Wyniki wyszukiwania dla:

morze śródziemne

Liczba wyników: 98

Zignorował strażników. Konsekwencje były spektakularne

Zignorował strażników. Konsekwencje były spektakularne

Ciekawostki
Pewien Rosjanin z obwodu sachalińskiego nad Morzem Ochockim przekonał się, co znaczy zadrzeć z ochroną wybrzeża. Mężczyzna wypłynął w morze pontonem i zignorował polecenia strażników, by wrócił na brzeg. W efekcie funkcjonariusze po prostu go "rozjechali". Rybak już wcześniej miał zakaz łowienia w tym miejscu chronionych gatunków ryb i owoców morza. Tym razem co prawda nic nie złowił, ale nie posłuchał nakazu strażników. Mimo groźnie wyglądającego upadku, nic mu się nie stało. Zajmie się nim sąd.
Morze aż do Malborka. To bardzo możliwe.

Morze aż do Malborka. To bardzo możliwe. "Krytyczny moment"

Wiadomości
Globalne ocieplenie staje się faktem. Jego efektem jest m.in. podnoszenie się wody w morzach i oceanach. Jeśli wierzyć w przewidywania ekspertów to za kilkadziesiąt lat w sposób znaczący odczuje to także Polska. W internecie furorę robi interaktywna mapa, która pokazuje, jak zmieni się terytorium naszego kraju, jeśli wody w Bałtyku przybędzie choćby o metr. Eksperci przekonują, że to bardzo realny scenariusz. – My tego nie zauważamy, ta katastrofa się zbliża – mówi w rozmowie z reporterem WP prof. Mirosław Miętus, fizyk i oceanograf z Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej w materiale wideo.
Ekspedycja śladami Egipcjan

Ekspedycja śladami Egipcjan

Ciekawostki
Czy starożytnym Egipcjanom udało się dopłynąć do Morza Czarnego? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć grupa poszukiwaczy przygód. Zbudowali oni trzcinową łódź o nazwie Abora IV. Planują pokonać nią 1300 km: z Warny w Bułgarii na Kretę. Podróżnicy chcą w ten sposób sprawdzić, czy słynny historyk Herodot mówił prawdę, gdy pisał o wyprawach starożytnych Egipcjan na Morze Czarne po rzadkie surowce.
Katastrofa łodzi

Katastrofa łodzi

Świat
Nawet 115 osób uznano za zaginione, kiedy drewniana łódź wywróciła się na Morzu Śródziemnym. Do zdarzenia doszło u wybrzeży Libii. Na statku było 250 migrantów. Straż przybrzeżna i lokalni rybacy uratowali 134 osoby.
Zimno na Pomorzu. Pogoda nie rozpieszcza

Zimno na Pomorzu. Pogoda nie rozpieszcza

Wiadomości
Pogoda nie rozpieszcza urlopowiczów, którzy wybrali się na wakacje nad polskie morze. Nagranie z Darłówka dostaliśmy od pana Tomasza za pośrednictwem dziejesie.wp.pl.
Woda zaczęła dziwnie pluskać. Turyści nagrali niezwykły widok

Woda zaczęła dziwnie pluskać. Turyści nagrali niezwykły widok

Ciekawostki
W Dolnej Kalifornii, w Meksyku, turyści usłyszeli pluskanie wody. Gdy spojrzeli na morze, okazało się, że tuż obok nich przepłynęła ławica mobuli, tropikalnych płaszczek, zwanych też latającymi. Turyści mieli przy sobie drona. Udało im się sfilmować to niezwykłe widowisko.
Wyleciał spomiędzy chmur. Potężną eksplozję w Rosji nagrali z kosmosu

Wyleciał spomiędzy chmur. Potężną eksplozję w Rosji nagrali z kosmosu

Ciekawostki
Spał spokojnie przez prawie 100 lat, teraz wypluwa z siebie gorącą lawę i tony popiołu. Wulkan Rajkokie, położony w archipelagu Kurylów, w Rosji, wybuchł w nocy 21 czerwca. Zarówno Rajkokie, jak i okoliczne wyspy, są bezludne. Erupcję obserwowali astronauci z ISS. Z krateru o szerokości 700 metrów wydobyła się brązowa chmura wulkanicznych popiołów. Sięgnęła naprawdę wysoko, bo aż 13 km nad poziom morza. Odpowiednie służby ostrzegły pilotów, by obrali inne trasy. Burzowe wiatry niosą wulkaniczne popioły nad Morze Beringa. Wcześniej Rajkokie wybuchał w 1924 i w 1778 r.
Najlepsze bałtyckie plaże 2019. Gdzie jechać nad morze?

