Wyniki wyszukiwania dla:

muzeum

Liczba wyników: 212

Skarby na budowie obwodnicy Sanoka

Skarby na budowie obwodnicy Sanoka

Polska
Podczas budowy obwodnicy Sanoka archeolodzy z Rzeszowa dokonali spektakularnego odkrycia. W trakcie prac mieli szansę przebadania tak dużych obszarów pod względem archeologicznym. Ich badania trwają od sierpnia 2017 roku. Najnowsze odkrycie to  studnia z III lub IV wieku naszej ery. Miała od 1,5 do 2 metrów średnicy. Nie wystawała ponad powierzchnię, a była głęboko wkopana. Wcześniej archeolodzy znaleźli na terenie budowy obwodnicy m.in. naczynia, narzędzia i monety. Jednym z ciekawszych numizmatów jest denar z wizerunkiem żony rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa. Badacze natrafili także na ruiny kamiennych budynków o charakterze mieszkalnym i gospodarczym Mieszkańcy osady trudnili się głównie rolnictwem. Świadczą o tym przedmioty związane z obróbką zboża. Ten fakt zaskoczył naukowców, ponieważ gleby w okolicach Sanoka nie należą do zbyt żyznych. Na miejscu codziennie pracuje 20 ekspertów. Wykopaliska mają zakończyć się pod koniec kwietnia. Najciekawsze zabytki odnalezione na budowie najprawdopodobniej trafią do muzeum w Sanoku.
Czujne oko archeologa. Policjanci odzyskali bezcenne antyki

Czujne oko archeologa. Policjanci odzyskali bezcenne antyki

Polska
Przeglądając pismo o architekturze wnętrz pewien archeolog zauważył, że w mieszkaniu bohaterki artykułu uwiecznionym na zdjęciach znajdują się bardzo stare gliniane naczynia. O swoim spostrzeżeniu poinformował policję. Funkcjonariusze z warszawskiego Wilanowa odnaleźli właścicielkę mieszkania i zapukali do jej drzwi. Okazało się, że naczynia rzeczywiście są zabytkami i pochodzą aż sprzed 3 tys. lat. Posiadanie tak wiekowych przedmiotów na użytek prywatny jest zabronione. Wszystkie artefakty automatycznie stają się własnością państwa i powinny trafić do muzeum lub galerii sztuki. Właściciele tłumaczyli, że nie wiedzieli, jak cenne antyki mają w domu. Tłumaczyli, że przed laty dostali je od znajomego, który już nie żyje. Po dokładnej ekspertyzie archeologicznej odnalezione przedmioty trafią do odpowiednio dobranej placówki.
Pomysł na biznes: Designerskie świece 3D

Pomysł na biznes: Designerskie świece 3D

Finanse
Nietypowe,kształtne świece, oparte o technologię prototypowania drukiem 3D - to pomysł na biznes Marka Kalińskiego, twórcy YouArtMe, właściciela marki Candellana. - Jesteśmy w stanie stworzyć produkt o dowolnym kształcie na zamówienie - mówi przedsiębiorca. Produkowane pod Toruniem świece okazały się prawdziwym hitem eksportowym. Polska firma podbija już zagraniczne rynki, głównie Stany Zjednoczone. Dystrybucja obejmuje już 21 krajów, a eksport to ponad 90 proc. sprzedaży. Zamówienia są realizowane dla takich zespołów jak Slayer, Motörhead czy dla Marilyna Mansona. Wśród klientów są też Facebook i Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobacz, nowy odcinek programu "Pomysł na  biznes".
Przeleżał w oceanie setki lat.

