, w której pochowano dwie kobiety.
Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Technologia
Przez kilka dekad 10-kilogramowy meteoryt służył w amerykańskim domu za blokadę do drzwi. W końcu ktoś się zorientował, i kosmiczna skała trafiła w ręce naukowców. Dziś należy do ekspozycji Stanowego Muzeum Maine.
Ranking najtańszych miast

Ranking najtańszych miast

Ciekawostki
Brytyjska poczta stworzyła ranking najtańszych i najciekawszych miast w Europie na weekendowy wypad. Autorzy rankingu porównali, ile w danym mieście wydamy na nocleg, bilety do muzeum czy filiżankę kawy. W ten sposób okazało się, że najbardziej atrakcyjnym miastem (kosztowo i turystycznie) jest Wilno. Drugim w kolejności miastem jest Belgrad. Trzecim... Warszawa.
Piramidy i Sfinksa łączy tunel. Ekspert twierdzi, że ma dowód

Piramidy i Sfinksa łączy tunel. Ekspert twierdzi, że ma dowód

Ciekawostki
Historyk amator Matt Sibson przekonuje, że piramidy w Gizie i Sfinks były niegdyś połączone ogromną siecią komór i korytarzy. Na swoim kanale na Youtube Sibson wyjaśnia, że pierwotnie przed Sfinksem znajdowały się trzy stele. Jedna zbudowana przez króla Tutmozisa, która wciąż pozostaje na miejscu i dwie inne stele stworzone przez Ramzesa, które przeniesiono do muzeum w Luwrze. To one mają być dowodem na istnienie sekretnych drzwi pod Sfinksem. Już wcześniej naukowcy z Japonii badali hipotezę komór pod Sfinksem i odkryli 2-3 metrowe wnęki. Na północ od budowli odkryli rowki, które sugerują, że może tam być tunel. Pod łapami Sfinksa odkryli puste przestrzenie. Badacze doszli do wniosku, że Sfinks posiada więcej korytarzy niż sądzono.
Aż trudno uwierzyć, co z niego wyrośnie

Aż trudno uwierzyć, co z niego wyrośnie

Ciekawostki
Dorosły tyranozaur to bez wątpienia budzący grozę drapieżnik. Ale przecież nie przyszedł na świat taki wielki. Dzięki paleontologom z amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej możemy zobaczyć jak wyglądało pisklę T-rexa. Mały tyranozaur był pokryty delikatnymi piórkami i przypominał ptasie pisklę. Pióra mogły mu służyć do ogrzania się i do kamuflażu. Gdy dorastał, jego skóra stawała się co raz twardsza, a kamuflaż przestawał być konieczny. W końcu niewiele innych dinozaurów było w stanie zagrozić tyranozaurowi. Część piór mogła jednak pozostać na miejscu. Odkryto kilka skamieniałości dinozaurów z rodziny tyranozauroidów, w których pióra pokrywały nawet całe ciało gada. Żyły one na terenie dzisiejszych Chin. Najbliżsi krewni tyranozaura wśród dzisiejszej fauny to strusie emu i kurczaki. 
Jak wyglądał Neron. Wizja artysty

Jak wyglądał Neron. Wizja artysty

Ciekawostki
Hiszpański rzeźbiarz przygotował realistyczną podobiznę rzymskiego cesarza Nerona. Jego zdaniem tak właśnie mógł wyglądać rzymski cesarz. Wizerunek przypomina podobizny Nerona, jakie można znaleźć na monetach, czyli jedynych zachowanych portretach władcy wykonanych za jego życia. Artysta mógł inspirować się również popiersiem z Muzeum Kapitolińskiego w Rzymie, które tylko częściowo jest starożytne. Rzeźba uległa bowiem zniszczeniu i w XVII w część dosztukowano. Reszta to niestety same domniemania. Nie wiadomo na przykład, czy cesarz był rudy. Chociaż rzymski pisarz Swetoniusz, który urodził się wkrótce po śmierci Nerona, porównał kolor włosów cesarza do barwy lwiej grzywy, a oczy określił jako szaro-niebieskie. Być może popularny pogląd, że Neron był rudzielcem, wziął się od jego pseudonimu: ahenobarbus, czyli miedzianobrody. Taki przydomek nosił Neron zanim adoptował go cesarz Klaudiusz.
Chciał przemycić mumię. Wybrał podróż samolotem

Chciał przemycić mumię. Wybrał podróż samolotem

Ciekawostki
Nietypowego odkrycia dokonały służby na lotnisku w Kairze. Pewien pasażer próbował przemycić szczątki mumii. Udający się do Belgii mężczyzna schował w... głośniku 2 stopy, 2 nogi, kawałek ręki i część tułowia. Przemytnik wpadł przy prześwietleniu bagażu. Służby od razu zauważyły "dziwne ciało" wewnątrz pudła. Na miejsce wezwano komitet archeologiczny, który potwierdził autentyczność odkrycia. Wiadomo, że pasażer chciał przemycić w sumie szczątki dwóch mumii, jego motywy pozostały jednak tajemnicą. Nie wiadomo też, skąd przemytnik wziął szczątki, ale przekazano, że teraz mumie trafią do muzeum. Mężczyźnie grozi kara więzienia i ciężkich robót lub duża grzywna.
Stadion Milanu od środka.

