Wyniki wyszukiwania dla:

mtsl

Liczba wyników: 358

Przedsiębiorcy o propozycjach premiera: niech budują lokalne firmy

Przedsiębiorcy o propozycjach premiera: niech budują lokalne firmy

Polska
- Zobaczymy jaki będzie efekt ostateczny. Na pewno PiS jest jedyna partią, która przedstawiła konkrety. Zobaczymy jaka będzie oferta drugiej strony dla samorządu. Na pewno wszystkie rozwojowe propozycje - modernizacji, czy budowy czegoś - są ofertą dla przedsiębiorców. W tym przypadku mam nadzieję, że to będzie oferta dla przedsiębiorców lokalnych, którzy mają problemy w przetargach - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Rzecznik o kryzysach podczas wyprawy na K2. Zaskakujące zachowanie sponsorów

Rzecznik o kryzysach podczas wyprawy na K2. Zaskakujące zachowanie sponsorów

Polska
- Byliśmy w kontakcie ze sponsorami, ze względu na to, że oni pytali co się dzieje, bo wiedzieli, że dla nich ta sytuacja może grać na ich niekorzyść. Sporty ekstremalne są obarczone znacznie wyższym poziomem ryzyka. My doświadczyliśmy natłoku nieprawdziwych informacji. Próbowaliśmy gasić pożary wszędzie, czy to w sytuacji z Nanga Parbat, czy z Denisem Urubko - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Leksiński z Polskiego Związku Alpinizmu.
Na wyprawę na K2 wyłożyli 1,5, zyskali 90 mln. Marki coraz chętniej inwestują w sporty ekstremalne

Na wyprawę na K2 wyłożyli 1,5, zyskali 90 mln. Marki coraz chętniej inwestują w sporty ekstremalne

Polska
- Widać coraz większą odwagę, bo jeszcze to są nieśmiałe podchody firm czy marek w inwestowanie w tego rodzaju przedsięwzięcia. Obarczone dużym ryzykiem, ale mogę przynieść wymierne korzyści. W przypadku wyprawy na K2, to jest realny zwrot z inwestycji, bo zasięg z tej wyprawy z wyliczeń tylko mediów polskich, to jest 300 mln ludzi. Wyprawa kosztowała ok. półtora miliona złotych. Sam ekwiwalent reklamowy, czyli co by było gdybyśmy zastąpili budżetem reklamowym czas, który wyprawa zajęła w mediach, wyniósł powyżej 90 mln złotych, to jest bardzo duży zwrot i bardzo duża widoczność marek - mówił w programie "Money. To się liczy"Michał Leksiński z Polskiego Związku Alpinizmu.
Pełen etat dobija rynek pracy.

Pełen etat dobija rynek pracy. "W Holandii jedna trzecia pracuje na inne umowy"

Polska
- Mamy demografię, która nam zjeżdża, ale ja bym oprócz przyspieszenia procedur i importowania pracowników z zagranicy nie zapominał, że mamy w Polsce jeszcze ok. 2 mln pracowników, których moglibyśmy otrzymać na rynek pracy przez aktywizację zawodową. W Holandii jedna trzecia pracowników pracuje na umowy inne, niż pełny etat. W Niemczech to jest kilkanaście procent, u nas to jest forma właściwie nieistniejąca. Promowanie pracy na niepełny wymiar godzin mogłoby przywrócić na rynek pracy dużą ilość kobiet  - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezes Work Service S.A.
Ekspert: pensje będą rosnąć. Zyskąją pracownicy handlu i produkcji

Ekspert: pensje będą rosnąć. Zyskąją pracownicy handlu i produkcji

Polska
- Polacy, którzy pracują na tych podstawowych stanowiskach, wszyscy którzy pracują w produkcji, handlu, czują się absolutnie pewni, praktycznie 90 proc. z nich mówi, że nie boi się utraty pracy. Pracodawcy dalej szukają pracowników, te potrzeby rekrutacyjne są bardzo duże i coraz trudniej je zaspokoić. Wciąż pracodawcy myślą o kolejnych podwyżkach, których będą pracownicy od nich oczekiwali. Pytanie jak długo te bardzo duże wzrosty płac firmy będą absorbować w swojej marży, nie podnosząc cen - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezes Work Service S.A.
Kopalnia Bogdanka będzie sponsorować polskich himalaistów

