Wyniki wyszukiwania dla:

muzeum

Liczba wyników: 212

Zaginął w czasie wojny. Policjant przypadkiem znalazł go na strychu

Zaginął w czasie wojny. Policjant przypadkiem znalazł go na strychu

Wiadomości
Barokowa rzeźba anioła, zakwalifikowana jako starta wojenna, znalazła się na przypadkiem na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu. Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie pojechał do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych. Zaciekawił go pozbawiony skrzydeł posąg anioła. Koordynator rozpoznał w nim zaginioną od 1945 r. rzeźbę. Anioł powstał w na początku XVIII w. W 1928 r. został przeniesiony do Heimat Museum w Myśliborzu. Po wojnie muzeum stało się częścią szkoły, a zabytki przeniesiono w różne miejsca. Wtedy anioł trafił na listę zaginionych. W latach 60. anioł znalazł się na strychu domu kultury, potem przejęło go myśliborskie muzeum, nikt jednak nie zorientował się, że to ta sama rzeźba, która widnieje na liście strat wojennych. W planach jest przeszukanie reszty pomieszczeń muzeum. Anioł nie był jedynym zaginionym zabytkiem z Myśliborza.
Odnaleźli zaginiony po wojnie zabytek

Odnaleźli zaginiony po wojnie zabytek

Polska
Barokowy anioł chrzcielny z działającego przed wojną Heimat Museum w Myśliborzu odnalazł się... niedaleko w innym muzeum. Dzięki funkcjonariuszowi ze Szczecina udało się wyjaśnić losy zaginionego podczas okupacji zabytku z XVIII wieku. Policjant będąc w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego weryfikował zabytki. Zaintrygował go anioł chrzcielny. Po analizie dokumentów okazało się, że to bardzo cenny zaginiony zabytek.
#SpełnijmyMarzeniePowstańca . Jan Ołdakowski zachęca do akcji WP

#SpełnijmyMarzeniePowstańca . Jan Ołdakowski zachęca do akcji WP

Wiadomości
Stanisław Jan Majewski, Powstaniec Warszawski marzy o tym, aby 1 sierpnia o godz. 10 rano na Skwerze Pamięci Batalionu AK "Zaremba-Piorun" w Warszawie zebrało się jak najwięcej osób. Stąd nasze wezwanie #SpełnijmyMarzeniePowstańca. - Zadawajcie Powstańcom pytania - apelował w programie "Tłit" Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, partnera akcji WP.
Rzecznik Dudy uderza w Aleksandrę Dulkiewicz. Przywołuje Lecha Kaczyńskiego

Rzecznik Dudy uderza w Aleksandrę Dulkiewicz. Przywołuje Lecha Kaczyńskiego

Polska
- Oczekuję od władz samorządowych, że będą się skupiały na załatwianiu problemów mieszkańców. Wydaje mi się, że władze Gdańska zaczynają zatracać swoją misję - skupiają się na polityce ogólnokrajowej. Zaczynają bardzo mocno ogólnopolsko lansować Dulkiewicz. Problem Westerplatte mogli dawno temu załatwić. Jeśli Lech Kaczyński był w stanie zbudować Muzeum Powstania Warszawskiego, to dlaczego władze Gdańska nie były w stanie wybudować dobrego muzeum II WŚ na Westerplatte? Byłem tam kilka razy, to był zwykły śmietnik - mówił Błażej Spychalski w programie "Tłit".
Poszukiwanie skarbów w Mamerkach.

Poszukiwanie skarbów w Mamerkach. "Duże emocje"

Polska
Otwierając tajemniczy właz, liczył, że kryją się pod nim skarby. - Nie tym razem – stwierdził w rozmowie z WP Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II wojny światowej w Mamerkach. Przyznał, że czuje się trochę rozczarowany, ale emocje towarzyszące momentowi otwarcia włazu były warte wysiłków. – Przed nami jeszcze 99 proc. pracy. Jest duża szansa, że następne studzienki mogą zawierać skarby – ocenił. Wciąż jest nadzieja na odkrycie bursztynowej komnaty.
Poszukiwania Bursztynowej Komnaty w Mamerkach. Zamiast skarbu studzienka kanalizacyjna