Najlepsze bałtyckie plaże 2019. Gdzie jechać nad morze?

Podróże
Polskie plaże i nadmorskie miejscowości cieszą się rosnącą popularnością nie tylko wśród Polaków. Jakie miejsca są szczególnie doceniane i polecane w sezonie letnim 2019 roku?
Brytyjska Atlantyda. Naukowcy na tropie osady sprzed 8000 lat

Brytyjska Atlantyda. Naukowcy na tropie osady sprzed 8000 lat

Ciekawostki
Eksperci z University of Wales Trinity Saint David odkryli ślad osady sprzed 8000 lat. Mówi się, że to brytyjska Atlantyda, bo wioska znajdowała się na terenie, który tysiące lat temu pochłonęło morze. Naukowcy dokonali odkrycia na Morzu Północnym, 80 km na zachód od wybrzeży Holandii. Wskazówką, że coś spoczywa pod wodą, były wyławiane przez dziesięciolecia w tej okolicy różne przedmioty i kości. Naukowcy postanowili więc zebrać dane o tym, co znajduje się pod powierzchnią wody od firm naftowych gazowych, właścicieli farm wiatrowych i wydobywców węgla. Dzięki tym danym i technikom akustycznym oraz pobranym próbkom namierzono trzy kluczowe miejsca. Według naukowców, cały obszar wraz z osadą "utoną", gdy podniósł się poziom morza po ostatniej epoce lodowcowej.
Upały ogarnęły Polskę. Pierwsi turyści ruszyli nad morze

Upały ogarnęły Polskę. Pierwsi turyści ruszyli nad morze

Wiadomości
Fala upałów przechodzi przez Polskę. IMGW wydaje ostrzeżenia, a plażowicze się cieszą. Jak relacjonuje reporter WP w Brzeźnie jest mnóstwo turystów, którzy przyjechali z całego kraju. Można mieć wrażenie, że to szczyt sezonu. Różnicą w porównaniu do poprzednich lat jest brak swego rodzaju symbolu plaż - parawanów. Mimo że woda w Bałtyku ma ok. 14 stopni, znaleźli się nawet pierwsi amatorzy kąpieli.
Masowa zagłada maskonurów. Ptaki kolejną ofiara kryzysu klimatycznego

Masowa zagłada maskonurów. Ptaki kolejną ofiara kryzysu klimatycznego

Ciekawostki
Najnowsze badania wskazują, że to globalne ocieplenie jest powodem masowego wymierania maskonurów żółtoczubych, żyjących na Morzu Beringa. Taki widok zastali w 2016 r. mieszkańcy Wysp Pribyłowa na Alasce. Morze wyrzuciło tam na brzeg 350 wychudzonych, martwych ptaków. Wśród nich maskonury żółtoczube i nurniczki czubate.  Naukowcy szacują, że martwych maskonurów mogło być nawet 8500.
Konflikt handlowy USA - Chiny.

Konflikt handlowy USA - Chiny. "Może być gorąco"

Finanse
- Istotą władzy jest kontrola strategicznych przepływów. Wraz z dołączeniem Chin do globalizacji najważniejszym akwenem stało się Morze Południowochińskie. I ewentualne incydenty zbrojne mogą mieć miejsce właśnie tam - na tej "autostradzie" handlu światowego - uważa dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki i strategii, który z wielką uwagą śledzi to, co dzieje się na linii USA-Chiny.  
Uderzenie w Ziemię. NASA postanowiła zorganizować ćwiczenia

Uderzenie w Ziemię. NASA postanowiła zorganizować ćwiczenia

Ciekawostki
Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła przygotować się do scenariusza rodem z filmu "Armageddon" i zwołać międzynarodową konferencję naukową, na której eksperci przećwiczą sytuację uderzenia asteroidy i komety w Ziemię. Pierwszy, fikcyjny scenariusz zakłada wykrycie mierzącej 300 m asteroidy w roku 2019 i jej uderzenie 8 lat później. Drugi scenariusz zakłada zderzenie Ziemi z kometą, które nastąpi w 28 lutego 2021 r. Naukowcy z ESA i NASA mają też w planach treningową misję kosmiczną. W 2021 chcą wystrzelić sondę DART, której zadaniem będzie uderzyć w jedną z krążących wokół Ziemi asteroid i zmienić jej tor. Wielu ekspertów sądzi też, że najlepszym sposobem obrony, byłoby zbudowanie nowego teleskopu, który pomógłby szukać asteroidów o wielkości podobnej, jak ta, która spadła w Czelabińsku w 2013 r. Nie została ona wykryta przed upadkiem, podobnie jak ta, która wpadła w ziemską atmosferę 19 grudnia ubiegłego roku i uderzyła w Morze Beringa powodując eksplozję o sile dziesięciu bomb atomowych. 
Szukali zaginionego konteneru. Sonar wykrył prawdziwy skarb

