Wyniki wyszukiwania dla:

mtsl

Liczba wyników: 358

Brexit. Za 35 dni duże zmiany dla 7 mln Polaków

Brexit. Za 35 dni duże zmiany dla 7 mln Polaków

Polska
- Wielka Brytania nie jest w Schengen, podróżni przechodzą kontrolę paszportową, ale teraz dojdzie jeszcze kontrola celna. Towary, które będzie można przywieźć, mogą mieć łączną wartość do 430 euro, powyżej trzeba będzie zapłacić cło i podatki. Do tego dojdą ograniczenia związane z przewożeniem gotówki do 10 tys. euro, ograniczenia w przewozie papierosów i alkoholu - mówił w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Senda, z-ca dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów.
Wiceminister zdrowia o zwolnieniach nauczycieli:

Wiceminister zdrowia o zwolnieniach nauczycieli: "Nadużycia zostały wykryte"

Polska
- Ministerstwo Zdrowia współpracuje z ZUS i Ministerstwem Pracy, żeby sprawdzić, czy nie było nadużyć. Jeśli były jakieś nadużycia, to zostały wykryte. Nie śmiałbym apelować do lekarzy. Lekarz to jest wolny zawód, wymaga ukończenia trudnych studiów. Ja mogę do każdego apelować, żeby rzetelnie wykonywał swoją pracę - mówił o masowych zwolnieniach lekarskich nauczycieli Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

Finanse
Za szybko, bez uzasadnienia ekonomicznego - tak przekop Mierzei Wiślanej komentują politycy opozycji. - Za szybko? Już przecież 50 lat temu to wymyślono, to nie pomysł naszego rządu - odpowiadał w programie "Money. To się liczy" minister Marek Gróbarczyk. Dodawał, że inwestycja to wielka szansa dla Elbląga i całego regionu.
Efekt zakazu handlu. Obroty w sklepie 8 razy wyższe

Efekt zakazu handlu. Obroty w sklepie 8 razy wyższe

Finanse
W odpowiedzi na głosy, że zakaz handlu dobija małe sklepy, poseł PiS Janusz Śniadek przytoczył w programie "Money. To się liczy" przykład lokalu z ul. Czerniakowskiej w Warszawie. W maju ubiegłego roku sklep miał obrót w niedziele handlowe sięgający ok. 1,5 tys. zł. W niedziele z zakazem obrót skoczył do ponad 10 tys. zł. 
Rosja miesza się w sprawy Mierzei.

Rosja miesza się w sprawy Mierzei. "To nie jest tajemnicą"

Finanse
W rosyjskiej prasie pojawiają się artykuły, krytykujące przekop Mierzei Wiślanej. Minister Marek Gróbarczyk potwierdził w programie "Money. To się liczy", że Rosjanom zależy na zablokowaniu inwestycji. - Chyba w Polsce nie ma osoby, która miałaby przekonanie, że zależy im na ochronie środowiska - podkreślił. 
Komisja Europejska wzywa ws. Mierzei. Minister wyśmiał sposób

Komisja Europejska wzywa ws. Mierzei. Minister wyśmiał sposób

Finanse
Komisja Europejska chce wyjaśnień ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Samo wezwanie rządu nie zaskoczyło, ale politycy spodziewali się nieco innego trybu. - Jestem zaskoczony formą wezwania, bo wysłanie nam przez urzędnika maila, że chcieliby się z nami spotkać, nie jest zgodne z ustaloną ścieżką. Ten mail nie powinien stanowić żadnej wartości - stwierdził w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapewnił jednak, że Polska nie pozostawi sprawy bez odpowiedzi. 
Zakaz handlu mógł wykończyć nawet 12 tys. małych sklepów. Poseł PiS odpowiada

Zakaz handlu mógł wykończyć nawet 12 tys. małych sklepów. Poseł PiS odpowiada

Finanse
Według raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zakaz handlu miał doprowadzić do upadku od 12 do nawet 15 tys. małych sklepów. Poseł PiS Janusz Śniadek twierdzi, że związek przyczynowo-skutkowy jest w tej kwestii "wątpliwy". Artykuły krytykujące zakaz handlu nazywa natomiast "sponsorowanymi". 
Wybory do europarlamentu. Czołowi politycy PiS uciekają do Brukseli?

Wybory do europarlamentu. Czołowi politycy PiS uciekają do Brukseli?

