Wyniki wyszukiwania dla:

mtsl

Liczba wyników: 386

Minister rolnictwa powołuje radę ds. koni. Ekspertka:

Minister rolnictwa powołuje radę ds. koni. Ekspertka: "Powrót do 2015 jest niemożliwy"

Polska
- Budowanie tego prestiżu, tego miejsca, w którym znalazła się polska hodowla, zajęło nam 50 lat niemal. Ja nie wiem, czy nam życia wystarczy. Konie są w dalszym stopniu dobre, aczkolwiek należałoby się przyjrzeć, jakie decyzje hodowlane zostały też podjęte i co się urodzi - mówiła w programie "Money. To się liczy" Anna Stojanowska, wiceprezes Europejskiej Organizacji Hodowców Koni Arabskich.
Ekspertka gorzko o aukcji koni arabskich:

Ekspertka gorzko o aukcji koni arabskich: "Traci ten pride"

Polska
- Ja zgadzam się z opinią Marka Treli, patrząc na to wszystko. Jeżeli się włożyło w to całe swoje życie, jak w przypadku naszej trójki, nikt nie dzielił życia prywatnego i pracy. Przychodzi wolny weekend, święta, ludzie wyjeżdżają na wczasy, a ty idziesz do stajni zobaczyć, czy się źrebaki rodzą. I teraz na to co się tworzyło... traci ten pride - mówiła w programie "Money. To się liczy" Anna Stojanowska, wiceprezes Europejskiej Organizacji Hodowców Koni Arabskich.
Wydłużenie doby pracowniczej.

Wydłużenie doby pracowniczej. "Dezorganizacja cyklu dostaw"

Polska
- Jeżeli to ma być niedziela, to niech to będzie niedziela. Pytanie jak będzie wyglądała dostawa, w szczególności produktów świeżych, w poniedziałek rano. To możne zdezorganizować cały ten cykl dostaw. Jeżeli to ma się rozciągać do poniedziałku do 5 rano, sklepy są czynne od 6, zaczyna się problem jak je zatowarować - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.
Jak sobota to... dyskont. Małe sklepy ofiarą zakazu handlu

Jak sobota to... dyskont. Małe sklepy ofiarą zakazu handlu

Polska
- W niedzielę na pewno obroty rosną tam, gdzie te sklepy są otwarte, ale one tracą w pozostałe dni, ze szczególnym naciskiem na utratę klientów w piątki i soboty. Odkąd weszła ustawa o zakazie handlu w niedzielę, obserwujemy gigantyczną akcję marketingową dyskontów, której zadaniem jest przyciągnięcie klientów w piątek i sobotę, bo: będziemy mieli więcej osób na kasie, będziemy mieli twoje ulubione pieczywo w piątek wieczorem - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.
Zastanawiasz się, dlaczego polskie budowy dróg stoją w weekend? Ekspert wyjaśnia

Zastanawiasz się, dlaczego polskie budowy dróg stoją w weekend? Ekspert wyjaśnia

Polska
- Szybkie budowanie jest drogie. Opóźnienie w budowie drogi w Polsce najczęściej wynika z powodów leżących po stronie inwestora. A to nieprzekazanie terenu, dokumentacji technicznej na czas, wykonawca musi na to czekać. Inwestor musiałby powiedzieć: były opóźnienia po mojej stronie, zwiększymy finansowanie. Polski inwestor mówi: przesuniemy harmonogram, ale nie dopłacimy - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert:

Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert: "Takie przepisy już są"

Polska
- Dzisiaj tymi wszystkimi instrumentami Generalna Dyrekcja dysponuje. I sama Dyrekcja wskazuje, że problem z niepłaceniem wykonawcom jest znaczne mniejszy, niż 7 lat temu. Ministerstwo było w stanie wskazać jeden przypadek takiego podwykonawcy i nie wiemy z jakiego powodu nie otrzymał takiej zapłaty. Doprowadzi to do tego, że firmy z sektora MŚP w budownictwie nie będą zainteresowane składaniem ofert na generalne wykonawstwo, bo pozycja podwykonawcy będzie jeszcze mocniejsza, niż do tej pory, więc po co ryzykować. Może doprowadzić do bankructw, biorąc pod uwagę, że obrót pieniędzmi będzie wolniejszy, niż do tej pory - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Obwodnica Częstochowy, zakopianka. Kolejne drogi nie powstaną na czas

