Wyniki wyszukiwania dla:

mtsl

Liczba wyników: 358

"Money. To się liczy": Nowa polityka surowcowa Polski

Rozmowa z prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem.                                                                                                                                             
Wyższa pensja już od stycznia 2020  roku. Takie są konkrety

Wyższa pensja już od stycznia 2020 roku. Takie są konkrety

Finanse
 – Wyższą pensję każdy zatrudniony na etacie zobaczy już od stycznia 2020 roku – mówi w programie "Money. To się liczy" Filip Świtała, wiceminister finansów.  Podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od tego właśnie dnia. Po zmianach koszty wzrosną ponad dwukrotnie. 
Rząd wyłączy Ubera? Minister cyfryzacji odpowiada

Rząd wyłączy Ubera? Minister cyfryzacji odpowiada

Polska
 - To był postulat taksówkarzy, to z technicznego punktu widzenia jest niemożliwe. Nas interesuje, żeby była możliwość korzystania z aplikacji na równych prawach, żeby wszyscy mieli równe prawa i obowiązki, z perspektywy fiskalnej i bezpieczeństwa użytkownika. Żebyśmy wiedzieli, kto nas wiezie, mówiąc wprost - mówił w programie "Money. To się liczy" minister cyfryzacji Marek Zagórski. 
Nauczyciele z

Nauczyciele z "Solidarności" strajkują mimo porozumienia. "To już nie jest strajk związkowy"

Finanse
Ile osób przeszło z "Solidarności" do ZNP? - Są tacy, którzy przechodzą do nas, są tacy, którzy zostają w swoim związku, ale uczestniczą w akcji jako nauczyciele. To już nie jest strajk związkowy, to jest strajk pracowników oświaty - stwierdził w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Najnowsze badania: nauczyciele zarabiają dobrze, ale są słabo przygotowani do zawodu

Najnowsze badania: nauczyciele zarabiają dobrze, ale są słabo przygotowani do zawodu

Polska
- Pensja nauczyciela to jest mniej więcej 80 proc. tego co w zawodach wymagających wyższego wykształcenia To jest bardzo podobno proporcja co w krajach OECD. Dużo gorzej jest tylko w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. Powołuje się tu na badania dr hab. Mikołaja Herbsta. Z jego badań wynika natomiast, że nauczyciele są gorzej przygotowani niż inne osoby z wyższym wykształceniem.
To już rok z

To już rok z "Money. To się liczy"!

Polska
Tak z przymrużeniem oka wyglądał pierwszy rok z programem "Money. To się liczy". To było dwanaście miesięcy najświeższych newsów i najważniejszych wydarzeń. W naszym studiu ponad pięćset razy gościliśmy urzędników, ekonomistów, ekspertów i najbardziej opiniotwórcze postaci ze świata gospodarki i biznesu. Zadawaliśmy najtrudniejsze i zupełnie proste pytania. Słuchaliśmy uważnie mniej i bardziej zaskakujących odpowiedzi. Wywołując przy tym cały wachlarz emocji. Dziękujemy, że jesteście z nami od poniedziałku do piątku o 9.15 na money.pl i wp.pl.
Żabka beneficjentem zakazu handlu w niedzielę? Franczyzobiorcy pokazują paragony

Żabka beneficjentem zakazu handlu w niedzielę? Franczyzobiorcy pokazują paragony

Polska
- Nie ma dużych zmian. W tym studio było podnoszone, że niedziele przynoszą gigantyczne wzrosty, tylko niedzielami nie zrobimy całorocznego obrotu. Obserwujemy trend spadkowy stąd, że w piątek i sobotę 78 proc. osób robi zakupy w dyskontach - mówił w "Money. To się liczy" Paweł Tracz z Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców.
Kontrole PIP. Nie zawsze winni pracodawcy, tylko przestarzałe przepisy