Polska
- Nikt nie ucieka. To naturalna kolej rzeczy, że chcemy mieć dobry wynik wyborczy, a w wyborach liczy się popularność - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Taka jest linia partii, żeby wynik został wsparty przez tak zwane lokomotywy. Ale nie ma to nic wspólnego z jakąkolwiek ucieczką - dodał. W wyborach do Parlamentu Europejskiego startują m.in. Joachim Brudziński, Beata Szydło, Beata Mazurek i Joanna Kopcińska.
E-dowód startuje. W tym roku dostanie go ponad milion Polaków

E-dowód startuje. W tym roku dostanie go ponad milion Polaków

Polska
Każdy Polak, który złoży wniosek od czwartego marca, dostanie dowód z warstwą elektroniczną. Oczywiście także ci, którym data ważności jeszcze się nie kończy, a chcą mieć e-dowód, też mogą złożyć wniosek - mówił w programie "Money. To się liczy" minister cyfryzacji Marek Zagórski. Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a dodatkowo będzie można dzięki niemu m.in. podpisywać dokumenty, uaktywniać e-usługi, a w przyszłości - uwierzytelnić się w placówkach służby zdrowia. W programie minister tłumaczył też, czym jest profil zaufany i jak z niego korzystać.
Afera szpiegowska. Co zrobi ministerstwo w sprawie Huawei

Afera szpiegowska. Co zrobi ministerstwo w sprawie Huawei

Polska
- Huawei to firma, do której trzeba podchodzić ostrożnie - mówił w programie "Money. To się liczy" minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Problem z niektórymi firmami ma charakter systemowy. Polega na tym, że przepisy chińskie zobowiązują tamtejsze podmioty do współpracy ze służbami specjalnymi - dodał. - Będziemy różnymi dostępnymi prawnie instrumentami dbać o bezpieczeństwo sieci. Nie dotyczy to tylko Huawei, ale każdej firmy, która nie będzie spełniała gwarancji bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że sieć 5G to nowy system transferu danych, który musi być bezpieczny. Bo jeśli nie będzie, niesie ryzyko dla całych sektorów gospodarki - podsumował.
Polacy oszukują na OC. Coraz łatwiej ich wyłapać

Polacy oszukują na OC. Coraz łatwiej ich wyłapać

Finanse
1 na 10 kierowców w Polsce oszukuje, aby wyłudzić nienależne pieniądze od ubezpieczyciela. Czkawką odbija się to na uczciwych, bo rosną stawki OC - przestrzegał w programie "Money. To się liczy" Jan Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Podkreślał też, że oszustwa coraz łatwiej wychwycić.
Wiceminister rodziny:

Wiceminister rodziny: "Rolą ojca jest podejmowanie pracy"

Polska
- Trudno to sobie wyobrazić. Jednak rolą ojca jest podejmowanie pracy. Nie widzimy tu żadnej dyskryminacji - mówił w programie "Money. To się liczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Stanisław Szwed odnosił się do zarzutów o dyskryminację ojców przez program Mama plus.
Walczymy o demografię, a przegrywamy na rynku pracy. Ekspert FOR komentuje programy Mama+ i 500+

Walczymy o demografię, a przegrywamy na rynku pracy. Ekspert FOR komentuje programy Mama+ i 500+

Finanse
- Mama+ to kolejna mała zmiana demontująca zasady systemu emerytalnego - uważa Aleksander Łaszek z FOR. I jak dodaje, aktywność zawodowa w Polsce jest relatywnie mała w porównaniu z tym, co dzieje się np. w Niemczech. O 500+ mówi zaś: - Nie widziałem przekonujących badań, które pokazują, że takie bodźce działają, co innego przedszkola czy żłobki. (…) Jeśli mamy ograniczone możliwości budżetowe, powinniśmy się koncentrować na tych mechanizmach, o których wiemy, że są skuteczne - uważa. Jak mówi, w obecnym modelu mało opłacalny może wydawać się powrót do pracy osoby, która przez wiele lat zajmowała się dziećmi, a decydując się na podjęcie aktywności zawodowej, ryzykowałaby utratę 500 zł świadczenia na dziecko. Dlatego jego zdaniem przy 500+ zasadne byłoby wprowadzenie zasady np. 50 groszy za złotówkę.
Nowa partia Wiosna. Aleksander Łaszek z FOR komentuje program gospodarczy Roberta Biedronia

Nowa partia Wiosna. Aleksander Łaszek z FOR komentuje program gospodarczy Roberta Biedronia