Poszukiwania Bursztynowej Komnaty w Mamerkach. Zamiast skarbu studzienka kanalizacyjna

Sensacje
W czwartek pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach otworzyli właz, nienaruszony od czasów II wojny światowej, gdy na tym terenie znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Nie znaleziono tam niestety legendarnej Bursztynowej Komnaty, tylko zwykłą studzienkę kanalizacyjną. To miejsce jednak wciąż rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, dzisiaj wyposażonych w profesjonalny georadar. - Jeśli znaleźliśmy właz, którego nikt nie otwierał przez dziesiątki lat, to jest szansa, że jutro możemy znaleźć kolejny, który doprowadzi nas do fragmentów Bursztynowej Komnaty - mówi reporterce WP Annie Kozińskiej Bartłomiej Plebańczyk z muzeum w Mamerkach.
Robili porządki w ogrodzie. Niewiarygodne, co leżało obok doniczki

Robili porządki w ogrodzie. Niewiarygodne, co leżało obok doniczki

Ciekawostki
Małżeństwo emerytów z Devon w Wielkiej Brytanii robiło porządki w ogrodzie swojej niedawno nabytej wiejskiej chatki gdy, obok potłuczonej doniczki, zauważyli dziwny przedmiot. Z początku nie wiedzieli co to takiego. Dopiero wycieczka do lokalnego muzeum otworzyła im oczy. W ogrodzie mieli ząb mamuta. Postanowili oddać artefakt specjalistom. Okazało się, że to jeden z największych na świecie okazów. Waży aż 5,5 kg. Musiał należeć do naprawdę potężnego mamuta. Mógł on mierzyć nawet 3,5 m. Skąd wziął się w ogrodzie starszych państwa? Małżeństwo spekuluje, że został wykopany spod ziemi przez jednego z poprzednich właścicieli, podczas instalacji podziemnego zbiornika. Muzeum, któremu przekazano skamieniałość, ma nadzieję, że gdy sprawa nabierze rozgłosu, ktoś kto odnalazł ząb, ujawni się i opowie, skąd wziął się on w ogrodzie.
O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

Wiadomości
Pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach na Mazurach dokonali spektakularnego odkrycia. Na terenie byłej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych odnaleźli tajemniczy właz. Poszukiwacze skarbów liczą na to, że prowadzi on do tajnego tunelu. Jeśli tak rzeczywiście jest, istnieje szansa, że została ukryta w nim bursztynowa komnata, której od kilkudziesięciu lat poszukują historycy. Czy czeka nas odkrycie na skalę światową? Tego nikt nie może wykluczyć. Jest jednak pewne "ale". Więcej w materiale wideo.
O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

O krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie w Mamerkach

Wiadomości
Pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach na Mazurach dokonali spektakularnego odkrycia. Na terenie byłej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych odnaleźli tajemniczy właz. Był tak dobrze ukryty, że może prowadzić do tajnego tunelu. Podejrzewają, że być może została w nim ukryta bursztynowa komnata, której od kilkudziesięciu lat poszukują historycy. Jeśli rzeczywiście się odnajdzie, będzie to odkrycie na skalę światową. Jest jednak pewne „ale”. Więcej w materiale wideo.
Aleksandra Dulkiewicz o

Aleksandra Dulkiewicz o "opresyjnym państwie PiS". Jarosław Sellin odpowiada

Polityka
- Nie pojmuję tych słów - tak w programie WP "Tłit" Jarosław Sellin odniósł się do słów prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która twierdzi, że PiS ustawą chce przejąć Westerplatte. - Powinna się cieszyć i dziękować, że zaniedbany przez miasto teren będzie wreszcie uporządkowany i będzie tam państwowe, polskie muzeum - podkreślił wiceminister. Dodał, że "miasto Gdańsk nie zrobiło tam nic i to skandal, jak to teraz wygląda". Zaapelował, by Dulkiewicz nie oddzielała Gdańska od Warszawy.
25 lat

25 lat "Warcrafta" i 15 "World of Warcraft". Suweniry w Los Angeles

Gry
Na specjalne wydarzenie do USA zaprosił nas sam Blizzard. Na miejscu, oprócz stanowisk z grami i foteli pod wywiady, przygotowano także improwizowane muzeum "Warcrafta". Oto jakie skarby zobaczyłem w środku.
Zaginął na 130 lat. Odnaleziono grób człowieka-słonia