Kontrole PIP. Nie zawsze winni pracodawcy, tylko przestarzałe przepisy

Polska
- Jedną z przyczyn nieprawidłowości jest nieznajomość przepisów prawa. Kodeks to jest kilkadziesiąt nowelizacji. To nie jest przejrzyste. Im prostszy kodeks, tym łatwiejsze stosowanie, popieramy postulat zmiany kodeksu. Dyskusja jest potrzebna. Obecny kodeks powstał w 1974 roku - mówił w programie "Money. To się liczy" Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy.
Emerytura za staż pracy? Ekspert odpowiada

Emerytura za staż pracy? Ekspert odpowiada

Polska
- Co do zasady to rozwiązanie nie jest złe, ale trzeba by było przeprowadzić pogłębione badanie, ile osób ma prawo do takiego świadczenia i jaka byłaby jego wysokość. Z prognoz wynika, że zwłaszcza w przypadku kobiet, to świadczenie byłoby bardzo niskie - mówił w propozycji OPZZ w programie "Money. To się liczy" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.
Wypłata Polaka: 40 proc. zarobku, 60 proc. podatków.

Wypłata Polaka: 40 proc. zarobku, 60 proc. podatków. "Polacy nie słyszą"

Polska
- Media milczą jak zaklęte. A ja mogę powiedzieć, że jak ktoś zarabia 3 tys. netto, to po naszych zmianach będzie zarabiał 3750 - skarżył się na wyniki sondaży swojego ugrupowania prof. Robert Gwiazdowski.
Gwiazdowski: podatki do zmiany. Połowa firm nie płaciła

Gwiazdowski: podatki do zmiany. Połowa firm nie płaciła

Polska
- Jakbyśmy zaimplementowali ten system podatkowy, o którym my mówimy dziś, to bym zapłacił trochę więcej. Ale to nie znaczy, ze podatki byłyby wyższe. My uważamy, że trzeba zmienić strumienie, którymi te środki płyną.Połowa firm przez lata nie płaciła podatku dochodowego - mówił w programie "Money. To się liczy" lider ruchu Polska Fair Play prof. Robert Gwiazdowski.
Zaskakujący efekt uboczny e-PIT-u

Zaskakujący efekt uboczny e-PIT-u

Polska
- Ta usługa pomaga, kiedy ktoś zapomni wpisać swój 1 procent. Dziś to się nie zdarza. System e-PIT automatycznie przepisuje numer organizacji pożytku publicznego, który wpisaliśmy w zeszłorocznej deklaracji - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
Marek Belka bezlitosny dla Teresy Czerwińskiej.

Marek Belka bezlitosny dla Teresy Czerwińskiej. "Budżet do wygrywania wyborów"

Polska
- Sposób, w jaki prowadzi Ministerstwo Finansów, budzi mój szacunek.Ale jej przełożeni partyjni powiedzieli coś w typie: budżet jest do wygrywania wyborów. Pani Czerwińska ma przed sobą prawdopodobnie wielką karierę naukową, a być może i w polityce gospodarczej. Jej sprawa, ale ja bym się do dymisji podał - powiedział money.pl prof. Marek Belka, były premier i minister finansów.
Problemy rynku pracy. Młodym matkom opłaca się zostać w domu

Problemy rynku pracy. Młodym matkom opłaca się zostać w domu

Finanse
- Otwartych ofert wciąż jest więcej, niż potencjalnych pracowników - mówiła w programie "Money. To się liczy" Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. Ratunkiem dla ryku pracy mogłyby być m.in. młode matki, ale brakuje programu, który by je zaktywizował. Nadzieją dla pracodawców są również emigranci, jednak wiele osób, które wyjechało przed laty do Wielkiej Brytanii, kompletnie nie ma pojęcia o obecnych ofertach i zarobkach w Polsce.
Teresa Czerwińska ma problem. Grozi jej 100 tys. zł kary

