Wyniki wyszukiwania dla:

mtsl

Liczba wyników: 358

Ekspert wyjaśnia: Wiatrak i przenośny klimatyzator nie schłodzą mieszkania

Ekspert wyjaśnia: Wiatrak i przenośny klimatyzator nie schłodzą mieszkania

Polska
- Wiatrak porusza powietrze, czyli jeżeli jesteśmy w strumieniu tego powietrza, które jest napędzane przez wiatrak, czujemy ochłodę. Zostawiony sam absolutnie nie obniża temperatury w mieszkaniu. Ustawianie zbiorników z zimną woda, płyn parując odbiera ciepło, wszystko się zgadza. Ale jeśli zwiększymy wilgotność powietrza, to efekt może być zupełnie odwrotny. Są klimatyzatory przenośne, które dają efekt podobny do wiatraka -mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Wojciech Bujalski z Politechniki Warszawskiej.
Nie tylko niebezpieczne. Kąpiele w fontannach są... odrażające

Nie tylko niebezpieczne. Kąpiele w fontannach są... odrażające

Polska
- Musimy rozdzielić kurtyny od fontann. W kurtynach wodnych mamy do czynienia z bieżącą wodą, która jest rozbryzgiwana w formie mgiełki i ona jest bezpieczna. W fontannie jest cykl zamknięty wody, ona krąży. Ludzie różne swoje kończyny zanurzają, nie zawsze czyste, wbiegają psy, kąpią się ptaki, ilość drobnoustrojów która tam bytuje, może być bardzo duża - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Przegrzałeś jogurt? Lepiej go wyrzuć

Przegrzałeś jogurt? Lepiej go wyrzuć

Polska
- Jeżeli taka przerwa w dostawie prądu jest chwilowa, to nie ma to wpływu, ale jeżeli dochodzi już do wzrostu temperatury, to taki towar traci swoją wartość, jeżeli nie jest od razu spożyty. Podobnie w domu, wszyscy konsumenci powinni pamiętać że jeżeli dojdzie do przegrzania produktów, tracą one długość przydatności do spożycia - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Myli się... popiołem. Hipisi trafili do szpitala z czerwonką

Myli się... popiołem. Hipisi trafili do szpitala z czerwonką

Polska
- Takie zgrupowanie szukające kontaktu z naturą, nie przestrzegające zasad higieny spowodowało, że wiele osób wylądowało w szpitalu, w tym również dzieci. Kontakt z naturą jest ważny, ale trzeba robić to z głową - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
W Polsce brakuje średnich firm. Winna polityka państwa

W Polsce brakuje średnich firm. Winna polityka państwa

Polska
- Przedsiębiorcy bardzo zwracają uwagę nie tyle na samą wysokość podatków, co ich nieprzewidywalność. Jeżeli jestem bardzo dużą firmą, zatrudniam tysiąc, dwa pracowników, to stać mnie na prawników, żeby się bronić przed zmianami i kontrolami. Jeżeli zatrudniam ośmiu pracowników, to kontrole mi nie grożą, zawsze mogę uciec też do szarej strefy, jestem w miarę bezpieczny. A jak już mam 50-100 pracowników, to już jestem wystarczająco duży, żeby instytucje skarbowe się mną zainteresowały, a jestem za mały, żeby się bronić - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
Tylko jedna trzecia Polaków wytwarza połowę bogactwa Polski

Tylko jedna trzecia Polaków wytwarza połowę bogactwa Polski

Polska
- W Polsce mamy obok siebie bardzo wydajne i niewydajne przedsiębiorstwa. Zwraca uwagę fakt, że max 5,5 mln Polaków produkuje połowę naszego PKB, z 16 milionów pracujących, do tego mamy 8 czy 9 mln biernych zawodowo. Mamy bardzo wydajne sektory, przede wszystkim przedsiębiorstwa i dużą część osób, które nie pracują, albo pracują w mało wydajnych podmiotach. To jest przede wszystkim rolnictwo, samozatrudnieni, szara strefa - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
Lekarz weterynarii o konserwach ze stref ASF:

Lekarz weterynarii o konserwach ze stref ASF: "Jadłbym"

Polska
- Jeżeli nie mają wirusa, to nadają się do spożycia. To nie jest groźne dla człowieka. Te świnie, które trafiły na konserwy są wolne od wirusa. Pewne niedoinformowanie społeczeństwa, lęki, fobie są obecne - mówił w programie "Money. To się liczy" lek. wet. Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
ASF pomagają braki kadrowe wśród weterynarzy.