Zaginął na 130 lat. Odnaleziono grób człowieka-słonia

Ciekawostki
Po 130 latach udało się namierzyć grób Josepha Merricka. Mężczyzny nazywanego człowiekiem-słoniem. Tak przynajmniej twierdzi Jo Vigor-Mungovin - autorka biografii Merrica. Kobieta trafiła na trop przeglądając m.in. księgi cmentarne. Odnalezienie grobu było tak trudne, bo ze względu na liczbę cmentarzy w ówczesnych latach, nie zapisywano wszystkich tego typu informacji. Joseph Merrick był sławny przez zniekształcenia swojego ciała, które wywołała nieznana w XIX w. choroba. Mężczyzna chorował na zespół Proteusza - rzadką chorobę genetyczną, która prowadzi do przerostu skóry i zaburzeń rozwoju kości. W XIX w. Merricka uznawano za potwora. Miał 22 lata, gdy zatrudnił się w cyrku jako atrakcja. Pod koniec życia trafił do szpitala w Londynie. Tam zaopiekował się nim lekarz. Pod swoją pieczę wzięła go również sama królowa Wiktoria. Merrick zmarł w 1890 r. Miał 27 lat. Zmarł podczas snu. Przyczyną było przemieszczenie się karku wywołane dużym ciężarem głowy. Szkielet mężczyzny można było do niedawna zobaczyć w Royal London Hospital. Obecnie istnieje muzeum ku jego pamięci. 
Niemcy chcieli zniszczyć słynne dzieło Matejki

Niemcy chcieli zniszczyć słynne dzieło Matejki

Ciekawostki
"Bitwa pod Grunwaldem" to jedno z najsłynniejszych polskich dzieł, które można zobaczyć w warszawskim Muzeum Narodowym. Praca Jana Matejki  przedstawia pogrom sił krzyżackich przez wojska polsko-litewskie w 1410  roku. Nie zawsze jednak spoczywała bezpiecznie w muzeum. W 1939 roku, gdy Niemcy najechali na Polskę, obraz znalazł się w tarapatach. Naziści postanowili jak najszybciej zniszczyć dowód germańskiej porażki. Dostali na tym punkcie prawdziwej obsesji.
XVII-wieczne potrawy w Wilanowie. Tak jadali polscy królowie

XVII-wieczne potrawy w Wilanowie. Tak jadali polscy królowie

Wiadomości
Szczupak na słodko, kapłon z szafranem czy tradycyjny żur – tego wszystkiego można spróbować w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To właśnie tutaj odbywają się warsztaty kulinarne z kuchni staropolskiej. Kucharze gotują potrawy rodem z XVII wieku. Ich inspiracją jest najstarsza polska książka kulinarna, wydana w 1682 roku. O tym, jak gotowano królom Polski i co jadano na Wielkanoc w materiale Klaudiusza Michalca. 

"Tłit". Wydanie specjalne w muzeum POLIN. Prof. Paweł Śpiewak i dr Michał Trębacz gośćmi programu

Polska
- Mur między Polakami a Żydami był realny. Wojna, która oddaliła Żydów od Polaków, ten mur tylko wzmocniła - mówi prof. Paweł Śpiewak w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. - Udowadnianie całemu światu i sobie samym, że Polacy są wyjątkowym narodem, bo ratowali Żydów, zapominając, że byli także szmalcownikami, jest mówieniem nieprawdy. Chcę, żeby propagandę zastąpił prawdziwy obraz  rzeczywistości - apeluje. Odpowiada też senatorowi PiS Janowi Żarynowi ws. ratowania Żydów, publicyście Pawłowi Lisickiemu oraz wiceministrowi Patrykowi Jakiemu ws. majątków pożydowskich. 
Helsinki. Powstaje pierwsze miasto pod ziemią

