Wyniki wyszukiwania dla:

mtsl

Liczba wyników: 386

Kontrowersyjna ustawa w TK. „System emerytalny nie ma wypłacać wysokich świadczeń”

Kontrowersyjna ustawa w TK. „System emerytalny nie ma wypłacać wysokich świadczeń”

Finanse
Czy zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS jest zgodne z konstytucją? Tym tematem we wtorek 30 października zajął się Trybunał Konstytucyjny. Autorem wniosku o zbadanie nowelizacji ustawy jest prezydent Andrzej Duda. W programie „Money. To się liczy” projekt zmian oceniał dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jego zdaniem TK nie powinien się zgodzić na wprowadzenie nowego prawa. – Chodzi mi jednak nie o zasadność samej ustawy, ale o tryb jej wprowadzania. Zabrakło czasu dla obywateli na wypowiedź w tej sprawie – stwierdził Kolek. –  W systemie emerytalnym nie chodzi o to, by wypłacać wysokie świadczenia. Chodzi o solidarność pokoleń – dodał. Zasugerował także inne, „mniej radykalne” możliwości zmian prawa w tym zakresie.
Polski producent cukierków podbija świat. Ale w każdym kraju musi zmieniać skład

Polski producent cukierków podbija świat. Ale w każdym kraju musi zmieniać skład

Polska
- Eksport dynamicznie wzrasta, otwieramy nowe rynki. Eksport do krajów UE rośnie w tempie 20 proc., notujemy nawet 50-60 proc. wzrostu. Wszyscy lubią polskie słodycze, od UE po kraje Dalekiego Wschodu, USA, północną Afrykę. Rynek chiński ma całkowity inny smak, tam trochę mniej słodkie produkty są preferowane, rynek arabski idzie w zupełnie drugą stronę, im słodsze tym lepsze - mówił w programie "Money. To się liczy" Robert Rudnicki, prezes Fabryki Cukierków „Pszczółka”.
Polska zlikwiduje problem smogu w 2-3 lata?

Polska zlikwiduje problem smogu w 2-3 lata? "Największe laboratorium antysmogowe w Europie"

Polska
- Kraków jest bardzo specyficznym miastem, to jest miasto, w którym od 1.09.2019 r. nie będzie można używać paliw stałych, czyli drewna i węgla do opalania domów. Czyli to będzie największe laboratorium społeczne, antysmogowe w Polsce. Dobrze przeprowadzone działania mogą bardzo znacznie jakość powietrza w Krakowie poprawić. Cała Polska to dużo szerszy problem - mówił w programie "Money. To się liczy" Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wymiana pieców. Sytuacja budowlanki nie pomaga w walce ze smogiem

Wymiana pieców. Sytuacja budowlanki nie pomaga w walce ze smogiem

Polska
- Osoby które są najmniej zamożne mogą liczyć na 90 proc. dofinansowania, te osoby które mają dochód powyżej 1600 zł na osobę w rodzinie, to jest 30 proc. dofinansowania. To nie jest konkurs kto pierwszy ten lepszy, należy bardzo spokojnie zaplanować prace remontowe. Pamiętajmy też, że w trakcie realizacji programu będziemy musieli zderzyć się z trendami rynkowymi. W Polsce obserwujemy gigantyczny wzrost cen materiałów i usług budowlanych - mówił w programie "Money. To się liczy" Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Money. To się liczy.