Szukali zaginionego konteneru. Sonar wykrył prawdziwy skarb

Ciekawostki
W styczniu na Morzu Bałtyckim był potężny sztorm. Spowodował, że z jednego z największych kontenerowców na świecie, MSC Zoe, spadło ponad 200 kontenerów z cennym ładunkiem. Część kontenerów wyrzuciło morze na plaże w Niemczech i Holandii. Inne niestety poszły na dno. Właśnie podczas ich poszukiwań za pomocą sonaru, natrafiono na coś, co kompletnie oszołomiło naukowców. Otóż okazało się, że nie jest to poszukiwany kontener, a 300-letnie drewno i prawie 5 ton miedzianych płyt. Drewno przebadano. Okazało się, że należy do wybudowanego w 1540 r. statku mierzącego 13 m długości. Na jego pokładzie były wspomniane płyty z oznaczeniami rodziny Fuggerów. To nazwisko słynnych niemieckich kupców i bankierów z XV i XVI w, którym przypisuje się rozwój kapitalistycznych koncepcji gospodarczych. Odkrycie wraku i jego zawartości uznano za "spektakularną wartość kulturową i archeologiczną". Na razie nie wiadomo dlaczego i jak statek zatonął. Badacze zapowiedzieli już, że dokładnie się temu przyjrzą.
Na ratunek wielorybowi

Na ratunek wielorybowi

Ciekawostki
Na plażę w Tongoy, w Chile, morze wyrzuciło żywego płetwala zwyczajnego. Mierzący 8 metrów wieloryb nie był w stanie wydostać się z płycizny. Okoliczni mieszkańcy, a także marynarka wojenna i agencje rządowe zaangażowały się w pomoc zwierzęciu. Niestety, wieloryba nie udało się uratować. Płetwal umarł. 
Helgoland. Wielka historia malutkiej wyspy

Helgoland. Wielka historia malutkiej wyspy

Ciekawostki
Choć ma niewiele ponad 4 km kwadratowe powierzchni, przetrwała jedną z największych eksplozji w dziejach. Wyspa Helgoland leży na Morzu Północnym, 70 km od wybrzeża Niemiec. Dziś wylegują się tu foki, a po niewielkim miasteczku przechadzają się turyści skuszeni ustanowioną tu strefą bezcłową. Tymczasem, w 1947 roku, wyspa wyglądała jak morze gruzów. W czasie II wojny światowej znajdowała się tu niemiecka baza okrętów podwodnych i wojskowe lotnisko. Wyspa była więc bombardowana przez aliantów. Największy nalot miał miejsce w 1945 roku. Nad malutką wyspę nadleciało 1000 brytyjskich samolotów i zrzuciło 7000 bomb, które zrównały z ziemią wszystkie zabudowania. Dwa lata po kapitulacji Niemiec Brytyjczycy postanowili wykorzystać niezamieszkałą już wyspę jako poligon. Zdetonowano tu 6700 ton materiałów wybuchowych: 4000 torped, 9000 bomb głębinowych i 91 000 pocisków artyleryjskich. Wybuch był tak olbrzymi, że zmienił linię brzegową niewielkiej wyspy. Spora część Helgolandu znalazła się pod wodą. Detonacja, nazwana wówczas British Bang (brytyjskie bum) została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. W 1952 wyspa została zwrócona rządowi Niemiec Zachodnich, oczyszczona z niewybuchów i ponownie stała się kurortem.
Wyrzuciło ją morze. Mieszkańcy Sardynii wstrząśnięci

Wyrzuciło ją morze. Mieszkańcy Sardynii wstrząśnięci

Ciekawostki
Truchło ciężarnej samicy kaszalota wyrzuciło morze u wybrzeży popularnego kurortu na Sardynii we Włoszech. Zwierzę miało wewnątrz prawie 23 kg plastiku, w tym rybackie sieci, liny, plastikowe tuby i inne przedmioty. Według eksperta, samica najpewniej poroniła, zanim jeszcze morze wyrzuciło ją na brzeg. To nie pierwsze takie znalezisko, ale odkryte zaledwie kilka tygodni po tym, jak trafiono na Filipinach na innego morskiego ssaka, który miał wewnątrz 40 kg plastiku. Kaszalot to największe współcześnie żyjące zwierzę mięsożerne. Samce mierzą nawet 13 m i ważą 75 ton. Jest zagrożony wyginięciem. Od XVIII wieku był poławiany dla tłuszczu. Polowań na kaszaloty zakazano w 1982 r.
Gigantyczna ryba. Rzadki okaz na plaży w Australii