Finanse
Według Aleksandra Łaszka z FOR, w programie Roberta Biedronia jest sporo pomysłów wiążących się ze wzrostem wydatków. - 500+ na każde dziecko to jest koszt rzędu 19 mld zł. Likwidacja Funduszu Kościelnego i katechez w szkołach to z kolei oszczędności, ale rzędu 1-2 mld zł - oceniał główny ekonomista FOR. Jako bardzo kosztowne rozwiązanie Łaszek uznał emeryturę minimalną na poziomie 1600 zł. - To uderza w podstawową myśl reformy z 1999 r.: im dłużej pracuję, tym wyższą mam emeryturę. W przypadku kobiet zarabiających koło mediany wynagrodzeń, nie miałoby znaczenia, czy przeszłaby na emeryturę  w wieku 60 lat czy 65 - i tak dostałaby 1600 zł - mówił Łaszek.
Komisja Europejska kontroluje polskie ubojnie

Komisja Europejska kontroluje polskie ubojnie

Finanse
Afera z mięsem pozyskiwanym z chorych krów odbiła się szerokim echem również za granicą. KE skontroluje polskie ubojnie. - Kontrola będzie obejmowała cały nadzór weterynaryjny, czyli system bezpieczeństwa żywności,  być może Komisja skontroluje dwie, trzy ubojnie  i pokaże, czy zawinili ludzie czy system - tak Witold Choiński ze Związku Polskie Mięso tłumaczył, na czym może polegać taka kontrola. - Ja się nie boję wyników tej kontroli, mam sygnały od naszych firm, że jeśli inspektorzy Unii Europejskiej chcą zobaczyć, jak działa porządna ubojnia - zapraszamy - dodał.Jeśli wyniki jednak wypadną negatywnie, konsekwencje mogą być duże, w ostateczności nawet czasowe wstrzymanie eksportu.
Czy powinniśmy bać się mięsa w kebabach?

Czy powinniśmy bać się mięsa w kebabach?

Finanse
- Każde mięso, które jest dopuszczone do obrotu, musi spełniać określone wymogi - to stwierdza lekarz weterynarii - uspokaja Witold Choiński. Prezes Związku Polskie Mięso w programie "Money. To się liczy" odpowiadał na pytania o jakość wołowiny w związku z obawami konsumentów po programie, w którym dziennikarze TVN pokazali, jak w jednej z mazowieckich ubojni pozyskiwane jest mięso z chorych krów.
Wiceminister chce nowych zasad rozliczania czasu pracy

Wiceminister chce nowych zasad rozliczania czasu pracy

Finanse
W 2018 r. dużo mówiło się o zmianach w Kodeksie pracy, ale poza wieloma propozycjami nowych rozwiązań, niewiele się wydarzyło. Kiedy rząd wróci do tematu i jakich nowości w przepisach można się spodziewać? O tym w programie "Money. To się liczy" mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Protest okupacyjny w Auchan. Kłótnia w studiu money.pl

Protest okupacyjny w Auchan. Kłótnia w studiu money.pl

Gościem "Money. To się liczy" był Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ Solidarność. W studiu zrobiło się nerwowo, gdy rozmowa zeszła na temat sytuacji w sieci Auchan. 
Ustawa o zakazie handlu utknęła. Bujara: przez wielkie sieci

Ustawa o zakazie handlu utknęła. Bujara: przez wielkie sieci

Finanse
Ustawa, która ma zaostrzyć zakaz handlu w niedzielę, trafiła do Sejmu i cisza. Dlaczego wciąż jej nie wprowadzono? Zdaniem Alfreda Bujary, szefa handlowej Solidarności, to wina lobbingu wielkich sieci handlowych. W programie "Money. To się liczy" pokazał także dowód zaufania, jaki otrzymał od polskich kupców.
Piechociński: Polityka prorodzinna to orkiestra symfoniczna

Piechociński: Polityka prorodzinna to orkiestra symfoniczna

Finanse
 - Skaczemy w polityce prorodzinnej od tematu do tematu, a nie traktujemy tego całościowo. Trzeba grać na wielu fortepianach, to musi być orkiestra symfoniczna – tak w środę w programie „Money. To się liczy” Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki komentował przyjęcie przez rząd tzw. „emerytur matczynych”.
Money. To się liczy: Arkadiusz Krężel

Money. To się liczy: Arkadiusz Krężel

Polska
Rozmowa z Arkadiuszem Krężelem, przewodniczącym rady nadzorczej Impexmetalu, wiceszefem rady nadzorczej Boryszewa.