Przeleżał w oceanie setki lat. "To jest to, po co się urodziliśmy"

Ciekawostki
Fascynujące pozostałości historycznego statku z XVIII wieku wyrzucił ocean na plażę na Florydzie. Kadłub mierzący ponad 14,5 metra odkryli przypadkiem spacerowicze w pobliżu miasta Jacksonville. Gdy stwierdzono, że pozostałości mają co najmniej 250 lat, okrzyknięto je mianem "Świętego Graala" wśród wraków. Szczątki okrętu są w zaskakująco dobrym stanie. Na kadłubie znaleziono wbite w drewno miedziane gwoździe. Zdaniem ekspertów oznacza to, że statek dawniej w całości był pokryty miedzią. Dobrze zachowały się także wyrzeźbione rzymskie oznaczenia. Wrak najprawdopodobniej zachował się tak dobrze, bo spoczywał pod grubą warstwą piasku. - To jest to, po co się urodziliśmy - ocenił znalezisko Brendan Burke, historyk morski. Naukowcy z Muzeum Morskiego i Latarni St. Augustine zmierzyli i sfotografowali resztki statku, by stworzyć model 3D. Mają nadzieję, że uda im się dowiedzieć jak okręt wyglądał pierwotnie.
Tak się żegna legendę. Fabryka Dodge'a Vipera posłuży za muzeum

Tak się żegna legendę. Fabryka Dodge'a Vipera posłuży za muzeum

Porady/ciekawostki
Koncern FCA wykorzysta 51-letni obiekt jako halę, gdzie będzie przetrzymywał swoje eksponaty. Między tymi samymi ścianami, gdzie jeszcze niedawno inżynierowie ręcznie składali jeden z najbardziej rozpoznawalnych, amerykańskich samochodów sportowych, teraz będą stać zabytkowe wozy, koncepty, prototypy, auta wystawowe i wybrane modele nowożytnie. 
Niezwykła historia zdjęcia 14-letniej Polki

Niezwykła historia zdjęcia 14-letniej Polki

Wiadomości
Marina Amaral, artystka z Brazylii, pokolorowała zdjęcie 14-letniej Polki, która została zabita w obozie Auschwitz. Zdjęcie Czesławy Kwoki zostało opublikowane 12 marca przez Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przypomniana została także jej historia. Amaral uznała więc, że wykorzysta swoje zdolności, by dziewczynka została zapamiętana. Zdjęcie rozeszło się po całym świecie. Nie była to pierwsza "przeróbka". Brazylijka interesuje się historią i od lat nadaje kolorytu czarno-białym zdjęciom.
Ogórek pisze list, Ziemkiewicz idzie do sądu. Ostra reakcja na wystawę w muzeum

Ogórek pisze list, Ziemkiewicz idzie do sądu. Ostra reakcja na wystawę w muzeum

Wiadomości
W Muzeum Historii Żydów Polskich powstała wystawa z okazji 50. rocznicy Marca '68. Oprócz pamiątek, pojawiły się także współczesne przykłady antysemityzmu. Zacytowano m.in. wpis Magdaleny Ogórek. – To co Państwo robicie jest haniebne – pisze dziennikarka w liście do dyrektora muzeum. Na wystawie znalazł się też wpis Rafała Ziemkiewicza. – Będę zmuszony iść do sądu – mówi w rozmowie z WP publicysta „Do Rzeczy”. Więcej w materiale Klaudiusza Michalca.
Gotycki zamek pod Iławą ma nowego właściciela

Gotycki zamek pod Iławą ma nowego właściciela

Wiadomości
Komornik sądowy zlicytował XIV-wieczny zamek w Szymbarku. Cenę wywoławczą ustalono na 1,5 mln złotych. Biznesmen z Warszawy wylicytował ruiny pod Iławą za ponad 1,8 mln złotych. Ma wobec obiektu poważne plany inwestycyjne. Jego firma chce przywrócić budynkowi dawny blask. Ma pełnić funkcję turystyczną (hotel) i historyczną (muzeum). Zamek od 1997 roku również był w rękach prywatnego właściciela. W tym czasie nie było tam jednak żadnych zmian. Zamek w Szymbarku w przeszłości należał do Krzyżaków. Mieszkał w nim m.in. wielki mistrz zakonu Albrecht Hohenzollern. Podczas II wojny światowej obiekt mocno ucierpiał w pożarze - początkowo mieściła się tu kwatera SS, a potem Armii Czerwonej, która wycofując się podpaliła zamek. W czasach PRL odrestaurowano go jedynie w ograniczonym zakresie. Po 1989 roku miała się tu mieścić m.in. szkoła dla niewidomych dzieci - ten plan nie doszedł do skutku ze względu na brak funduszy. Ruiny zamku w 1995 roku były jednym z plenerów filmu " Król Olch" z z Johnem Malkovichem w roli głównej.
Grafficiarze dostaną gigantyczne odszkodowanie od dewelopera