Money. To się liczy. "Od przyszłego roku zmienią się przepisy np. o związkach zawodowych"

Finanse
- Od przyszłego roku zmienią się przepisy np. o związkach zawodowych. To duża zmiana - podkreśla w programie "Money. To się liczy" prof. Monika Gładoch, była wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej z Pracodawców RP. Wszyscy będą mogli tworzyć związek zawodowy, również osoby zatrudnione w oparciu umową cywilno-prawną, stażyści, wolontariusze. Wszyscy, którzy są związani z zakładem pracy - wyjaśnia ekspertka.
500+ dla emerytów i Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekspert ocenia pomysły na polepszenie losu seniorów

500+ dla emerytów i Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekspert ocenia pomysły na polepszenie losu seniorów

Polska
500+ dla emerytów jest możliwe, pytanie tylko, jakie ma być źródło finansowania i którym emerytom te pieniądze miałyby się należeć? - mówił w programie "Money. To się liczy" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Przypomniał, że już w 2016 roku rząd wypłacił jednorazowy dodatek dla emerytów dostających mniej niż 2 tysiące złotych i był zależny od wysokości świadczenia, jakie otrzymuje dany senior. Ekspert ocenił też projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych, do którego pierwsze firmy dołączą w połowie przyszłego roku.

"Nie do końca sprawiedliwy" pomysł PiS na waloryzację emerytur. Biedniejsi zyskają kosztem bogatszych

Polska
Premier "delikatnie" zapowiada zmiany w sposobie waloryzacji emerytur. Najbiedniejsi emeryci dostaną gwarantowaną sumę, dużo wyższą niż to, co dostają teraz. Stracą za to bogatsi, którzy de facto sfinansują podwyżki dla uboższych. - Nie jest to końca racjonalnym i sprawiedliwym to, żeby karać te osoby, które pracują dłużej i odłożyły więcej pieniędzy - mówił w programie "Money. To się liczy" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

"To pułpaka, w którą media publiczne mogą bardzo szybko wpaść"

Polska
Ministerstwo Kultury pozwoliło niedawno na wyemitowanie przez TVP obligacji wartych 300 mln zł. Czy to dobry pomysł? - Obligacje chyba nie są takim złym pomysłem, o ile w następnym kroku myśli się o stworzeniu właściwiego systemu finansowania mediów publicznych. Wtedy będzie te obligacje z czego spłacać. W tej chwili zrobiono pierwszy krok, ale drugiego nie widać - ocenił w programie "Money. To się liczy" Jan Dworak, były prezes TVP i były przewodniczący Krajowej Radiofonii i Telewizji. - To jest pułapka, w którą media publiczne mogą bardzo szybko wpaść - wyjaśniał.
Były szef TVP: to, co się dzieje w mediach publicznych, to skandal

Były szef TVP: to, co się dzieje w mediach publicznych, to skandal

Polska
- Zdecydowanie nie podoba mi się to, jak wyglądają teraz media publiczne - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Dworak, były prezes TVP i były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Uważam, że szczególnie to, co dzieje się w sferze informacji i publicystyki jest po prostu skandalem. Zwłaszcza w publicznej telewizji, ale w mniejszej mierze również w publicznym radiu. To nie odpowiada żadnym standardom życia publicznego w demokracji. Nie powinno być tak, że media publiczne służą tylko i wyłącznie temu, co ma do powiedzenia aktualna większość parlamentarna - mówił Dworak.
Koszty epidemii odry liczyć będziemy w setkach milionów

Koszty epidemii odry liczyć będziemy w setkach milionów

Finanse
Ile może kosztować epidemia odry w Polsce? Według naszych szacunków nawet pół miliarda rocznie. - Mamy zagwarantowany zarówno zapas szczepionek, jak i rezerwy finansowe - mówi w programie "Money. To się liczy" wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Epidemia nam nie grozi - dodaje.
 Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega. "Szarlatani szkolą za duże pieniądze"