Kopalnia Bogdanka będzie sponsorować polskich himalaistów

Polska
- Jutro mamy konferencję, która będzie informowała o pierwszej wyprawie przygotowującej na Manaslu i jest na to sponsor, to będzie Kopalnia Bogdanka i widzimy zainteresowanie całkiem niespodziewanych branż, inwestowanie w tego typu przedsięwzięcia. Możemy się tylko cieszyć i liczyć, że za półtora roku spokojnie ten budżet na wyprawę będzie dopięty - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Leksiński z Polskiego Związku Alpinizmu.

"Klucze za długi" na ratunek frankowiczom. "To już jest egzotyka"

Polska
- Próbujemy przenieść rozwiązanie z USA, ale to nie jest tak, że w Stanach Zjednoczonych przynosimy przysłowiowe klucze i mówimy "bye". Tak było przy dobrej koniunkturze, kiedy ceny nieruchomości ciągle szły w górę. W wielu stanach są przepisy pozwalające bankom w przypadku niemożności uzyskania w wyniku sprzedaży pełnego zwrotu kredytu, aby można było drogą sądową dochodzić zwrotu dodatkowej części. O tym nasi komentatorzy oczywiście nigdy nie mówią. Ten produkt wcale nie jest taki atrakcyjny - mówił w programie "Money. To się liczy" Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Ekspert: frankowicze nie chcą przewalutować kredytów, bo politycy obiecali lepsze warunki

Ekspert: frankowicze nie chcą przewalutować kredytów, bo politycy obiecali lepsze warunki

Polska
-  Frankowicze płacili dużo mniejsze raty w porównaniu z kredytami zlotowymi. Zmieniło się to w roku 2015, kiedy Centralny Bank Szwajcarski uwolnił kurs. Ponadto oprocentowanie tych kredytów, które odnosi się do wskaźnika LIBOR, znacznie amortyzuje wzrost kursu franka. Totalna konwersja kredytów na złotówki drogą ustawową kosztowałaby sektor bankowy kilkadziesiąt miliardów złotych, co spowodowałoby wielką katastrofę dla wszystkich klientów banków - mówił w programie "Money. To się liczy" Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Bankowcy o kredytach we frankach: Ostrzegaliśmy, politycy wymuszali

Bankowcy o kredytach we frankach: Ostrzegaliśmy, politycy wymuszali

Polska
- Nieprawidłowości były kiedy ta akcja kredytowa poszła tak daleko, czyli lata 2004-2008. Wówczas samo środowisko bankowe wskazywało, że rozpędzanie tego pociągu na tak dużą skalę generuje potencjalny kryzys. Były wystąpienia Związku Banków Polskich do ówczesnego GINB, także UOKiK, ale wówczas było odwrotnie, instytucje państwowe wraz z politykami nie tylko zachęcały, wręcz wymuszały rozwój tej akcji kredytowej, twierdząc że utrzymanie tylko kredytów w złotówkach pozbawia ogromną rzeszę Polaków możliwości uzyskania taniego kredytu na zakup mieszkania - mówił w programie "Money. To się liczy" Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Minister o wyzysku Ukraińców:

Minister o wyzysku Ukraińców: "Czasami są problemy, jak z polskimi pracownikami"

Polska
- To jest ważne, żeby ci pracownicy nie byli wykorzystywani. Z tym czasami są problemy, tak jak są problemy z polskimi pracownikami wyjeżdżającymi do Holandii, Wielkiej Brytanii, czy Niemiec. Stąd powstał związek zawodowy pracowników ukraińskich, mając kontakty z nimi, mamy relacje. Rozwiązania prawne są, to musi być wynagrodzenie porównywalne z wynagrodzeniem dla polskiego pracownika, to jest zagwarantowanie minimalnej stawki godzinowej w umowach cywilnoprawnych - mówił w programie "Money. To się liczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Polska
- Będzie podwyżka zasiłku dla osób, które mają staż pracy 30-letni. Cała filozofia jest ustawiona tak, żeby wspierać tych, których najtrudniej zaktywizować, czyli osoby długotrwale bezrobotne i starsze. Dzisiaj na rynku pracy największe problemy z zatrudnieniem, czy przekwalifikowaniem, mają osoby starsze. Zasiłek będzie wynosił 130 proc. podstawowego zasiłku - mówił w programie "Money. To się liczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Sytuacja w Biedronce może wpłynąć na ograniczenie zakazu handlu