Grafficiarze dostaną gigantyczne odszkodowanie od dewelopera

Świat
Amerykański sąd wydał wyrok w precedensowej sprawie dawnej fabryki zwanej 5Pointz w Nowym Jorku. Miejsce to od lat 90. było znane jako nieformalne muzeum sztuki ulicznej - graffiti. To tutaj przez lata swoje prace malowali najwybitniejsi przedstawiciele gatunku. W 2013 roku opuszczony budynek został przejęty przez dewelopera, a dzieła zamalowano. Niedługo później gmach wyburzono, a na jego miejscu stanęły dwa apartamentowce. W nowych budynkach zrekonstruowano część prac, jednak to nie zadowoliło grafficiarzy. Uliczni artyści postanowili walczyć z deweloperem, który zniszczył ich obrazy. Ostatecznie wymiar sprawiedliwości, po kilkuletnim procesie, przyznał im rację  Kilkadziesiąt prac uznano za dzieła sztuki, których nie powinno się usuwać. Zasądzono, że 21 autorów najwybitniejszych graffiti otrzyma od dewelopera odszkodowanie. Łączna kwota, jaką musi zapłacić nowy właściciel działki to aż 6,7 mln dolarów (ok. 23 mln złotych).
Prawie 100 lat temu wypreparowali cały ludzki układ nerwowy

Prawie 100 lat temu wypreparowali cały ludzki układ nerwowy

Ciekawostki
Dwóch studentów medycy z Missouri prawie 100 lat temu wypreparowało ludzki układ nerwowy. Amerykanie przecięli ciało w 1925 r., zachowując cały układ nerwowy. Młodzi medycy pracowali łącznie 1,5 tys. godzin przez kilka miesięcy. Prace zaczęli od mózgu, by później schodzić w dół przez cały system nerwowy. Tożsamość ciała na którym dokonano badań jest nieznana. Zachowane w ten sposób szczątki wyceniono na milion dolarów. Ciało może pochodzić od bezdomnego lub więźnia. W 1925 r. były to dwa główne źródła pozyskiwania zwłok do badań. Prace studentów sprzed prawie 100 lat można podziwiać w Muzeum Medycyny Osteopatycznej w Kirksville w stanie Missouri. Na świecie wykonano jeszcze tylko trzy tego rodzaju sekcje - w Waszyngtonie, Filadelfii oraz Tajlandii.
BMW Isetta w muzeum motoryzacji w Chile

BMW Isetta w muzeum motoryzacji w Chile

Motoryzacja
Zobacz jak mała BMW Isetta przejeżdża przez wąski korytarz między zabytkowymi samochodami w muzeum motoryzacji w Chile. Ta prywatna kolekcja ma aż 300 samochodów!
Michał Woś, zastępca Zbigniewa Ziobry, w

Michał Woś, zastępca Zbigniewa Ziobry, w "Kto nami rządzi?". Oglądaj o 9:00 na WP.pl

Polityka
Michał Woś, zastępca Zbigniewa Ziobry, kolejnym gościem Łukasza Mężyka w programie „Kto nami rządzi?”. - To są schody śmierci. Ostatnia droga wielu „Żołnierzy Wyklętych”. Ludzie mojego pokolenia często lepiej wiedzą, ile katuszy wycierpieli ci bohaterowie – opowiadał zaledwie 26-letni wiceminister sprawiedliwości, najmłodszy członek rządu PiS. Oprowadzał nas po powstającym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i pokazał cele, w której więziony był Antoni Macierewicz. Nie zabrakło również wątku reformy sądownictwa, którą konsekwentnie przeprowadza PiS i Ministerstwo Sprawiedliwości, mimo nacisków instytucji unijnych. Cały odcinek o 9:00 na stronie głównej Wirtualnej Polski
Libański Hezbollah demonstruje potęgę. To jedyne takie miejsce na świecie

Libański Hezbollah demonstruje potęgę. To jedyne takie miejsce na świecie

Świat
Mleeta na południu Libanu to jedyne na świecie muzeum zorganizowane przez organizację uważaną za terrorystyczną. Multimedialna wystawa, nowoczesne instalacje i skansen na dawnym polu bitwy przypominają dekady walk Hezbollahu z Izraelem. Ten konflikt ciągle trwa, a kierownicy muzeum rozumieją, że pewnego dnia znowu spadną tu izraelskie bomby.
Jarosław Wasik o Yach Film Festiwal.