ASF pomagają braki kadrowe wśród weterynarzy. "Dramatyczne zarobki"

Polska
- Lekarz, który przychodzi do pracy w pierwszym, drugim roku zarabia 2500 tys. brutto. Po 5-10 latach dostaje 3000 brutto. To są dramatyczne zarobki, w związku z tym nie tylko nie powiększają się kadry, następuje odpływ kadr - mówił w programie "Money. To się liczy" lek. wet. Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
prof. Kołodko o CPK:

prof. Kołodko o CPK: "Inwestycja megalomańska i niepotrzebna"

Polska
- Na pewno nie mniej to będzie kosztowało niż 10 mld euro. To co rząd przewiduje, te 30 kilka mld dolarów, to jest żeby się zaczepić. Jak w socjalistycznej Polsce się zaczepialiśmy o plan, trzeba się zaczepić, a potem nie będzie można się wycofać. Trzy razy jeszcze bym się zastanowił zanim ruszą prace - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.
prof. Kołodko:

prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"

Polska
- Boimy się, bo straszą niektórzy politycy, media. Na pewno Chiny nie są niczym idealnym z punktu widzenia politycznego i ekonomicznego, ale nam zależy, żeby w Polsce było więcej chińskiego kapitału, przedsiębiorczości, ich produktów, ale też więcej Polski w Chinach. Warto sobie uświadomić, że mamy kolosalny deficyt bilansu handlowego z Chinami, na szczęście naszym politykom nie przychodzi do głowy taki szalony pomysł, żeby z powodu deficytu handlowego z Chinami nałożyć na nie sankcje ekonomiczne i zarzucać, że one prowadzą politykę nie fair - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.
W Zakopanem już płacą mniej za ciepło. Coraz więcej inwestycji w geotermię w Polsce

W Zakopanem już płacą mniej za ciepło. Coraz więcej inwestycji w geotermię w Polsce

Polska
- U nas jest na tyle dobra geotermia, że powinniśmy na nią stawiać. Miałem telefon od prezydenta Sieradza, że wszystko wskazuje na to, że dowiercili się do tego co trzeba i będą bardzo dobre parametry. A wiercą się jeszcze otwory geotermalne w Kole, w Sochaczewie, planują Tomaszów Mazowiecki i Turek. One są drogie, ale po latach się spłacają. Już obniżane są ceny ciepła w Zakopanem, bo już ta inwestycja przynosi zyski - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Samorządy dostaną 10 mld z opłaty paliwowej na niskoemisyjne autobusy. Przez 10 lat

Samorządy dostaną 10 mld z opłaty paliwowej na niskoemisyjne autobusy. Przez 10 lat

Polska
- Te wpływy pochodzą głównie z opłaty paliwowej i akcyzy. 15 proc. z tej opłaty paliwowej będzie przychodem Narodowego Funduszu właśnie na cele związane z Funduszem Niskoemisyjnego Transportu. Pierwsze środki będą przeznaczone na samorządy, czyli transport publiczny. Tu są największe potrzeby i największa emisja, żeby zminimalizować zanieczyszczenie, głównie w miastach - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Darmowa komunikacja miejska w każdym polskim mieście? Dzięki elektromobilności

Darmowa komunikacja miejska w każdym polskim mieście? Dzięki elektromobilności

Polska
- Nie pracujemy nad pomysłem dotacji na elektryczne auta, bo samochody elektryczne to jest w pewnym sensie towar luksusowy. On jest na tyle drogi, że w tej chwili nie byłoby racjonalne dotowanie kupna samochodu. Lepiej sfinansować stacje ładowania, żeby zachęcić do kupna. To co najważniejsze, to transport publiczny. Ja nie wiem czy nie będzie takiej sytuacji, że będą zniesione opłaty za transport publiczny dzięki temu, że będzie finansowanie niskoemisyjnego transportu. Już są takie miasta, np. Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, gdzie nie ma opłat - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Rekordowe odszkodowania dla rolników. Rząd wyda 800 mln zł

Rekordowe odszkodowania dla rolników. Rząd wyda 800 mln zł

Finanse
- Rolnicy są czasami w sytuacjach, które nie od nich zależą - tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zapowiada przy tym wypłaty odszkodowań dla osób, które straciły pieniądze m.in. ze względu na suszę. - W tym roku wyjątkowo hojnie staramy się tym rolnikom pomóc - dodaje minister. 
300+ idzie ekspresowo. Z wnioskiem lepiej się pospieszyć