Stadion Milanu od środka. "Wyjście tunelem na murawę powoduje nagły wzrost adrenaliny!"

Piłka nożna
Dziennikarze WP SportoweFakty podczas swojej wizyty w Mediolanie odwiedzili interaktywne muzeum Milanu oraz zgłębili tajemnice tkwiące w klubowej szatni, tunelu prowadzącym piłkarzy na boisko oraz trybunach. 

"Szkielet jednorożca". Dziwny eksponat w niemieckim muzeum

Nauka
W Muzeum Historii Naturalnej w Magdeburgu można zobaczyć taki oto szkielet jednorożca.   Oczywiście nie jest to mityczne stworzenie, a kości należą do wymarłego nosorożca włochatego. Tego jednak XVII-wieczni niemieccy badacze nie wiedzieli. Szkielet został odkryty właśnie wtedy, i jak widać nie było wcale oczywiste gdzie która kość powinna się zaleźć. Otto von Geuricke, pruski naukowiec, postanowił poukładać je właśnie tak. Germański jednorożec stał się ówczesną sensacją.
Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Nauka
Myśliwiec z czasów II wojny światowej P-40 Kittyhawk rozbił się na Saharze w 1942 roku. Dokładnie 70 lat później przypadkowo znalazł go Polak Jakub Perka. Samolot RAF-u był w nienaruszonym stanie. Nawet uzbrojenie posiadało amunicję. To unikat na światową skalę. Na pokładzie znaleziono pełną dokumentację serwisową oraz narzędzia. Szczątków pilota nigdy nie znaleziono. Prawdopodobnie stracił orientację w pustynnym terenie. Wyczerpanie paliwa zmusiło go do lądowania. Sierżant Dennis Copping przeżył lądowanie, lecz zmarł potem na piaskach pustyni. Na początku 2018 roku, myśliwiec został pokazany w Muzeum El Alamein po przejściu "ohydnej" renowacji z rąk egipskiego rządu. Wiele osób nie kryło zbulwersowania. Ich zdaniem zniszczono cenny relikt.
Badacze odkryli nowy gatunek węża w żołądku innego węża

Badacze odkryli nowy gatunek węża w żołądku innego węża

Nauka
Gad z gatunku Micrurus nigrocinctus został znaleziony 40 lat temu w południowym Meksyku. Wówczas naukowcy przyjrzeli mu się bliżej i ku swojemu zdziwieniu, znaleźli wewnątrz tajemnicze szczątki. Od 1976 roku leżały nieprzebadane w muzeum. Dopiero teraz zespół z ­Uniwersytetu w Teksasie przyjrzał się im bliżej. Szczątki nie pasowały do żadnego znanego obecnie gatunku.
Odkrycie w margarynie. Skarb sprzed 2000 lat

Odkrycie w margarynie. Skarb sprzed 2000 lat

Ciekawostki
Muzeum Brytyjskie ogłosiło szczegóły 1267 znalezisk z Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Jedno z nich zasługuje na szczególne zainteresowanie. 10 lat temu, niedaleko wioski Hailey w hrabstwie Oxfordshire, rolnik znalazł na polu statuetkę. Trafiła ona w ręce ekspertów, którzy stwierdzili, że przedstawia ona Minerwę - rzymską boginię sztuki. Uznano jednak, że znalezisko nie jest niczym szczególnym, bo statuetka jest współczesnym wyrobem. Rolnik schował więc części statuetki do pojemnika od margaryny i zapomniał o niej na całą dekadę. Kilka miesięcy temu emerytowany kierowca ciężarówki zapytał rolnika, czy może z wykrywaczem metalu wejść na jego pole. Przy okazji dowiedział się o Minerwie tkwiącej w opakowaniu od margaryny. Za namową kierowcy, mężczyzna dał statuetkę ekspertom do zbadania raz jeszcze. Okazało się, że to autentyczna rzymska figurka sprzed 2000 lat. Powstała ze stopu miedzi i ołowiu. Najprawdopodobniej stała w antycznej świątyni. Według pracownika Muzeum Brytyjskiego, Minerwa dołączy teraz do muzealnej kolekcji.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 10następne