Teresa Czerwińska ma problem. Grozi jej 100 tys. zł kary

Finanse
Urząd Ochrony Danych Osobowych bacznie przygląda się wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów elektronicznego rozliczenia podatków. Wątpliwości wzbudził szeroki dostęp pracodawców do danych podatników. Resortowi grozi 100 tys. zł kary, a jak podkreśliła w programie "Money. To się liczy" Monika Krasińska z UODO, personalnie odpowiedzialna za to jest sama minister, jako administrator danych osobowych.
Ministerstwu grozi kara. Nie zadbało o dane podatników

Ministerstwu grozi kara. Nie zadbało o dane podatników

Finanse
E-PiT jest ważny z punktu widzenia podatników, ale nie do końca przemyślany pod kątem ochrony danych osobowych - uważa Monika Krasińska z Urzędu Ochrony Danych Osobowych, która była gościem programu "Money. To się liczy". Podkreśla, że problemem był pierwotny system uwierzytelniania. Tylko szybka jego zmiana powstrzymała zablokowanie całego systemu.
Jawne zarobki w ogłoszeniach o pracę.

Jawne zarobki w ogłoszeniach o pracę. "W wielu przypadkach to pomaga"

Finanse
Czy w ogłoszeniach o pracę kandydat powinien mieć jasno przedstawione, ile może zarobić na danym stanowisku? Zdaniem Anny Wichy, dyrektor generalnej Addeco Poland, to kontrowersyjna kwestia, ale w wielu przypadkach ułatwiająca znalezienie odpowiedniego kandydata. Są jednak firmy, którym jest to nie na rękę - zastrzegła w programie "Money. To się liczy".
Balcerowicz o strajku nauczycieli: jestem przeciwko ogłupianiu ludzi

Balcerowicz o strajku nauczycieli: jestem przeciwko ogłupianiu ludzi

Finanse
Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza z Forum Obywatelskiego Rozwoju pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli nie ma, bo zmarnowano okres boomu gospodarczego, nie przeprowadzono reform, a dodatkowo rozdzielono ogromne pieniądze. - Dodatkowo obiecuje się kolejne pieniądze, mimo że gospodarka będzie spadać. To jest skandal - stwierdził w programie "Money. To się liczy".
Balcerowicz: Polska odczuje obietnice PiS

Balcerowicz: Polska odczuje obietnice PiS

Finanse
- Nie ma wątpliwości, że to co PiS obiecał, jest bardzo złe dla perspektyw Polski. Nie w tym roku jeszcze, ale od przyszłego roku począwszy - stwierdził w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Szczególnie, że wiemy, że Polskę czeka spowolnienie.
Balcerowicz o minister finansów:

Balcerowicz o minister finansów: "Jedna z nielicznych w tym rządzie, która ma twarz"

Finanse
Prof. Leszek Balcerowicz nie ma dobrego zdania o socjalnej polityce PiS, którą nazywa "rozdawnictwem". - Pomysłodawca, pan Kaczyński i wykonawca, pan Morawiecki nie zastanawiali się, jakie będą konsekwencje dla kraju. Włącznie z naruszeniem reguły wydatkowej, która jest regułą zdrowego rozsądku - stwierdził Balcerowicz w programie "Money. To się liczy". Dodał także, że twarz w tej sytuacji może jeszcze uratować minister finansów Teresa Czerwińska.
Brexit tematem numer jeden na Wyspach. Nasz dziennikarz zdradza kulisy

Brexit tematem numer jeden na Wyspach. Nasz dziennikarz zdradza kulisy

Finanse
Choć patrząc na ulice Londynu paniki nie widać, to praktycznie wszystkie gazety "otwierają się" z tematu brexitu - relacjonuje ze stolicy Wielkiej Brytanii Marcin Lis, dziennikarz money.pl. Nadchodzący brexit odczuwają także polskie firmy, które... otrzymują większe zamówienia. Wszystko dlatego, że Brytyjczycy zapełniają magazyny, na wypadek "twardego" wyjścia z Unii.