Jarosław Wasik o Yach Film Festiwal. "Dzisiaj można zrobić dobry teledysk za niewielki budżet"

Gwiazdy
Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu, opowiedział o tegorocznej edycji Yach Film Festival. Po raz pierwszy konkurs wideoklipów odbędzie się w Opolu.
Konkurencja dla kurczaka. Odpowiednio podana smakuje przepysznie

Konkurencja dla kurczaka. Odpowiednio podana smakuje przepysznie

Kuchnia
Wielki powrót tłuszczy i pieców opalanych drewnem, długi czas przygotowania potraw oraz serwowanie ziołowych naparów – to najnowsze trendy gastronomiczne. Podążając za tym trendem można przygotować danie z piersi kaczki i pieczonej dyni. Jak to zrobić? Zdradza Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, gospodarz "Trendy Kolacji" z cyklu "Szef dla Szefów" MAKRO Polska.
Tom Hanks odebrał swojego malucha

Tom Hanks odebrał swojego malucha

Motoryzacja
30 listopada w Los Angeles Tom Hanks odebrał Malucha, który przez ostatni rok był dla niego budowany. Przekazanie prezentu odbyło się w domu Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Początkowo. Fiat 126p aktor miał przekazać muzeum. Jednak Tom Hanks zadeklarował, że  zamierza jeździć swoim nowym autem po Los Angeles. Pomysł na sprezentowanie aktorowi Fiata 126p narodził się rok temu, gdy Hanks zobaczył Malucha w jednym w europejskich miast i zachwycony pochwalił się zdjęciem.
#dziejesiewmoto: wypadki z polskich dróg, nietypowe muzeum motoryzacji i wspaniały wyścigowy klasyk

#dziejesiewmoto: wypadki z polskich dróg, nietypowe muzeum motoryzacji i wspaniały wyścigowy klasyk

Motoryzacja
#dziejesiewmoto to program o tematyce motoryzacyjnej. Dzisiejszy odcinek zaczynamy od kompilacji wypadków z polskich dróg. Twórcy tej kompilacji pokazują, jak niewiele trzeba, żeby mieć kolizje. Większość takich zdarzeń drogowych to efekt nieuwagi. Być może większość stłuczek kończy się na rysach na lakierze i popękanych zderzakach, ale trzeba pamiętać, że późna jesień to okres, kiedy dochodzi do wielu zderzeń ze zwierzętami.
Coroczne kiszenie kapusty w Muzeum Wsi Lubelskiej

Coroczne kiszenie kapusty w Muzeum Wsi Lubelskiej

Kuchnia
Są takie miejsca, gdzie polskie tradycje kulinarne zachowały się w niezmienionej formie. W Muzeum Wsi Lubelskiej co roku kiszą kapustę tak samo jak przed wiekami. Zobaczcie. 
Polski pilot zostanie symbolem RAF

Polski pilot zostanie symbolem RAF

Wiadomości
Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej, zostanie symbolem RAF. Pilot wygrał plebiscyt Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph". Podobizna Polaka zostanie umieszczona na wystawie z okazji 100-lecia RAF.
„Per Aspera Ad Astra” – wizyta w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

„Per Aspera Ad Astra” – wizyta w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ciekawostki
  „Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, to miejsce  wyjątkowe. Dziesiątki samolotów, tysiące eksponatów, rakiety, silniki odrzutowe i jeden z największych śmigłowców świata. Tylko tu, w stolicy polskich skrzydeł, możesz się wybrać w tak niezwykłą podróż po historii polskiego lotnictwa. Najbliższa wyjątkowa okazja to Letnia Noc w Muzeum, 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego.

"Szacunek dla wszystkich, jednakowy"

Wiadomości
Rozpoczęły się obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda uroczyście wręczył powstańcom warszawskim odznaczenia państwowe. jednym z przemawiających powstańców był Zbigniew Ścibor-Rylski.