Sytuacja w Biedronce może wpłynąć na ograniczenie zakazu handlu

Polska
- Spór zbiorowy, który teraz się toczy, on się toczy między stronami. Oczywiście naszą rolą jest kwestia ewentualnego mediatora wyznaczonego przez ministerstwo. Jeśli jest sygnał od głównej organizacji związkowej, to wtedy Główny Inspektor Pracy taką kontrole uruchamia. Cały czas mamy to pod kontrolą, jest to przez nas monitorowane. Od tego uzależniamy ewentualne decyzje o nowelizacji przepisów - mówił w programie "Money. To się liczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych

Technologia
Smartfon to podstawowe narzędzie pracy dla coraz większej liczby osób. Przechowywane na nim dane służbowe mieszają się ze zdjęciami z wakacji, a instalowane prywatnie nieznane aplikacje zagrażają bezpieczeństwu całej organizacji. Jednym kompleksowym lekiem na ból głowy firmowych działów IT jest Samsung Knox – wielowarstwowy system zabezpieczeń, który chroni urządzenie łącząc zabezpieczenia sprzętowe i programowe. Jak działa platforma, którą docenił Departament Obrony Stanów Zjednoczonych?
PPK nie podzielą losu OFE. Pracownik będzie mógł udzielić sobie pożyczki

PPK nie podzielą losu OFE. Pracownik będzie mógł udzielić sobie pożyczki

Polska
- Trzeba pamiętać, że pieniądze z OFE pochodziły jako wydzielona część składki z ZUS, więc niejako one wróciły do ZUS. PPK jest rozwiązaniem całkowicie prywatnym od początku. Składki pochodzą ze środków prywatnych, ale zostało wpisane do ustawy wprost, że środki są własnością prywatną pracownika. Projekt wprowadza kilka dobrych rozwiązań, gdy sytuacje losowe powodują zmniejszony dochód albo brak możliwości zarobkowania, np. poważna choroba, kredyt hipoteczny - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Gawlak, ekspert ds. planów emerytalnych Esaliens TFI S.A.
Ekspert: Dzięki PPK emerytura wyższa nawet o jedną trzecią

Ekspert: Dzięki PPK emerytura wyższa nawet o jedną trzecią

Polska
- Trzeba pamiętać, że stopa zastąpienia w nowym systemie emerytalnym będzie oscylowała wokół 30-35 proc. naszego wynagrodzenia. Szacuje się, że w ten sposób można osiągnąć 50-60 proc. wynagrodzenia. Osoby zatrudnione na umowach zlecenia, na umowach o dzieło, osoby młode, te osoby powinny naprawdę przyjrzeć się nie tylko uczestnictwie w programie, ale też dopłacaniu składki dodatkowej. To nie jest koszt, tylko inwestycja, tak trzeba na to patrzeć - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Gawlak, ekspert ds. planów emerytalnych Esaliens TFI S.A.
Rewolucja w systemie emerytalnym. Największa zmiana od 20 lat

Rewolucja w systemie emerytalnym. Największa zmiana od 20 lat

Polska
- Szacuje się, że pozostanie w systemie PPK 50-60 proc. Wszyscy będą zapisani, ale każdy może się wypisać, jeśli uzna, że rozwiązanie nie jest niekorzystne. Opłaty, które będą pobierane z rachunku inwestycyjnego, będą znacznie niższe, niż w obecnie spotykanych produktach finansowych, bo nie będą przekraczać 0,5 proc. zgromadzonych aktywów uczestnika, plus 0,1 proc. ewentualnej premii za osiągnięty wynik inwestycyjny. Wszyscy profesjonalni uczestnicy tego rynku cieszą się z tego projektu, bo to ureguluje rynek, przede wszystkim uczyni masowość oszczędzania, pomoże giełdzie i przedsiębiorcom - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Gawlak, ekspert ds. planów emerytalnych Esaliens TFI S.A.
Ekspert: e-handel w Polsce ciągle raczkuje