Obwodnica Częstochowy, zakopianka. Kolejne drogi nie powstaną na czas

Polska
- Jeśli spojrzymy na odcinki, które są w ofertowaniu, to oczywiście w przypadku dróg krajowych to ryzyko jest mniejsze, niż w przypadku inwestycji samorządowych. Trzeba spojrzeć na pewne szczegóły ofert. Jeśli oferta jest kilkadziesiąt proc tańsza od innych ofert składanych przez doświadczonych  wykonawców, to jest duża szansa, że pierwsza oferta jest ofertą z ceną, za którą nie da się całości robót zorganizować i zapłacić wszystkim podwykonawcom - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Ekspert wyjaśnia: Wiatrak i przenośny klimatyzator nie schłodzą mieszkania

Ekspert wyjaśnia: Wiatrak i przenośny klimatyzator nie schłodzą mieszkania

Polska
- Wiatrak porusza powietrze, czyli jeżeli jesteśmy w strumieniu tego powietrza, które jest napędzane przez wiatrak, czujemy ochłodę. Zostawiony sam absolutnie nie obniża temperatury w mieszkaniu. Ustawianie zbiorników z zimną woda, płyn parując odbiera ciepło, wszystko się zgadza. Ale jeśli zwiększymy wilgotność powietrza, to efekt może być zupełnie odwrotny. Są klimatyzatory przenośne, które dają efekt podobny do wiatraka -mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Wojciech Bujalski z Politechniki Warszawskiej.
Nie tylko niebezpieczne. Kąpiele w fontannach są... odrażające

Nie tylko niebezpieczne. Kąpiele w fontannach są... odrażające

Polska
- Musimy rozdzielić kurtyny od fontann. W kurtynach wodnych mamy do czynienia z bieżącą wodą, która jest rozbryzgiwana w formie mgiełki i ona jest bezpieczna. W fontannie jest cykl zamknięty wody, ona krąży. Ludzie różne swoje kończyny zanurzają, nie zawsze czyste, wbiegają psy, kąpią się ptaki, ilość drobnoustrojów która tam bytuje, może być bardzo duża - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Przegrzałeś jogurt? Lepiej go wyrzuć

Przegrzałeś jogurt? Lepiej go wyrzuć

Polska
- Jeżeli taka przerwa w dostawie prądu jest chwilowa, to nie ma to wpływu, ale jeżeli dochodzi już do wzrostu temperatury, to taki towar traci swoją wartość, jeżeli nie jest od razu spożyty. Podobnie w domu, wszyscy konsumenci powinni pamiętać że jeżeli dojdzie do przegrzania produktów, tracą one długość przydatności do spożycia - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Myli się... popiołem. Hipisi trafili do szpitala z czerwonką

Myli się... popiołem. Hipisi trafili do szpitala z czerwonką

Polska
- Takie zgrupowanie szukające kontaktu z naturą, nie przestrzegające zasad higieny spowodowało, że wiele osób wylądowało w szpitalu, w tym również dzieci. Kontakt z naturą jest ważny, ale trzeba robić to z głową - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
W Polsce brakuje średnich firm. Winna polityka państwa

W Polsce brakuje średnich firm. Winna polityka państwa

Polska
- Przedsiębiorcy bardzo zwracają uwagę nie tyle na samą wysokość podatków, co ich nieprzewidywalność. Jeżeli jestem bardzo dużą firmą, zatrudniam tysiąc, dwa pracowników, to stać mnie na prawników, żeby się bronić przed zmianami i kontrolami. Jeżeli zatrudniam ośmiu pracowników, to kontrole mi nie grożą, zawsze mogę uciec też do szarej strefy, jestem w miarę bezpieczny. A jak już mam 50-100 pracowników, to już jestem wystarczająco duży, żeby instytucje skarbowe się mną zainteresowały, a jestem za mały, żeby się bronić - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
Tylko jedna trzecia Polaków wytwarza połowę bogactwa Polski

Tylko jedna trzecia Polaków wytwarza połowę bogactwa Polski

Polska
- W Polsce mamy obok siebie bardzo wydajne i niewydajne przedsiębiorstwa. Zwraca uwagę fakt, że max 5,5 mln Polaków produkuje połowę naszego PKB, z 16 milionów pracujących, do tego mamy 8 czy 9 mln biernych zawodowo. Mamy bardzo wydajne sektory, przede wszystkim przedsiębiorstwa i dużą część osób, które nie pracują, albo pracują w mało wydajnych podmiotach. To jest przede wszystkim rolnictwo, samozatrudnieni, szara strefa - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
Lekarz weterynarii o konserwach ze stref ASF:

Lekarz weterynarii o konserwach ze stref ASF: "Jadłbym"

Polska
- Jeżeli nie mają wirusa, to nadają się do spożycia. To nie jest groźne dla człowieka. Te świnie, które trafiły na konserwy są wolne od wirusa. Pewne niedoinformowanie społeczeństwa, lęki, fobie są obecne - mówił w programie "Money. To się liczy" lek. wet. Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
ASF pomagają braki kadrowe wśród weterynarzy.