Polska
- Jest mnóstwo nierzetelnych agencji szkoleniowych, nawoływań do tego, że trzeba odpowiednio prowadzić postępowania związane z RODO, bo jak nie, to przyjdzie Urząd i nałoży karę - oceniła w programie "Money. To się liczy" prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa. Zastrzegła, że nie wszystkie szkolenia są próbą wyłudzania pieniędzy, ale - jak zaznaczyła - "tak może też być". - Bardzo dużo złych rzeczy, nieprawdziwych informacji jest przekazywanych na szkoleniach, to są często szarlatani, którzy nie znając się na przepisach i nie rozumiejąc ich, szkolą za duże pieniądze - dodała. Jak mówiła, być może strasznie rozporządzeniem o ochronie danych osobowych obróci się w coś pozytywnego, bo gdy "wahadło szaleństwa" wróci do pozycji wyjściowej, wszyscy będziemy mieli większą świadomość potrzeby ochrony danych osobowych. Prezes UODO podała, że Urząd dostał prawie trzy tysiące skarg na naruszenie RODO, prowadzi kilkadziesiąt postępowań. Od maja nie nałożył jeszcze ani jednej kary. - Kary nie są przez nas traktowane jako coś szczególnego, taki moment, że Urząd kary będzie nakładał na pewno przyjdzie, ale prawo ściśle reglamentuje przypadki, kiedy kara jest stosowana, nakazując spełnienie kilkunastu przesłanek - dodała. Zwróciła uwagę, że każdy obywatel ma też dodatkowe uprawnienie - może wystąpić o odszkodowanie na drodze sądowej za naruszenie bezpieczeństwa swoich danych osobowych.
Wymiana pieców. Od dofinansowania z wielkiego rządowego programu zapłacisz podatek

Wymiana pieców. Od dofinansowania z wielkiego rządowego programu zapłacisz podatek

Polska
- Maksymalnie można dostać 47700 zł dofinansowania, żeby ocieplić dom, wymienić piec, zrobić sobie panele fotowoltaiczne. Ale jedna uwaga. Od tej kwoty trzeba zapłacić podatek PIT. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wyśle nam PIT-8C i do naszego rocznego zeznania musimy te kwoty dodać i od tej kwoty będziemy musieli zapłacić podatek - mówił w programie "Money. To się liczy" Bartosz Turek, analityk Open Finance S.A.
Radosław Majdan o podatkach w Polsce:

Radosław Majdan o podatkach w Polsce: "To boli, kiedy widzimy te cyfry"

Polska
- Płacę podatki w Polsce, nie uciekam za granicę, w przeciwieństwie do kolegów piłkarzy z Realu czy Barcelony, którzy uciekają do rajów podatkowych. Generalnie podatki w Polsce nie są małe. To boli, kiedy widzimy te cyfry, gdy trzeba zaplacić podatek VAT - mówił w programie "Money. To się liczy" były piłkarz Radosław Majdan.
Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi.

Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi. "Polecam poduszkę finansową"

Polska
- Stopniowa podwyżka stóp procentowych oznaczałaby, że za każde 100 tysięcy złotych pożyczone na 30 lat, będziemy oddawać do banku kilkanaście złotych więcej. Ale jeżeli byśmy mieli taką sytuację, że stopy wzrosłyby do poziomu z 2012 roku, to wtedy rata wzrośnie o 30-40 proc.  Jeżeli ktoś ma nadwyżkę w budżecie domowym, to polecam budować poduszkę finansową - mówił w programie "Money. To się liczy" Bartosz Turek, analityk Open Finance S.A.
Ekspert: Przez program Mieszkanie Plus ceny mieszkań jeszcze bardziej wzrosną

Ekspert: Przez program Mieszkanie Plus ceny mieszkań jeszcze bardziej wzrosną

Polska
- Jest więcej chętnych niż mieszkań. Jeszcze do tego deweloperzy muszą coraz więcej płacić wykonawcom za materiały i za ziemię. Odbija się to na wzroście cen. Jeżeli do 2019 roku ma zostać rozpoczęta budowa 100 tysięcy mieszkań, to jest ogromna liczba, to możemy się spodziewać, że te ceny wzrosną. Zabraknie jeszcze więcej ziemi, materiałów, ludzi i maszyn - mówił w programie "Money. To się liczy" Bartosz Turek, analityk Open Finance S.A.
Radosław Majdan przygotowuje się do ekspansji zagranicznej.