Ekspert: e-handel w Polsce ciągle raczkuje

Polska
- Jeżeli porównamy Polskę do krajów Zachodu, to częstotliwość zakupów online, czy wielkość koszyków, udział osób robiących zakupy w ogóle populacji, jesteśmy jeszcze daleko za krajami Zachodu. Ludzie coraz częściej robią zakupy w internecie, rozumieją benefity z tym związane. Na rynku będzie miejsce dla wszystkich, ale skala e-handlu będzie gwałtownie rosła - mówił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Czapski, dyrektor ds. rozwoju Allegro.
365 przesyłek za 49 zł. Allegro robi rewolucję

365 przesyłek za 49 zł. Allegro robi rewolucję

Polska
- To pierwsza tego typu usługa na rynku polskim. Dzięki temu zakupy mogą być jeszcze tańsze. Usługa polega na tym, że można w ramach jednej rocznej opłaty 49 zł dokonać nawet 365 dostaw do sieci tysięcy paczkomatów i punktów odbioru w całej Polsce. Chodzi o to, żeby klient robiąc zakupy, nie zastanawiał się nad kosztem dostawy i mógł kupić więcej - mówił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Czapski, dyrektor ds. rozwoju Allegro.
Bunt sklepików szkolnych.

Bunt sklepików szkolnych. "Szkoła to nie jest miejsce do robienia biznesu na dzieciach"

Polska
- Nawet gotowe produkty mogą być dzisiaj jakościowe: batony, suszone owoce. Baton batonowi nie równy. To rozporządzenie było bardzo dobre, mówiło, że w szkole ma być dobre jedzenie. I co się okazało? Bunt sklepików szkolnych, które sprzedawały dzieciom słodzone napoje i chipsy. To, że za rogiem ktoś to sprzedaje dzieciom, to jest inna sprawa. Okazuje się, że konsekwencje ekonomiczne tego, że my jako Polacy jemy źle, są dramatyczne dla budżetu państwa - mówił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Łapanowski, kucharz, prezes Fundacji Szkoła na widelcu.
Prof. Balcerowicz o budżecie:

Prof. Balcerowicz o budżecie: "Kilkanaście krajów UE ma nadwyżki"

Polska
 - Kilkanaście krajów ma nadwyżki, my mimo wysokiej koniunktury mamy duży deficyt. Tendencja jest taka, że najprawdopodobniej koniunktura nie będzie taka dobra, jak była przez ostatnie 2-3 lata i wtedy przysłaniane dotąd napięcia będą coraz wyraźniejsze, np. płace w sferze publicznej. PiS zjadł wszystkie rezerwy - mówił w programie "Money. To się liczy" były minister finansów i wicepremier prof. Leszek Balcerowicz.
 Balcerowicz: wprowadzenie zakazu handlu w niedziele to efekt działania

Balcerowicz: wprowadzenie zakazu handlu w niedziele to efekt działania "nieświętej trójcy"

Polska
Leszek Balcerowicz ocenia, że zakaz handlu w niedziele jest ograniczeniem wolności. - Dobrze, żeby coraz więcej osób uświadamiało sobie, że nie ma żadnych podstaw, żeby odbierać ludziom pewien kawałek wolności. Część ludzi z racji zawodowej robi zakupy w niedzielę, niektórzy lubili to. Te ustawa - ograniczająca wolność - to rezultat nieświętej trójcy: PiS, Solidarność pisowska i hierarchia kościelna. I to nie jest Święta Trójca - mówił w programie "Money. To się liczy" Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów, obecnie Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodał, że Viktor Orban (jak ocenił: "guru dla Kaczyńskiego i PiS") również ograniczył handel w niedziele na Węgrzech, ale potem się z tego wycofał. - Pytanie, czy do takiej elastyczność jest zdolna elita PiS - dodał.