Gigantyczna ryba. Rzadki okaz na plaży w Australii

Ciekawostki
Dziwnie wyglądającą, ogromną rybę morze wyrzuciło na brzeg w parku narodowym Coorong w Australii. Znalazło ją dwóch rybaków, którzy na początku myśleli, że to duży, dryfujący kawałek drewna. Zdjęcia opublikowała na Facebooku partnerka jednego z rybaków. Mężczyźni zapewniają, że czegoś takiego jeszcze nigdy nie widzieli. Zazwyczaj natykają się tylko na rekiny i foki. Jak się okazało ryba należy do gatunku samogłowów, zwanych też mola mola. Samogłowy to najcięższe ryby kostnoszkieletowe na świecie. Jeden osobnik może ważyć nawet tyle co samochód osobowy. Samogłowy lubią wygrzewać się w słońcu w płytkich wodach. Przez to często zderzają się z jachtami, niekiedy nawet je zatapiając. Gdy już się nagrzeją, nurkują głęboko pod wodę, gdzie zjadają meduzy.
Dziwne truchło na plaży. Morze wyrzuciło je trzeci raz

Dziwne truchło na plaży. Morze wyrzuciło je trzeci raz

Ciekawostki
Władze Hawajów mają wyjątkowego pecha. Po raz kolejny będą musiały usunąć to samo truchło wieloryba. Morze wyrzuciło je na plażę po raz trzeci. Pierwszy raz miało to miejsce 10 stycznia. Truchło kaszalota zostało wtedy zholowane na głębokie wody. Wszystko po to, by nie przyciągało rekinów tam, gdzie zwykle kąpią się ludzie. Po tym jak dwa razy próbowano się go pozbyć, postanowiono zostawić martwego wieloryba na plaży. Tam, gdzie wypłynął tym razem, nie ma wielu pływaków. Śmiałków odstraszyłby z resztą przykry zapach truchła. Martwego wieloryba badają naukowcy. Jak na razie wiadomo, że miał pusty żołądek, a to oznaka choroby.
Zagadka śmierci wielorybów rozwiązana

Zagadka śmierci wielorybów rozwiązana

Nauka
Naukowców od długiego czasu zastanawiało, dlaczego niektóre wieloryby morze wyrzuca martwe na plaże. Wg ostatnich badań okazuje się, że wszystkiemu winne są sonary służące do wykrywania łodzi podwodnych. Wieloryby, które korzystają ze zdolności echolokacji, gdy słyszą dźwięk sonaru, wpadają w panikę. Ze strachu tracą swój naturalny rytm nurkowania. Próbują uciekać, lecz wynurzają się zbyt szybko, co powoduje, że zapadają na chorobę dekompresyjną. To samo dotyka nurków, którzy wynurzą się zbyt szybko. Właśnie to doprowadza do śmierci zwierzęcia. Szczególnie wrażliwe na działanie sonaru są walenie z rodziny zyfiowatych. Od 1960 roku udokumentowano 121 masowych śmierci wielorybów z tej rodziny. Co najmniej 40 z nich towarzyszyły ćwiczenia morskich sił zbrojnych. Najwięcej martwych wielorybów, bo aż 14, znaleziono na Wyspach Kanaryjskich w 2002 roku podczas ćwiczeń NATO.  
Miesiąc miodowy Diany i Karola

Miesiąc miodowy Diany i Karola

Ciekawostki
Książę Karol ożenił się z Dianą Spencer w 1981 roku. Jednak klimat miesiąca miodowego nie odzwierciedlał bajkowego ślubu. Para wyruszyła do Broadlands, następnie nad Morze Śródziemne i do Balmoral w Szkocji. W filmie dokumentalnym "Prince William: Royalty In My Family" ujawniono, jak para spędzała tam czas. Książę Karol podczas podróży miał kupować książki i sprzęt wędkarski. Humoru Dianie nie poprawiały także spekulacje na temat romansu męża z Camillą Parker Bowles.
poprzednie1 2 3 4 5 następne