Radosław Majdan przygotowuje się do ekspansji zagranicznej. "Możliwy kontrakt ze znaną twarzą"

Polska
- Idziemy w pierwszym rzędzie na pewno na wschód, tam jesteśmy odbierani jako produkt premium, ale wybieramy się też na targi do Bolonii, Dubaju i Vegas - mówił w programie "Money. To się liczy" Radosław Majdan.- Być może przy wyjściu za granicę zaangażujemy znaną twarz, pójdziemy w kierunku, żeby porozmawiać o kontrakcie reklamowym ze znaną osobą - mówił Robert Krassowski, wspólnik Radosława Majdana z Vabun S.A.
Radosław Majdan o produkcji swoich perfum.

Radosław Majdan o produkcji swoich perfum. "Małgorzata jest naszym recenzentem"

Polska
- Komponenty są sprowadzane z Francji i Stanów Zjednoczonych. One są produkowane w cztery miesiące, nie jest to produkcja taśmowa. Chcemy przekonać, że to nie jest tak, że coś produkowane w Polsce musi być gorsze - mówił w programie "Money. To się liczy" były piłkarz Radosław Majdan.
Rolnicy są oszukiwani. Na pieniądze czekają nawet 200 dni

Rolnicy są oszukiwani. Na pieniądze czekają nawet 200 dni

Finanse
Michał Holeksa, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zdradził w programie "Money. To się liczy", że jego instytucja prowadzi obecnie kilkanaście postępowań w sprawie nieuczciwych praktyk dużych przetwórców wobec rolników. W czterech przypadkach znany jest już konkretny mechanizm. - Rolnik nie ma szans w takim starciu. Nawet kilku, kilkunastu rolników nie ma szans. Muszą się łączyć w duże organizacje - stwierdził Holeksa.
Producenci soków pod ścianą przez ceny prądu.

Producenci soków pod ścianą przez ceny prądu. "Mogą się pojawić upadłości"

Polska
- To jest bardzo energochłonna branża, trzeba te owoce chłodzić, kilkakrotnie odparować. Średnio większy przetwórca płaci 5-7 mln więcej za sam prąd. Mogą się pojawić upadłości, może dochodzić do przejęcia mniejszych zakładów. Może się okazać, że za kilka lat większość zakładów będzie w rękach chińskich - mówiła w "Money. To się liczy" Barbara Groele, sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków.
Producenci soków kontra sadownicy.

Producenci soków kontra sadownicy. "Chcemy, ale nie możemy płacić więcej"

Polska
- Jest olbrzymia nadprodukcja jabłek. Niestety w Polsce jest taka sytuacja, że produkowane są jabłka deserowe, a już z założenia wiemy, że nie sprzedamy jako jabłka deserowe więcej niż 1,5-2 mln ton. Pozostałe są kierowane do przetwórstwa na zagęszczony sok. My już od wielu lat apelujemy do sadowników, żeby wydzielić te sady, które muszą być przeznaczone na soki, zorganizować taką plantację, aby można było wprowadzić mechaniczny zbiór, żeby obniżyć koszty - mówiła w programie "Money. To się liczy" Barbara Groele, sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków.
Rząd bierze się za strony internetowe oszustów. Ekspert: Groźne narzędzie

Rząd bierze się za strony internetowe oszustów. Ekspert: Groźne narzędzie

Polska
- Samo blokowanie stron jest niewystarczające. Poza tym istnieją pewne zagrożenia. Na pewno wprowadzeniu takiego rejestru domen muszą towarzyszyć odpowiednie gwarancje. Nie wydaje mi się , że to będzie skuteczne, jeśli zostanie zablokowana jedna strona internetowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uruchomić kolejną. W tym projekcie, który jest aktualny, zostało wskazane, że naruszenie projektów ustaw jest bardzo szerokie - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Michał Nowakowski z kancelarii KOLS.