300+ idzie ekspresowo. Z wnioskiem lepiej się pospieszyć

Finanse
Kiedy rodziny otrzymają pieniądze z programu "Dobry start", nazywanego też 300+? Im szybciej złożymy wniosek, tym lepiej. Jak informuje wiceminister rodziny Bartosz Marczuk, już w lipcu samorządy wystąpiły do rządu o 400 mln zł na wypłaty świadczeń. Część pieniędzy została już nawet wypłacona, jednak późne złożenie wniosku może skutkować tym, że zasiłek na wyprawkę rodziny otrzymają już po rozpoczęciu roku szkolnego.
Minister rolnictwa o

Minister rolnictwa o "Planie dla wsi": takiego programu w Polsce jeszcze nie było

Finanse
Rząd zdecydował o stworzeniu programu wsparcia polskiego rolnictwa. Jednym z jego filarów ma być stworzenie państwowej "czapy" nad rynkiem spożywczym, która powinna przeciwdziałać dużym wahaniom cen. Ponadto ułatwiona zostanie sprzedaż bezpośrednia, a rolnicy otrzymają wyższe dopłaty do paliwa. - Takiego prorolniczego programu w historii Polski nie było - mówi o "Planie dla wsi" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodaje, że PiS nigdy nie ukrywało, że chce wygrywać wybory poparciem społecznym, a rolnicy są ważną częścią elektoratu.Więcej w programie "Money.To się liczy"
ASF dręczy nie tylko Polskę. Unijny komisarz jest

ASF dręczy nie tylko Polskę. Unijny komisarz jest "przerażony"

Finanse
Problem z ASF wciąż dręczy polskich rolników. Problem, jak podkreśla minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, dotyczy większej części Europy. - Byłem na spotkaniu z unijnym komisarzem ds. zdrowia Vytenisem Andriukaitisem. Człowiek jest, mówiąc wprost, przerażony sytuacją jak w Europie rozwija się choroba - zdradził w programie "Money. To sie liczy".Minister Ardanowski podkreśla, że jedynym wyjściem w walce z ASF jest wybijanie dzików. - Bez myśliwych nie wygramy - stwierdził.
Bartosz Marczuk o 1000+. Wyjaśnia słowa posła

Bartosz Marczuk o 1000+. Wyjaśnia słowa posła

Finanse
– Mam nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda nam się rozszerzyć 500+ i wprowadzić większy dodatek, np. 1000+. To dobry pomysł. Trzeba wspierać polskie rodziny – powiedział "Super Expressowi" poseł PiS Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.W programie "Money. To się liczy" Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, wyjaśnił, że było to jedynie życzeniowe zdanie posła. - Rząd nie pracuje nad przekształceniem programu 500+ w 1000+ - stwierdził stanowczo.
Realna wartość 500+ spada. Wiceminister Marczuk: To jedno z najwyższych świadczeń w Europie

Realna wartość 500+ spada. Wiceminister Marczuk: To jedno z najwyższych świadczeń w Europie

Finanse
Co roku waloryzowana jest emerytura. Co w takim razie z programem 500+? Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk zaznacza, że ew. zmiana wysokości świadczenia należy do kompetencji Rady Ministrów. Podkreśla jednak, że 500+ i tak jest jednym z najwyższych tego typu świadczeń w Europie.
Związek pracodawców o przepisach dot. zatrudniania obcokrajowców

Związek pracodawców o przepisach dot. zatrudniania obcokrajowców

Polska
- Chodzi o to, żeby nie było tej przestrzeni pół roku, kiedy oni nie mogą być zatrudnieni, żeby to była ciągłość. Też żeby nie było przypisanego konkretnego zawodu do konkretnego miejsca pracy. Żeby imigranci zarobkowi mogli łatwo się dostosować do rynku pracy. Tego nie ma. To jest taki zapis, który powoduje bardzo wiele nadinterpretacji - mówiła w programie "Money. To się liczy" Katarzyna Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Wyłudzenia z PFRON-u. NIK wnioskuje o kary finansowe

Wyłudzenia z PFRON-u. NIK wnioskuje o kary finansowe

Polska
- Mamy absolutne przekonanie, że skala tego zjawiska jest większa, niż do niedawna nam się wydawało. Mówi się o zorganizowanej grupie przestępczej. Jeżeli nie będzie wysokiej kary w tym zakresie, to uważamy, że nie uda nam się ukrucić tego procederu - mówił w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.