ASF pomagają braki kadrowe wśród weterynarzy. "Dramatyczne zarobki"

Polska
- Lekarz, który przychodzi do pracy w pierwszym, drugim roku zarabia 2500 tys. brutto. Po 5-10 latach dostaje 3000 brutto. To są dramatyczne zarobki, w związku z tym nie tylko nie powiększają się kadry, następuje odpływ kadr - mówił w programie "Money. To się liczy" lek. wet. Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
prof. Kołodko o CPK:

prof. Kołodko o CPK: "Inwestycja megalomańska i niepotrzebna"

Polska
- Na pewno nie mniej to będzie kosztowało niż 10 mld euro. To co rząd przewiduje, te 30 kilka mld dolarów, to jest żeby się zaczepić. Jak w socjalistycznej Polsce się zaczepialiśmy o plan, trzeba się zaczepić, a potem nie będzie można się wycofać. Trzy razy jeszcze bym się zastanowił zanim ruszą prace - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.
prof. Kołodko:

prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"

Polska
- Boimy się, bo straszą niektórzy politycy, media. Na pewno Chiny nie są niczym idealnym z punktu widzenia politycznego i ekonomicznego, ale nam zależy, żeby w Polsce było więcej chińskiego kapitału, przedsiębiorczości, ich produktów, ale też więcej Polski w Chinach. Warto sobie uświadomić, że mamy kolosalny deficyt bilansu handlowego z Chinami, na szczęście naszym politykom nie przychodzi do głowy taki szalony pomysł, żeby z powodu deficytu handlowego z Chinami nałożyć na nie sankcje ekonomiczne i zarzucać, że one prowadzą politykę nie fair - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.
W Zakopanem już płacą mniej za ciepło. Coraz więcej inwestycji w geotermię w Polsce

W Zakopanem już płacą mniej za ciepło. Coraz więcej inwestycji w geotermię w Polsce

Polska
- U nas jest na tyle dobra geotermia, że powinniśmy na nią stawiać. Miałem telefon od prezydenta Sieradza, że wszystko wskazuje na to, że dowiercili się do tego co trzeba i będą bardzo dobre parametry. A wiercą się jeszcze otwory geotermalne w Kole, w Sochaczewie, planują Tomaszów Mazowiecki i Turek. One są drogie, ale po latach się spłacają. Już obniżane są ceny ciepła w Zakopanem, bo już ta inwestycja przynosi zyski - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Samorządy dostaną 10 mld z opłaty paliwowej na niskoemisyjne autobusy. Przez 10 lat

Samorządy dostaną 10 mld z opłaty paliwowej na niskoemisyjne autobusy. Przez 10 lat

Polska
- Te wpływy pochodzą głównie z opłaty paliwowej i akcyzy. 15 proc. z tej opłaty paliwowej będzie przychodem Narodowego Funduszu właśnie na cele związane z Funduszem Niskoemisyjnego Transportu. Pierwsze środki będą przeznaczone na samorządy, czyli transport publiczny. Tu są największe potrzeby i największa emisja, żeby zminimalizować zanieczyszczenie, głównie w miastach - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Darmowa komunikacja miejska w każdym polskim mieście? Dzięki elektromobilności

Darmowa komunikacja miejska w każdym polskim mieście? Dzięki elektromobilności

Polska
- Nie pracujemy nad pomysłem dotacji na elektryczne auta, bo samochody elektryczne to jest w pewnym sensie towar luksusowy. On jest na tyle drogi, że w tej chwili nie byłoby racjonalne dotowanie kupna samochodu. Lepiej sfinansować stacje ładowania, żeby zachęcić do kupna. To co najważniejsze, to transport publiczny. Ja nie wiem czy nie będzie takiej sytuacji, że będą zniesione opłaty za transport publiczny dzięki temu, że będzie finansowanie niskoemisyjnego transportu. Już są takie miasta, np. Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, gdzie nie ma opłat - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Rekordowe odszkodowania dla rolników. Rząd wyda 800 mln zł

Rekordowe odszkodowania dla rolników. Rząd wyda 800 mln zł

Finanse
- Rolnicy są czasami w sytuacjach, które nie od nich zależą - tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zapowiada przy tym wypłaty odszkodowań dla osób, które straciły pieniądze m.in. ze względu na suszę. - W tym roku wyjątkowo hojnie staramy się tym rolnikom pomóc - dodaje minister.