Helsinki. Powstaje pierwsze miasto pod ziemią

Ciekawostki
Z braku miejsca na powierzchni, Helsinki rozbudowują się w dół. W skalistym podziemiu powstaje właśnie podziemna stolica Finlandii: z  centrum handlowym, dworcami, kościołem, pływalnią, klubami sportowymi i całkiem nowym muzeum sztuki współczesnej. 
Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Ciekawostki
Niedaleko stolicy Norwegii, w okręgu Vestfold, leży pod ziemią statek nordyckich wojowników. Znalezisko znajduje się kilkaset metrów od popularnego muzeum, gdzie można zapoznać się z kulturą wikingów. Niezwykłego odkrycia dokonano dzięki georadarowi, którym naukowcy zamierzają zeskanować wiele terenów w całym kraju. Na zdjęciach widać wyraźnie kształt łodzi. Statek leży w zagłębieniu, co wskazuje na to, że kiedyś znajdował się nad nim kopiec, który został usunięty. Archeolodzy będą teraz badać znalezisko nieinwazyjnymi metodami. Na razie nie planują odkopywania łodzi. Co robi statek w środku lądu? Najprawdopodobniej pochowano w ten sposób jakiegoś ważnego wikinga. Zwyczaj ten praktykowano w latach 800 – 1050. Do tej pory odkryto tylko siedem takich pochówków, z czego trzy w Vestfold. Jednym z nich jest odkryta przypadkowo w 1903 r. łódź z Oseberg, w której pochowano dwie kobiety.
Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Technologia
Przez kilka dekad 10-kilogramowy meteoryt służył w amerykańskim domu za blokadę do drzwi. W końcu ktoś się zorientował, i kosmiczna skała trafiła w ręce naukowców. Dziś należy do ekspozycji Stanowego Muzeum Maine.
Ranking najtańszych miast

Ranking najtańszych miast

Ciekawostki
Brytyjska poczta stworzyła ranking najtańszych i najciekawszych miast w Europie na weekendowy wypad. Autorzy rankingu porównali, ile w danym mieście wydamy na nocleg, bilety do muzeum czy filiżankę kawy. W ten sposób okazało się, że najbardziej atrakcyjnym miastem (kosztowo i turystycznie) jest Wilno. Drugim w kolejności miastem jest Belgrad. Trzecim... Warszawa.
Piramidy i Sfinksa łączy tunel. Ekspert twierdzi, że ma dowód

Piramidy i Sfinksa łączy tunel. Ekspert twierdzi, że ma dowód

Ciekawostki
Historyk amator Matt Sibson przekonuje, że piramidy w Gizie i Sfinks były niegdyś połączone ogromną siecią komór i korytarzy. Na swoim kanale na Youtube Sibson wyjaśnia, że pierwotnie przed Sfinksem znajdowały się trzy stele. Jedna zbudowana przez króla Tutmozisa, która wciąż pozostaje na miejscu i dwie inne stele stworzone przez Ramzesa, które przeniesiono do muzeum w Luwrze. To one mają być dowodem na istnienie sekretnych drzwi pod Sfinksem. Już wcześniej naukowcy z Japonii badali hipotezę komór pod Sfinksem i odkryli 2-3 metrowe wnęki. Na północ od budowli odkryli rowki, które sugerują, że może tam być tunel. Pod łapami Sfinksa odkryli puste przestrzenie. Badacze doszli do wniosku, że Sfinks posiada więcej korytarzy niż sądzono.
Aż trudno uwierzyć, co z niego wyrośnie

Aż trudno uwierzyć, co z niego wyrośnie

Ciekawostki
Dorosły tyranozaur to bez wątpienia budzący grozę drapieżnik. Ale przecież nie przyszedł na świat taki wielki. Dzięki paleontologom z amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej możemy zobaczyć jak wyglądało pisklę T-rexa. Mały tyranozaur był pokryty delikatnymi piórkami i przypominał ptasie pisklę. Pióra mogły mu służyć do ogrzania się i do kamuflażu. Gdy dorastał, jego skóra stawała się co raz twardsza, a kamuflaż przestawał być konieczny. W końcu niewiele innych dinozaurów było w stanie zagrozić tyranozaurowi. Część piór mogła jednak pozostać na miejscu. Odkryto kilka skamieniałości dinozaurów z rodziny tyranozauroidów, w których pióra pokrywały nawet całe ciało gada. Żyły one na terenie dzisiejszych Chin. Najbliżsi krewni tyranozaura wśród dzisiejszej fauny to strusie emu i kurczaki. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 11następne